Jei ant gatvės išpilamas vanduo yra švarus, kodėl tada jo negeria?

Vykdant projektą Kernavėje, Širvintų kaime ir dalyje Širvintų miesto, įrengtos siurblinės, valymo įrenginiai, investuotos milžiniškos lėšos, dalį kurių dabar nurodyta grąžinti Aplinkos ministerijai (Valymo įrenginiai Kernavėje. Fotografuota 2013 metais).

Vykdant projektą Kernavėje, Širvintų kaime ir dalyje Širvintų miesto, įrengtos siurblinės, valymo įrenginiai, investuotos milžiniškos lėšos, dalį kurių dabar nurodyta grąžinti Aplinkos ministerijai (Valymo įrenginiai Kernavėje. Fotografuota 2013 metais).

„Valstiečių“ ir socialdemokratų „skyrybų“ sukeltame triukšme kažkaip nesigirdėjo pavojaus signalo dėl situacijos šalies vandens ir nuotėkų tvarkymo ūkyje. Kaip signalizavo šalies spauda, nuo vasaros į vandens tiekimo įmones plaukė aplinkos ministro Kęstučio Navicko pasirašyti įsakymai grąžinti milijonus eurų Europos Sąjungos paramos, kuri neva buvo panaudota netinkamai, t. y. lėšas investavusios savivaldybių įmonės neįvykdė iškeltų reikalavimų ir nepriviliojo reikiamo skaičiaus žmonių prisijungti prie centralizuotos sistemos.

Rugsėjo pabaigoje tokius pranešimus buvo gavusios 24 iš 60 Lietuvoje veikiančių šios srities bendrovių. Tarp jų – ir „Širvintų vandenys“, dar prie ankstesnės rajono valdžios Kernavėje, Širvintų kaime ir dalyje Širvintų miesto įgyvendinę vandentiekio ir nuotėjų tinklų įrengimo projektą. Kaip nurodoma rugpjūčio 31 dieną aplinkos ministro Kęstučio Navicko pasirašytame įsakyme, širvintiškiai „lėšų pervedimo būdu“ turi grąžinti „netinkamomis finansuoti pripažinta projekto vykdytojui išmokėtą lėšų sumą“ – 231 687,23 Eur (iš jų 207 299,10 Eur yra Europos Sąjungos fondų lėšos, 24 388,13 Eur – Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos). Nurodytas lėšas reikės pervesti į Aplinkos ministerijos sąskaitą ne vėliau kaip per 90 dienų nuo šio įsakymo įsigaliojimo dienos. Jei projekto vykdytojas vėluos grąžinti lėšas per nurodytą terminą, mokės delspinigius už kiekvieną uždelstą dieną. Delspinigių dydį kas ketvirtį nustato Lietuvos Respublikos finansų ministras.

Jei ankstesnieji vadovai galvojo, kad tie tinklai reikalingi gyventojams, turėjo pagalvoti ir apie tai, kaip jie prisijungs ir kada.

Aplinkos ministro įsakymas dėl lėšų grąžinimo įsigaliojo 2017 metų rugsėjo 2 dieną, taigi Širvintų įmonei numatytas trečdalis skirto termino jau praėjo.

Širvintiškių grąžintina suma nėra pati didžiausia. Plaukus nuo galvos kuokštais turėtų rautis trakiškiai – „Trakų vandenys“ privalo grąžinti beveik 1,377 mln. eurų, o tai sudaro net 98,8 procento įmonės metų apyvartos. Šio rajono vandentiekininkai mano, kad aplinkosaugininkai nelabai nutuokia, kuo viskas baigsis. Savivaldybė suteikti tokios garantijos negali, bankai nepaskolins, o įmonė bankrutuoti neturi teisės, tad greičiausiai teks branginti vandenį ir nuotekas.

„Šakių vandenims“ teks grąžinti daugiau nei milijoną eurų (91,9 proc. metinių pajamų). Kalbama, kad iš viso jau nurodyta grąžinti apie 16 mln. eurų gautos ES paramos. Didžiausias sumas turės atiduoti „Vilniaus vandenys“ (4,02 mln. eurų), „Kauno vandenys“ (2,32 mln. eurų), „Aukštaitijos vandenys“ (1,156 mln. eurų).

