Nėra pinigų, o gal noro ir sugebėjimų?

Benamių kačių prie įvairių miesto garažų nestinga. Nuotraukoje liko sėdėti drąsiausia, o gal alkaniausia...

Benamių kačių prie įvairių miesto garažų nestinga. Nuotraukoje liko sėdėti drąsiausia, o gal alkaniausia...

Į „Širvintų krašto“ redakciją atėjusi moteriškė papasakojo istoriją apie… kates. Prieš mėnesį mirus Širvintų gyventojai Bronei Leleckienei, jos globotinės katės liko be priežiūros. Dvi širvintiškės, kaip jautrios krikščionės, negalinčios ramia širdimi žiūrėti į badaujančius vargšus gyvūnėlius, perka joms maistą ir pagal galimybę šeria. Ne už kalnų žiema, ir likę be šeimininkės gyvūnėliai iš bado bei šalčio bus pasmerkti mirčiai. Nežinodamos ką daryti, moteriškės paskambino vyriausiajai veterinarijos gydytojai-inspektorei Audronei Buožytei, kuri patarė kreiptis į Savivaldybės ekologę. Savivaldybėje buvo atsakyta, kad nėra pinigų…

Šiais metais Širvintų rajono savivaldybės administracija pagal supaprastintas viešųjų pirkimų taisykles iš UAB „Ukmergės butų ūkio“, kuris administruoja VšĮ „Ukmergės beglobių gyvūnų namus“, pirko beglobių gyvūnų karantino paslaugas. Pasak Širvintų savivaldybės ekologės Aurelijos Kisieliūtės, pirkimo sutarties kaina – 10 000 litų. „Ukmergės butų ūkio“ tarifai: 100 litų už sugavimą ir 24 litai už parą laikymo. Pranešus apie beglobius gyvūnus, ukmergiškiai mielai atvažiuoja. Sugautus gyvūnus sterilizuoja ir laiko juos pas save net 14 parų. Vėliau juos atveža atgal ir paleidžia. Kodėl nevažiuoti, jeigu dviejų savaičių „kurortai“ vienam gyvūnui kainuoja 436 litus. Tik, pasak ekologės, tokiu būdu mes problemos neišspręsim, kadangi gyvūnai atvežami ir paleidžiami ankstesnėse jų vietose. Juk žmonės vis vien galvos, kad Savivaldybė nieko nepadarė, nes katės kaip lakstė anksčiau, taip ir laksto toliau.

Pagal Lietuvos Respublikos gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymą gyvūnų gerovės ir apsaugos užtikrinimą vykdo Lietuvos savivaldybių administracijos. Viename šio įstatymo punkte rašoma, kad savivaldybės administracija organizuoja bešeimininkių gyvūnų augintinių skaičiaus mažinimo savivaldybės teritorijoje veiklą, bepriežiūrių ir bešeimininkių gyvūnų laikinąją globą… Taigi, nori ar nenori, būtent savivaldybės administracija pagal Lietuvos įstatymą atsakinga už visus jos teritorijoje valkataujančius šunis ir kates. Įstatymo ketvirtame straipsnyje „Žiaurus elgesys su gyvūnais ir jų kankinimas“ konstatuojama, kad vienas iš gyvūnų kankinimo būdų yra nepakankamas jų šėrimas ar girdymas.

Už žiaurų elgesį su gyvūnais ir gyvūnų kankinimą taikoma administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė. Administracinių teisės pažeidimų kodekso 90 straipsnis už žiaurų elgesį su gyvūnais numato baudą nuo šimto iki trijų šimtų litų. Žinoma, ši atsakomybė taikoma paprastam žmogeliui, o ne savivaldybės administracijai…

Katei saugiausia medyje, tačiau ji, deja, nei lapais, nei spygliais neminta...

Katei saugiausia medyje, tačiau ji, deja, nei lapais, nei spygliais neminta...

Apie Širvintose likusių be šeimininkės šunų ir kačių likimą išsamiai papasakojo vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Audronė Buožytė: „Gavau pranešimą iš Centrinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, kad į juos dėl beglobių gyvūnų kreipėsi Širvintų miesto gyventojai. Prieš tai šie gyventojai buvo kreipęsi į Širvintų savivaldybę, tačiau Savivaldybė į jų prašymą nereagavo, todėl buvo priversti kreiptis į Centrinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą Vilniuje. Pranešimas iš Vilniaus buvo adresuotas Širvintų valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Apie tai informaciniame rašte ir telefonu pranešiau Širvintų savivaldybės ekologui. Tik tada ekologas iškvietė tarnybą iš Ukmergės, su kuria yra sudaryta sutartis. Pasiėmė tris kales ir dvi kates, kurias sugavo prie mirusios moteriškės namų. Ukmergiškiai informavo, kad katės bus sterilizuotos, atvežtos atgal ir paleistos. Aišku, malonu, kad po šių įvykių moteriškė atsiuntė padėką veterinarijos tarnybai, tačiau ši problema visiškai su mumis nesusijusi. Gyventojai turėtų žinoti, kad valkataujančių gyvūnų priežiūra ir kontrolė yra Širvintų rajono savivaldybės administracijos kompetencijoje.“

