Tūkstančiai žvakių švieselių sužibo kapinėse

Vėlinių išvakarėse Kiauklių kapinėse baigiamuosius darbus dirbo kiaukliečiai (iš kairės į dešinę) Lina Petkevičienė, Ričardas Petkevičius ir Arvydas Matijošius.

Vėlinių išvakarėse Kiauklių kapinėse baigiamuosius darbus dirbo kiaukliečiai (iš kairės į dešinę) Lina Petkevičienė, Ričardas Petkevičius ir Arvydas Matijošius.

Prieš Vėlines šįmet dienų aplankyti mirusių artimųjų kapus nebuvo daug. Mirusiems paminėti antroje savaitės pusėje išpuolęs ketvirtadienis nudžiugino gražiu rudenišku oru. Nepasisekė tiems, kurie artimųjų kapus tvarkė praėjusį darganotą savaitgalį arba pirmuoju sniegu pažymėtą pirmadienį. Nepaisant to, kas kada tvarkė artimųjų amžinojo poilsio vietą, kapinės spindėjo švara ir tvarka, o lapkričio 1-ąją jose apsilankė gausybė žmonių. Verta pažymėti, jog, be Lietuvos, tradicija šią dieną lankyti artimųjų kapus ir uždegti žvakeles yra Lenkijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Čekijoje, Švedijoje, Suomijoje, Slovėnijoje, Slovakijoje,  Kroatijoje ir Austrijoje.

Ketvirtadienio oras leido be skubos aplankyti artimųjų kapus

Gražus ketvirtadienis netrukdė aplankyti kapinių, uždegti žvakutę, padėti gėlės žiedą, užsukti į kaimo bažnytėlę. Ilgiau parymoti prie artimojo kapo, mintimis pasišnekėti su išėjusiais į amžinybę mylimiausiais žmonėmis, pasiguosti, pasidžiaugti, pasakyti, kaip ilgiesi, atsiprašyti už klaidas ir skriaudas šįmet galėjo kiekvienas, nes lapkričio pradžiai nebūdinga rudeniška šiluma neleido kapinėse sužvarbti. Tiek į miesto, tiek į kaimų kapines plūstančių žmonių būriai rodo, koks svarbus tas buvimas žvakių šviesos užlietose kapinaitėse.

Užkalbinti žmonės Širvintų, Paširvinčio, Kiauklių, Zibalų, Viesų kapinėse neskubėjo bėgti į automobilius ar slėptis po skėčiais, tokią gražią dieną maloniai dalijosi mintimis apie Visų šventųjų ir Vėlinių švenčių svarbą.

„Ši diena ypatinga savo ramumu, tai proga pagerbti mirusius artimuosius. Mes nupirkome chrizantemų, norime pagerbti savo tėvelius“, – sakė Viesų kapinėse tėvų kapus lankanti Širvintų kaime gyvenanti Aistė.

„Vėlinės – tai prisiminimai apie brangius išėjusius artimus žmones. Tai ramybės ir pagarbos mirusiems šventė. Mano visi artimieji – širvintiškiai, tai ir amžinojo poilsio vietos yra Širvintų kapinėse, todėl niekur važiuoti nereikia, – pažymėjo Širvintų mieste gyvenanti Jadvyga. – Artimųjų kapus papuošiau nedideliais rožių vainikėliais ir uždegiau žvakes. Kapas turi būti kuklus. Aš manau, kad mirusius reikia prisiminti, bet mylėti ir daugiau dėmesio vertėtų skirti gyviems.“

Paširvinčio kapinėse sutiktas Mindaugas artimųjų amžino poilsio vietą visada lankantis Visų šventųjų dieną. Jo teigimu, susidariusios transporto spūstys visai negąsdina. „Paširvinčio kapinės atokiau nuo miesto, be mašinos nepasieksi“, – sakė Mindaugas. Jis patikino, kad pasodinti vazoniniai augalai šį ilgą rudenį, kai nėra šalnų, dar ilgai išliks gražūs. Tose pačiose kapinėse kapus aplankiusi Janina teigė, kad Visų šventųjų dieną, sėdusi į automobilį, su šeima skuba aplankyti ir kitose Lietuvos vietose esančių artimų žmonių kapaviečių.

