Savivaldybių indeksas: Širvintų rajonas yra pirmojo dešimtuko savivaldybė

Savivaldybių indeksas

Kiek anksčiau nei įprasta, paskelbtas Laisvosios rinkos instituto sudarytas 2019 metų Savivaldybių indeksas. Jame tradiciškai išskiriamos dvi savivaldybių grupės: 6 didžiųjų šalies miestų ir likusių 54 savivaldybių. Pastarosioms tenkanti konkurencija ypač marga. Juk kai kurios „mažosios“ savivaldybės savo grupės savivaldybes gerokai lenkia plotu, o pagal gyventojus ši persvara gali siekti net dešimtis kartų. Taigi iš tiesų mažų savivaldybių, kurioms galima priskirti ir Širvintų rajoną, pasiektas rezultatas kartais yra dvigubai reikšmingas.

Ką tik paskelbto naujausio 2019 metų Savivaldybių indekso duomenimis, surinkęs 61 balą, Širvintų rajonas su Tauragės, Rietavo ir Vilniaus rajono savivaldybėmis dalijasi 9-12 vieta. Taigi esame pirmojo dešimtuko savivaldybė, pagal pasiektus rezultatus prilygstanti pramoniniams Klaipėdos, Kauno, Mažeikių, Marijampolės, Panevėžio, Šilutės rajonams ar išskirtiniu kurortų statusu apdovanotoms Palangos, Druskininkų savivaldybėms. Iš mūsų gali mokytis daugelis.

Savivaldybių indeksas rodo, kad nenusileidžiame „apskritinėms“ savivaldybėms

Net jei lyginti į kompaniją tekusias savivaldybes, reikėtų pažymėti, ką iš tiesų reiškia pagal rodiklius tapatintis su Tauragės ir Vilniaus rajonais, kurie pagal savo statusą yra „apskritiniai“. Kaip ir pirmajame dešimtuke esantys Klaipėdos, Kauno, Marijampolės, Panevėžio rajonai. Toks jų statusas atspindi ne tik savivaldybių dydį, pramonės išsivystymą, komunikacijas. Bet ir tose savivaldybėse dirbančius, jose gyvenančius valstybės tarnautojus, veikiančio valdžios aparato patirtį ir veiklos kultūrą. Tai rajonai paveldėjo dar iš tų laikų, kai čia veikė apskričių administracijos.

Kita vertus, gautas 61 balas yra didelis įvertinimas ir dėl to, kad daugiau balų mūsų rajono savivaldybei pavyko surinkti tik kartą, 2015-aisiais. Tada Savivaldybių indeksas skelbė, kad mūsų rajonas buvo 4-tas. O štai 2011-aisiais, kai Indekso sudarytojai Širvintų rajonui suteikė 7 vietą. Taigi aukštesnę, nei dabar, buvo gauti vos 53,9 balai. Išvada viena – rajonas auga ir stiprėja.

Įdomi detalė: jei 2011-aisiais būtų pavykę surinkti 61 balą, būtume pripažinta geriausia mažąja šalies savivaldybe, aplenkusia tada tokį rezultatą pasiekusį Kauno rajoną. Tuo tarpu anie 53,9 balo šįmet lemtų tik 31-33 vietą.

Lyginant ir didžiųjų miestų grupėje šįmet esančias savivaldybes, daugiau kaip 61 balą yra surinkusios tik pirmaujančios Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės. Pagal balų skaičių Širvintų rajonas lenkia ir Šiaulius (55), ir Kauną (54), o Alytų (45) bei Panevėžį (43) – net per visą tigro šuolį.

Savivaldybių indeksas konstatuoja, kad tai – draugiška žmonėms valdžia

Savivaldybių indeksas pažymi, kad Širvintų rajono savivaldybė šįmet geriausiai pasirodė „Transporto“, „Sveikatos ir socialinės rūpybos“, „Mokesčių“ bei „Turto valdymo“ srityse.

Iš tiesų, geriausias rodiklis užfiksuotas transporto srityje. Joje Širvintų rajono savivaldybei suteikta 100 balų iš tiek pat galimų. Tai beveik dvigubai daugiau, nei gavo Vilnius (54), trigubai, nei suteikta Šiauliams (33). Šioje vietoje vertėtų pasvarstyti, ar Savivaldybių indeksas ir jo sudarytojų metodika tikrai atspindi žmonių nuomonę. Juk vertinimui pasirinktas aspektas, ar viešojo transporto paslaugą teikia privatus tiekėjas ir ar jis dirba nenuostolingai. O mes, širvintiškiai, jau daugelį metų tikrai nesame patenkinti 2006 m. „valstiečių“ sudaryta koncesijos sutartimi, kuria visas autobusų parkas perduotas valdyti privatininkui…

Visgi kiti pasiekimai tikrai svarūs. Indekso viršuje esame įvertinus pasiekimus sveikatos ir socialinės rūpybos srityje. Penktadaliu viršytas savivaldybių vidurkis reiškia ne ką kita, kaip didžiulį rajono valdžios dėmesį paprastiems žmonėms. Jų problemoms, taip pat realius žingsnius užtikrinant socialines garantijas, teikiant paslaugas, kurios reikalingos kiekvienam rajono gyventojui. Matydamas tokį dėmesį, žmogus gali suprasti, kad valdžiai jis rūpi ne tik kaip rinkėjas, bet ir kaip savivaldybės gyventojas, šalies pilietis.

Kaip įprasta sakyti šiandien, toks savivaldybės dėmesys – tai draugiškos žmonėms valdžios požymis.

