Naikinti ar palikti? Iš pirmo karto nuspręsti nepavyko

Balsavimo metu pedagogai tapo nereikalingi.

Balsavimo metu pedagogai tapo nereikalingi.

Nauji mokslo metai šiemet prasidėjo karštomis diskusijomis rajono taryboje. Praėjusį ketvirtadienį buvo bandoma priimti sprendimo projektą „Dėl klasių skaičiaus ir mokinių skaičiaus vidurkio klasėse pagal vykdomas bendrojo ugdymo programas nustatymo Širvintų rajono bendrojo ugdymo mokyklose 2013 -2014 mokslo metais“. Jame buvo siūloma naikinti Bagaslaviškio I. Šeiniaus pagrindinės mokyklos devintą klasę, kurioje šiais mokslo metais mokysis vos trys mokiniai.

Jokių problemų nebūtų kilę, jei klasėje būtų likę penki moksleiviai. Esant tik trims vaikams, rajono vadovai beveik valandą bandė įtikinti visus susirinkusius, kad klasės naikinimas yra geriausias variantas šioje situacijoje. Buvo pasiūlyta ir alternatyva naikinimui: ja taptų 7 ir 8 klasių sujungimas.

Beje, pasiūlymas sujungti klases nustebino kai kuriuos tarybos narius, nes didžioji dauguma taip ir neatsiminė, kad komitetų metu kas nors būtų apie tai užsiminęs. Vis dėlto, mero teigimu, toks sprendimas nebuvo priimtas per naktį, o tie, kas neatsimena, kad jis buvo pasiūlytas komitetuose, tikriausiai tiesiog pamiršo.

Klausimų daugiau nei atsakymų

Tarybos metu išsiskyrė dvi priešingos stovyklos: vieni bandė rasti būdą išsaugoti klasę, o kiti buvo užtikrinti klasės naikinimo būtinumu arba bent jau kitų klasių jungimu.

Bagaslaviškio I. Šeiniaus pagrindinės mokyklos direktorius buvo kategoriškai nusistatęs prieš klasių sujungimą. Visų pirma dėl to, kad tokia galimybė nebuvo aptarta su mokyklos bendruomene, o antra – klasių jungimas atneštų daugiau problemų nei naudos.

Pasak posėdyje dalyvavusios Bagaslaviškio I. Šeiniaus pagrindinės mokyklos mokytojos Romos Vareikienės, klasių sujungimas neabejotinai paskatintų tėvus leisti vaikus į kitas mokyklas. „Negana to, šiose klasėse mokosi trys vaikai su specialiaisiais poreikiais, kuriems reikia papildomo laiko ir priežiūros,“ – klasių sujungimo atsisakymą argumentavo mokytoja.

Bene labiausiai visus susirinkusius posėdžio metu nustebino „valstietis“ Kazys Visackas, pareiškęs, kad šiandien sprendžiamas klausimas yra „ne apie vaikus“. Bet apie ką daugiau šis sprendimo projektas, jei ne apie juos? Juk nebūtų vaikų, nebūtų ir mokyklos. Beje, šis tarybos narys kadaise pats lankė Bagaslaviškio mokyklą…

Pasigirdo minčių, kad klasės naikinimas yra tiesiausias kelias į mokyklos uždarymą, o kaimas be mokyklos – tikras užkaboris, nes jaunoms šeimoms tiesiog nesudaromos tinkamos sąlygos gyventi.

„Mes gyvename rinkos sąlygomis, viską sprendžia pinigai. Mokyklos direktorius užtikrina, kad pinigų užteks, tai kodėl mes dar keliame problemas? Klasės naikinimas sudaro sąlygas „vaikų vogimui“. Apskritai, kuris tėvas norės, kad jų atžala mokytųsi jungtinėje klasėje? Daugelis tikrai išeis kitur,“ – įsitikinęs opozicijos atstovas R. Bonikatas. Tarybos narys ne kartą pabrėžė, kad reiktų daugiau galvoti apie vaikų interesus, o ne pinigus.

Verta paminėti, kad nuo kovo mėnesio Širvintų rajonas neteko daugiau nei dvidešimties moksleivių, kurie pasirinko mokymąsi kitame rajone.

„Kėlėm rankas dėl mokyklų skyrių uždarymo. O čia juk tik viena klasė… Nedarykim problemų, kur jų nėra,“ – ragino meras prieš pat balsavimą.

Tik ar reiktų girtis tuo, kad uždaryti kelių mokyklų skyriai?

