Energetika yra viena iš kertinių Lietuvos nepriklausomybę palaikančių sienų: jei galime patys save aprūpinti energetiniais ištekliais, galime savarankiškai priimti visus sprendimus ir nebūti stumdomi agresyvaus kaimyno. Vieną – dujų – virkštelę nuo Rusijos jau nukirtome, tačiau dabar svarbu fokusuotis į atsinaujinančią energetiką tam, kad Rusija neturėtų jokių įrankių mumis manipuliuoti. Tokių manipuliacijų šiandien pastebima nemažai: Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos valdybos narys, advokatas Robert Juodka pasakoja, kaip Rusija bando stabdyti Lietuvos atsinaujinančios energetikos plėtrą.
Be energetinio nepriklausomumo esame pažeidžiami kaip valstybė
„Lietuva energetine prasme yra labai pažeidžiama: neturime natūralių energetikos šaltinių, tokių kaip nafta ar kalnai, kuriuose būtų galima statyti hidroelektrines. Paskutinius dešimt-penkiolika metų valstybės lygmeniu kryptingai veikiame siekdami diversifikuoti energijos šaltinius, didinti šalies energetinį nepriklausomumą.
Kodėl? Atsakymas vienas ir labai aiškus: kai esame priklausomi, esame pažeidžiami. Pavyzdžiui, iki kol įsigijome savo suskystintųjų dujų terminalą ir buvome visiškai priklausomi nuo Rusijos, patyrėme ir politinį Rusijos spaudimą, ir kainos buvo didesnės. Atsiradus terminalui, kurio įsigijimas, beje, kėlė labai daug triukšmo, kainos nukrito daugiau nei trečdaliu ir dabar, kai netoliese ta pati Rusija vykdo agresiją prieš Ukrainą, tai, kad esame šiuo aspektu visiškai nuo jų nepriklausomi, yra labai svarbu. Tai padeda mums apsisaugoti nuo šalies agresorės neigiamos įtakos“, – komentuoja advokatas Robert Juodka, Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos valdybos narys.
Rusija nenori, kad Lietuva būtų energetiškai nepriklausoma
Pasak eksperto, svarbu suprasti, kad Rusija nenori, jog Lietuva būtų energetiškai nepriklausoma, nes praranda daug galios ir svertų mūsų valstybėje: „Būtent dėl to Rusija dažnai nematomais ir netiesioginiais būdais ieško kelių kišti pagalius į ratus mūsų kelyje į pilną energetinį nepriklausomumą.
Visiškai tas pats vyksta ir su atsinaujinančia energetika, vėjo jėgainių parkų projektais: jie sulaukia daug keisto pasipriešinimo, kuris nėra paremtas jokiais faktais, dažniausiai – nenorima vėjo jėgainių „iš principo“.
O ką reiškia toks „principas“? Kai visas civilizuotas pasaulis jau ne vienerius metus juda atsinaujinančios energetikos link, stato vėjo jėgainių parkus, kai yra padaryta daugybė tyrimų, o tokių projektų vystymas yra pilnai reglamentuotas tam, kad nekenktų aplinkai ir žmonėms, toks „principas“ reiškia viena: bandoma sustabdyti mūsų kelią į pilną energetinį nepriklausomumą, kad valdyti mus būtų lengviau“.
Veikia prisidengdami dirbtinai sukurtomis asociacijomis
R. Juodkos teigimu, deja, bet aiškiai identifikuoti tokią rusų kenkėjišką veiklą yra gana sunku, tačiau sveikas protas leidžia mums visiems suprasti, kas vyksta: „Dažnai veikiama per dirbtinai sukurtas organizacijas, asociacijas, kurios būna įsteigtos tik konkrečiam tikslui, nors bando prisidengti platesnėmis misijomis.
Jei paanalizuotume, ką tokios asociacijos veikia platesniame kontekste, dažnai pamatytume, kad nieko: jos užsiima tik priešinimuisi vienam konkrečiam projektui. Tiesa, kartais jos šokinėja nuo vieno projekto prie kito, pavyzdžiui, prieš keletą metų priešinosi suskystintų dujų terminalams, vėliau – vakcinoms, dabar jau vėjo jėgainių parkams. Kartais jos keičia pavadinimus, tačiau pasigilinus matomi tie patys veidai ir vardai, kurie stovi už asociacijų pavadinimų“.