Šią liūdną informaciją prisiminėme neatsitiktinai. Praėjusią savaitę į „Širvintų krašto“ redakciją paskambino vienas Naujosios skersgatvio gyventojas ir papasakojo istoriją, kuri, pasak skaitytojo, jam ramybės neduoda jau daug metų.

– Turime gyventojų, kurie nėra prijungę nuotėkų prie bendrų tinklų, taigi savo surinkimo duobių turinį privalo išvežti į miesto valymo įrenginius. Kadangi tai nėra pigus malonumas, gyventojai pradeda įvairiai gudrauti. Bene dažniausias „išradimas“ – pilti nuotėkas ant gatvės ar į šalikelę. Kad mažiau tekėtų į surinkimo duobę, kibirėlį kitą naktį ar kas rytą šliūkšteli už savo teritorijos ribų. Kartą pričiupau taip besielgiantį kaimyną, po kiek laiko vėl nutvėriau su kibirėliu naktinio turinio. „Ką darai?“ – grūmoju pirštu. „Čia nieko blogo, tik švarus vanduo“, – meluoja man į akis. Sakau: jei švarus vanduo, tai ko nepili pas save ar negeri? Mykt-mykt, kriukt – ir nėrė į savo kiemą. Aišku, negražu kaip kokiam cerberiui tykoti kaimynų, tačiau iš jų pusės dar negražiau smardinti visą gatvę. Kiti įstengia kažkaip susitvarkyti, susimokėti ir už vandenį, ir už nuotėkas, kodėl tada kažkas negali? – piktinosi mums paskambinęs širvintiškis.

Jo manymu, vandentiekininkai per daug tokiems nuolaidžiauja. Yra įstatymai, yra reikalavimai, tereikia priversti jų laikytis. Kaip buvo skelbta, yra suskaičiuota, jog vidutiniškai buityje per mėnesį sunaudojama apie 3 kub. m (ko gero, šį skaičių reikėtų dauginti mažiausiai iš dviejų), toks nuotėkų kiekis neišgaruoja, nesusigeria į gruntą, anksčiau ar vėliau jį tenka išvežti. Tai padaryti gali tik specializuota įmonė, kuri išduoda dokumentą apie išvežtą kiekį. Paslauga nepigi – už 3 kub. m cisternos paslaugą vandentiekininkai reikalauja apie 19 eurų, už 6 kub. m – apie 38 eurus. Sąžiningai tvarkantys nuotėkas gyventojai mažiausiai tiek turėtų sumokėti kas mėnesį, priklausomai nuo būste gyvenančių žmonių skaičiaus. Deja, veža vos kelis kartus per metus, „dėl akių“. O kai niekas nemato – pradeda „laistyti“.

Būtų naivu tikėti, kad nuotėkų tvarkytojai nežino, kas ir kiek kartų per metus prašė tokios paslaugos. Jei neišvežė, reiškia – išpylė, išlaistė, dalį – į kaimyno patvorį. Juk neišgėrė! Aišku, galima gaudyti žmones su „laistytuvais“ ir jiems skirti baudas, tačiau tai tik įrodytų, jog kitos priemonės lauktų rezultatų nedavė. Taigi kodėl rajono tarybai nepatvirtinus vidutinio per mėnesį susidarančių nuotėkų kiekio ir jį kaip prievolę paskirstyti gyventojams, kurie tų nuotėkų netvarko centralizuotai? Juk taip buvo pasielgta nustatant vidutinius susidarančių komunalinių atliekų kiekius, ir niekas nepasakė, kad negalima, kad prieštarauja įstatymams, pažeidžia žmogaus teises, suvaržo jo laisvę.

