Informacija iš naujausio numerio: Ne pensininkams suprasti, kaip krizė nuskriaudė vargšą Kubilių

Facebook iliustr.

Anot Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno, šiandien turėjo vykti posėdis, kuriame bus toliau rengiamos išvados apie tai, kokiomis palūkanomis Vyriausybė galėjo skolintis ir kokią įtaką tai būtų turėję viešiesiems finansams – viešojo sektoriaus išlaidoms ir balansui, skolos dydžiui ir jos valdymo sąnaudoms.

Tai Seimo narys pareiškė grįžęs iš Švedijos, kur susitiko su šios šalies centrinio banko ir finansų inspekcijos vadovais. Kaip sakė Stasys Jakeliūnas, „Švedijoje niekas nesuabejojo, kad komerciniai skandinavų bankai prisidėjo prie krizės Lietuvoje.“

Šie Seimo nario pareiškimai turėjo kaip reikiant sunervinti du artėjančių Prezidento rinkimų varžybų lyderius – Ingridą Šimonytę ir Gitaną Nausėdą, kurių vaidmuo dėl krizės Lietuvoje gali būti labai svarbus. Jei ne atliekant pagrindinius vaidmenis, tai antraeilius – tikrai. Štai pirmoji tuo metu buvo Finansų viceministrė, paskui ėjo ministrės pareigas, atsakinga už Lietuvai skaudžiai atsirūgusius sprendimus. Nors jai pačiai lygiai prieš metus dar atrodė, kad Lietuvoje jei kas ir nukentėjo dėl krizės, tai ne kokie ten pensininkai, o … Andrius Kubilius, kuriam per krizę alga buvo sumažinta net 30 procentų, kai vidutinė pensija – vos 10 proc. Kaip suskaičiavo dienraštis „Respublika“, taip sakydama ponia Ingrida nutylėjo, kad 2009 m. pradžioje vidutinė pensija siekė „net“ 800 litų, o štai krizės nuskriausto A. Kubiliaus alga po sumažinimo – „vos“ 9000 litų.

Neteko girdėti, kad panelės Ingridos nuomonė per metus pasikeitė, nors per komisijos posėdį paklausta, kaip padėtį vertina iš dabartinės perspektyvos, dviprasmiškai mestelėjo: „Jei žinočiau, kur griūsiu, tai visur pasidėčiau pagalves.“

Gal ir ne visur. Yra sąmokslo teorija, kas iš tiesų pelnėsi, kai valstybė skolinosi plėšikiškomis palūkanomis užuot ėmusi paskolą iš Tarptautinio valiutos fondo, kaip padarė latviai. Sunku pasakyti, ar į tai atsakys sudarytoji tyrimo komisija, tačiau žmonėms burnų neužkiši. Samprotavimų, kad galbūt iš banko komisinių „ant kojų atsistojo“ ir dabar reitingus užsisako paveldėtoji partija, pasigirsta ne iš vieno politiko lūpų.

Antrasis reitingų favoritas, Gitanas Nausėda, greičiau turėtų jaustis kaltas ne dėl to, ką padarė, o ko – nepadarė. Tuo metu jis užėmė labai aukštas pareigas viename skandinavų banke, o tų bankų vykdyta finansinė politika, pačių skandinavų pripažinimu, smogė skaudų smūgį Lietuvos ekonomikai. Šiandien oficialiai pripažįstama, kad iš Lietuvos per skandinaviškus bankus krizės laikotarpiu išėjo apie 9 mlrd. eurų. Iš arti matydamas, kaip viskas vyksta, Nausėda praleido galimybę tapti herojumi patardamas, kad taip elgtis yra nesąžininga. Kita vertus, galima puikiai suprasti, kodėl tada patarėjas lyg strutis įkišo galvą į smėlį.

Jei šiandien galima dėl ko nors suabejoti, tai dėl minėtų favoritų lyderystės Prezidento rinkimuose. Kaip pernai rudenį yra pastebėjęs buvęs „Dviračio žinių“ kūrybinės grupės narys, dabar – visuomenės veikėjas Valdas Vižinis, negalima tikėti, kad skelbiami, sakykime, aukšti Gitano Nausėdos reitingai yra tikri.