Kartojasi tas pats scenarijus
Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos valdybos narys prisimena, kad panaši situacija į tą, kokia dabar vyksta su pasipriešinimu vėjo jėgainių parkams, buvo ir tuomet, kai ruošėmės statyti suskystintų dujų terminalą.
„Lietuva yra pirmoji ES valstybė, visiškai atsisakiusi rusiškų dujų. Šiandien mums tai yra itin naudinga ir didina valstybės saugumą. Deja, šis projektas ypač sunkiai tapo realybe, nes vyko didelis pasipriešinimas iš skirtingų interesų turinčių visuomenės grupių. Pasipriešinimo schemos, turinys buvo panašus į tą, kokį dabar stebime planuodami vėjo jėgainių parkus: nebuvo apčiuopiamų faktų, buvo nepagrįsti gąsdinimai, melas ir kyšančios skirtingų interesų ausys. Atrodė, kad statome ne terminalą, o branduolinių atliekų gamyklą.
Dabar situacija yra panaši – bandomas kurti naratyvas, kad vėjo malūnai yra baisiau nei atominė elektrinė. Analogiją čia išvesti ir priežastis rasti nesunku net nedarius kokio nors oficialaus tyrimo: Rusija nenori mūsų energetinio nepriklausomumo, kurį galime gana greitai užsitikrinti kryptingai plėtodami vėjo energetiką. Turime tiek vėjo, kad galėtume ne tik sau pakankamai elektros pasigaminti, bet ir ją pradėti eksportuoti. Rusijai tai ne pakeliui, todėl prasideda bandymai trukdyti per pseudo organizacijas, gąsdinimus ir nieko nepagrįstus melus. Tai yra visiškai klasikinis netiesioginio Rusijos kenkimo mūsų visų interesams atvejis“, – sako jis.
Kaip atpažinti kyšančias Rusijos ausis?
Paklaustas, kaip žmonės gali atpažinti, kad vienos ar kitos asociacijos veikla galimai yra pakurstyta Rusijos nenoro leisti Lietuvai būti nepriklausoma, R. Juodka sako, kad vienintelis būdas yra vadovautis sveiku protu.
„Natūralu, kad naujovės gąsdina, nes jų nesuprantame. Todėl reikia būti pilietiškais ir pasidomėti: kas su vėjo energetika vyksta Vakarų Europoje, kokie tyrimai daryti, ką jie įrodo, kaip vyksta tokių projektų vystymas Lietuvoje. Visi faktai tuomet sugula į vietas: vėjo energetika gerokai aktyviau yra vystoma visoje Europoje, tam yra sukurti labai griežti ir aiškūs mechanizmai, poveikis aplinkai ir žmonėms yra ištirtas daugybę kartų ir nustatyti aiškūs ir griežti sveikatos ir gamtos apsaugos reikalavimai, kaip turi būti statomos vėjo elektrinės.
Kai pradedame mąstyti faktais, o ne emocijomis, esame gerokai atsparesni bet kokiems rusų veiksmams, nes tuomet akivaizdžiai matome, kad už jų slypi tik „principas“, gąsdinimai, melagienos. Šiais laikais, kai greta vyksta baisus karas, turime būti itin kritiški ir atsargūs vertindami informaciją, kuri mus pasiekia, nes bet kas gali būti priemone mus priešinti ir stabdyti mūsų kaip valstybės progresą“, – komentuoja energetikos teisės ekspertas.
Pasak jo, turint omenyje, kad visa ES daro viską, kad skatintų atsinaujinančią energetiką, yra pripažinta ir įrodyta, kad būtent atsinaujinanti energetika mažina CO2 išmetimą, dujų ir naftos vartojimą ir galiausiai mažina tos pačios Rusijos pajamas; suprantant, kad vėjo energetika reiškia geresnį gyvenimą mums visiems, priešintis yra tiesiog neprotinga: „O tie, kas organizuoja priešinimąsi be apčiuopiamų priežasčių, prisidengdami konkrečiam projektui sukurtomis organizacijomis, turėtų kelti klausimų mums visiems: kokie jų tikrieji interesai?“.
Užs. Nr. 166.