+

Žiemos keliai – seniūno galvos skausmas

Sigitas Bankauskas

Sigitas Bankauskas (nuotr. iš Š. k. archyvo)

Kai gausiai krinta sniegas, siaučia pūgos ar speigas, sutrikdomos įprastos važiavimo automobiliu sąlygos. Hidrometeorologams pranešus apie smarkų snygį ar kilsiančią pūgą, geriau pasilikti namuose, nes kelininkai ne visada suspėja laiku nuvalyti kelius. Reikėtų sukaupti reikiamas maisto, vandens, būtiniausių vaistų ir kuro atsargas. Ypatingai tai liečia atokiai gyvenančius žmones. Regioninius kelius prižiūrinčios įmonės turi galingą techniką, o štai seniūnijose tokiu metu atsiranda nemažai vietų, kurias pasiekti sunku arba beveik neįmanoma. Tad po smarkaus snygio ar pūgos išeiti iš namų ar išvykti patartina tik būtiniausiu atveju.

Apie tai, kaip sekasi valyti vietinės reikšmės kelius, kalbamės su Alionių seniūnu bei laikinai pavaduojančiu Zibalų seniūną Sigitu Bankausku.

– Kokią techniką naudojate valydami kelius?

– Pirmiausia, turime nuostabius darbuotojus, kurie nežiūri darbo valandų, stengiasi, kad seniūnijose dėl užpustytų kelių nekiltų jokių problemų. Zibaluose turime Česlovą Kanapienį, kuris net šeštadieniais ir sekmadieniais traktoriumi išvalo seniūnijos kelius. Sniego šią žiemą iškrito nemažai, bet susitvarkome. Turime technikos – savo greiderį, savivaldybės pinigų neprašome. Pavyzdžiui, vienkartinis visos seniūnijos kelių (apie 75 kilometrai) išvalymas kainuoja apie 120 eurų. Pirmiausia valomi tie keliai, kuriais važinėja mokykliniai autobusiukai, kur gyvena neįgalūs žmonės, kur važiuoja maršrutiniai autobusai, o tada – kitus. Valome net tuos kelius, kurių vasarą net negreideriuojame.

– Alionių seniūnijoje, matyt, taip pat turite savo specialistą, kuris valo kelius. Prieš keletą metų savivaldybė seniūnijoms buvo nupirkusi greiderius. Jie pasiteisino?

– Alionyse turime darbuotoją Juozą Šatą, kuris taip pat netausoja savo laiko ir savaitgaliais valo seniūnijos kelius. Zibaluose valoma su valdiška technika, o Alionyse naudojamas nuosavas seniūno traktorius. Greideriai, kurie buvo nupirkti savivaldybės ir atiduoti seniūnijoms, jau atsipirko per pirmuosius metus. Be greiderių nei greideriuoti, nei stumdyti sniego neišeitų, o jeigu jų nebūtų, reikėtų nuomotis už pinigus. Valymo dažnumas priklauso nuo oro. Pūgos, didelio snygio metu tiek kelininkai, tiek mes nedirbame, nes nėra prasmės tą daryti. Reikia palaukti, kol baigs snigti. Žinoma, gaisro, mirties, staigios ligos atvejais valytume bet kokiu oru. Jeigu žmogus skambina, jog užklimpo ir negali pravažiuoti, važiuojame gelbėti. Pavyzdžiui, neseniai Zibalų seniūnijoje užklimpo viena socialinių darbuotojų, suteikiančių paslaugas namie, mašina, paskui – ir kita. Paskambino į seniūniją, seniūnijos traktorius išvalė kelią ir ištempė mašinas. Traktorius visada stovi paruoštas prie traktorininko namų.

– Ar visi žmonės patenkinti kelių būkle?

– Visokių yra… Vieni skambina ir skundžiasi, kad siaurai valo, kiti dėkoja. Štai iš Būdos kaimo skambinusi moteris džiaugėsi, jog gyvename civilizuotoje šalyje, kad kelias išvalytas „kaip Europoje“.

