Tris paminklus nuo kapų pavogęs vyras tik pasišaipė iš vagis kapinėse turinčio baidyti užrašo

Vilniaus regiono apylinkės teisme buvo išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje galima rasti užuominų ir į Širvintų rajoną.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad nusikaltėlio pasidarbuota Vilniaus rajone, Pagirių seniūnijoje esančiose Vaidotų kapinėse. Ikiteisminio tyrimo metu tiksliai nenustatytu laiku, bet ne vėliau kaip 2023 metų liepos 22 dieną, jis nuo trijų kapaviečių pavogė tris akmeninius paminklus, kurių bendra vertė preliminariai siekė 2045 eurus.

Tyrėjai nustatė, kad šie paminklai buvo parduoti mūsų rajone paminklus gaminančiam verslininkui.

Policijos išaiškintas Simonas S. tyrėjams sakė, kad Vaidotų kapines susirado naudodamasis navigacine įranga. Maždaug 2023 metų liepos 19-20 dienomis jis motinai priklausančiu automobiliu „Lexus IS220“ atvažiavo į tas kapines. Apžiūrėjęs pamatė jį dominančius tris granitinius paminklus. Buvo diena, tuomet jis nieko nevogė. O štai naktį tuo pačiu automobiliu jis vėl atvažiavo prie Vaidotų kapinių. Tiksliai laiko įvardyti negalėjo, tik paminėjo, kad kapinėse buvo maždaug nuo vidurnakčio iki 4 valandos. Tą naktį jis lyg vaiduoklis iš Vaidotų kapinių pavogė tuos tris paminklus, juos vienas pats nusinešė į automobilį ir parsivežė namo. Vogdamas, jokių įrankių paminklų nuėmimui nenaudojo. Ryte paėmęs kampinį šlifuoklį („bulgarkę“) nuo paminklų nušlifavo visus įrašus. Vėliau paminklus nuvežė į Vilnių ir pardavė.

Vagis sako, kad dar prieš tai internete buvo suradęs paminklus parduodančią įmonę. Dabar paskambino ten nurodytu telefonu ir susitarė, kad paminklus nuveš paminklus pardavėjai. Sutarė tris paminklus parduoti už 1000 eurų. Paminklų pardavėja jam sumokėjo 920 eurų grynais, o likę 80 eurų jam buvo pervesti į sąskaitą, kurią jis nurodė įmonės savininkui.

Ši detalė galimai ir padėjo išaiškinti paminklų vagį, kai parduotus akmenis apžiūrėjusiam įmonės savininkui kilo įtarimas, kad paminklai gali būti vogti. Kadangi Širvintų rajone dirbantis verslininkas pats įtarė buvus vagystę ir net išsiaiškino kai kurias jos detales, jo asmenybės neatskleisime, tik santykinai pavadinsime N.

Kaip sakė individualią veiklą vykdantis ir Vilniuje paminklus parduodantis verslininkas N., dar 2022 metų rugpjūčio 30 dieną jam paskambino asmuo, kuris sakė, kad turi įvairių granito gaminių, paminklų. Bendraujant tas vyras jam sakė, kad mirė jo dėdė, kuris buvo prigaminęs granito gaminių, todėl jis dabar nori tai parduoti. Tuo metu L. neturėjo laiko, gaminiai jo nesudomino, todėl joks sandoris neįvyko. 2023 metų birželio 27 dieną su juo vėl telefonu susisiekė tas vyras ir vėl siūlė įsigyti įvairių granito gaminių – paminklų. Dabar jau susidomėjus, skambinęs asmuo pasakė, kad paminklus nupirko kitas žmogus, bet jis dar turi daugiau kitų paminklų. 2023 metų liepos 20 dieną jis vėl paskambino ir pasakė, kad kitą dieną, t. y. 2023 metų liepos 21-ąją, gali atvežti jam 3 paminklus. Buvo sutarta, kad tai tinka. Vyras teigė, kad atveš du mažesnius paminklus ir vieną didesnį paminklą, kuris susideda iš trijų dalių. Tądien N. buvo išvykęs į Klaipėdą, kai jam vėl paskambino ir pasakė, kad tuos paminklus jau veža. N. pasakė, kad vežtų į jo paminklų pardavimo aikštelę Vilniuje, o ten esanti darbuotoja juos priims ir sumokės 1000 eurų, iš jų 920 eurų – grynais (daugiau grynų pinigų kasoje tuo metu nebuvo), o 80 eurų perves į sąskaitą nurodant, kad pinigai sumokami … „už vakarienę“.