Tai – tik pasvarstymai, tačiau ieškoti būdų, kaip išspręsti šią problemą, teks. Šios savaitės pradžioje buvo pranešta, kad Aplinkos ministerija, atsižvelgusi į ribotas gyventojų finansines galimybes prisijungti prie centralizuoto nuotekų surinkimo sistemų, iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos planuoja skirti vieną milijoną eurų privatiems namams prijungti prie geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams arba savivaldybėms priklausančios nuotekų surinkimo infrastruktūros.

„Europos Komisija jau yra nurodžiusi mūsų šaliai, kad vykdome ne visus Miestų nuotekų valymo direktyvos reikalavimus – gyvenvietėse, kur gyvena daugiau kaip du tūkstančiai žmonių, per mažai namų ūkių prisijungę prie centralizuotų tinklų. Viena pagrindinių priežasčių, kurią nurodo gyventojai, – jie neturi tam lėšų. Ministerijos siūloma finansinė parama padėtų savivaldybėms spręsti šią problemą“, – žiniasklaida cituoja aplinkos viceministrą Mindaugą Gudą.

Savivaldybės kviečiamos iki lapkričio 1 dienos teikti paraiškas Aplinkos ministerijai lėšoms gauti. Vienai savivaldybei gali būti skiriama ne daugiau kaip 100 tūkst. eurų ir su sąlyga, kad ji prisidės ne mažiau kaip 30 proc. įgyvendinamo projekto išlaidų sumos. Dotaciją numatoma išmokėti dalimis. Pirmąją dalį – pasirašius dotacijų teikimo sutartį, antrąją – pateikus projekto įgyvendinimo ataskaitą ir įvykdžius visas privalomas sutarties sąlygas.

ŠK

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
 • to : parašė:

  Vis norisi užsukti čia, kur padorūs žmonės skaito ir komentuoja?

 • : D parašė:

  na ir dar kartelį ;D

 • to : parašė:

  Smalsu kaip ciuckei apuostyti? Serejas atlygins?

 • : D parašė:

  ir vėl FAS 😀

 • paskutinei parašė:

  nespresk pagal save ir savo smeizikes lygi 🙂 🙂 🙂 😉

 • joo parašė:

  na dar kartelį FAS 😀 😀 😀

 • to joo parašė:

  „Jupiteri, tu pyksti, vadinasi, esi neteisus“, – yra toks romėnų posakis. Bet, sakau, gal šmeižikams negirdėtas?

 • kas parašė:

  Cia dar nuo anos valdzios laiku su tais prisijungimais tiek primaklinta, kad oi opi, bet niekas nedris pasidometi, nes „teisingas“ laikrastis apsmeiz ir iskels i dausas kaip didvyrius. O yra visai kitaip. Bet zmones zino , visu vamzdynu gi neatkasi ir neparodysi , kas kur kaip yra.

 • joo parašė:

  paskutinei

  privaloma Jums pagal įsakymą atsakyti kiekvienam komentatoriui ir neduok dieve liks nors vienas nepakomentuotas ne už DP?
  Taip skubat ir nervinatės, net ne susivokiate ar čia su lietuvybės ženklais rašyti ar be jos, bet nors kelis žodžius. Iš kur toks įtūžis? Nes gavote įsakymą FAS?

 • paskutinei parašė:

  turbūt ką tik is skalbyklos?

 • joo parašė:

  bet Jūsų sugedimo laipsnis nepataisomas ;D jei taip manau, ir nepagyriau merės garsiai, tai aš būtinai turiu iš karto būti kitoj barikadų pusėj? O jeigu aš nesu nei vienoj pusėj? Bet nesveikas puolimas rodo, kad aš negaliu būti ne DP pusėj. Kaip smarkiai yra išplautos Jūsų smegenys… Žmonės tik su viena ir ne kitokia nuomone

 • ivasi parašė:

  Kaip kvailai atrodo kvaileliai ,kurie patriotizma supranta kaip neapykanta DP ir merei,o pilietiskuma kaip kaimyno skundima.

 • to joo parašė:

  Gal gerb, braižo specialistė galetų patyrineti karsto naujienu komentarų braizytoja?? Butų idomu suzinoti isvadas. Bet nesivarginkite, isvados gerai zinomos.

