+

Žiemos keliai – seniūno galvos skausmas

Sigitas Bankauskas

Sigitas Bankauskas (nuotr. iš Š. k. archyvo)

Kai gausiai krinta sniegas, siaučia pūgos ar speigas, sutrikdomos įprastos važiavimo automobiliu sąlygos. Hidrometeorologams pranešus apie smarkų snygį ar kilsiančią pūgą, geriau pasilikti namuose, nes kelininkai ne visada suspėja laiku nuvalyti kelius. Reikėtų sukaupti reikiamas maisto, vandens, būtiniausių vaistų ir kuro atsargas. Ypatingai tai liečia atokiai gyvenančius žmones. Regioninius kelius prižiūrinčios įmonės turi galingą techniką, o štai seniūnijose tokiu metu atsiranda nemažai vietų, kurias pasiekti sunku arba beveik neįmanoma. Tad po smarkaus snygio ar pūgos išeiti iš namų ar išvykti patartina tik būtiniausiu atveju.

Apie tai, kaip sekasi valyti vietinės reikšmės kelius, kalbamės su Alionių seniūnu bei laikinai pavaduojančiu Zibalų seniūną Sigitu Bankausku.

– Kokią techniką naudojate valydami kelius?

– Pirmiausia, turime nuostabius darbuotojus, kurie nežiūri darbo valandų, stengiasi, kad seniūnijose dėl užpustytų kelių nekiltų jokių problemų. Zibaluose turime Česlovą Kanapienį, kuris net šeštadieniais ir sekmadieniais traktoriumi išvalo seniūnijos kelius. Sniego šią žiemą iškrito nemažai, bet susitvarkome. Turime technikos – savo greiderį, savivaldybės pinigų neprašome. Pavyzdžiui, vienkartinis visos seniūnijos kelių (apie 75 kilometrai) išvalymas kainuoja apie 120 eurų. Pirmiausia valomi tie keliai, kuriais važinėja mokykliniai autobusiukai, kur gyvena neįgalūs žmonės, kur važiuoja maršrutiniai autobusai, o tada – kitus. Valome net tuos kelius, kurių vasarą net negreideriuojame.

– Alionių seniūnijoje, matyt, taip pat turite savo specialistą, kuris valo kelius. Prieš keletą metų savivaldybė seniūnijoms buvo nupirkusi greiderius. Jie pasiteisino?

– Alionyse turime darbuotoją Juozą Šatą, kuris taip pat netausoja savo laiko ir savaitgaliais valo seniūnijos kelius. Zibaluose valoma su valdiška technika, o Alionyse naudojamas nuosavas seniūno traktorius. Greideriai, kurie buvo nupirkti savivaldybės ir atiduoti seniūnijoms, jau atsipirko per pirmuosius metus. Be greiderių nei greideriuoti, nei stumdyti sniego neišeitų, o jeigu jų nebūtų, reikėtų nuomotis už pinigus. Valymo dažnumas priklauso nuo oro. Pūgos, didelio snygio metu tiek kelininkai, tiek mes nedirbame, nes nėra prasmės tą daryti. Reikia palaukti, kol baigs snigti. Žinoma, gaisro, mirties, staigios ligos atvejais valytume bet kokiu oru. Jeigu žmogus skambina, jog užklimpo ir negali pravažiuoti, važiuojame gelbėti. Pavyzdžiui, neseniai Zibalų seniūnijoje užklimpo viena socialinių darbuotojų, suteikiančių paslaugas namie, mašina, paskui – ir kita. Paskambino į seniūniją, seniūnijos traktorius išvalė kelią ir ištempė mašinas. Traktorius visada stovi paruoštas prie traktorininko namų.

– Ar visi žmonės patenkinti kelių būkle?

– Visokių yra… Vieni skambina ir skundžiasi, kad siaurai valo, kiti dėkoja. Štai iš Būdos kaimo skambinusi moteris džiaugėsi, jog gyvename civilizuotoje šalyje, kad kelias išvalytas „kaip Europoje“.

– Girdėjome, kad Zibalų seniūnija persikėlė į „naujus namus“?

– Anksčiau Zibalų seniūnija buvo įsikūrusi prie bažnyčios stovinčiame namelyje, kur nebuvo jokių patogumų – nei tualeto, nei vandens. Dabar po optimizacijos seniūnijos patalpos perkeltos į mokyklą. Šiandien čia telpa ir darželis, ir biblioteka, ir pradinė mokykla, ir seniūnija. Labai džiaugiamės, kad dabar žmonėms visos paslaugos vienoje vietoje. Darbų dar yra. Greitu laiku žadame pastato koridoriuje esančius senus ir vėjo prapučiamus langus su savivaldybės pagalba pakeisti naujais, plastikiniais. Šalia seniūnijos bus statomas naujas sporto aikštynas, jau pastatyta vaikų žaidimo aikštelė, kur pavasarį bus pasėta žolytė ir ten galės žaisti vaikai. Svarbiausia – viskas vienoje, seniūnjos gyventojams labai patogioje vietoje.