„Juos galima gražiai sukurti, per žiniasklaidą mesti į viešumą, bet jų niekas niekada nepatikrins. Reitingai yra sukurtas faktas, kurio pagrindu G. Nausėda eis į prezidentus. Kitaip tariant, sudaroma nuomonė, kad jis eina tik todėl, jog to nori žmonės. Daug žmonių sukurti reitingams nereikia. Užtenka vieno rašančio ir kito, kuris sumaketuoja: dviejų žmonių, kuriems yra duotas įsakymas. Net ir iš tikrųjų vykdant visuomenės apklausą galima taip pateikti klausimus, kad reikiamo žmogaus reitingai būtų aukšti. Bet aš netikiu, kad iš viso apklausa buvo daroma. Todėl nematau jokio stebuklo, kad Gitano reitingai tokie aukšti,“ – apie tai kalbėjo Valdas Vižinis, kuris įžvelgė, kas pila tariamus vandenis ant dabar jau oficialiu kandidatu paskelbto Nausėdos: – „Yra toks profesoriaus Povilo Gylio išsireiškimas: viešosios erdvės valdytojai. Šiai dienai dauguma viešosios erdvės valdytojų yra skandinavai.“

Žodis skandinavai ir Nausėda pasirodytų nesusiję tik absoliučiam atsiskyrėliui, kuris nėra nė karto įsijungęs radijo ar televizoriaus, į kurio rankas nėra papuolęs joks laikraštis. Mus penkerius metus valdyti yra pasiruošęs ilgametis skandinavams priklausančio banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Šiam pernai pareiškus, kad atsistatydina iš pareigų banke ir artimiausiu metu praneš, ar sieks Lietuvos Respublikos Prezidento posto, ne vienas blaiviai mąstantis suglumo: sunku prisiminti, kad anksčiau kiekvienas bankininkas, inžinierius, mokytojas ar kitos profesijos žmogus, visiškai nesusijęs su politika, atsiskaitytų visuomenei, ar kandidatuos į šalies vadovus. Ką gero jis nuveikė Lietuvai, kuriai siekia vadovauti? Iki tol nesigirdėjo, kad jis būtų pasižymėjęs valstybės ar diplomatinėje tarnyboje, visuomeninėje veikloje, nebuvo žinomas jo požiūris į tautiškumą, kitus svarbius dalykus, stebėjosi žiniasklaida.

O štai minėtas Valdas Vižinis tada tikino, kad tuo stebėtis neverta, nes Nausėdą stumia stambusis verslas, norintis užvaldyti Lietuvą. „Akivaizdu, kad tai nėra jo asmeninis sprendimas. Akivaizdu, kad yra grupė asmenų, kurie dėl asmeninių interesų stumia poną Gitaną. Ir tai niekam nėra paslaptis. Tik klausimas, ar ta grupė asmenų, jei G. Nausėda būtų išrinktas, neišbalansuos mūsų politinės sistemos. Kadangi Gitanas yra akivaizdus pinigų, bankinės sistemos žmogus, visą gyvenimą dirbęs bankuose, visą gyvenimą dalinęs pinigus. Ir staiga jis eina gelbėti valstybės, staiga ima altruistiškai aukotis. Taip gyvenime nebūna.“

Valdas Vižinis tada atkreipė dėmesį į aiškius sutapimus. Jei kalbėjome apie „MG Baltic“ bandymus užvaldyti valstybę, tai dabar reikia kalbėti ne apie kažkokios bendrovės bandymą užvaldyti valstybę, o apie aukšto lygio verslininkų bandymą užvaldyti valstybę, apsaugoti savo rinką, savo padėtį, priversti žmones kuo ilgiau dirbti tokiomis sąlygomis, kokiomis dirba dabar: kad Lietuva būtų tik darbo kolonija. To intereso įgyvendinti Gitanas ir eina į prezidentus,“ – savo asmeninę nuomonę tada pareiškė kandusis „dviratininkas“.

Kad visuomenės veikėjas kalbėjo netuščiai, galima suprasti iš šiomis dienomis viešojoje erdvėje pasirodžiusio pranešimo, jog Seimo narė Agnė Širinskienė kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją prašydama įvertinti, ar kandidatai į Respublikos Prezidentus Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda tinkamai vykdo jiems įstatymų nustatytas pareigas, kai privačių interesų deklaracijoje nedeklaruoja reikšmingas sumas rinkimams padovanojusių asmenų.

