Ar jūs atsakingai tvarkote nuotėkas? Komisija gali pasibelsti į bet kurias duris

Darbo grupė stebi situaciją Širvintų kaimo Draugystės gatvėje (Sirvintos.lt nuotr.).

Darbo grupė stebi situaciją Širvintų kaimo Draugystės gatvėje (Sirvintos.lt nuotr.).

„Širvintų kraštas“, prieš mėnesį rašęs apie tai, kad Savivaldybės administracijos sudaryta darbo grupė pradėjo tikrinti, kaip gyventojai jungiasi prie buvusios valdžios sprendimais įvykdžius milijoninius projektus, naujai įrengtų vandentiekio ir nuotėkų tinklų. Projektas 2014 m. buvo įgyvendintas Kernavėje, Širvintų kaime ir dalyje Širvintų miesto. Jo vertė – 4 888 837,53 Eur. Iš šios sumos UAB „Širvintų vandenys“ savo lėšomis turi padengti 255 093,06 Eur. Tai yra ta kaina, kurią mokame mes visi. 

Suprantama, griežtėjant aplinkosauginiams reikalavimams, Europos Sąjungai reikalaujant, kad Lietuvoje nebeliktų lauko tualetų, o vanduo ir nuotėkos būtų tvarkomos atsakingai, žmonės turi pakeisti savo mąstymą ir nuo senų laikų išugdytus įpročius. Tačiau matomas akibrokštas: buvusiai valdžiai priėmus sprendimus, 2014 m. „įsisavinus“ milijonus, dabartinė valdžia turi pasirūpinti ir užtikrinti, kad tai, kas padaryta prieš keletą metų, būtų naudojama. Tikrinti, kontroliuoti ir įkalbėti gyventojus, kad šie laikytųsi taisyklių.

Pakalbinta darbo grupės „Dėl vandens tiekimo ir nuotėkų tvarkymo įstatymų reikalavimų vykdymo“ pirmininkė Elona Pečiukaitienė sakė, kad pirmieji patikros rezultatai liūdina: širvintiškiai nuotėkomis rūpinasi vangiai.

Pirmieji apsilankymai Širvintų kaime iš tiesų nedžiugina: didžioji dalis gyventojų neprisijungę nei prie vandens, nei prie nuotėkų tinklų. Jie naudoja šulinių vandenį, o nuotėkas dažniausiai leidžia į rezervuarus. Kita dalis gyventojų yra prisijungę tik prie vandens tinklų, bet atsisakę prisijungti prie nuotėkų tinklų. Taigi, nuotėkas taip pat leidžia į rezervuarus.

Daugelis Širvintų kaimo gyvenamųjų namų yra išsidėstę palei Širvintos upę, namų sklypai ribojasi su kaimynų sklypais, todėl tinkamas nuotėkų tvarkymas yra opi problema.

Darbo grupės nariai, bendraudami su gyventojais, atkreipė jų dėmesį, kad pagal nuotėkų tvarkymo reglamento reikalavimus, nuotėkų surinkimo sistema turi būti sandari, kad nuotėkos neprasiskverbtų į aplinką ir vanduo iš aplinkos nepatektų į dirvožemį. Visos susidarančios nuotėkos į aplinką privalo būti išleidžiamos tik išvalytos. Todėl jas būtina perduoti (jei tai ne valymo įrenginiai) vežėjams, turintiems leidimus tokių atliekų vežimui. Perdavus nuotėkas oficialiems nuotėkų vežėjams, žmonėms turi būti pateiktas dokumentas, patvirtinantis tinkamą nuotėkų išvežimo faktą.

Skaičiuojama, kad vidutiniškai buityje naudojamo vandens kiekis (prausiantis, tvarkantis, gaminant maistą, skalbiant ir t.t.) sudaro apie 3 kub. m. per mėnesį. Vadinasi, 4 asmenų šeima, turinti 10 kub. m. rezervuarą, turės 1 kartą per mėnesį kviesti įmonę, kuri susidariusias nuotėkas išveš.

