Kaip giliai gali arti konservatoriai ir kokiu greičiu tirpsta socialdemokratai?

„Širvintų krašto“ montažas

Kaip informuoja Teisingumo ministerija, iš dabar Lietuvoje registruotų 28 partijų veikiančios yra 24, kitos yra likviduojamos arba joms pradėta likvidavimo procedūra. Lygiai prieš metus partijoms priklausė apie 101 tūkst., šių metų rugpjūčio 30-tąją jų buvo apie 107,5 tūkst. asmenų, o štai spalio 1-osios duomenimis – 98 324.

Iki spalio 1-osios, visos partijos Teisingumo ministerijai privalėjo pateikti savo partijos narių sąrašus. Likus savaitei, tai buvo padariusios 12 iš šiuo metu įregistruotų 28 partijų, tarp pateikusiųjų buvo ir atsinaujinusi Lietuvos regionų partija. Rudenį ši parlamentinė partija pasitiko turėdama 3461 narį, kurių trečdalis – asmenys iki 40 metų, maždaug trys iš keturių dar nebuvo sulaukę 60 metų. Vos per mėnesį ši partija savo narių skaičių išaugino iki 3604. Taigi, Lietuvos regionų partiją būtų galima apibūdinti kaip augančią politinę jėgą, kurioje dominuoja jaunystės ir patirties sintezė. O tai – ateities partijos požymiai.

Beje, Lietuvos regionų partijos augimas – ryškiausias tarp parlamentinių partijų. 143 nauji nariai, papildę šią partiją, gerokai nustelbia Laisvės partijos gretas papildžiusius 4 naujus partiečius ar 2 partiečius, kurie mikroskopiškai padidino Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos gretas.

Labiausiai nukraujavo Vilijos Blinkevičiūtės vadovaujama Lietuvos socialdemokratų partija, kurios gretos, kaip rodo Teisingumo ministerijos skelbiami duomenys, per mėnesį sumenko net … 1115 narių! Didelė tikimybė, kad tas sumažėjimas iš tiesų yra per ilgesnį laikotarpį nulemtas procesas. Dabar patikslinus duomenis, pateiktieji skaičiai gali pasirodyti panašūs į partijos griūtį.

Bet kuriuo atveju šiame fone labai įtartinai atrodo pranešimai apie jau kurį laiką neva augantį socialdemokratų populiarumą visuomenėje.

Darbiečiai per rugsėjį „aptirpo“ 67, liberalai – 28, „valstiečiai“ – 18, buvę „tvarkiečiai“ – 7 nariais.

Tačiau visada labiausiai domina tie, kas šiuo metu politinėje scenoje atlieka pagrindinį vaidmenį. Juk nuo to priklauso ir viso vaidinimo sėkmė.

Paskutiniais duomenimis, vienas iš valdančiosios koalicijos banginių – Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai – rudenį sutiko turėdami 13 430 narių ir buvo antra pagal skaitlingumą politinė jėga. Tačiau per rugsėjį konservatorių skaičius sumažėjo 42 nariais.

Pastaroji partija iš kitų išsiskiria veikiau ne gausiomis gretomis, kas iš dalies paaiškina per rinkimus laimėtų mandatų skaičių, o tuo, kad, rugpjūčio 30-osios duomenimis, daugiau kaip pusė šios partijos narių (55,6 proc.) jau yra sukakę 60 metų ir daugiau. Dar labiau į akis krenta faktas, kad maždaug kas penktas konservatorius (19,3 proc.) šiuo metu jau yra peržengęs 80 metų ribą. Pagal ilgaamžių dalį partijoje konservatoriai nusileido tik šiuo metu politiniame gyvenime nereikšmingai partijai Kartų solidarumo sąjunga – Santalka Lietuvai, tarp kurios narių kas ketvirtas (26 proc.) buvo sulaukęs 80 metų, o vyresnių kaip 60 metų asmenų dalis artėjo prie dešimtos dešimties (88,2 proc.).

Galimas dalykas, rugsėjį fiksuotas šios partijos narių sumažėjimas yra nulemtas ir natūralių priežasčių. Žmonės, deja, mirtingi, konservatoriai – irgi.

