Mokesčių susigrąžinimas – lyg dovanėlė po darbo užsienyje

Mokesčių susigrąžinimas

Daugelis kraštiečių išvyksta padirbėti į užsienį, bet grįžus ne visi prisimena, kad egzistuoja mokesčių susigrąžinimas. Kai kurie net nežino apie šią galimybę, pamiršta ar pavėluoja, todėl neatsiima jiems priklausančios „dovanos“ piniginei.

Mokesčių susigrąžinimas – kas tai?

Tiksliau tai vadinama pajamų mokesčių susigrąžinimu. Visi dirbantieji užsienyje moka pajamų mokesčius ir atėjus laikui turi pateikti pajamų ir mokesčių deklaraciją. Deklaracija teikiama tos šalies, kurioje dirbta, valstybinėms mokesčių institucijoms finansinių metų pabaigoje arba iš karto baigus dirbti ir išvykus iš šalies. Reiktų atminti, kad daugelyje šalių skirtingu laiku baigiasi finansiniai metai, todėl būtina pasidomėti konkrečios šalies tvarka, nes nepateikus deklaracijos galite sulaukti ir baudos. Grąžinama yra tik pajamų mokesčių permoka. Susigrąžinti permoką galite už 4–5 praėjusius metus (priklausomai nuo šalies).

Kai kuriais atvejais galite susigrąžinti ir visus pajamų mokesčius – kai mokesčių sumokate mažiau nei už tų metų ir tos šalies nustatytą neapmokestinamą pajamų dydį (NPD). Mokesčiai grąžinami tik iš tų šalių, su kuriomis Lietuva yra pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis. Mokesčių grąžinimo procesas paprastai trunka apie 2–6 mėnesius.

Ar verta susigrąžinti mokesčius?

Galbūt kai kurie galvoja, kad suma bus nedidelė ir neverta dėti pastangų. Tačiau patirtis rodo, kad vidutiniškai lietuviai susigrąžina po 804 Eur permokėtų pajamų mokesčių. Žinoma, sumos dydis priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, laiko išdirbto užsienyje, kokioje šalyje buvo dirbama, uždirbtų pajamų ir t. t. Kokią maždaug sumą galite susigrąžinti, padės apskaičiuoti nemokamos internetinės skaičiuoklės.

Nepagrįstos baimės ir klaidingi įsitikinimai

Galima paminėti keletą tokių įsitikinimų: kad tai nelegalu, kad daugiau nebus galima toje šalyje dirbti, gauti pensiją ar pašalpas, kad reikės susimokėti papildomai Lietuvoje. Visi čia išvardinti dalykai yra neteisingi. Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio yra legalus procesas, o susigrąžinus permokas visos priklausančios pensijos ar pašalpos nesikeičia ir Lietuvoje papildomai niekam mokėti nereikia.

Bandyti susigrąžinti pačiam ar kreiptis į atitinkamą įmonę?

Mokesčius susigrąžinti galite ir pats, kreipdamasis į užsienio valstybines mokesčių institucijas ir pateikdamas reikalingus dokumentus. Vis dėlto, bandant patiems susigrąžinti mokesčius reikia gerai mokėti tos šalies kalbą, kad teisingai užpildytumėte deklaraciją, suprastumėte jums atsiųstus dokumentus ar iškilus problemai, gebėtumėte susikalbėti su mokesčių inspektoriais. Kreipiantis į mokesčių grąžinimo įmonę jums tereikės pateikti dokumentus, o visą kitą atliks darbuotojai. Net jeigu neturite visų reikalingų dokumentų, tarpininkaujanti įmonė gali pasirūpinti jų gavimu, jei žinote darbovietės pavadinimą ir kiek laiko išdirbote.

Galimybe susigrąžinti mokesčius vis dar neretai nepasinaudojama, tačiau tokios galimybės pažinimas jau yra didelis žingsnis, kad pasiimsite jūsų laukiančią dovanėlę.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top