– Girdėjome, kad Zibalų seniūnija persikėlė į „naujus namus“?

– Anksčiau Zibalų seniūnija buvo įsikūrusi prie bažnyčios stovinčiame namelyje, kur nebuvo jokių patogumų – nei tualeto, nei vandens. Dabar po optimizacijos seniūnijos patalpos perkeltos į mokyklą. Šiandien čia telpa ir darželis, ir biblioteka, ir pradinė mokykla, ir seniūnija. Labai džiaugiamės, kad dabar žmonėms visos paslaugos vienoje vietoje. Darbų dar yra. Greitu laiku žadame pastato koridoriuje esančius senus ir vėjo prapučiamus langus su savivaldybės pagalba pakeisti naujais, plastikiniais. Šalia seniūnijos bus statomas naujas sporto aikštynas, jau pastatyta vaikų žaidimo aikštelė, kur pavasarį bus pasėta žolytė ir ten galės žaisti vaikai. Svarbiausia – viskas vienoje, seniūnjos gyventojams labai patogioje vietoje.

Patarimai, kaip elgtis per pūgą, gausiai sningant:

Jeigu tenka važiuoti automobiliu per pūgą, vairuotojams patariama sustoti ir palaukti, kol pūga aprims. Automobilį reikia pasukti prieš vėją, retkarčiais išlipti iš jo ir nukasti sniegą, kad šis neužverstų mašinos, nes matomas automobilis yra geras orientyras jūsų ieškantiems draugams ir gelbėtojams. Variklį patartina periodiškai pašildyti, bet reikia saugotis, kad į automobilio saloną ar kėbulą nepatektų išmetamosios dujos, todėl būtina nuolat nuvalyti sniegą nuo išmetamojo vamzdžio.

Patartina keliaujant žiemos metu mašinoje vežtis antklodę ir šiltų drabužių. Jei kelyje tokioje sudėtingoje situacijoje kartu atsidurtų keli žmonės, važiuojantys keliais automobiliais, geriau susiburti į vieną vietą ir slėptis nuo pūgos viename iš automobilių. Jokiu būdu nereikia palikti priedangos, automobilio. Smarkiai sningant, tik iš pradžių orientyrai gali pasirodyti patikimi, o paėjus keliasdešimt metrų, juos galima pamesti iš akių. Kaimo vietovėse, sužinojus apie galimą pūgą, reikia skubiai pasirūpinti gyvuliams reikiamu pašaru ir vandens atsargomis.

Jeigu tenka keliauti siaučiant pūgai, o einant labai pavargote, neprisėskite pailsėti, nes tai ypač pavojinga jūsų gyvybei: nepajusite kaip nuovargis ir šaltis jus įveiks, užmigsite ir sušalsite.

Jei prireikia išeiti iš namų, reikia stengtis, kad kelionė būtų kuo trumpesnė ir būtina tinkamai apsirengti: ir suaugusieji, ir vaikai turi nešioti kepures, nepamiršti šilto šaliko, kumštinių pirštinių ir avėti šiltus batus. Rekomenduojama vilkėti vilnonius, šilkinius drabužius, nes jie sulaiko daugiau kūno šilumos nei medvilniniai drabužiai. Primename, kad šaltas oras papildomai apkrauna širdį. Patariama negerti alkoholio ar kofeino turinčių gėrimų, nes organizmas greičiau praranda šilumą.

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
 • to aliona parašė:

  Gerb. seniūnas nėra viesas asmuo ar kandidatas į merus, todel rasyti visokias nesamones apie ji ir smeizti yra negerai. Turetumete atsakyti uz savo zodzius.