„Įstatymas numato Seimo narių ir kandidatų į Prezidentus pareigą privačių interesų deklaracijoje nurodyti dovanų, kurios viršija 150 eurų, gavimą ir dovanotojus. To nė vienas iš kandidatų nėra padaręs, nors, pavyzdžiui, Ingrida Šimonytė į jos asmeniniu vardu atidarytą sąskaitą yra gavusi aukų, kurių bendra suma viršija 100 tūkst. eurų, o, atskirų aukotojų atveju aukos dydis siekia gerokai per 150 eurų. Interesų konflikto situaciją dar labiau paaštrina tas faktas, kad kandidatė į Prezidentus yra kartu ir Seimo narė, kuri gali dalyvauti priimant su aukotojais susijusius įstatymus”, – sakė Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė.

Kalbėdama apie akivaizdžius įstatymų pažeidimus, kuriuos daro asmenys, siekiantis valdyti, o gal ir užvaldyti valstybę, Seimo narė atkreipė dėmesį, kad nemažai I. Šimonytei dideles aukas dovanojusių asmenų yra ne šiaip kokie simpatikai, o įmonių vadovai ar verslų atstovai. „Pavyzdžiui, Giedrius Jocius I. Šimonytės politinei kampanijai paaukojęs 5000 eurų, sprendžiant iš viešojoje erdvėje pateikiamos informacijos, yra UAB „KTD group“ vadovas. Kaip matyti iš viešojoje erdvėje prieinamos informacijos, šios UAB specializacija – kelių tiesimas. Kitas asmuo, vėlgi sprendžiant iš viešojoje erdvėje pateikiamos informacijos, Lietuvos draudimo brokerių asociacijos prezidentas Robertas Šaltis, politinei kampanijai paaukojo 1250 eurų, Martynas Majeris, viešojoje erdvėje nurodytas kaip IT technologijomis prekiaujančios UAB „Solmetra“ vadovas, – 1000 eurų, 8850 eurų kampaniją parėmė Monika Variakojienė, galimai dirbanti JAV įmonėje „Slant“. Aukotojų sąraše yra ir Ignas Staškevičius, paaukojęs 3000 eurų. Sprendžiant iš viešojoje erdvėje pateikiamos informacijos, tai – vienas iš „VP Market“ akcininkų ir t.t.,“ – Seimo narės pavyzdžius vardija interneto svetainė bukimevieningi.lt.

Seimo narė pastebi, kad panaši situacija yra ir su G. Nausėdos privačioje deklaracijoje nedeklaruotomis aukomis bei aukotojais.

Facebook iliustr.

Suprantama, kad rytdiena parlamentinės komisijos darbas nesibaigs, kaip greičiausiai savaitgaliu nesibaigs Prezidento rinkimai. Jų favoritai daug atiduotų, kad abu jie būtų kitame ture, nes tik taip atsirastų vilties įgautų tokių politinių galių, kurios leistų jei ne sustabdyti šį jiems nenaudingą parlamentinį tyrimą, tai į jo ratus įkišti ne vieną pagalį.

Gintaras Bielskis

8 priežastys, kodėl ne I. Šimonytė turi būti LR prezidente

Prastumta prezidentė yra kontroliuojama vieno asmens, kuris ją stumia, o išrinktas Prezidentas – turi tautos tikrąjį mandatą ir jį saugo.

Galimi atsakymai ir pasvarstymai toliau:

 1. Susidarė vienintelė nuomonė, kad visų nacionalinių TV mastu mums visiems buvo parodytas iš anksto surežisuotas režisieriaus Gabrieliaus Landsbergio ir už jo nugaros alsuojančio scenarijaus autoriaus Vytauto Landsbergio „demokratijos“ spektaklis. Stebint šitą šou (tiek per visus media ir info kanalus brukalo nebuvo įmanoma nematyti) atomazga buvo aiški dar net neprasidėjus šiai komedijai – iš anksto vieno asmens buvo nuspręsta laimingoji – Ingrida Šimonytė, ir pralaimėtojas nelaimėlis, nuolankiai nugarą lenkiantis elitas bei kišeniniai pareigūnai, bijantys ir nedrįstantys pasipriešinti valdininkai ir biurokratai.
 2. Iš to kas įvyko, ir kiek yra išmesta bei metama pinigų į I. Šimonytės reklamai ir šiam holivudinio lygio realybės šou, matyti, kad yra renkamos didžiulės pajėgos I. Šimonytės pergalei. Pasirodė perkami straipsniai, kad Ingrida Šimonytė yra paprastų žmonių kandidatė. Piešiami faktai, kurių nebuvo ir nėra.
 3. Neatsimenu, kad ji būtų ką nors nuveikusi ne partijos, o mūsų, mirtingųjų, labui. Tačiau ją visada pamenu išdygstančią kaip partijos nuomonę antrinančią personą ir šaltai ir abejingai žiūrinčią į kasdienines tautiečių dramas ir finansus.
 4. Tad jeigu esate matę ją užstojančią paprastą žmogų, o ne partijos interesą, tiesiog duokite nors kiek žinoti.
 5. Pastarąsias savaites skaitau, kad ji yra vienintelis variantas man ir Lietuvai, paprasta, nugalėtoja ir gavusi „tautos“ mandatą, t.y. mano mandatą? Ne, ne, neapsigaukite, ji negavo nei mano, nei tavo mandato, ji yra gavusi Landsbergių mandatą ir yra partinė Landsbergių kandidatė, aprengta karnavaliniu kostiumu ir gavusi nurodymą mums šokti įtikinamą šokį, kad įtiktų mums – rinkėjams.
 6. Su paprastais rinkėjais I. Šimonytė turi tiek pat bendro, kiek vanduo su aliejumi, todėl savo balso aš jai neduosiu.
 7. I. Šimonytei iš tiesų trūksta to paprastumo, lyderės bruožų, atvirumo, nuoširdumo, griežtumo ir (svarbiausia) nepriklausomumo, tačiau jai tikrai matyti, kad netrūksta nuolankumo Vytautui Landsbergiui, paklusnumo partijai, keliaklupsčiavimo ir mužikiškumo.
 8. Aš jos nematau Prezidente, nes ji (mano vertinimu) paprasčiausiai yra ilgametė pavaldinė ir liokajaus būdo persona be lyderio savybių. Todėl Prezidento pozicijoje būtų tik marionetė, kurią už virvučių tampytų Landsbergiai.

Laimonas Jakas
VšĮ Karių teisių gynimo centro vadovas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

12 Atsakymų į “Informacija iš naujausio numerio: Ne pensininkams suprasti, kaip krizė nuskriaudė vargšą Kubilių”

 1. Su Sąjūdžiu – už Lietuvą! parašė:

  Balsuosiu už ARVYDĄ JUOZAITĮ, kuris gyvena nepažeisdamas įstatymų ir savo šiknos už pinigus nepakišinėja

 2. Na taip parašė:

  Nausėda su Šimonyte Širvintose šansų laimėti neturi. Bet viską nulems didieji miestai. Jie pertekę, vadinasi blaiviai negalvos.

 3. Nusivylęs parašė:

  Iš naujausių prognozių panašu, kad Nausėdai pzdc.

 4. ? parašė:

  Parodomasis tūpsnis!

 5. Širvintiškis parašė:

  Dvarponio ir vasalo susitikimas.

 6. laima parašė:

  Koks šiltas ir mielas nuolankumas.

 7. Ramunas parašė:

  Tik. Uż . Skverneli. Ir.Valstiečiu. Partija.

 8. chocho parašė:

  O posedis neivyko! Lietuvos bankas padejo skersa. Laukia kas taps prezidentu, ar Sikonyte ar Nausieda. Tada Lietuvos bankas dar ir priraitys prie komisijos durru.

 9. šprotai parašė:

  Šimonytė iš esmės yra niekas. Nulis. Landsbergio tarnaitė. Sistemos statytinė, kuri būtų valdoma iš užpečkio, kuriame šiltai karš Landsbergis. Man Šimonytės situacija labai panaši į Medvedevo istoriją Rusijoje. Kadangi konservatorių elektoratas yra totaliai begalvis, toks partijos savininko pasirinkimas juos tenkina.

 10. To manau parašė:

  Gal čia cituojamas Vižinis ir kažkoks, bet taiklus.

 11. manau parašė:

  Šiaip tai, straipsnio leitmotyvas – aiškus ir iš esmės tikslus.
  Tik nesupratau, kodėl prikišamai cituojamas kažkoks vižinis? Kas jis – koks autoritetas ar ką?

 12. Op parašė:

  ir į dešimtuką!

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+