Į rajono politiką – iš Seimo koridorių

Po 2019 metų savivaldybių tarybų rinkimų socialdemokratai Širvintose gavo tik vieną mandatą. Jis atiteko Annai Kuznecovienei, o štai tarybos nario mandatą prieš tai turėjęs Giedrius Jozonis nuo bendrapartietės atsiliko beveik dvigubai.

Tiesą sakant, Giedrius Jozonis ir prieš tai būtų likęs savivaldos užribyje, jei iškovoto mandato jam nebūtų perleidęs Robertas Bartulis. Tad jaunasis socialdemokratas į politiką buvo atvestas avansu. Žmonės reitingavo vieną, o gavo kitą.

Tai, kad Anna Kuznecovienė aplenkė visą būrį socialdemokratų, nenustebino. Ji ne tik vedė „paluckininkų“ sąrašą, bet ir turėjo šiokios tokios politinės patirties, kadangi ne pirmą kadenciją dirbo Seime – patarinėjo Algirdui Sysui, kuris buvo laikomas kaip ir Širvintų socialdemokratų angelas sargas. Pavasariais tradiciškai atvažiuodavo kartu sodinti miško, papenėdavo patarimais, kaip kaišioti pagalius į ratus Pinskuvienei, pasireklamuodavo Širvintų turguje nusipirkęs pigesnių obuolių, o gal ir bryzelį lašinių. Žiūrėk, skurstančiam pensininkui dar ir kelionė atsiperka.

Tiesa, ši artimesnė pažintis su Širvintų rajonu Seimo nariui pernai vykusiuose Seimo rinkimuose nepadėjo – vienmandatėje Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje Sysas liko tik šeštas. Pavyzdžiui, jis nusileido ne tik nosies Širvintose nerodžiusiai ir obuolių nepirkusiai Agnei Širinskienei, bet ir jokio politinio užnugario bei priėjimo prie partinių pinigų neturinčiam savikėliui Mindaugui Kildišiui.

Pelnyti rinkėjų simpatijų Sysui nepadėjo nė tai, kad prieš rinkimus Molėtų turguje jis uoliai mokėsi žvakių liejimo meno. Ne kitaip, kaip nujausdamas artėjančias juodas dienas partijai. Dabar, kai maištaujanti senoji gvardija privertė Palucką sustabdyti savo lyderystę partijoje, Sysas galės jam išlieti grabnyčią. O gal ir visai partijai.

Žmonės kalba, kad šuo kariamas įpranta. Vienmandatėse apygardos rinkimuose nuolat apšpyguojamas Sysas prie to irgi priprato, mat, ko gero, laiko didele sėkme, jei nelieka paskutinis. Po pastarųjų Seimo rinkimų jis greičiausiai net labai liko patenkintas savo pagalbininkų Širvintose įdirbiu. Ir vėl tik per sąrašą patekęs tarp išrinktųjų, ilgasėdis Seimo oro gadintojas po dar vieno fiasko nepuolė daryti rokiruočių savo patarinėtojų gretose. Pirmiausia, jis pasiliko jo įnorius gerai žinančią Anną, o į pagalbą jai ant mokesčių mokėtojų sprando pasodino dar ir savivaldos rinkimuose taip pat nekaip pasirodantį, bet patarti ar padėti sugebantį Giedriuką.

Jei kam atrodo, kad patarėjo ar padėjėjo pareigos neprestižinės, klystate. Visų pirma, tokį darbą dirbantis žmogus laikomas valstybės tarnautoju, tad savo tiesioginiam bosui pritarinėjant prabėgę metai atneš dar ir priedą už darbą valstybės tarnyboje. Solidų priedą, mokamą iš mūsų, mokesčių mokėtojų, kišenės.

Antra, nuo šių metų pradžios patarėjams ant duonos tepamas daug storesnis sviesto sluoksnis. Naujojo Seimo valdyba panaikino ankstesnius savo sprendimus, kurie nustatė konkretų pareiginės algos koeficientą politinio pasitikėjimo tarnautojams, tarp jų ir Seimo narių padėjėjams, patarėjams, frakcijų referentams, Seimo pirmininko pavaduotojų ir opozicijos lyderio patarėjams. Taip buvo atvertas kelias smarkiai padidinti jų algas. Skelbiama, kad Seimo kanceliarija masiškai priiminėja prieš mėnesį ar pusantro įdarbintų asmenų prašymus jiems didinti pareiginės algos koeficientą, tai yra – jų atlyginimus. Skaičiuojama, kad dėl to kai kam iš pritarėjų algos per mėnesį kils keliais šimtais eurų. Per porą savaičių dėl naujų pareiginių algų koeficientų jų padėjėjams, patarėjams gauti net 134 Seimo narių teikimai. Anot pranešimų, teikimuose dažniausiai nurodoma vienos pareigybės koeficientą padidinti iki didžiausio leistino koeficiento – 12.

O gal dar vieno pritarėjo iš Širvintų ponui Sysui prireikė dėl daug kilnesnio tikslo. Pavyzdžiui, – tam, kad šis baigtų aukštuosius Seimo koridorių kursus ir su šia politine patirtimi sėkmingiau pasirodytų kituose Savivaldos rinkimuose. Žiūrėkite, kokiam rinkėjui ims ir sustos ranka ties Giedriaus Jozonio pavarde prisiminus, kad šis jaunuolis patarinėja pačiam socialdemokratų patriarchui. Juk pagal Seime prasnaustas kadencijas Sysas tik viena nusileidžia po aštuntą užėjimą varantiems konservatoriams Vilijai Aleknaitei-Abramikienei ir Emanueliui Zingeriui ar liberalui Kęstučiui Glaveckui, tad tokiam patarinėti gali ne kiekvienas piemuo.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top