„Senas arklys vagos negadina, bet ir aria negiliai“, – sako liaudies išmintis, kurią galima pritaikyti ir politikoje. Nors pirma, kas šauna galvon, – tai gyvenimo patirtis, kuri pas žmogų ateina su amžiumi, tenka pripažinti, kad faktas apie realias Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų gretas labai nesiderina su ne kartą deklaruotu partijos atsinaujinimu, prie jos vairo stojus Gabrieliui Landsbergiui. Šis jau septintus metus vadovauja partijai, kuri per tuos metus prarado daugiau kaip pusantro tūkstančio narių ir, kaip matome, tapo negiliai galinčia arti partija.

Paradoksas tas, kad realybėje matome visai kitokį vaizdą. Metę žvilgsnį į šios partijos užsėstas vietas Seime ar Vyriausybėje, pamatysime, kad išrinktieji konservatoriai švyti jaunyste ir energija, o politinę ir gyvenimišką brandą pasiekusių asmenų tarp jų ne tiek ir daug. Turint omenyje jau minėtus skaičius apie garbiu amžiumi išsiskiriančią šios partijos kariauną, kyla įtarimas, kad ji politinėje scenoje atstovaujama nevisavertiškai, o didesnė dalis partiečių dėl su amžiumi mažėjančio aktyvumo, švelniai tariant, yra „patraukta“ nuo politinio gyvenimo ir sprendimų priėmimo.

Šiuos įtarimus sustiprina ir tai, kad Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai dėl priimamų sprendimų šiuo metu politologų vertinami ne kaip konservatyvių, o kaip liberalių pažiūrų dešinioji partija. Iš to seka išvada, kad Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai šiuo metu atspindi mažesnės savo narių dalies vertybes, nes liberalios pažiūros yra svetimos vyresnės kartos žmonėms, kurių partijoje, kaip matome, – didesnė pusė. Vyresnioji karta paprastai prisilaiko tradicinių vertybių ir jas mėgina įtvirtinti priimdami politinius sprendimus, o iš konservatorių politinių sprendimų akivaizdu, kad tradicinėms vertybėms dėmesio čia stokojama.

Ko gero, tai ir paaiškina palyginti greitai didelį visuomenės nusivylimą iššaukusią konservatorių politinę kultūrą ir buldozeriu stumiamas vertybes. Didesnę dalį partiečių pavertę paprasčiausiais statistais, galbūt net „mirusiomis sielomis“, partijoje neturinčioms jokios įtakos, į siaurą ratelį susibūrę jaunieji konservatoriai vykdo tik savo interesus tenkinančią politiką. Pažiūrų spektras atspindimas tik tiek, kiek to reikia ir naudinga partiją „privatizavusioms“ viršūnėlėms. Iš čia kyla grubios klaidos, nepamatuoti sprendimai, netgi nežabota konservatorių nepagarba oponentams ir kitaip mąstančiai visuomenės daliai, arogantiškai siūlant po trejų metų išsirinkti kitus, jei kritikos sulaukiantys karalaičiai jai nebepatinka. Tai signalizuoja, kad valdantieji jau prarado savikontrolę, padedančią bet kuriai politinei jėgai išvengti fatališkų klaidų. O juk tų klaidų kainą pirmiausia pajus visuomenė, kurios atmintyje dar gyva prieš dešimtmetį šalį užgriuvusi krizė, su kuria tuomet valdę konservatoriai susidoroti nepajėgė ir šią užduotį užkrovė ant juos pakeitusiųjų pečių.

Teisingumo ministerijoje įregistruotų partijų sąrašas teikia vilties, kad ir dabar bus kam pakeisti vagoje stoviniuojančią politinę jėgą. Tik ar tai pripažins atsinaujinimą savotiškai interpretavusios tos partijos viršūnėlės?

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

1 Atsakymas į "Kaip giliai gali arti konservatoriai ir kokiu greičiu tirpsta socialdemokratai?"

  1. Olė parašė:

    Ką gerbiamas Pinskus mano apie Balčyčio perėjimą pas Skvernelį partijon? Kodėl apie tai nieko nerašote?

Comments are closed.

scroll to top