 • aliona parašė:

  atleisk bankauskas geras vyrukas

 • aliona parašė:

  pinskuviene mere,o jos duchas bankiauskis

 • manau parašė:

  Tie, kas dovanoja gerumą ir laukia atlygio, iš tikrųjų gerumo nedovanoja, o tik jį parduoda.

 • lione parašė:

  Labai grazus koncertas Alionyse. Valio Birutei!

 • to jk parašė:

  Pasižiūrekite į kandidatu deklaracijas, kai kurie nemoka jokiu mokesciu, o grynais turi daug. Tai kaip cia yra? Ir tokie labiausiai rekia apie tai, kad mokesciu moketoju pinigai.

 • jk parašė:

  kas cia nuostabaus-seniunas dirba savo darba kaip ir mes visi,ir gauna uz tai atlyginima,jug mes mokescius mokam,kad butu valomi keliai ir is musu pinigu jis gauna nemaza alga

 • paskutinei parašė:

  Kam tuos miškus valyti? Jeigu kas vaziuoja malku, tegu pats valosi. Prie ko cia seniunija?

 • Alioniske parašė:

  Alionyse galėtų pagrindini kelią miškų išvalyti. Nes ten situacija visada prasta. Kaime ne tiek ir daug kelių, tai juos ir nesudėtinga išvalyt,o pagrindinis pamirštas.

 • vincenta parašė:

  Na jei seniunas kandidatuotu, tai ji ir meru garantuotai isrinktu, tikrai gerbia

Kiti straipsniai:

Skaičiai rodo: mažėjant šernų, Afrikinis kiaulių maras kelia koją iš Širvintų rajono

VMI kviečia į virtualaus buhalterio i.APS mokymus Širvintose

Surask gudrutį! Ar už vieno buto „liukso“ sąlygas mokėjo visi namo gyventojai?

A-P-K-L-A-U-S-A

Vyks Globalių širvintiškių susitikimas

Kituose Seimo rinkimuose gali nebelikti Molėtų-Širvintų rinkimų apygardos. Vėl svarstys, kam atiduoti Širvintų rajono rinkėjus

Rudenį į atokiausius rajono kampelius pradės važinėti mobilieji laiškanešiai. Norite, kad jie dažniau apsilankytų – prenumeruokite spaudą

Karšta naujiena: UAB „Širvintų šiluma“ vykdys daugiabučio Vilniaus g. 45 šildymo sistemos patikrinimą dėl galimų pažeidimų

In memoriam. Saulius Vadišis. 1955-2019.

Kodėl Astikui ir Šimonėliui rūpi ne rajono gyventojai, o galimai kiaura verslininko kišenė?

Startavo naujas „Surink Lietuvą“ ir „Audimas“ projektas

Atsakymai iš pirmų lūpų apie aikštę, pėsčiųjų tiltą, skverą ir kt…

Rajono vadovių turto vertė per praėjusią kadenciją susitraukė

Darba pradeda naujas UAB „Širvintų šiluma“ direktorius

Būtų galima vėl drausti „kriokeriams“ važinėti po miestą. Bet gal geriau kontroliuoti?

Per metus rajone sumažėjo tik vikšrinių buldozerių ir miško kirtimo mašinų

Dar kartą apie Beržės upelį…

Vienam būstui prijungti prie kanalizacijos tinklų – beveik tūkstantis eurų

Norint susitarti reikia kalbėtis

Informacija iš naujausio numerio: Prezidentu tapęs Gitanas Nausėda Širvintų rajone be vargo susirinko iš kovos iškritusių oponentų balsus

Lietuvos pieno tiekėjams mokama dvigubai mažiau, nei miniatiūrinėje Maltoje

Pradėję rūšiuoti, čiobiškiečiai nebeturi ko dėti į buitinių atliekų konteinerius?

Informacija iš naujausio numerio: Koks buvo tikrasis Gitano Nausėdos žmonos ir Živilės Pinskuvienės susitikimo tikslas?

Spręsime, kas atstovaus Lietuvos vienuolikei

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos
+