Reikės ar nereikės?..

Didžiausias klausimas posėdyje – ar Savivaldybei reikės prisidėti pinigais? Pasak Savivaldybės vadovų, prisidėti bus būtina, tai yra, sumokėti už trūkstamus mokinius iki vidurkio. Šiuo atveju -sumokėti už 5 mokinius. Tokia suma sudarytų daugiau nei 62 tūkstančius litų.

Panašu, kad tie pinigai mokyklai kišami tarsi per prievartą, nes jokių lėšų bagaslaviškiečiai neprašo. Švietimo ir sporto skyrius savo ruožtu tikina, kad jokio pasirinkimo nėra, nes Vyriausybės rašte nenumatoma jokių išimčių.

Ne kartą teko įsitikinti, kad, matyt, rajono valdžia įstatymus, kai reikia, skaito tik paraidžiui ir ieškoti išeities iš susidariusios situacijos jiems tiesiog nebereikia.

Posėdžio metu P. Kamienas dar kartą pristatė taupymo planą: direktorius atsisako pavaduotojo (lieka tik maža dalis etato), bibliotekininkės, mažina išlaidas mokymosi reikmėms įsigyti. Mokytojai savo ruoštu sutinka eiti nemokamų atostogų.

Situaciją sunkina ir tai, kad šiemet mokykloms finansuoti skiriami šeši procentai bus perskaičiuojami kitaip. Tai yra šešių procentų lėšomis nebus galima dengti mažesnių mokyklų reikmių, nes pinigai bus skiriami konkrečiai mokyklai ir negalės būti dalinami. Kitaip sakant, didelės mokyklos nebefinansuos mažų mokyklų, nes savo šešis procentus pasiliks pačios.

Pedagogai sprendžiant švietimo klausimus nereikalingi?

„Visi švietimo sistemoje dirbantys mokytojai (…) turėsite nusišalinti nuo šito klausimo svarstymo,“ – toks mero pareiškimas sukėlė tikrą šurmulį salėje.

Kai kurie netgi pagalvojo, kad tai nevykęs pokštas. Juk kas geriau ir daugiau nusimano apie švietimą nei pedagogai? Nuo balsavimo iš karto nusišalino tarybos narys R. Bonikatas, kuris dirba Bagaslaviškio mokykloje – nereikėjo jam nė mero pareiškimo.

Mero „perspėjimas“ buvo tarsi šūvis iš giedro dangaus, nes anksčiau taryboje galiojo praktika, kad nariai nusišalindavo tik nuo tų klausimų, kurie tiesiogiai susiję su jų darboviete. Negi anksčiau kelerius metus visi pedagogai pažeisdavo reglamentą.

„Ar teisinga, kad sprendžiant mokyklų klausimus pedagogai išvaromi už durų?“- piktinosi opozicijos atstovė „darbietė“ Marija Gudonienė.

Beje, vėliau, balsuojant už Ligoninės įstatų pakeitimą, A. Lidžiui meras priminti apie nusišalinimą, matyt, pamiršo. Gal skirtingiems žmonėms pritaikomi ir skirtingi reikalavimai? O gal tiesiog klausimas apie švietimą buvo labai jau nepatogus…

„Rankų laužymas,“ – pasigirdo balsai iš salės. Ir tikrai, gal tokiu ėjimu paprasčiausiai buvo pašalinti „netinkamai“ mąstantys žmonės?

Keletą kartų pakartojus balsavimą, šešis kartus perskaičiuojant balsus, triskart atsiminus reglamentą, šiaip ne taip buvo suskaičiuoti balsai. Paaiškėjo, kad sprendimo priimti nepavyko ir privalu sukviesti skubų posėdį.

Nepriėmus sprendimo, nebuvo galima patvirtinti ir Ugdymo planų, kuriuos į Švietimo ir mokslo ministeriją reikia nusiųsti iki rugsėjo penktosios. To nepadarius, finansavimo gali netekti visos rajono mokyklos. Tad Bagaslaviškio I. Šeiniaus pagrindinės mokyklos devintos klasės likimas, o kartu su juo ir visų rajono mokyklų finansavimas bus sprendžiamas neeiliniame posėdyje, kuris įvyks jau šiandien, trečiadienį.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

42 Atsakymai į “Naikinti ar palikti? Iš pirmo karto nuspręsti nepavyko”

  1. Pertvark'A parašė:

    Tėvynė pavojuje!

  2. Anonimas parašė:

    planas

Comments are closed.

scroll to top