 • to Ana parašė:

  Neduokite smeizejoms peno?

 • Ana parašė:

  to joo
  Labai malonu, kad mane tapatinate su Odeta Kuročkina, ji straipsnius tikrai gražius rašydavo. Ir dar maloniau, kad ji studijavo, kiek man žinoma, lietuvių kalbą, o aš nieko bendro neturiu su lietuvių kalba ir tuo labiau niekada ir niekur nerašiau jokių straipsnių, bet jei ponas ar ponia taip mane įvertino, tai teks pradėti rašyti. Ir dar, kiek jūs besistengtumėte kitokią nuomonę turinčius šmeižt savo teisingame k.n,, na nepaneigsite niekaip to fakto, kad ši merė šauniausia.

 • to joo parašė:

  Labai teisingai, jei nuomone ne uz skundiku nuomone, tai jau net ne nuomone, o toks jau net zmogumi nelaikomas ir yra persekiojamas. Labai „zurnaliste“ stengiasi kitokia nuomone turincius sumenkinti ir savo „tesingame“ laikrastyje apsmeizti.

 • joo parašė:

  tikra teisybė, kad Ana pati rašo, pati komentuoja… Ir ko čia gėdytis savos nuomonės, ir kam čia iš karto reikia tapatinti kažką su kažkuo 🙂 ar reikia gėdytis ir įsižeisti dėl to, kad žmogaus braižas 100 proc. atpažįstamas? Kiekvienas turime savo nuomonę ir palaikome arba ne, savo noru ar pagal paliepimą politinius judėjimus… o nuomonės jeigu ne UŽ DP kitokios negali būti?

 • to W parašė:

  Sutinku su W. Galima taupiai pagerbti nusipelniusius zmones, pvz., paskirti soc. būsta uz lojalumą kai kam, o kitiems nieko. Tikrai „grazus“ atvejis, kai tremtinys vargsta kazkur. Na bet cia mano nuomone.

 • faktas parašė:

  Sutinku su W, galima neleisti pinigų paprastiems žmogeliams apdovanoti, geriau daryt kaip buvę darė – saviškių riebioms išeitinėms sponsoruoti, egz. valst. proteže Visackaitės atvejis. Nesismulkinsiu, galima rasti daugiau faktų.

 • W parašė:

  Ačiū už Jūsų norą diskutuoti. Visi mes turime savo nuomonę ir kol kas bent jau galime ja dalintis. Manau, kad , mokesčių mokėtojų pinigai nėra lengvai uždirbami, problemų daugybė, skurdo taip pat, o žmones pagerbti ir nešvaistant pinigų dovanėlėms galima, juk ir daugelis taip mano. Merė – ne dovanėles į visas puses dalinti , kaip turtinga teta, išrinkta, o dirbti taupiai ir ūkiškai. Bet norėti tų dovanėlių ir jomis džiaugtis kiekvieno valia. Kaip sakoma – kiekvienam savo.

 • paskutiniam parašė:

  jus teisus, nei prie vieno mero nebuvo rodomas toks demesys kiekvienam, kaip rodo zivile, dar drista kalbeti apie reprezentacines islaidas, lyg anksciau matai ju nebuvo, jau is didelio rasto isejo is krasto

 • to W parašė:

  o JUMS negeda kalbėti apie reprezentacines lėšas? Ar mere jas sau pasieme? Juk pagarba ir demesys zmonem rodomas, o is kokių pinigėlių jis rodomas< nepagalvojote?? Ar anksciau budavo tokios zmoniu pagerbimo ceremonijos, juk nebuvo, pripazinkite. O zmones pagerbti reikia ir nereikia vaidinti dideles valdzios, kaip kad buvo anksciau.

