Su pyrago gabalėliu ar cepelinu merei įteiksime ir kvituką?

Savivaldybėje gautos dovanos eksponuojamos viešai II a. fojė esančioje vitrinoje. Jas pamatyti ir pasidžiaugti gali visi rajono gyventojai bei svečiai.

Praėjusią savaitę Seimo narė, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė socialiniame tinkle paskelbė nuotrauką, kurioje ant jos kabineto durų pritvirtintas įspėjimas užeinantiems, kad šie turi „kavą, vandenį, saldumynus, sumuštinius atsinešti savo!“

Taip Seimo narė reagavo į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadą dėl Susisiekimo ministro J. Narkevičiaus kelis kartus valgytų pietų, už kuriuos sumokėjo ministerijai pavaldžios įmonės ir institucijos.

„Įdomu, o kas apmokės Prezidento pietus Davose? Manykime, kad VTEK dėl to taip pat pateiks rekomendacijas,“ – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Seimo narė. Ji pridūrė, kad tądien kreipėsi į VTEK, kad ši taip pat pateiktų rekomendacijas, kaip turėtų elgtis politikai, kai jie yra kviečiami į priėmimus ar dalykinius pietus. – „Kada, su kuo ir kokiomis aplinkybėmis jie gali pietauti, vaišintis priėmimuose, o kada – vis tik privalu susimokėti. Seimo nariai, kiti politikai bei valstybės tarnautojai gauna daug kvietimų. (…) Neretai po tokių renginių būna vaišės: kava, arbata, užkandžiai, kartais patiekiami pietūs. Protokolas, o ir elementarus mandagumas reikalauja pasilikti priėmimui ir parodyti dėmesį šeimininkams. Tačiau, panašu, kad VTEK nusprendė tokias tradicijas keisti – ir neapdairiai suvalgytas kotletas gali tapti kelis mėnesius trunkančia problema.“

Paskelbtą savo durų nuotrauką Agnė Širinskienė pakomentavo taip: „VTEK sprendimas įgyvendintas!!! Gyvensim pagal suformuotą praktiką.“

O juk teisingai pastebėjo Seimo narė, kad panašiose situacijose gali atsidurti ne tik į renginį užsienyje deleguotas ministras, bet ir kitas valstybės tarnautojas, pavyzdžiui, – rajono meras ar bet kuris Savivaldybės darbuotojas. Sakykime, po Rugsėjo 1-osios šventės oficialiosios dalies mokyklos vadovas ar visas kolektyvas pakviečia atvykusius Savivaldybės atstovus – merę, Administracijos direktorę, Švietimo skyriaus vedėją, tarybos narį ar pan., puodelio kavos. Prie jo pasiūlomas pyragėlis, saldainis, galbūt sumuštinis. Gal tai ir yra VTEK įžvelgtas papirkimas, viešųjų interesų konfliktas? Juk kava vaišina Savivaldybei pavaldi įstaiga, o nuo bet kurio svečio ateityje priklausys vieno ar kito sprendimo, galinčio padaryti įtaką mokyklos veiklai, likimas. Argi kitaip būtų galima įžvelgti ir su Savivaldybe nesusijusių rengėjų kavos minutėles? Renginius organizuoja bendruomenės, ūkininkai, klubai, jų organizatoriai taip pat kviečia atvykti Savivaldybės atstovus, dalyvauja svečių iš kitų savivaldybių, sostinės, užsienio. Puodelis kavos, neoficialus bendravimas – neatsiejama protokolo ir elementaraus mandagumo, kaip pastebėjo Agnė Širinskienė, dalis. Tačiau gali susiklostyti situacija, kai nuo pavaišintų asmenų priklausys, ar finansuoti bendruomenės parengtą projektą, ar iš biudžeto paremti Sporto klubo narių išvyką į varžybas, ar pagal kompetenciją priimti ūkininkams finansiškai naudingą vietos valdžios sprendimą. Juk galima įžvelgti, kad tokiomis vaišėmis siekiama formuoti gerą nuomonę, įgauti palankumo.

Negi dabar, po VTEK įvertinimo, merė Živilė Pinskuvienė, vykdama, sakykime, į Rugsėjo 1-osios šventę įteikti pirmokų pažymėjimų, turės vežtis termosą su savo kava tam atvejui, jei bus pakviesta simbolinių vaišių? Ar susimokėti už tą puodelį kavos ir būtinai paprašyti, kad jai būtų pateiktas apmokėjimą patvirtinantis kvitas, kurį merė galėtų pateikti VTEK, jei ši gaus skundą? (Kad kada gaus po tokios išvados, tai tikrai).

Analogiška situacija gali susiklostyti ir rajone apsilankius Vyriausybės, Seimo, kitų valstybinių institucijų atstovams. Štai, gavusi eilinį skundą, Valstybės kontrolė atsiųs savo specialistą aiškintis situacijos. Ar jam, visą dieną vartančiam įvairius dokumentus, pasiūlyti puodelį kavos, stiklinę vandens? Gal taip siekiama palankumo?

O kaip žiūrėti į tai, kai Savivaldybė, pagerbdama įvairių profesijų atstovus įteikia simbolinių dovanėlių medikams, kultūros darbuotojams, mokytojams, sveikina senjorus, neįgaliuosius, už ypatingus pasiekimus apdovanoja sportininkus, mokinius, laiminčius respublikiniuose, tarptautiniuose konkursuose?

Paklausta apie tai, Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė sutiko, kad situacija po VTEK išvados tikrai dviprasmiška. Tačiau ji pažymėjo, kad, pirmiausia, reikėtų atskirti renginių formatus.

-Jei, pavyzdžiui, organizuojamas paramos-labdaros, ūkininkų padėkos vakaras ir pan., kurio metu būna vaišės, dalyvio mokestį sumoka visi. „Visai nesvarbu, kad renginio organizatorius – Savivaldybė, mokestį pervedu ir aš, ir Administracijos direktorė, ir Tarybos nariai, jeigu kartu dalyvauja – ir mūsų šeimų nariai, taip pat dalyvaujantys skyrių vedėjai ar specialistai, – sako merė. – Per visus 5 savo darbo metus į renginius, kurių įėjimas yra mokamas, nė karto nesu ėjusi be bilieto, su specialiu kvietimu ir pan., kaip, mano žiniomis, tai buvo daroma anksčiau. O jei jums, žurnalistams, reikia bankinių išrašų su pavedimais, esu visuomet pasirengusi juos pateikti.

Tačiau, anot Ž. Pinskuvienės, kas kita yra bendruomenių renginiai, rudens šventės ir pan., kurių metu tikrai niekas neprašys kvito už žmonių iškeptą pyrago gabalėlį ar pagamintą cepeliną. „Mūsų žmonės yra šilti, nuoširdūs, vaišingi. Į šias šventes bendruomenė susirenka pabūti, patys pagamina ir atsineša vaišių. O ir mes nevažiuojame tuščiomis,“ – šypsosi merė, tvirtindama, kad iš seno susiklosčiusios tradicijos yra svarbios visam kraštui ir jose kažkokių paslėptų užmačių ji nematanti.

Pasak Administracijos direktorės Ingridos Baltušytės-Četrauskienės, Savivaldybė visuomet vadovaujasi galiojančiais teisės aktais, atidžiai analizuojamos ir institucijų pateikiamos rekomendacijos – atskiros tvarkos patvirtinusi šiais klausimais nėra.

Ji atkreipė dėmesį, kad viešų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnybos įstatymas leidžia pagal tarptautinį protokolą ar tradicijas, kurios susijusios su dirbančio valstybinėje tarnyboje pareigomis, gauti ar teikti reprezentacijai skirtas dovanas, tokias kaip valstybės, įstaigos ar kitokia simbolika (puodeliai, rašikliai su įstaigos logotipu ir kt.), kalendoriai ar knygos Taigi, svečius pavaišinti kava, įteikti ką tik susituokusiai rajono gyventojų porai valstybės vėliavą ar gimusio kūdikio – naujo Širvintų r. gyventojo – tėvams padovanoti knygelę ar paveiksliuką, tikrai nėra joks pažeidimas.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+