+

Ar milijoninės investicijos į Juodiškių dvarą atneš kaimo bendruomenei naudą ir džiaugsmą?

Planuojama Juodiškių dvaro sodybos ponų namą (buvusios Juodiškių pagrindinės mokyklos centrinį pastatą) restauruoti, atgaivinti ir pritaikyti kultūros, edukacijos bei socialiniams poreikiams.

Planuojama Juodiškių dvaro sodybos ponų namą (buvusios Juodiškių pagrindinės mokyklos centrinį pastatą) restauruoti, atgaivinti ir pritaikyti kultūros, edukacijos bei socialiniams poreikiams.

Sausio 30 dieną įvykusiame Širvintų rajono tarybos posėdyje ypatingo dėmesio sulaukė sprendimo projektas „Dėl Širvintų rajono savivaldybės 2014-2020 metų investicijų projektų kultūros sričiai“. Pristačius sprendimo projektą, užvirė nuomonių kova. Sprendimas buvo priimtas tik minimalia balsų persvara.

Nė vienas tarybos narys nesuabejojo, jog būtina sutvarkyti Gelvonų, Čiobiškio, Motiejūnų, Družų, Medžiukų ir Jauniūnų kultūros namus bei bibliotekas. Visiems puikiai žinoma, kad kaimo raidos tendencijos nekelia optimizmo, jaunos šeimos, norinčios gyventi kaime, čia ieško patogumo, išplėtotos infrastruktūros, kultūros ir švietimo židinių. Deja, matydamos niūrią dabartį, žvalgosi patrauklesnių vietų. Jeigu bus investuota į kaimo kultūrinį gyvenimą, galbūt tuo susižavės jaunimas, galbūt tuo pasidžiaugs senjorai.

Diskusijos kilo dėl Juodiškių dvaro sodybos ponų namo restauravimo (preliminari projekto vertė – 9 441,32 tūkst. Lt, iš jų 7,5 proc. Savivaldybės biudžeto lėšos – 708,09 tūkst. Lt). Pasak Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovės rajono taryboje Daivos Sakalauskienės, ji pritarianti kaimo kultūros įstaigų atgaivinimui, bet niekaip nesuvokianti, kaip galima Juodiškių dvaro rekonstrukcijai skirti milijonus litų. Ji siūlė sprendimą skaidyti į tris atskiras dalis ir už kiekvieną balsuoti atskirai arba klausimą atidėti ir kruopščiau parengtą pateikti per kitą posėdį. Tokiam pasiūlymui pritarė tik opozicijoje esantys tarybos nariai.

Opozicijos lyderė Živilė Pinskuvienė atkreipė dėmesį į tai, kad, Kultūros ministerijai paskirstant ES struktūrinių fondų lėšas, kaimų kultūros centrai ir bibliotekos paprastai lieka nuošalyje, nes pirmumo teisę gauti milijonines lėšas turi dideli projektai – kultūros paveldo objektai, būtent tokie kaip šis dvaras. O ar jo atnaujinimas šiuo metu išskirtinai svarbiausias juodiškiečiams?

Į diskusijas įsitraukė ir kiti rajono tarybos nariai. Pasidomėta, kokie renginiai vyks už 9 milijonus litų restauruotame dvare, kur dėsis Juodiškių pradinukai, kol vyks rekonstravimo darbai, ar neatsiras dvaro savininkai, kai pastatas įgaus prekinę išvaizdą ir bus patrauklus, kokia nauda džiaugsis Juodiškių bendruomenė, turėdama kaimo pakraštyje kelių milijonų litų vertės dvarą, kas rūpinsis jo išlaikymu, kas bus su nerestauruotinu pastatu (buvusiu pradinių klasių korpusu ir mokyklos dirbtuvėmis), esančiu šalia dvaro. Buvo prisiminta net dvaro istorija, akcentuota, jog savininkų palikuonys, gyvenantys Lenkijoje, apie 1990-uosius metus buvo atvykę į Juodiškius, apžiūrėję dvarą, pamatę, kad jame veikia pagrindinė mokykla, išvažiavę.

„Manau, kad nepakankamai paruoštas sprendimas, – sakė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovė rajono taryboje Irena Vasiliauskienė, – projektas nesvarstytas su Juodiškių kaimo bendruomene, nieko nežinojo nei Švietimo ir sporto skyrius (o ten yra mokykla!), nei seniūnas. Kam tokia skuba? Savivaldybės prisidėjimas tikrai nemažas, pinigų trūksta daugeliui įstaigų, ypač medicinos. Svarstant šį klausimą, lieka neaiškūs Savivaldybės prioritetai, ar jie iš viso yra sudėlioti. Be to, neaiški paties dvaro savininkų situacija, į paveldą dvaro elementai įtraukti tik 2011 metais, kaip bus su žemės sklypu, koks tolimesnis dvaro eksploatacijos planas, kas ir iš ko mokės dvaro priežiūros išlaidas.“

Priimti palankų sprendimą dėl Juodiškių dvaro ponų namo restauravimo tarybos narius skatino Kultūros skyriaus, Širvintų viešosios bibliotekos vadovės. Posėdyje pritarta planuojamiems rengti Širvintų rajono savivaldybės investicijų projektams, finansuojamiems 2014-2020 m. iš Europos Sąjungos struktūrinių lėšų kultūros sričiai.

