„100 tikrų žmonių portretų“ Širvintose

„100 tikrų žmonių portretų“ autorei Gretai Skaraitienei - Širvintų rajono savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės gėlės.

Vasario 5 dieną Širvintų Parodų salėje vyko fotografės Gretos Skaraitienės fotografijų parodos „100 tikrų žmonių portretų“ atidarymas. Tai pirmoji šio projekto paroda ir ji atidaryta būtent Širvintose. Prieš tai projektą „100 tikrų žmonių portretų“ Greta Skaraitienė pristatė tik socialiniame tinkle – nuo 2018 metų balandžio 20 dienos iki 2019 metų vasario 13 dienos.

„100 tikrų žmonių portretų“ – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui

Pasak fotografės Gretos Skaraitienės, artėjant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui kilo mintis nufotografuoti 100 žmonių, kurie galėtų sukelti kažkokius teigiamus jausmus, galbūt, savo kalba, pasaulėžiūra, poelgiais. Laikui bėgant fotografijos kaupėsi…

„Sudėjau nuotraukas į Facebook-o albumą ir nieko iš to nesitikėjau, tačiau sulaukiau didelio bičiulių, draugų palaikymo, jie linkėjo nesustoti ir tęsti šį projektą. Taip atsirado visas šimtukas. Norėčiau, kad parodos lankytojas, žiūrėdamas į portretą ir perskaitęs jo aprašymą, kaip ir kodėl tas veidas pateko į šią galeriją, pats užsinorėtų susikurti savo šimtuką iš draugų ir pažįstamų rato, kad juose surastų kažkokį gėrį, teigiamą emociją. Nebūtinai reikia fotografuoti, galima tuos portretus rinkti ir susidėlioti savo širdies kamputyje“,- kalbėjo fotografė.

Dirbo laikraštyje

Atsakydama į renginio vedėjos Dovilės Žalpytės klausimą: „Jūs fotografuojate jau 30 metų, tačiau tik prieš 10 metų pradėjote fotografuoti žmonių veidus, kodėl taip įvyko?“, Greta Skaraitienė atsakė: „Pradėjau dirbti laikraštyje, fotografavau Vilnių, jo gatveles, kiemus, bet vėliau supratau, kad labiau traukia žmogus, jo aplinka, jo portretas. Portretas gali būti ir „pagautas“ momentinis, ir truputį surežisuotas. Buvau nusprendusi, kad šioje parodoje fotografuoti žmonės neturėtų pozuoti. Pavyzdžiui, būdama kokiame nors renginyje, staiga pajaučiu, kad kažkokį žinomą žmogų reikia būtinai nufotografuoti. Prieinu prie jo ir paklausiu, ar galiu jus nufotografuoti? Kol kas nė vienas neatsakė… Netikėtai užkluptas žmogus nespėja užsidėti tam tikros kaukės, nes, sutikite, kad prieš objektyvą mes beveik visi tai darome. Todėl ir parodos pavadinime yra žodis „tikri“.

„100 tikrų žmonių portretų“ autorę sveikina merė ir vicemerė.
Tarybos nario V. Daugėlos palinkėjimai.
Parodą „100 tikrų žmonių portretų“ apžiūri merė Ž. Pinskuvienė ir vicemerė J. Pažusienė.
Parodoje „100 tikrų žmonių portretų“.
Jaunimas parodoje.

Niekada nesakyk niekada

Prie kiekvienos fotografijos yra trumpi jų atsiradimo aprašymai, kuriuos skaitant atrodo jog vartai įdomaus romano puslapius. Pavyzdžiui, 39 portretas:

„Vakar turėjau pasiknist po savo archyvus. Save nustebinau, kad ne tik susitikimas su gyvu žmogumi gali pakeiti nuotaiką ar sukelti kitokius jausmus. Nuotrauka turi savo užkoduotą energiją, ji veikia žmogų, kuris j ją žiūri. Viena charizmatiškiausių akademinės muzikos scenos asmenybių, dirigentas, altininkas, muzikologas, maestro O. Katkus fotografuotas seniau, bet taip ryškiai atsiminiau fotosesiją, jog atrodė, kad vakar bendravom. P.S. Ir pasirodo, tiek turiu daug gražių ir įdomių portretų prikaupus, kad net sukirbėjo mažytė mintis apie parodą.“ Arba 87 portretas – „Metų staigmena“: „Vakar stovėjau prie foto sienelės grūsty ir girdžiu iš už nugaros tariant sakinį: „Na, jūs pasiruošę?“. Nieko nesitikėdama atsisukau ir pajaučiau, kaip išsiplėtė mano akys, gerai kad amo nepraradau. Turi kažkokios galios tikros žvaigždės! Nei apšvietimo, nei tinkamos vietos nebuvo, bet portretą norėjau padaryti. Niekada net nepagalvojau, kad stovėsiu per metrą nuo legendinės kino aktorės Helen Mirren. Kaip sakoma: „Niekada nesakyk niekada“.

(Helena Miren – anglų aktorė, apdovanota Oskaru, trimis BAFTA prizais ir daugeliu kitų apdovanojimų. 2003 m. jai buvo įteiktas Britanijos imperijos ordinas, o 2013 m. atidengta žvaigždė Holivudo šlovės alėjoje. Vikipedija).

Fotografę Gretą Skaraitienę parodos atidarymo proga pasveikino ir atminimo dovanėles įteikė merė Živilė Pinskuvienė ir mero patarėja Janina Pažusienė. Fotografei sėkmės palinkėjo Kultūros centro direktorė Rytė Bareckaitė, rajono tarybos narys Virginijus Daugėla.

Parodos atidaryme dalyvavo dainų autorius bei atlikėjas Aleksandras Makejevas. Skambėjo gerai pažįstamos ir naujos atlikėjo dainos, suteikusios širvintiškiams gerų emocijų pliūpsnį. Muzikantas pristatė savo naują vinilinę plokštelę. Širvintiškiai turėjo progos įsigyti ne tik muzikinius kūrinius, tačiau ir Aleksandro parašytas knygas.

Remigijus Bonikatas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Lauros Jakutytės nuotraukos

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+