Vėjo elektrinių parko vystytojas: kokiame etape yra projektas ir kodėl ne visi klausimai sulaukia atsakymų

Vėjo elektrinių parko vystymas Širvintose ir Molėtuose išlieka aktualia gyventojų diskusijų tema. Kodėl ne visų klausimai, pateikti vystytojui, yra atsakomi iškart, kokioje stadijoje yra projektas ir kokių kompromisų su bendruomene siekia vystytojas: į šiuos ir kitus svarbius klausimus atsako projekto vadovas, Darius Narmontas iš bendrovės „Evecon“.

-Kokiame etape šiuo metu yra Širvintų ir Molėtų savivaldybėse planuojamas vėjo elektrinių parkas? Kas jau padaryta ir kas dar laukia?

-Šiuo metu yra sudaryti nuomos susitarimai su tiriamų vietų žemės savininkais, jau metus laiko yra vykdoma poveikio aplinkai vertinimo procedūra, vadovaujantis įstatyme numatytu reikalavimu yra įvykdytas artimiausių sklypų savininkų informavimas registruotais laiškais.

Žinau, kad yra gyventojų, kuriuos neramina, kad vis dar nesame pateikę konkrečių vietų žemėlapio ir noriu paaiškinti, kodėl jo dar nėra. Kaip jau esu minėjęs, esame nusimatę daug daugiau tiriamų vietų nei ketiname statyti vėjo jėgainių. Tokį žingsnį padarėme dėl to, kad norime išrinkti geriausias vietas elektrinėms; vietas, kurios bus tinkamos ir poveikio aplinkai aspektu, ir tiks artimiausiems gyventojams. Todėl šiuo metu tikslaus žemėlapio dar neturime: laukiame, kol bus įvertintas poveikis aplinkai preliminariose elektrinių vietose, tuomet, kai žinosime konkrečias galimas vietas, eisime pas visus gyventojus, kurie gyvena 670 metrų spinduliu nuo galimų elektrinių, ir tik gavę jų raštišką sutikimą elektrines ten statyti galėsime.

Noriu akcentuoti, kad paskutinis žodis bus gyventojų: jei gyvenantys iki 670 metrų spinduliu raštiško sutikimo vėjo elektrinei statyti neduos, nepaisant to, kad poveikio aplinkai vertinimo ataskaita statyti vėjo elektrinę ten leis, mes to nedarysime, nes taip mus įpareigoja įstatymas. Būtent dėl to šiuo metu tirame daugiau vietų nei kad planuojame statyti vėjo elektrinių: puikiai suprantame, kad ne visi gyventojai sutiks, kad minėtu atstumu nuo jų namų ar sodybos stovėtų elektrinė, nepaisant visų su ja ateinančių naudų.

Vos tik gausime poveikio aplinkai vertinimą, vykdysime gyventojų informavimą ir pradėsime derinimo procedūras su atsakingomis institucijomis, pateiksime tikslias tiriamas vietas ir žemėlapius, turėsime duomenis, kur teoriškai statyti elektrines galėtume, darysime šešėliavimo modeliavimą tam, kad matytume, kaip krinta šešėliai, garso matavimus, kad aiškiai žinotume, jog garsas neperžengs numatytų ribų. Tuomet pasikalbėsime su visais arčiausiai gyvenančiais gyventojais ir gavę raštiškus sutikimus, galėsime tęsti darbus. Dabar viskas yra procese, kuris įstatymų yra griežtai kontroliuojamas. Suprantu, kad gali atrodyti, jog nepateikiame visos informacijos dabar: deja, patys jos visos dar neturime ir turime projektą vystyti pažingsniui tam, kad būtų atliepti visų poreikiai ir rasti visi kompromisai.

Dar vienas svarbus momentas yra tas, kad dalis gyventojų informavimo metu negavo registruoto laiško ir tai taip pat sukėlė nerimo. Informacinių laiškų negavo gyvenamosios paskirties pastatus turintys gyventojai, kurie patenka į 670 m spindulį, nes jei poveikio aplinkai vertinimas parodys, kad toje teritorijoje teoriškai statyti galime, su tais gyventojais kalbėsimės akis į akį, nes turėsime gauti jų raštiškus sutikimus.

Minite naudas gyventojams ir bendruomenei. Gal galite detaliau papasakoti, kokios tos naudos?

-Šiuo metu Lietuvoje daug kalbama apie tai, kad regionams trūksta investicijų, kad ekonominiai šalies centrai, didieji mūsų miestai, pasiima visą darbo jėgą ir finansines įplaukas, o regionai susiduria su iššūkiais išlaikant žmones ir stiprinant vietines ekonomikas. Tad būtent vėjo energetika gali būti tas spyris ir postūmis į priekį regionams stiprėti ir augti, nes įneš didelius pinigus į vietos biudžetus. Pastačius šį vėjo jėgainių parką pilna apimtimi, Molėtų ir Širvintų savivaldybė gaus apie 2,5 mln. Eur kiekvienais metais iš nekilnojamo turto mokesčio. Papildoma ne ką mažesnė nauda bus ir bendruomenėms. Parko vystytojai kiekvienais metais papildomai į bendruomenių fondą mokės apie 2,8 mln. Eur. Ši kompensacija yra įteisinta teisės aktais ir ja naudotis galės arčiausiai gyvenančios bendruomenės, tai reiškia, kad investuoti bus galima į naujų darželių statybas, kelių infrastruktūros atnaujinimą ir t. t. Negana to, gyventojai, gyvenantys arčiau elektrinių, gaus nemokamą arba su nuolaidomis elektros energiją.