Pasak darbo grupės pirmininkės Elonos Pečiukaitienės, darbo grupė tikrina faktinę informaciją pagal UAB „Širvintų vandenys“ ir Registrų centro duomenis. „Pirmasis vizitas po gyvenamųjų namų sklypus liūdina. Dažnai būna, kad nuotėkų įmonė iškviečiama geriausiu atveju 2-3 kartus per metus ir netgi dar rečiau. Toks gyvenamasis namas stovi kaimynų apsuptyje. Netoli upė. Tad galime susimąstyti, kokioje aplinkoje gyvename (mėgaujamės sodo, daržo gėrybėmis, maudomės upėje). Bendraudami su neprisijungusiais prie centralizuotų tinklų gyventojais, jiems dar kartą pateikiame informaciją apie prisijungimo privalumus ir galimybes. (Pagrindinis darbas, kurį reikia atlikti – nuo įvado, esančio prie sklypo, nutiesti vamzdžius iki patogios vietos, kurioje galima būtų įrengti sanitarines patalpas, kad būtų vanduo, ir nuotėkų šalinimas vyktų vietoje. UAB „Širvintų vandenys“ sudaro galimybes gyventojams už prijungimo darbus išsimokėti dalimis per metus.) Taip pat paaiškiname, jog kol kas stebime ir kalbamės su žmonėmis, tačiau ateityje už neteisingą vandens ir nuotėkų naudojimą gresia nemažos baudos. Vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodekso 366 straipsniu, gyventojui pažeidus minėtas taisykles, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 140 eurų, o administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 140 iki 600 eurų. Tačiau piniginės baudos yra mažos palyginti su daroma žala aplinkai,“ – sako E. Pečiukaitienė.

„Darbo grupė, apsilankiusi pas gyventojus, gali paprašyti pateikti dokumentus, susijusius su vandens ir nuotėkų teisingu naudojimu. Kadangi patikros metu užfiksuota ir labai nemalonių faktų, prašome gyventojų kuo skubiau susitvarkyti. Ateityje Savivaldybės administracija pažeidėjus ketina viešint,“ – informavo darbo grupė.

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

14 Atsakymų į “Ar jūs atsakingai tvarkote nuotėkas? Komisija gali pasibelsti į bet kurias duris”

 1. Laikykites parašė:

  laikykites, sekmes rajono vadovems

 2. wow parašė:

  Lietuvos Socialdemokratų partijos sprendimas trauktis iš valdančiosios koalicijos, o šios partijos frakcijai sukilus prieš tokį sprendimą šalies politinėje arenoje kelia chaosą. Frakciją palaikęs ir prezidentės Dalios Grybauskaitės paramos sulaukęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ne tik trenkė durimis partijai, bet ir šliūkštelėjo žibalo į ugnį, toliau kritikuodamas partiją.

 3. tegul puola parašė:

  vadovių tvirta gynyba atlaikys, nes dirba sąžiningai

 4. , parašė:

  nu dabar tikrai puls. jei ne ryt,tai tikrai poryt

 5. Anonimas parašė:

  taip, bus.

 6. Violeta parašė:

  visiems neitiksi, visada buvo bambamciu, visada ir bus

 7. ąą parašė:

  Apie buvusius tik gerai arba nieko. Ka nors negerai prisiminti yra blogo tono ženklas. Zodziu , dabar kalama, kad del visko kalta Pinskuviene. Tai labai novatoriska. Jus turbut koks nors atsilikelis?

 8. DONKA parašė:

  Motiejūnų km
  vandentieki padarė o nuotekoms skirti pinigai dingo su buviusią valdžia

 9. tvarka bus parašė:

  teisingai, gali ir per kaimus reida padaryt

 10. Ramunas parašė:

  paklauskir ka padare ankstesnieji, kad tokiu problemu nebutu? ogi nieko, jiem dekot reikia

 11. pirmam parašė:

  Kas pinigu neturi, tas nuotekas seniai isirenge. Cia ne piniguose esme, nereikia vargsu vaidinti.

 12. vilkelis parašė:

  Ne piniguose klausimas juk galima ir išsimokėtinai

 13. stanislovas parašė:

  motiejunu km vandeni ivede onuoteku trasai pinigai dingo

 14. Aaaaaa parašė:

  O ar paklausete kodėl neisirenge ? Atsakymas neturi žmonės pinigų. Tai damos kurios gauna nemažus priedus gal gali pagelbėti?

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+