 • W parašė:

  Reikės sumokėti, ne kur dingsime. Juk sumokėti reikia mažesnę sumą, negu kad biudžete merė pasiskyrė pinigėlių savo reprezentacijai. Tai kur problema?
  Mūsų žmonėms labai reikia kontrolės, nes gudručių nestinga, kurie ir neapskaitomo vandens turi, ir nuotekas naktim išleidžia. Trečius metus dirbant juokinga kažkuo buvusius kaltint, jei nieko nedaroma, kad daugiau žmonių jungtųsi prie centralizuotų tinklų.
  Prašome atleisti už negatyvą, bet jis yra, ir nieko čia nepadarysi. Opasidaro viskas tik darymo būdu, ar ne taip?

 • tara parašė:

  Maciau, kad jau socialinis namas pastatytas. Kaip saunu. Gal nedalys taip aklai, kaip kad buvo anksciau?

 • to paskutiniam parašė:

  Kuo patys „kvepia“, tuo kitus tepa

 • paskutiniam parašė:

  Teisingai parašėt, jie sprendžia pagal save, patys rašo, patys komentuoja, na, k.n. ir Afrikoj k.n.

 • to joo parašė:

  Issiblaivyk.

 • Rasa parašė:

  istatmu reikia laikytis

 • to patirtis parašė:

  Kai pilietiškieji jums užkurs pirtį, tai nereikės jokių reorganizacijų. Juk tiesiog primigtinai esame vėl stumiami į stagnaciją.

 • patirtis parašė:

  Rengiausi (prisijunginėjau) vandentiekį ir kanalizaciją- tai man pasiūlė prasikasti pačiam, nes pas juos bus brangu. Vėtoj to, kad patys parduotų savo paslaugas- atsisako pajamų. Blogiau nei keistas požiūris į darbą. Reikalinga reorganizacija šioje struktūroje

 • Gražina parašė:

  Pritariu skambinusiam į redakciją. Man irgi įdomu, ką veikia vandetiekio vadovai, jei jiems nereikia pinigų už nuotekų išvežimą. Yra žmonių, sudariusių sutartis nuotekų išvežimui, bet taip ir neišvežusių per 5 metus nei karto. Nuotekos teka į svetimas žemes, o vandentiekis praranda pinigus ir pastoviai skolose, netgi nuo žemės mokesčio atleidžiamas. Gal tegu pasistengia pinigų užsidirbti, o ne iš dotacijų papildomai gauti.

 • Anonimas parašė:

  to joo
  Gal su „žvaigžde“ supainiojote?

 • joo parašė:

  Ana Kuročkina pati rašo, pati komentuoja, pati save giria …

 • to Ana parašė:

  Mes paskelbsime Jus savo „žvaigžde“. Tikrai iš širdies.

 • Ana parašė:

  Ačiū labai, kad kažkas pasiilgo manęs, bet skaitydama straipsnius šio dienraščio ir komentarus, matau, kad šitą dienraštį rašo, skaito ir komentuoja tikrai gyvenimu besidžiaugiantys žmonės, todėl jiems ir skiriu šiuos žodžius.
  Žmonės vieni kitiems dažnai linki laimės, laimės ir dar kartą laimės – kad joks debesėlis netemdytų padangės. Jie nesupranta, ko linki! Todėl, kad asmenybė bręsta tik susidūrusi su iššūkiais ir sunkumais. Nereikėtų linkėti gyvenimo, kuriame žmogus negalėtų tobulėti. Tai vaikiškas linkėjimas! Geriau linkėkime dvasios šviesos, stiprybės priimti gyvenimo iššūkius ir atrasti kažką svarbaus, sugebėti pereiti gyvenimo sunkumus ir per juos pasimokyti, sugebėti džiaugtis tuo, kas yra ir atrasti jėgų kurti ką nors naujo. Tai – pripildytas prasmės gyvenimas, vertinga laimė. (Psichoterapeutas Kazimieras Daugėla)

 • yes parašė:

  Ana, čia tavęs labai trūko. Pasiilgome protingų mincių.