Turto valdymo srityje esame patys pirmieji

Mūsų rajono savivaldybė gerai įvertinta „Mokesčių“ srityje. 2018 metais buvo taikytas žemesnis nei vidutinis pagrindinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas. Taip pat žema, net tris kartus mažesnė už savivaldybių vidurkį verslo liudijimo vidutinė kaina – 31 euras. Palyginimui su kaimynais, Ukmergės rajone jis siekė 141 Eur, Kaišiadorių rajone – 182 Eur, Elektrėnuose – 105 Eur. Tai parodo, kad mokesčių politika, kiek ji priklauso nuo Savivaldybės valdžios, formuojama atsižvelgiant į žmogų. Taip skatinamas gyventojų verslumas.

Kaip įvertino indekso sudarytojai, dirbdama gyventojui, Širvintų rajono valdžia aplenkė 42 savivaldybes. Dirbdama investuotojui, valdžia aplenkė 23 savivaldybes.

Pažymėtina, kad „Turto valdymo“ srityje esame patys pirmieji. Tūkstančiui gyventojų teko 2192 kv. m savivaldybės patalpų ir pastatų ploto. O tai mažiau nei vidutiniškai mažosiose savivaldybėse (5258 kv. m). Gauti 69 balai – tai gerokai daugiau nei savivaldybių vidurkis (50).

Tarp geriausių pasiekimų reikėtų pažymėti tai, kad pagal valdymą (gauti 74) balai aplenkėme net 51 savivaldybę. Tad turėdami kone unikalią šalyje išimtinai moterišką valdžią, galime pasidžiaugti, kad ji tvarkosi puikiai.

Atsiliepia praeityje paliktos spragos

Pernai Laisvosios rinkos instituto pernai sudarytame Savivaldybių indekse Širvintų rajonas, surinkęs 57 balus, su Vilkaviškio ir Marijampolės rajonų savivaldybėmis dalijosi 18-20 vieta. Geriausias rodiklis buvo užfiksuotas 2011 metais, pirmąkart paskelbus Lietuvos savivaldybių reitingą. Tiesa, nuo to laiko metodika smarkiai pasikeitė, tad pritaikius dabartinius kriterijus anas indeksas, be abejonės, labai skirtųsi nuo to, ką gautume dabar.

Pradėjus keisti vertinimo metodiką, prastėjo ir Širvintų savivaldybei skiriama vieta. Iš pradžių ji smuktelėjo į 14-ąją, paskui net į 24-ąją vietą. Tai kažkuria prasme atskleidė, kad valdžios kėdėse įmigę buvusieji ne tik plaukė pasroviui, bet ir apleido sritis, kurias Laisvosios rinkos institutas išskyrė kaip turinčias įtakos bendrai situacijai savivaldybėje.

2015 metais buvusiuosius pakeitusi valdžia savo pergalę paskanino it vyšnią ant torto. Tų metų pabaigoje paskelbtas indeksas, kuriam daug įtakos turėjo ir savivaldybėje papūtę nauji vėjai bei nedelsiant priimti reikšmingi sprendimai, lėmė, kad pirmuosius metus naujoji Širvintų rajono valdžia buvo apdovanota 4-ta vieta.

Tačiau prie rajono vairo stojusiems dabartiniams vadovams teko susidurti ir su iššūkiais, kurie, kaip paaiškėjo, nemažai lėmė ir vėlesnę savivaldybės poziciją sudaromuose savivaldybių indeksuose. Vienas iš tų palikimų, trukdžiusių būti geriau įvertintiems, – milžiniškos skolos, kurias užaugino buvusieji ir kurias paliko juos pakeitusiems. Kaip pernai pažymėjo tuo klausimu pakalbinta Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė, 2015 metais teko pradėti dirbti su milžiniška buvusios valdžios palikta 2,75 milijono eurų skola. Negana to, jie buvo visiškai išeikvoję skolinimosi limitus. Naujoji valdžia atėjo dirbti į buvusių merų ir Administracijos vadovų praskolintą Savivaldybę. O tai lėmė, kad kilo didelių kliūčių įgyvendinti vieną ar kitą investicinį projektą, kas atsiliepė ir savivaldybės įvertinimams.

Išlindo ir problemų, į kurias dešimtmečiais buvusieji paprasčiausiai nekreipdavo dėmesio. Galbūt nesugebėjo su jomis susidoroti, galbūt tai priklausė ir nuo centrinių institucijų pagalbos. Netgi tuo atveju galima buvo įtarti, kad buvusieji paprasčiausiai neefektyviai ieškojo būdų, kaip su tomis bėdomis susidoroti.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4 (4 įvert.)

6 Atsakymai į “Savivaldybių indeksas: Širvintų rajonas yra pirmojo dešimtuko savivaldybė”

 1. Petrutė parašė:

  Apie vertinimą parašytas Bielskio straipsnis, o kur galima surasti vertinimo dokumento orginalą? Ačiū už nurodymą.

 2. Mano Lionora parašė:

  Mus mere saunuole!

 3. Anonimas parašė:

  opozicija pas mumi labai silpna

 4. Skaitytojas parašė:

  Ej vertiki veina zvigzdute. suds ne strapsnis. Opozicja valdo!!!!!

 5. vacyte parašė:

  gera , kai musu rajona taip gerai vertina. Na ir krivule gi iteikke. Nepamenu , kad prie anos valdzios kad taip aukstai kada apdovanotu

 6. gervė parašė:

  Puikus straipsnis. Malonu skaityti, kai informacija paremta faktais. Kai dirba sutartinai dirbanti komanda, tai rezultatas visada būna geras.

Comments are closed.

scroll to top
+