Karštas tęsinys: Gal reikėtų P. Cvirkos gatvę pervadinti į Lenkų?

P. Cvirkos gatvė Širvintose

P. Cvirkos gatvė Širvintose

Tikrai nesitikėjome, jog pasvarstymai apie tai, kad Širvintose vis dar yra kelios gatvės, turinčios su okupantais kolaboravusių asmenų pavardes, sulauks gyvos reakcijos. Sulaukėme kelių skambučių, elektroninių žinučių, kuriose skaitytojai išreiškė savo nuomonę, kai kurie savo nuomonę pareiškė internete.

Mintis parašyti apie P. Cvirkos ir L. Giros vardais pavadintas gatves kilo prieš mėnesį, kai buvo paruoštas straipsnis apie rajone esančius gatvių pavadinimus. Tada ši tema buvo atidėta ateičiai, o ją atgaivino internete paskelbta žinia apie diskusiją dėl P. Cvirkos atminimo Vilniuje.

Redakcijai paskambinęs skaitytojas, nenorėjęs prisistatyti, sakė, kad veltui bandome sekti šalies žiniasklaidos sukeltu šurmuliu dėl paminklo P. Cvirkai ir tematiką perkeliame į Širvintas. „Jei kas iš rašytojų ir dabar nusipelno būti pagerbtas Širvintose, tai Cvirka – tikrai. Šį bent žino didžioji dalis Lietuvos gyventojų. Sakykite, kas tas Šeinius, kad taip išaukštintas pas mus? Nesu skaitęs jo kūrinių ir manau, kad absoliuti dauguma rajono gyventojų irgi nėra skaitę ir neskaitys, – sakė paskambinęs žmogus. – O ką nors sukurtą Cvirkos tikrai esame vartę, perskaitę, atsimename. Tegul būna tokia gatvė, gal vieną dieną jis vėl bus pripažintas kaip žinomas rašytojas…“

Kitas skaitytojas, prisistatęs Juliumi, prieštaravo aukščiau paminėtiems teiginiams. Jis sakė perskaitęs internete, kad anuomet Širvintose keičiant gatvių pavadinimus neva buvo diskutuota ir nutarta rašytojų „neliesti“.

- Tai, kad buvo diskutuota jau tada, rodo, kad buvo suvokiamas P. Cvirkos, L. Giros asmenybių dviprasmiškumas. Po diskusijų atseit buvo nutarta šių personalijų „neliesti“. Galima būtų paminėti, kas ten diskutavo ir nutarė. Širvintiškiai žino, kad tai – buvę partiečiai, sovietiniai aktyvistai, radę veiklos ir Nepriklausomoje Lietuvoje. Mano galva, jų buvo priimtas kompromisas, o kompromisas ne visada yra gerai. Šiuo atveju, į minėtus asmenis atseit buvo pažvelgta kaip į rašytojus, bet kažkuria prasme rašytoju galima laikyti ir Leonidą Brežnevą, kuriam priskiriamos jo atsiminimų knygos, tokiu buvo ir Aleksandras Gudaitis-Guzevičius, TSKP ir NKVD veikėjas, pasirašęs sprendimą dėl trėmimų, o paskui parašęs bolševikus liaupsinančius kūrinius – „Kalvio Ignoto teisybę“, „Spalio komisarą“, „Juodąją torpedą“… Jei šio vardu būtų buvusi gatvė Širvintose, tai ir jo būtų „nelietę“? O gal būtų priėmę „kompromisinį kompromisą“, kaip nutarė dėl Stalinui keliaklupsčiavusio Maksimo Gorkio gatvės pavadinimo? – stebėjosi Julius ir sakė, kad senokai tikėjęs, jog vieną dieną kils mintis atsikratyti sovietinio paveldo, juo labiau – gatvėje, kurioje yra Širvintų parapijos globos namai, savivaldybės įstaigos.

Komentarą internete parašęs Steponas siūlė P. Cvirkos gatvę, jei jau būtų keičiamas pavadinimas, pervadinti Bernardo Klaseno vardu. Vokiečio, kuris ilgai rūpinosi labdara skurstantiems Širvintose. Kitas skaitytojas matė lentelę su Islandijos pavadinimu. Šalies, kuri pirmoji pripažino Lietuvą. Buvo ir manančių kitaip. Vieno jų nuomone, pavadinimas netenka prasmės, jei kyla klausimas, kas buvo tas žmogus, kurio vardu pavadinta gatvė. Ar kodėl gatvė buvo pavadinta vienaip ar kitaip? Sovietmečiu buvo kabinamos memorialinės lentos, tai paaiškinančios. Negi ir mes taip elgsimės?

- Neskubėkime švaistytis naujais pavadinimais, kad nenutiktų taip, kaip nutiko su Graikų gatve, – sakė skaitytojas Antanas, atkreipęs dėmesį į tai, kad Graikų pavadinimas buvo suteiktas gatvei Sasnuvkos viensėdyje. – Mano manymu, tai rodo didelę ankstesnės valdžios nekompetenciją ir formalų požiūrį. Gatvės pavadinimas įtraukiamas į valstybinius registrus, tampa juridiniu faktu. Ant savo tvartelio galima užsirašyti, ką tik nori, o įteisinti mažai ką bendro su rajonu ir Lietuva turinčius dalykus yra paprasčiausiai neatsakinga. Turime savo krašto istoriją, turime iškilių asmenybių, vienaip ar kitaip susijusių su mūsų rajonu. O kiek yra išnykusių kraštovardžių. Bent taip juos įamžinkime, jų vardu pavadindami gatves. Manau, niekam nekiltų nuostabos, jei Širvintose atsirastų Žydų, Lenkų gatvės. Tai – tautos, su kuriomis Širvintų istorija glaudžiai susijusi. Jei pavadintume P. Cvirkos gatvę Lenkų gatve (yra liudijimų, kad šioje gatvėje 1919-1920 metais buvo įsikūrusi lenkų komendantūra, kurioje tarnavo garsus XX a. lenkų poetas Vladislavas Bronevskis (1897-1962), tai aprašęs savo atsiminimuose – Š.K. past.), būtų šimtą kartų geriau, nei kur nors rajone gatvei suteikti Graikų ar Mongolų pavadinimą.

