Bendruomenėse netylant diskusijoms dėl Širvintų rajone planuojamo statyti vėjo parko, nusprendžiau paanalizuoti šiąsituaciją iš visai kitos perspektyvos. Suprasdamas, jog ekonominiai rodikliai (t.y. gamybos mokestis, kuris atitenka bendruomenei ir nemokama elektra) nėra esminiai, nes žmonės tiesiog bijo naujovių, nusprendžiau paanalizuoti kitose valstybėse įrengtų parkų sėkmės istorijas ieškant socialinio aspekto. Jeigu paklausite manęs, kodėl ieškojau sėkmės istorijų, atsakymas paprastas – tikiu, jog sėkmę didžiąja dalimi galima kopijuoti. Tikiu, jog tas, kas veikia užsienyje, didžiąja dalimi gali veikti ir pas mus.
Vienas, mano (ir, ačiū Dievui, kitų ekspertų) nuomone, geriausių pavyzdžių, kaip vėjo energija gali būti naudinga vietos bendruomenėms ir net turizmui bei švietimui – Škotijoje įkurtas Whitelee vėjo jėgainių parkas. Šis parkas veiklą pradėjo 2009 metų liepą ir iki šiol yra didžiausias parkas Didžiojoje Britanijoje ir antras pagal dydį Europoje. Manau, jog 15 metų patirtis yra pakankamas laikas, per kurį galima objektyviai įvertinti rezultatus. Įspėju iš anksto – pesimistai bus nuvilti! Straipsnyje remiuosi oficialiomis ataskaitomis, kurias kviečiu anglų kalba paskaityti ir Jus. Viskas, ko tereikia – pagooglinti Whitelee case study. Taip ne tik įsitikinsite, jog sakau tiesą, bet sužinosite dar daugiau apie unikalų visomis prasmėmis projektą.
Ekonominė ir aplinkosauginė naudos
Whitelee vėjo jėgainių parkas labai prisidėjo prie vietos ekonomikos. Statybos metu buvo sukurta daugiau nei 4000 darbo vietų, o šiuo metu parke dirba ~600 žmonių. Didžioji jų dalis – vietos gyventojai, kurie turi nuolatinį darbą ir užtikrina ekonominį stabilumą regione. Be to, per savo veiklos laikotarpį parkas pridėjo daugiau nei 1 milijardą svarų sterlingų Jungtinės Karalystės ekonomikai, iš kurių apie 790 milijonų liko Škotijoje.
Whitelee parkas taip pat svariai prisideda prie aplinkos apsaugos. Per savo veiklos laikotarpį jis sutaupė daugiau nei 5 milijonus tonų anglies dioksido emisijų, kurios būtų atsiradusios naudojant iškastinį kurą. Kiekvienais metais parkas pagamina tiek energijos, kad užtektų visiems Jungtinės Karalystės elektromobiliams įkrauti, taip mažinant transporto sektoriaus anglies pėdsaką.
Nauda bendruomenėms
Vienas iš svarbiausių Whitelee vėjo jėgainių parko aspektų yra jo įtaka vietos bendruomenėms. Parkas valdo fondą, kuris per dešimt veiklos metų skyrė daugiau nei 9 milijonus svarų vietos projektams. Šie projektai apima švietimą, infrastruktūros gerinimą ir rekreacines veiklas, kurios tiesiogiai naudingos vietos gyventojams.
Kilmarnoko geležinkelio stoties paveldo fondas nuo 2014 metų gavo apie 400 000 svarų sterlingų paramos, kurios dėka nenaudojamos geležinkelio patalpos buvo pritaikytos bendruomenės reikmėms. Stoties pastatai virto puikiomis bendruomenės erdvėmis, kuriose vykdoma įvairi veikla. Gautos lėšos buvo panaudotos patalpoms atnaujinti ir paversti jas biurais, susitikimų erdvėmis, knygynu, kavine, aktyvaus keliavimo centru ir Glazgo bei Pietvakarių geležinkelių asociacijos biuru.
Šiandien fondas rengia įvairius renginius ir veiklas, įskaitant meno parodas, jogos užsiėmimus ir labdaros koncertus. Taip pat vykdomi projektai, kurie padeda bendruomenės nariams, kenčiantiems nuo socialinės izoliacijos, atsigauti, atrasti naujus įgūdžius ir pomėgius bei atkurti ryšius su aplinkiniais.
Edukacinės ir rekreacinės galimybės
Whitelee parkas taip pat prisideda prie vietos gyventojų švietimo ir sveikatingumo. Parko teritorijoje įkurta 130 kilometrų takų, skirtų pėsčiųjų žygiams, dviračių sportui ir jojimui, taip skatinant aktyvų gyvenimo būdą. 2009 metais duris atvėręs lankytojų centras organizuoja edukacines programas, kurios didina visuomenės supratimą apie atsinaujinančios energijos svarbą ir jos naudą aplinkai. Centre kasmet apsilanko apie 200 000 lankytojų, kurie dalyvauja įvairiose gamtos, aplinkos apsaugos ir mokslo pažinimo veiklose, edukacijose. Jeigu internetinėse paieškos sistemose įvesite analizuojamo parko pavadinimą, surasite informaciją, jog lankytojų centre ne tik veikia interaktyvi ekspozicija, bet ir galima organizuoti vaikų šventes, užsisakyti edukacijas mokykloms, pavienėms grupėms ir t.t. Beje, pasaulyje atsiranda nauja turizmo šaka – ekoturizmas, kurio metu žmonės lanko ne ką kitą, o vėjo jėgainių parkus.
Ar galime geriau už škotus?
Whitelee vėjo jėgainių parkas yra puikus pavyzdys, kaip atsinaujinančios energijos projektas gali teikti daugialypę ilgalaikę ir, svarbiausia, tvarią naudą vietos bendruomenėms. Lietuvoje esantys įstatymai puikiai reglamentuoja gamybos mokesčio surinkimą ir paskirstymą vietos bendruomenėms. Viskas, ko dabar reikia – Širvintų regiono žmonių aktyvumo, iniciatyvumo ir fantazijos. Ir kas žino, gal Širvintos taps vėjo turizmo traukos centru?
M. Gudelis
Užs. Nr. 120.