+

Kaimas be kaimo pavadinimo

2019-ieji yra paskelbti Vietovardžių minėjimo metais, kiek teko skaityti, į Vyriausybės patvirtintą planą yra įtraukta ir Širvintų rajono savivaldybė. Taigi šis mūsų laiškas, manau, labai prisidės prie bendrų renginių ir vietovardžių problematikos.

Širvintų rajone, greta kelio Širvintos-Bagaslaviškis-Kaliakiemiai plačiai išsibarstė Gelvonėlių kaimo sodybos. Tų pačių Gelvonėlių, iš kurių anuomet kilo tarpukario Lietuvos aviacijos pulkininkas leitenantas Antanas Mačiuika, Lietuvos kariuomenės savanoris, dalyvavęs kautynėse su lenkais Širvintose, čia buvęs sužeistas, tačiau labiausiai išgarsėjęs per 1926 metų gruodžio 17 d. perversmą, kai su keliasdešimt karininkų įsiveržė į Seimo posėdį ir įsakė išsiskirstyti kairuoliškam ir šalyje situacijos nebevaldančiam Seimui.

Deja, norintys aplankyti garsaus karo veikėjo gimtinę liks nieko nepešę, nes tiesiog nesuras keliolikos sodybų kaimelio su darbščiais ir savo kraštą mylinčiais, garbingą praeitį prisimenančiais gyventojais. Jis tiesiog „ištrintas“ iš Širvintų aplinkos, nes matomas tik rejestruose ir detalesniuose žemėlapiuose. Pravažiuosite šiuo keliu ir nesuprasite, kad pro langą pralėkė Gelvonėlių kaimelio vaizdai.

Turbūt yra manančių, kad to užtenka, juk Gelvonėlių kaimo vardas suteiktas autobusų stotelei pačiame Vilniuje, greta Akropolio prekybos ir pramogų centro. Gal Vilniuje tiesiog suklydo, sulietuvinę mūsų kaimo pavadinimą? Kaip gi kitaip tą dalyką įvardysi, jei prie tikrųjų Gelvonėlių kaimo esanti autobusų stotelė pavadinta … Gelvankos vardu (nors tikroji Gelvanka yra prie Gelvanės ežero, greta Dabužynės, už gerų 6 kilometrų).

Gelvonėlių ar Gelvankos autobusų stotelė?
Išvažiuoti iš kiemo, kai keliu 90 km/val greičiu lekia automobiliai, gana pavojinga…

Kaip supratote, atvažiavę į tikruosius Gelvonėlius nerasite kelyje įrengto gyvenvietės ribas žyminčio ženklo. Matyt, jo nėra todėl, kad nėra supratimo, tai kaip čia tą kaimą pavadinti? O gal dėl to, kad tokį ženklą pastačius, milžiniškais greičiais keliu negalės lakstyti sunkiasvoriai sunkvežimiai, pirmyn-atgal zujantys į netoliese esant žvyro karjerą. Gelvonėliuose įsikūrę žmonės nuolat gyvena baimėje, kuris „pirmas“? Juk išvažiavimai iš kiemų veda tiesiog į kelią, kuriuo dideliu greičiu lekia automobiliai, o matomumas labai prastas. Kai darbo dienomis gyventojus vietoje idiliško paukštelių čiulbėjimo lydi sunkiasvorių automobilių riaumojimas, kas gali būti „geriau“? Juk „nuostabu“, kad arčiausiai kelio esančių namų sienos nuo sukeliamos praūžiančių sunkvežimių vibracijos suaižėjo, ėmė griūti namų kampai. Kas visa tai kompensuos? Karjero savininkai, draudimas, o gal valstybė? Sprendžiant iš situacijos, kompensacijos tikrai reikėtų, juk visa tai – dėl „visuomenės intereso“. Statyboms ir keliams gyvybiškai reikia žvyro.

Nesakome, kad nevežkite žvyro per Gelvonėlius. Prašome labai nedaug – dviejų gyvenvietę žyminčių ir tuo pačiu greitį iki 50 km apribojančių ženklų abiem kryptym.

Gelvonėlių kaimo gyventojų vardu – Mindaugas Šiaulys

P. S. Šį prašymą siunčiame ir LAKD (Lietuvos automobilių kelių direkcijai).

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

Kai šik… ant galvų nėra normalus veiksmas

Ar vienybė tikrai žydi?

Telkimas, o ne skaldymas yra mūsų visų jėga

Pusė „krašto naujienų“ – juodžiausias melas

Politikos čiuožėjas

Opozicija į sceną meta naują juokdarį?

Rajono taryba – cirkas, į kurį net bilieto nereikia

Kaimas be kaimo pavadinimo

Informacija iš naujausio numerio: Kaip kiškis vanoja nustipusią mešką

Informacija iš naujausio numerio: Kodėl minios buvo nušvilptas Gabrielius Landsbergis?

Vietoje skundų – subtili užuomina

Parodė, kas bus su neištikimaisiais?

Informacija iš naujausio numerio: Ar sulauksime sekmadienį ko nors už 1 ct?

Informacija iš naujausio numerio: Ne pensininkams suprasti, kaip krizė nuskriaudė vargšą Kubilių

Didžioji socialdemokratų paslaptis

Kokių politinių jėgų merai surinktų didžiausias rinkėjų kariuomenes?

Pagal kieno patirtį valstybę valdytų Nausėda?

Ar per vieną dieną išnagrinėti vieną skundą laiko nepakanka?

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Jeigu niekas nesikeis, norinčių dirbti teks ieškoti su žiburiu

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+