ŠK

Naujausi komentarai
 • vilkelis    2017-11-18 12:07         

  Sakykite, kas tas Šeinius, kad taip išaukštintas pas mus? Nesu skaitęs jo kūrinių ir manau, kad absoliuti dauguma rajono gyventojų irgi nėra skaitę ir neskaitys, – sakė paskambinęs žmogus. (citata) Nekalbek uz kitus,o geriau perskaityk “Raudonaji tvana”, tada gal pradesi mastyti kitaip ir sakysi, kad jau zinau kas toks Seinius.

 • paskutiniam    2017-11-17 21:46         

  Kam tos islaidos? Kam tas honoras?

 • nusluostykim nosi    2017-11-17 20:37         

  Butu puiki proga nepriklosomybes simtmeti pasitikt atsikracius komunistinio paveldo. tuo paciu ir simasiui nosi nusluostytume pirmieji Lietuvoj pakeite cvirkos gatves pavadinima. kol vilnius svarsto sirvintai daro!

 • juze    2017-11-17 19:58         

  Bet tikrai kaip su tuo neteisetu socbustu?

 • o    2017-11-17 16:44         

  o kodel ne Opozicijos gatve?

 • :)    2017-11-17 16:27         

  gal pavadinkim pinsku gatve?
  os jums butas? apie ka jus snekat… atlaisvintas bus tada kai nauja soc busta pastatys

 • to oi    2017-11-17 01:11         

  i desimtuka

 • oi    2017-11-17 01:09         

  oi buto niekad negrazins, o jei grazins, ilgai danti griez

 • ?    2017-11-16 19:46         

  Kazi kodel novatoriskas laikrastis kaina net 15 centu pasididino? Galimai del to, kad ŠK straipsnius perpasakoja ir persispausdina?

 • paskutiniam    2017-11-16 17:21         

  panasu, kad niekada…..

 • Pavadinimai    2017-11-16 17:07         

  Pavadinimai pavadinimais, bet kada uzgrobti butai bus atlaisvinti

 • Geri    2017-11-16 16:12         

  geri tie pavadinimai

 • ūū    2017-11-16 14:20         

  O kam keisti?

 • 60metis    2017-11-15 12:37         

  Manau keisti nereikia.bet jei jau prispyre tai turim ir savo nusipelniusių žmonių..kad ir V.Dorofejevas…

 • dabar    2017-11-15 03:49         

  nereikia keisti pavadinimų, nes zmones ipratę,

 • vo tak    2017-11-14 21:36         

  bus Juodelių gatve

 • Kindziulis kindziuliui:    2017-11-14 21:31         

  Širvintos Lietuvai atiteko apie 1924 metus, demarkacijos linija buvo vos keli kilometrai už Širvintų. Armija Krajova taip pat nuo Širvintų netoli siautėjo.

 • I.Seinius    2017-11-14 20:37         

  Vadinsim sia gatve – Elektriku. Ir pabandykit nors vienas priestaraut!

 • Visiems    2017-11-14 17:40         

  Nieko nematau blogo jeigu būtų Lenkų gatvė. Aišku gali būti ir Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio gatvė. Tik pavadinimas ilgokas. Bet kuriuo atveju, gera proga pervadinti, kol dar neįregistruoti socialinių butų adresai. Naują lentelę prisuktume priduodami namą. O pavadinimų gali būti įvairių: Ligoninės, Tilto, ilgamečio Širvintų mediko ir kraštotyrininko Alfonso Balsevičiaus…

 • stasys    2017-11-14 17:04         

  Na ir kas tokio? I Lenkija pigiu sasiskiu vaziuoji ir su galva viskas gerai, lietuvi patriote?

 • kindzuliui:    2017-11-14 16:34         

  koks dar jumoras? tada pavadinam gatve Žydu jeigu lenkai baisu!

 • Kindziulis    2017-11-14 15:19         

  Kaip supratau, siūlymas pavadinti Lenkų gatve buvo netikęs bandymas pajuokauti. Švenčiame valstybės 100 metį, o čia šast – toks nusišnekėjimas, Nu pasidomėkite istorija, ponai. Jei nėra idėjų – vadinkite išnykusių kaimų vardais. Jų yra daug ir bus dar daugiau

 • Lietuvis    2017-11-14 14:41         

  Lenkų? Ar jums su galva negerai?!!

Savivaldybės naujienos

Širvintų parapija

Web ir SEO sprendimai

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Kokį gyvūną laikote namuose? (galite pažymėti ne vieną)

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama

Apskaitos paslaugos
Židiniai
Kreditas
Plytelės
Buitinė technika namams
Pigūs baldai
Vertimai iš anglų
Lagaminai
Microblading
NeoLife vitaminai
Įmonių steigimas
Išparduotuvė
Optimizavimas paieškos sistemoms

  
Statistika
Dabar svetainėje: 16 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.