Gyventojai skundžiasi, kad ne į visus klausimus atsakote, kaip kad deklaruojate darantys. Kodėl neatsakote į visas užklausas?

-Viziją sąžiningai ateiti pas visus gyventojus ir suteikti visą reikiamą informaciją laikome savo veiklos pagrindu ir tai nekinta. Norime tapti bendruomenės dalimi ir draugiškai sugyventi su vietiniais gyventojais. Todėl dedame maksimalias pastangas rasti geriausią kompromisą visoms pusėms. Projekto vystymas yra įstatymiškai įspraustas į griežtus rėmus, procese yra daugybė žingsnių, kuriuos bandome daryti kuo efektyviau ir protingiau tam, kad pasiektume geriausių įmanomų rezultatų. Dėl to šiuo metu į dalį klausimų, pavyzdžiui, apie konkretų vėjo elektrinių žemėlapį, tiesiog negalime atsakyti, nes tos informacijos dar neturime dėl mano anksčiau paminėtų priežasčių. Užklausų kiekį gauname itin didelį, aš pats kalbuosi telefonu su visais, kurie kreipiasi, stengiuosi reaguoti į kuo didesnį kiekį klausimų ir pateikti informaciją, paaiškinti, kaip ir kodėl viską darome. Siekiame rasti kompromisus ir tai yra mūsų didžiausias išskirtinumas rinkoje: ne visi vėjo energetikos vystytojai skiria tiek dėmesio bendruomenėms, dažnais atvejais jie apskritai vengia bendradarbiauti. Mes tokiais nesame ir nenorime būti bei suprantame, kad vėjo energetika Širvintų ir Molėtų rajone yra naujiena, o tai, ko nesuprantame, dažnai gąsdina.

O kodėl Jūs pats dirbate atsinaujinančios energetikos sektoriuje, kodėl Jums tai svarbu?

-Šis darbas yra itin prasmingas dėl kelių priežasčių. Pirma, tai energetinis Lietuvos nepriklausomumas. Gyvename įtemptais laikais, netoliese vyksta karas ir į užnugarį kvėpuoja agresorius, todėl tapti energetiškai nepriklausoma šalimi yra vienas svarbiausių prioritetų. Norisi kuo greičiau sustiprinti Lietuvos atsinaujinačią energetiką, nes vėjo ir saulės turime tiek, kad įgyvendinus visus nacionalinius tikslus galėtume elektros pasigaminti ne tik sau, bet ir ją eksportuoti kitiems taip sukurdami papildomą pajamų šaltinį visai valstybei. Jei elektros pasigamintume sau patys, ji atpigtų visiems, ne tik tiems, kas gyvena greta vėjo elektrinių parkų, ir galėtume būti ramūs dėl savo energetinio nepriklausomumo. Dirbdamas šį darbą jaučiuosi prisidedantis prie geresnės Lietuvos kūrimo ir tai man yra itin svarbu.

Antra, žinoma, klimato kaitos problemos. Būtent atsinaujinanti, vėjo ir saulės, energetika yra vienas raktų, galinčių atrakinti žalesnį gyvenimą, mažinti CO2 išmetimą ir gelbėti mūsų planetą. Šiuo metu atsinaujinanti energetika dar naudojama gana limituotai, tačiau vėliau, esu tikras, bus naudojama viskam: pramonei, šildymui, todėl misija kuo greičiau sukurti tam sąlygas yra viena svarbių priežasčių, kodėl dirbu šį darbą.

Juk užtenka pažvelgti į netolimus kaimynus, pavyzdžiui, Vokietiją. Ten jau dabar vėjo malūnų proporciškai yra gerokai daugiau nei Lietuvoje, nes šis kaimynas iš Vakarų seniau suprato atsinaujinančios energetikos prasmę ir reikšmę. Ir taip, ten taip pat žmonėms pradžioje kilo daug klausimų, nerimo, bet dabar, patyrę gyvenimą su vėjo malūnais ir vėjo energetika, žmonės nurimo ir suprato, kad jokia žala dėl vėjo elektrinių daroma nėra: Vokietijoje nei vienas projektas nebuvo sustabdytas dėl žalos aplinkai ar žmonių sveikatai. Tad Lietuva nėra išskirtinė: vėjo energetikos plėtra vyksta visoje Europoje ir už jos ribų, taip pat kaip ir Širvintos bei Molėtai nėra išskirtiniai: vėjo malūnų parkai planuojami ir statomi visoje šalyje, nes tai yra itin svarbu mūsų valstybės ir planetos ateičiai.  Natūralu ir būtina kelti klausimus, tai yra mūsų stiprios demokratijos pagrindas, bet taip pat verta domėtis ir gilintis į faktus, o ne sklindančias melagienas.

Jei turite klausimų apie projektą, visada galite užsukti į www.zaliazeme.lt, ten rasite informacijos ir mūsų kontaktus.

Užs. Nr. 174.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (4 įvert.)
scroll to top