Nesinori tikėti, kad valkataujantys gyvūnai – mūsų vietinės valdžios neišsprendžiama problema… Gal trūksta noro, o gal paprasčiausiai sugebėjimo… Šis pavyzdys rodo, kad mūsų rajone paplitęs pats greičiausias problemos sprendimo būdas. Iškilusią problemą galima išspręsti dviem žodžiais: „Nėra pinigų.“ Vienas širvintiškis šį teiginį papildė dar dviem žodžiais: „Nėra galvų, nėra ir pinigų…“ Matyt, likusios be globos katytės bus pasmerktos lėtai bado mirčiai, mat Savivaldybė jų maisteliui neturi pinigų, užtat savo įvairių kompetencijų kėlimo kursams jų sočiai pakanka.

Remigijus Bonikatas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

5 Atsakymai į “Nėra pinigų, o gal noro ir sugebėjimų?”

  1. Anonimas parašė:

    zinoma,kad paprasciau butu neismetant ,Ir sucipuoti gyvunai visame rajone butu idealus variantas,bet kas gi prades kazka daryti,kaip geriausia nedaryti nieko,verkti,kad nera lesu ir ramiai sau gauti atlyginimus.O sterilizuotam gyvunui,tam kuri sterilizuoja pagal projekta,bent jau Vilniuje,pakerpamas ausytes galiukas.Nezinau kada mes busim tokie samoningi,kad nemetysim naujagimiu i konteinerius,nepirksim nepilnameciams alkoholio,neduosim bet kam greituju kreditu,ir neziuresim kad tik man gerai,o kitas visiskai nesvarbu.Tada ir maza bejege butybe nesukels mums pykcio, kad lipa ant masinos susilti,pagailesim kenciancio salti ir bada gyyvuno.Noreciau pamatyti tokius musu rajono zmones,ne pavieniai,o dauguma.

  2. Anonimui parašė:

    Ar ne paprasčiau būtų parodyti žmoniškumą neišmetant atsibodusio gyvūnėlio? Gal prieš įsigyjant gyvą žaisliuką reikėtų pagalvoti, kur jį padėsit, kai atsibos?

  3. cemodanas parašė:

    Kam te cipai? Juk katina galima pazinti pagal kaili. Jeigu vena karta pagavo tai kam dar karta ta pati gauditi.

  4. Manau parašė:

    Kad vien tik sterilizuoti ir vel paleisti nepakanka. Reiktu ir cipus istatyt nes kitaip kaip atskirs kita karta atvaziave kurie jau sterlizuoti o kurie ne? O gal pasus isdavines???

  5. Anonimas parašė:

    Keistas ekologes pasakymas,kad sterilizuotas kates paleidus atgal i ju gyvenama vieta,problema nebus isspresta.Juk tai geriausias variantas-kates nebesidaugins.Gal ekologei dirbant toki darba reiktu nors kiek bendrauti su tokiom organizacijom kaip ,,Rainiukas“,,,Naminukai“,Sos gyvunai…Ten dirbancios merginos jai suteiktu gana vertingos informacijos.Man teko keleta kartu bendrauti su ekologe del suzeisto gyvuno,supratau,kad jai jos darbas nemielas.Tokioj kedej turetu sedeti zmogus mylintis gamta,gyvunus ir turetu rasyti projektus,stengtis gauti lesu,steigti savanoriu grupes.Juk gyvenam ne pasaulio pakrasty,ne akmens amziuje ir ne visi zmones galvoja tik apie pinigus…Dar yra zmoniu,kurie turi jausmus,uzjaucia,pagaili…tik reikia noro ir truputi iniciatyvos.Prasom ekologes padeti sterilizuoti gyvunus kad jie nesidaugintu,o jau zmoniu padesianciu jiems isgyventi atsiras.Tik nereikia buti piktiems,juoktis is zmoniu gerumo mazesniam,bejegiui padareliui,kuris zmogui nedaro nieko blogo.

Comments are closed.

scroll to top