Širvintų miesto kapines lankantys žmonės džiaugėsi nuo centrinių vartų vedančiu ką tik išasfaltuotu taku. Pasak širvintiškės Danguolės, jau nebereikės, orams subjurus, klampoti per purvynus. Paširvinčio kapinėse prie centrinio tako netgi pastatytas suolelis – puiki galimybė prisėsti senoliams. Žmonių, neturinčių judėjimo problemų, akys to suolelio galbūt net neužfiksavo, bet tie, kurie artimųjų kapus lankė pasiramsčiuodami ramentais, labai teigiamai įvertino suolelio paskirtį.

Pagirtina, jog tokią šventą niekas nedrįso automobiliu važiuoti iki pat kapavietės, ko nepasakytum apie šiokiadieniais prie artimųjų kapų Paširvintyje mašinomis privažiuojančius lankytojus.

Kiaukliuose vyko baigiamieji kapinių plėtros darbai

Jau ne vieną kartą buvo rašyta, kad Kiauklių kapinėse vyksta numatyti plėtros darbai. Gavęs Širvintų rajono savivaldybės administracijos finansavimą, l. e. Zibalų seniūnijos seniūno pareigas Sigitas Bankauskas, pasitelkęs talkininkus ir geranoriškai nusiteikusius kraštiečius, savo jėgomis sėkmingai atliko Kiauklių kapinių plėtros darbus.

Liepos mėnesį buvo aptvertas naujas plotas, padarytas dailus įėjimas, plytelėmis išklotas pagrindinis naujų kapinaičių takas. Vėlinių išvakarėse kapinėse baigiamuosius darbus dirbo Lina Petkevičienė, Ričardas Petkevičius ir Arvydas Matijošius. Talkininkai lygino žemes, šlavė smėlį nuo ką tik baigto kloti tako. Naujai paruoštas plotas kapavietėms jau baigtas.
Visų šventųjų dieną Kiauklių kapinėse apsilankę parapijiečiai teigiamai vertino seniūno Sigito Bankausko ir seniūnijos talkininkų atliktus prasmingus darbus. „Seniai buvo kalbama, kad naujų vietų kapinėse nėra, reikia kapines plėsti, bet kalbos ir likdavo kalbomis. Niekas nenorėjo imtis ryžtingų pokyčių. Ačiū seniūnui, ačiū Širvintų savivaldybei už pastangas“, – sakė iš Ukmergės atvykusi savo artimųjų kapų aplankyti Aldona.

Tokią dieną žmogus supranti, kad skubėti neverta…

Nieko nepiktino praėjusią savaitę kapinių link ir šalia jų nusidriekusios kilometrinės automobilių spūstys, kurios nemažėjo iki tamsos. Tokią dieną žmogus supranti, kad skubėti ir dėl kažko jaudintis neverta: šiame pasaulyje esame tik trumpam paviešėti užsukę svečiai. Belieka pakelti akis ir pažiūrėti, kaip vakaro žara it uoga pro plikas medžių šakas ištykšta tamsiame lapkričio danguje skausmingai ir gražiai…

Pagirtina, kai žmonės, niekieno neraginami, uždegė žvakeles ir ant tų žemės kauburėlių, kurių jau niekas niekada nebelanko, net nežino, kas juose atgulę amžinojo poilsio. Simboliška tai, kad Vėlinės – tauri gyvųjų ir mirusiųjų susitikimo šventė.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

2 Atsakymai į “Tūkstančiai žvakių švieselių sužibo kapinėse”

  1. xx parašė:

    Aciū seniunui Sigitui Bankauskui.

  2. rinkejas parašė:

    garantuoti rinkėjai

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+