Ar Juodiškių dvaras atgims naujam gyvenimui, ar kaimo bendruomenė pasidžiaugs tokiu milijonus kainuojančiu projektu, parodys laikas. Šiandieną jau pasigirdo juodiškiečių nuogąstavimai dėl pradinės mokyklos. Jeigu vyks rekonstrukcija, kur mokykla laikinai bus iškelta? Ar vaikydamiesi Europos skiriamų milijonų neapsunkinsime gyvenimo mažiesiems juodiškiečiams, ar per anksti neatplėšime jų nuo šeimos? Klausimai šiandien lieka atviri.

Romas Zibalas

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai
 • 456 parašė:

  Sirvintu turbut irgi yra TA.

 • pastabi parašė:

  Aš mintyse turėjau Širvintų sen., nes Družai ir Motiejūnai jai priklauso.

 • proto aukstybe parašė:

  Tamsta labai neižvalgi. Jauniūnai, Gelvonai yra kaip tik tos seniunijos, del to jos ir gavo.

 • pastabi parašė:

  Na, Jauniūnai, Medžiukai, Čiobiškis, Gelvonai taip pat ne tos seniūnijos, bet gavo. Manau, kad čia kitur „šuo pakastas“ – Musninkų seniūnija neturi savo „deputato“ savivaldybėje.

 • proto aukstybe parašė:

  pamiršo Musninkų ir Vileikiškių kultūros namus? Turbut del to, kad ne tai seniunijai priklauso.

 • pastabi parašė:

  Jei „nė vienas tarybos narys nesuabejojo, jog būtina sutvarkyti Gelvonų, Čiobiškio, Motiejūnų, Družų, Medžiukų ir Jauniūnų kultūros namus bei bibliotekas“, tai kodėl pamiršo Musninkų ir Vileikiškių kultūros namus? Ar ten jau nereikia jokių investicijų? Kiek žinau, tai Vileikiškių kultūros namai atrodo tragiškai (na bent jau iš išorės).

 • piliečiui parašė:

  Išsiblaivyk po pjankės ir tada komentuok. Juodiškių dvare joks Feliksas nesilankė.

 • Pilietis parašė:

  Pirmiausiai Uzsakykite lentele su uzrasu – cia Juodos dvare lankes slapstesi ir gyveno Felikas Dzeržinskis -busimas ČK kurejas ir budelis.

 • Savivaldybei parašė:

  Pirmiausiai Uzsakykite lentele su uzrasu – cia Juodos dvare lankes slapstesi ir gyveno Felikas Dzeržinskis -busimas ČK kurejas ir budelis.

 • cvb parašė:

  Renovacija bus pretekstas uždaryti mokyklą.

 • keista parašė:

  Visas mokyklas renovuoti galima, kai jose mokomi vaikai, o Juodiškių ne.

 • Anonimas parašė:

  Geriau tuos milijonus atiduotų pensininkams, gal mažiau gagentu.

 • širvintiškis parašė:

  panašu, kad iš kepurės arba į kišenę…

 • a parašė:

  gal tie milijonai bus is kepures?

Kiti straipsniai:

Ar pakeis Ž. Pinskuvienę „gubernatorius“ iš Vilniaus!?

3 kartą sužibėjusi mažo rajono merė įtakingesnė už 3 ministrus

Kas, kiek ir kam skolino ir ką praskolino?

Opozicijos paistalai bliūkšta: Laisvosios rinkos instituto duomenimis, valdininkų armija Širvintose viena mažiausių šalyje

Savivaldybė kviečia dalyvauti apklausoje dėl draudimo prekiauti alkoholiniais gėrimais Širvintų rajone rugsėjo 2 d.

2019-07-30 Tarybos posėdis

Kodėl Astikui ir Šimonėliui rūpi ne rajono gyventojai, o galimai kiaura verslininko kišenė?

Širvintų rajono tarybos posėdis 2019-05-28 (IV)

Širvintų rajono tarybos posėdis 2019-05-28 (III)

Širvintų rajono tarybos posėdis 2019-05-28 (II)

Širvintų rajono tarybos posėdis 2019-05-28

Informacija iš naujausio numerio: Prezidentu tapęs Gitanas Nausėda Širvintų rajone be vargo susirinko iš kovos iškritusių oponentų balsus

Spręsime, kas atstovaus Lietuvos vienuolikei

Širvintiškiai atšventė Europos dieną

Informacija iš naujausio numerio: Širvintiškių pasirinkimas nieko nereiškė. Antrame ture – už tinginystę Seime pasisakantys dešinieji

Vyriausybėje vyko šalies savivaldybių vadovų pasitarimas

Prie Širvintų rajono savivaldybės vairo – keturios moterys

Prisiekė nauja tarybos narė

Vieno piršto kombinacija?

Antrą kartą tiesiogiai išrinktai merei regalijas įteikė pirmasis Širvintų miesto meras

Taryboje bus kariaujama žnyplėmis ir ragais, o įsiplieskusios aistros bus gesinamos šaltu vandeniu

Saulius Skvernelis: „Stiprios Lietuvos be stiprių Širvintų nesukursi“

Tarybos posėdis

Stebėkite Tarybos posėdį

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+