Patarimai, kaip elgtis per pūgą, gausiai sningant:

Jeigu tenka važiuoti automobiliu per pūgą, vairuotojams patariama sustoti ir palaukti, kol pūga aprims. Automobilį reikia pasukti prieš vėją, retkarčiais išlipti iš jo ir nukasti sniegą, kad šis neužverstų mašinos, nes matomas automobilis yra geras orientyras jūsų ieškantiems draugams ir gelbėtojams. Variklį patartina periodiškai pašildyti, bet reikia saugotis, kad į automobilio saloną ar kėbulą nepatektų išmetamosios dujos, todėl būtina nuolat nuvalyti sniegą nuo išmetamojo vamzdžio.

Patartina keliaujant žiemos metu mašinoje vežtis antklodę ir šiltų drabužių. Jei kelyje tokioje sudėtingoje situacijoje kartu atsidurtų keli žmonės, važiuojantys keliais automobiliais, geriau susiburti į vieną vietą ir slėptis nuo pūgos viename iš automobilių. Jokiu būdu nereikia palikti priedangos, automobilio. Smarkiai sningant, tik iš pradžių orientyrai gali pasirodyti patikimi, o paėjus keliasdešimt metrų, juos galima pamesti iš akių. Kaimo vietovėse, sužinojus apie galimą pūgą, reikia skubiai pasirūpinti gyvuliams reikiamu pašaru ir vandens atsargomis.

Jeigu tenka keliauti siaučiant pūgai, o einant labai pavargote, neprisėskite pailsėti, nes tai ypač pavojinga jūsų gyvybei: nepajusite kaip nuovargis ir šaltis jus įveiks, užmigsite ir sušalsite.

Jei prireikia išeiti iš namų, reikia stengtis, kad kelionė būtų kuo trumpesnė ir būtina tinkamai apsirengti: ir suaugusieji, ir vaikai turi nešioti kepures, nepamiršti šilto šaliko, kumštinių pirštinių ir avėti šiltus batus. Rekomenduojama vilkėti vilnonius, šilkinius drabužius, nes jie sulaiko daugiau kūno šilumos nei medvilniniai drabužiai. Primename, kad šaltas oras papildomai apkrauna širdį. Patariama negerti alkoholio ar kofeino turinčių gėrimų, nes organizmas greičiau praranda šilumą.

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
 • parašė:

  Nuoširdi padėka Dominykui.

 • kanstancija parašė:

  Apgailestaujame, kad nekandidatuojate i taryba, …..

 • Galimai parašė:

  galimas ūkininkas galimai į savo laukus ir kelius nusivalė, nes seniūnijos keliai tikrai nuvalyti ir prižiūrėti. O jei vieną dieną gerą darbą ir padarei, tai džiaukis- atgailauti nereikės. Nes vienas geras padarytas darbas, neatperka kitų Tamstos padarytų darbų, dėl kurių visai partijai ir jos vedliui būtų gėda. O, kad Dievulis prabiltų………….

 • Kelius galimai valančiam galimam patriotui parašė:

  Tik kažin ar pajėgs suprasti galimai kelius valantis galimas patriotas.
  Atsirado lyg Pilypas iš kanapių geradarys.
  Jei ne rinkimai, tai ir toliau galimai tūnotum ir niekur nosies galimai neiškištum, taip kaip ir anksčiau. Geradariu gi matai tapo, nejuokina tegul, nes „užkastątą lobį“ darbininkas greitai atranda.

 • Pamąstymui parašė:

  Kad seniūnijos keliai neprižiūrėti raudoti ir burnoti tikrai nereikia. Gal dar pageidaujat, kad ir kiemus nuvalytų?

 • va kaip parašė:

  NE TIK KELIAS ISVALYTAS, BET DAR IR PABARSTYTAS.

 • Tiesa parašė:

  Geras, tas seniunas, reiklus, sukalbamas,saziningas. Visada padedavo kaip prasydavome. Kad visos seniunijos turetu tokius. Gaila, kad i taryba nejo.

 • ????????????? parašė:

  Girdejau, kad gyventojai si seniuna labai giria.

