Iki 2021.02.01 liko mažiau kaip penki mėnesiai. Iškeiskime taršų automobilį į dviratį ar paspirtuką

Būdama Širvintų rajone veikiančios įmonės vadove, sulaukiu Širvintų rajono gyventojų klausimų, kaip galima utilizuoti neeksploatuojamą transporto priemonę ir kokia valstybės parama galima pasinaudoti.

Nemažai gyventojų puikiai žino, kad nuo praėjusių metų pabaigos valstybė už utilizuojamas transporto priemones skiria kompensacijas, kurias galima panaudoti ne tik įsigyjant netaršų automobilį, bet ir nuo kovo 13-osios teikia paramą perkant metinius bilietus visuomeniniam transportui, taip pat įsigyjant paprastą ar elektrinį dviratį, paspirtuką, motorolerį, motociklą. Tačiau vis dar pasitaiko, kad žmonės domisi, nuo ko reikėtų pradėti, kokių dokumentų reikia. Paprastai šito teiraujasi dar neapsisprendę ir iki tol su tuo nesusidūrę asmenys.

Tenka atsakyti, kad svarbiausia sąlyga – utilizuoti turimą automobilį, kuris atitinka keliamus reikalavimus. Kompensacijos skiriamos tiems asmenims, kurių utilizuojamų M1 klasės transporto priemonių techninė apžiūra galiojo iki 2019 m. spalio 17 d. arba iki 2020 m. kovo 13 d., o pareiškėjas jos valdytoju iki prašymo pateikimo datos buvo ne trumpiau kaip 12 mėnesių. Tokį automobilį reikia sunaikinti ir, gavus Eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą, jį išregistruoti iš Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių registro.

Priduodamas utilizuoti savo automobilį jų ardymu ir apdorojimu užsiimančiai UAB „Dovydo transportas“, automobilio savininkas iš karto gauna Eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą, kuris papildomai nieko nekainuoja. Taip pat galime tarpininkauti išregistruojant transporto priemonę.

Reikia pripažinti, kad valstybės parama suaktyvino nenaudojamų transporto priemonių utilizavimą. Galiu pasakyti, kad pernai gyventojai mums utilizuoti buvo pridavę 18 automobilių, šįmet jų skaičius jau artėja prie 40.

Nors rajono gyventojai domisi, šis procesas galėtų būti dar gyvesnis. Padidėjęs utilizuojamų automobilių skaičius neatspindi tikrosios situacijos rajone, kadangi tarp klientų turime nemažai kaimyninių rajono gyventojų. Esame sulaukę nemažai klientų iš Ukmergės rajono, taip pat yra klientų iš Vilniaus miesto, Vilniaus rajono.

Kiek teko susidaryti nuomonę iš pokalbių su širvintiškiais, mūsų rajono gyventojai, priduodami utilizuoti automobilius, ne visada būna apsisprendę pasinaudoti valstybės parama. Kai kurie nepatikliai žiūri į naujovę, kadangi ją pirmiausia sieja su būtinybe įsigyti gerokai brangesnį naują automobilį, kitus atbaido aplinkybė, kad paraiškas galima teikti tik elektroniniu būdu per APVA informacinę sistemą APVIS.

O apie tai pagalvoti vis dėlto reikėtų. Vien jau dėl to, kad kvietimas kompensacijai gauti už įsigytą metinį bilietą, dviratį, paspirtuką, mopedą ar motociklą, sunaikinant taršų automobilį, galioja iki 2021 m. vasario 1 d. Galbūt šis terminas bus pratęstas, bet kol kas apie tai nekalbama, todėl neatmetama, kad nepasinaudoję praras galimybę ar paskui bus numatytos kitos sąlygos, mažesnės išmokos. Be to, kvietimai nebus teikiami, jei iki nustatytos datos lėšų limitas jau bus išnaudotas. Kaip informuoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), likus mažiau kaip 5 mėnesiams, šalyje yra gauta 4013 paraiškų kompensacijai už įsigytą metinį bilietą, dviratį, paspirtuką, mopedą ar motociklą, sunaikinant taršų automobilį (numatytų lėšų likutis – 1,4 mln. Eur). Taip pat skelbiama, kad gautos 223 paraiškos kompensacijai už įsigytą elektromobilį (lėšų likutis – 4,410 mln. Eur) ir 1565 paraiškos kompensacijai už įsigytą mažiau taršų automobilį (lėšų likutis – 3,43 mln. Eur).

Kiek konkrečiai šių paraiškų yra pateikę Širvintų rajono gyventojai, nėra skelbiama. Tačiau iš atskirų pokalbių galima susidaryti vaizdą, kad apsisprendusieji paramos dažniausiai nesieja su naujo automobilio pirkimu. Ko gero, gaunama kompensacija tam didesnės įtakos neturi. Kalbama apie šeimoje atsirasiantį naują dviratį ar net kelis, motorolerį vaikui, paspirtuką anūkui.

Pridavęs utilizuoti nenaudojamą transporto priemonę, jos savininkas ne tik gauna atlygį už transporto priemonę, bet ir gali gauti iki 310 eurų kompensaciją už metinį viešojo transporto bilietą, iki 400 eurų – už paprastą dviratį arba elektrinį paspirtuką, iki 700 eurų – už elektrinį dviratį, iki 1 tūkst. eurų – už elektrinį mopedą ar elektrinį motociklą. Galbūt rajono gyventojams metiniai bilietai neaktualūs, tačiau juos galima įsigyti kituose miestuose ir taip, pavyzdžiui, padėti šeimos nariams. Galima įsigyti ir kelis metinius viešojo transporto bilietus ar kelias minėtąsias mažataršes judumo priemones. Tačiau kompensacinės išmokos dydis negali būti didesnis kaip 1000 eurų ir apskaičiuojamas pagal faktiškai patirtas išlaidas, neviršijant nustatytų maksimalių sumų.

Norisi tikėtis, kad rajono gyventojai pasinaudos valstybės parama, o abejonių, ar yra naudinga iškeisti neeksploatuojamą transporto priemonę į dviratį ar paspirtuką, paprasčiausiai nekils. Apsisprendus, pirmiausia laimės mūsų Širvintų rajonas, kadangi neeksploatuojamos transporto priemonės yra taršos šaltinis aplinkai.

Marija Gudonienė
UAB „Dovydo transportas“ direktorė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
2 (7 įvert.)
scroll to top