Grįžęs iš Klaipėdos, N. pastebėjo, kad paminklai yra naudoti: matyti buvusio montavimo žymės, skylės bei klijų likučiai. Pastebėjo ir tai, kad ant jų visų yra buvę išgraviruoti užrašai, kurie mechanišku būdu nutrinti. Įtaręs, kad paminklai galimai yra vogti, socialiniame tinklapyje „Facebook“ paieškojo informacijos apie įvykdytas paminklų vagystes iš kapinių ir rado skelbimą, kad iš Vaidotų kaime esančių kapinių buvo pavogtas trijų dalių paminklas, kuris pasirodė identiškas tam, kurį jam atvežė minėtas asmuo. Įsitikinęs, kad jam buvo parduoti vogti paminklai, jis nutarė apie tai pranešti policijai.

Kitas pavogtas paminklas, trijų dalių iš marmuro, kapinėse prastovėjo nuo 2018-ųjų. Jį dukra pastatė ant savo mirusio tėvo kapo. Paskutinį kartą stovintis buvo matytas 2023 metų liepos 18-osios popietę. Kad jo nėra, aptiko pati dukra, atvykusi į kapines 2023 metų liepos 31-ąją.

Trečią paminklą šeimos kapavietėje pastatęs asmuo sakė apie jo vagystę sužinojęs iš pusseserės. Ji jau anksčiau matė, kad paminklo nėra, tačiau tada pamanė, kad paminklą nuėmė meistrai, kad ištaisytų neteisingai padarytą įrašą.

Simonas S. teigė paminklus vogęs dėl to, kad jam trūko pinigų. Buvo įtarimas, kad asmuo įvykdė daugiau panašių vagysčių, nes jo naudotoje „Viber“ pokalbių programėlėje 2022-2023 metais yra susirašinėjimų su kitomis įmonėmis, kurios užsiima paminklų supirkimu. Simonas yra siūlęs parduoti granito gėlynus ir juos pardavė. Į tai teisiamasis atsakė, kad galimai prieš 2 metus jis užsiėmė kapų tvarkymu, todėl tiems darbams buvo nusipirkęs įvairių medžiagų, tarp jų buvo ir granito gėlynų. Kadangi kapinių tvarkymu nebeužsiima, jis tuos gėlynus ir pardavė, jam jų nereikėjo.

Tik po savo turėtų gėlynų pardavimo jis 2023-ųjų gegužę pradėjo vogti gėlynus nuo kapaviečių Kaišiadorių ir Elektrėnų savivaldybėse, o tuos 3 paminklus pavogė Vilniaus rajone.

Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad tam pačiam verslininkui N. Simonas S. dar 2023 metų gegužę atvežęs pardavė 4 gėlynus – granitinius rėmelius augalams, už kuriuos buvo sumokėta 260 eurų. Tą patį mėnesį atvykęs dar kartą, Simonas S. atvežė 14 gėlynų, už juos iš kasos buvo sumokėta 980 eurų. 2023 metų birželio 1 dieną jis atvežė 13 gėlynų, už kuriuos iš kasos sumokėta 910 eurų.

Beje, prie Vaidotų kapinių yra užrašas, kad teritorija stebima vaizdo kameromis. Į tą užrašą dėmesį atkreipė viena iš paminklo pasigedusių nukentėjusiųjų. Ji paskambino į seniūniją, tačiau darbuotoja jai pasakė, kad vaizdo stebėjimo kamerų kapinių teritorijoje nėra, o „užrašas ant tvoros yra skirtas atbaidyti vagis“.

Paaiškėjo, kad svetimo turto vagystės pirmą kartą teisiamam Simonui S. nebuvo naujiena. Kaip buvo nustatyta teismo metu, jis jau yra baustas administracine tvarka už smulkias vagystes.

Vilniaus regiono apylinkės teismas už kiekvieną nusikalstamą veiką Simonui S. skyrė po 50 MGL (2500 Eur) dydžio baudą. Šias bausmes subendrinus tarpusavyje visiško bausmių sudėjimo būdu, teisiamajam paskirta subendrinta 150 MGL (7500 Eur) dydžio bauda, kurią sumažinus vienu trečdaliu paskirta 100 MGL (5000 Eur) dydžio bauda. Ji turi būti sumokėta per 24 mėnesius.

Taip pat teismas patenkino nukentėjusiųjų civilinius ieškinius.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 1 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top