 • as parašė:

  Kad visi tokie rupestingi seniunai butu, tai butu labai gerai.

 • kalmarai parašė:

  Musu seniunas yra labai geras.

 • paskutiniam parašė:

  Žmonės, nepertekę turtais ir neragavę valdžios, yra nuoširdūs ir geri savo vidumi. Todėl moterytės skambutis yra 100 kartų nuoširdesnis už visokių skundikų vaidinamą gerumą.

 • Hmm parašė:

  Na jei is Budos k. skambinusi motrite mano, kad ji gyvena Afrikoje tai gal ir pasirode kaip Europoje. O jei ji Europa turi omeny Vakaru Europa tai dar butu klausimas .. ar kada nors yra maciusi ta EUROPA ?

 • Anonimas parašė:

  Bravo seniunas. Gaila kad nekeliate savo kandidaturos i taryba, balsuociau tikrai uz jus.

 • :) parašė:

  Bankauskas „užstoja“ tą nuostabų darbuotoją:)

 • Pagarba parašė:

  Seniūnui ne tik už kelius, bet už jo žmogiškumą, už gerą nuotaiką.

 • Anonimas parašė:

  Saunuolis seniunas,aciu

 • Ačiū. parašė:

  Nesek pasakų. Ačiū.

 • ?atsakas ačiū parašė:

  Tas ukinkas kaip valė taip ir valo ir vakar mačiau kaip valė žmonėms.

 • Ačiū. parašė:

  Geri darbai mėgsta tylą. Ūkininko geri darbai baigėsi su lyg prusistatymu straipsnyje. Pasigyrė facebook’e, pasigyrė straipsniuke ir daugiau valyti nereikia????

 • Ismintis parašė:

  Didesnio pagyrimo nusipelno ne tas, kas duoda, bet tas, kas priima nesijausdamas skolininku. Nedaug duoda žmogus, turtingas materialinių gėrybių, bet daug duoda tas, kas atsiduoda visa dvasia.
  Paulo Coelho „Portobelo ragana“

 • Idomiai gaunasi parašė:

  Kai zmogus daro gerus darbus, jis pats nesigiria, nesireklamuoja ir nesitiki jokios grazos, nes daro savo noru. Jis atlieka tyliai, o apie zmogaus darbus gerus kalba kiti. O kai faceboke reklamuojamasi foto dedamos, as izvelgiu politine reklama… kuri kaip politine nepazimeta. o to ukininko planai aiskus, nes jo pasakymas svarbu, kad ukininkai galetu turguje prekiauti… bet ir dabar ta gali daryti. O dabar ateinu sau darbo vietos susikurti.

 • paskutiniam parašė:

  Tai parasyta, kad ne cia parasyta.

 • ? parašė:

  O prie ko čia balsavimas bijai tai ir balsuosi .

 • neringa parašė:

  oi ne cia parasiau

 • neringa parašė:

  Balsuosiu uz Pinskuviene.

 • to Kur parašė:

  Nereikia meluoti, kad nevalytas.

 • gal kas parašė:

  na del keliu tai tikrai nereikia raudot, tikrai isvalyti ir vaziuoti galima. O jeigu kam problemu reikia, tai butinai per puga didele vaziavo ir vaidino kad isvaziuoti negali. Nerekia sitaip semiuno apkelbeti, jeigu zmogus dirba.

 • Jo parašė:

  Skambikit Limoniu ūkininkui jis valo ir nei pusė žodžio mums nepasake,buvo bėda kai įklimpo mašina 22.00 val paskambinom ne pusę žodžio nepasakė atvazevo ištraukė ir pinigų, didelis ačiū Dariau.

 • Širvintų liaudies partijos narys parašė:

  uteles AR blusos, cia nesvarbu… Žinom kuom laikot paprastą darbo liaudį….. O kai blusos ir uteles isivels į GRAŽUOLĖS plaukus, tada laikykitės ponai… bus uraganas……

 • Kur parašė:

  Ar ne gėda? Meluoja ir net neraudonuoja. Savaitgaliais vis grįžtam pas močiutę beivydziuose. Keliai vargu ar iš vis kada valyti . Vis vargstam. Jau baigiama susitaikyti su tuo kad ten dievo užmirštas kampelis. O ką ten juk nieks nepasiskus daugiausia seneliukai liko

 • Šventas Juozapas parašė:

  Ohoooo kaip pozicijos utėlės sujudo!!!! Turbūt rinkimus pajuto.