 • Ana parašė:

  Sveiki, aš ir vėl grįžau, juk esu pilietiška ir ištikima šio dienraščio skaitytoja, tuoj ir vėl gausiu „pylos“ iš kai kurių komentatorių, bet negaliu nepakomentavus. Visi čia trys komentarai labai teisingi ir jau kaip ir ko nerašytų k.n., matome didelį atotrūkį nuo visko ir visur, net kaip rašė, kad žodynas kaip iš zonos, tai sakyčiau, kad tie žmonės „paklydę“ ir tai negalėtų taip rašyti viešoje erdvėje. Straipsniai, komentarai, pastovus purvas ir viskas viskas pasako apie viską. Atbaidė ir gerbėjus, liko kelios ir vienas. Taigi, susimąstykite.

 • to to taip parašė:

  o žodynas koks? kaip is kokios zonos: žopa, šikas… o vaidina didziai protingus ir labai isprususius. Labai gerai, kad tokius pramete is minkstu kedziu, nes visai be „didziuju zmonijos vertybiu“, per ilgai uzsisedejo, tai db britkybemis spjaudosi.

 • to taip parašė:

  Bet ka daryti pilietiškiems, juk viltys blesta, visi matome, kad mere palaiko vis daugiau ir daugiau zmoniu, o piletiski lieka keli tie patys per tuos pacius, patys rasineja komentarus, stiliukas tas pats ir mastymas toks pat, jokios civilizacijos.

 • taip parašė:

  tikrai yra zmoniu, kurie nori gyventi kaip urviniai zmones ir nenori jokios civilizacijos, tokius kaip mat patraukia pilietiski zmones ir padaro labai pilietiskais, kurie trukdo skusdami9 merei dirbti.

Kiti straipsniai:

VMI kviečia į virtualaus buhalterio i.APS mokymus Širvintose

Surask gudrutį! Ar už vieno buto „liukso“ sąlygas mokėjo visi namo gyventojai?

A-P-K-L-A-U-S-A

Vyks Globalių širvintiškių susitikimas

Kituose Seimo rinkimuose gali nebelikti Molėtų-Širvintų rinkimų apygardos. Vėl svarstys, kam atiduoti Širvintų rajono rinkėjus

Rudenį į atokiausius rajono kampelius pradės važinėti mobilieji laiškanešiai. Norite, kad jie dažniau apsilankytų – prenumeruokite spaudą

Karšta naujiena: UAB „Širvintų šiluma“ vykdys daugiabučio Vilniaus g. 45 šildymo sistemos patikrinimą dėl galimų pažeidimų

In memoriam. Saulius Vadišis. 1955-2019.

Kodėl Astikui ir Šimonėliui rūpi ne rajono gyventojai, o galimai kiaura verslininko kišenė?

Startavo naujas „Surink Lietuvą“ ir „Audimas“ projektas

Atsakymai iš pirmų lūpų apie aikštę, pėsčiųjų tiltą, skverą ir kt…

Rajono vadovių turto vertė per praėjusią kadenciją susitraukė

Darba pradeda naujas UAB „Širvintų šiluma“ direktorius

Būtų galima vėl drausti „kriokeriams“ važinėti po miestą. Bet gal geriau kontroliuoti?

Per metus rajone sumažėjo tik vikšrinių buldozerių ir miško kirtimo mašinų

Dar kartą apie Beržės upelį…

Vienam būstui prijungti prie kanalizacijos tinklų – beveik tūkstantis eurų

Norint susitarti reikia kalbėtis

Informacija iš naujausio numerio: Prezidentu tapęs Gitanas Nausėda Širvintų rajone be vargo susirinko iš kovos iškritusių oponentų balsus

Lietuvos pieno tiekėjams mokama dvigubai mažiau, nei miniatiūrinėje Maltoje

Pradėję rūšiuoti, čiobiškiečiai nebeturi ko dėti į buitinių atliekų konteinerius?

Informacija iš naujausio numerio: Koks buvo tikrasis Gitano Nausėdos žmonos ir Živilės Pinskuvienės susitikimo tikslas?

Spręsime, kas atstovaus Lietuvos vienuolikei

Informacija iš naujausio numerio: Širvintiškių pasirinkimas nieko nereiškė. Antrame ture – už tinginystę Seime pasisakantys dešinieji

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos