„Šunys turi gyventi laisvai….“

Prieš gerą pusmetį, 2013-ųjų rugpjūtį rašėme, kad Širvintų rajono policijos komisariate buvo užregistruotas N. L. pareiškimas, jog ganykloje rado keturis palaidus šunis, kurie buvo užpuolę jai priklausančią savaitės laiko telyčaitę. Moteris šunis nuvijo, o apie įvykį pranešė policijai.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad šunys priklauso maždaug už kilometro nuo ganyklos gyvenančiam Algimantui B., anksčiau jau baustam už gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimą. Vienas liudytojų teigė tądien matęs ir atpažinęs po apylinkes lakstančius palaidus šunis, kadangi jie anksčiau buvo užpuolę jo avis. Atsirado ir daugiau juos mačiusiųjų. Žmonės į šunis atkreipė dėmesį todėl, kad dėl jų būta ne vieno nusiskundimo.

Nors Brazelių kaime gyvenantis Algimantas B. neigė savo kaltę ir nurodė, kad jo šunys palaidi nelaksto, taigi negalėjo užpulti telyčaitės, netoli Lapelių kaimo užfiksuotą pažeidimą svarstė Administracinė komisija prie Širvintų rajono savivaldybės tarybos ir 2013 metų rugsėjo 26-ąją Algimantą B. nubaudė 600 Lt bauda.

Šį Komisijos nutarimą nubaustasis apskundė Širvintų rajono apylinkės teismui, o skundą atmetus – Vilniaus apygardos teismui. Nubaustasis teigė, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė teisės nuostatas ir priėmė neteisėtą ir nepagrįstą sprendimą.

Anot Algimanto, Širvintų rajono apylinkės teismas nepagrįstai jo tariamą veiksmų neteisėtumą grindė Širvintų rajono savivaldybės gyvūnų laikymo ir priežiūros taisyklių 3 str. 24 punktu, kadangi šis punktas gali būti taikomas tik sodininkų bendrijose ar joms prilygintinose teritorijose auginamiems gyvūnams. Tuo tarpu Algimanto valda yra vienkiemis, kuriam šios nuostatos atseit neturėtų būti taikomos.

Šunų savininkas nesutiko ir su tuo, kad pirmosios instancijos teismas, priimdamas skundžiamą nutartį, rėmėsi vieno liudytojo parodymais – šis neva paaiškino, kad jo laikomas 4 avis, aptvertas elektriniu piemeniu, išvaikė Algimanto B. šunys. Apelianto vertinimu, tokie nepagrįsti liudytojo parodymai yra nelogiški, kadangi elektrinis piemuo yra pritaikytas ne tik saugoti, kad gyvūnai iš aptvaro nepabėgtų, bet taip pat, kad jokie pašaliniai gyvūnai į aptvarą nepatektų. Taigi šunų savininkui visiškai neaišku, kaip jo šunys galėjo patekti į elektriniu piemeniu saugomą teritoriją.

Tačiau Vilniaus apygardos teismas Algimanto B. skundą taip pat atmetė ir paliko galioti Administracinės komisijos nutarimą.

Nors apeliantas ir toliau neigė savo kaltę bei įrodinėjo, kad šunys negalėjo užpulti už kilometro buvusios telyčaitės, buvo nustatyta, kad pririšamas būdavo tik vienas jo šuo, o kiti trys, kuriems tuo metu dar nebuvo sukakę vieneri metai, lakstė laisvi. Šiuos šunis Algimantas paleisdavo, kadangi jo valda yra didelė – apie 10 ha, jos visos aptverti neįmanoma. Tai šunų savininkas paaiškino policijos pareigūnui, kuris pas Algimantą B. atvyko gavus lapeliškės nusiskundimą. Į klausimą, kur jo šunys, Algimantas B. atsakęs, kad „šunys kažkur laksto, peliauja“.

Kad šunys aplinkiniams kelia problemų, tuomet patvirtino ir apylinkės policijos inspektorius, pareiškęs, kad Algimanto B. „šunis pažįsta visi“. Jis pats kelis kartus dėl to buvo nuvykęs pas savininką, kartą – su seniūnu, bandė pasikalbėti apie šunų laikymą. Tada pareigūnas ir seniūnas šunis pastebėjo palaidus gretimame sklype. Į pastabą savininkas atsikirto, kad nepririš, nes šunys turi gyventi laisvai.

Apygardos teismas atmetė Algimanto B. argumentus, kad jo teritorija priskiriama vienkiemiams ir todėl jo atžvilgiu negali būti taikomi minėtų taisyklių reikalavimai. Teismo manymu, taisyklių nuostatos, kad gyvūnų savininkai privalo užtikrinti, jog gyvūnai viešose vietose nebūtų palikti be priežiūros, laikomi jiems skirtuose narveliuose, šunys nebūtų palaidi, atvirose atskirų privačių statinių valdose laikomi pririšti ar uždaryti voljeruose, taikomos bet kokioms privačioms valdoms, prie kurių, apeliacinės instancijos teismo vertinimu, priskiriamos ne tik Algimanto B. nurodytos sodo bendrijos, bet ir vienkiemiai.

„Širvintų krašto“ informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top