 • Širvintų liaudies partijos narys parašė:

  Eik eik,,,,, Sarmata kokie keliai mieste ir kaimuose. nu nieko nieko ruoškites geram straipsniui….. RAGAUSKAI ….. lauk pakvietimo ant kilimėlio

 • Kaimo gyventojas parašė:

  Traktorius oru nevažiuoja ir nereikia čia girtis kad visiems valo ir gerai dirba keliai dar šendien iki vakaro nebuvo valyti seniūnijos ir dar pastebejimas kad valo 75 KM kainuoja 120eur tai gaunasi kad 1km nuvalyti reikia 1,5lt kuro Tai kas ten toks per traktorius tai turbūt stumia seniūnas .

 • Sako parašė:

  Tegu greiderius iš šilumos ūkio teritorijos atiduos ir bus su kuom valyti, o nestovės pjūvenom užversti…

 • Briedis parašė:

  Kai seniunas geras tai ir su darbuotojais sutaria , todel darbai padaromi .

 • Lione parašė:

  Seniunui ir darbuotojams pagarba , uz laika ir po darbo valandu stengiadi , o kad ukuninkas valo tai irgi nieko baisaus juk ne rankom o technika , ir nereikia cia verkti kad kokiai bobutei kelia pravale , pasakyti aciu ir dzuaugtis gyvenimu .

 • ? parašė:

  Krikscioniska pareiga yra padeti bedoje ir nereikia cionai garbes vaikytis, kas kam padejo, jokio skirtumo. O seniunas dirba gerai, labai gerai organizuoja kapiniu tvarkymo darbus ir kitus darbus.

 • Mantas parašė:

  Deje seniunas apsimelavo, ne seniunijos traktorius pagelbejo secialiniam darbuotojam o ukininkas, kelius valo tik savo partieciam, vieniem isvalo o kitiem ne nes jie nepalaike ju per rinkimus. Geda kad taip meluojat per akis!!!!!

 • kas parašė:

  kas dirba, tas padaro, as uz dirbancius zmones, uz dirbancias komandas del rajono

 • va parašė:

  Visapusiska pagarba seniunui. Visada pades, visada patars, tegu visi tokie buna.

Kiti straipsniai:

Kernavės apylinkėse grožėtasi svirnu, pušaitėmis, flioksais…

Liepą ilgalaikių bedarbių rajone buvo mažiausiai nuo 2010-ųjų

Kaip protingas pensininkas iš vidutinės pensijos Lietuvoje gali gyventi oriai…

Įpratusių pasėdėti būdelėje su popieriaus skiaute rankoje laukia „eurobizūnas“: pats laikas susitvarkyti tiems, kurie neskuba

Kaip Širvintos minės Baltijos kelio 30-metį?

Gelvonų gimnazija turės nuolatinį vadovą

VMI pervedė 543 tūkst. eurų GPM permokų Širvintų r. savivaldybės gyventojams

Opozicijos paistalai bliūkšta: Laisvosios rinkos instituto duomenimis, valdininkų armija Širvintose viena mažiausių šalyje

Gelvonų seniūnijoje komisijos narių akį glostė egzotiški augalai

Antrąja projekto „Globalios Širvintos“ garbės ambasadore tapo Daiva Zuehlke

Širvintų mieste stabdomas karšto vandens tiekimas

Gražiausios sodybos konkursas Jauniūnų seniūnijoje

Pasaulio širvintiškių susitikimas minint Pasaulio lietuvių metus

Gaukite „Širvintų krašto“ metų prenumeratą dovanų!

Iš Astravo atominės elektrinės pasklidus radiacijai, jodo preparatų tabletes turėtų gerti ir širvintiškiai

Širvintų miesto gyventojų sodybos kasmet suspindi gėlynų gausa

Skaičiai rodo: mažėjant šernų, Afrikinis kiaulių maras kelia koją iš Širvintų rajono

VMI kviečia į virtualaus buhalterio i.APS mokymus Širvintose

Surask gudrutį! Ar už vieno buto „liukso“ sąlygas mokėjo visi namo gyventojai?

A-P-K-L-A-U-S-A

Vyks Globalių širvintiškių susitikimas

Kituose Seimo rinkimuose gali nebelikti Molėtų-Širvintų rinkimų apygardos. Vėl svarstys, kam atiduoti Širvintų rajono rinkėjus

Rudenį į atokiausius rajono kampelius pradės važinėti mobilieji laiškanešiai. Norite, kad jie dažniau apsilankytų – prenumeruokite spaudą

Karšta naujiena: UAB „Širvintų šiluma“ vykdys daugiabučio Vilniaus g. 45 šildymo sistemos patikrinimą dėl galimų pažeidimų

In memoriam. Saulius Vadišis. 1955-2019.

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+