Mirtinai pavojinga liga šiandien mūsų jau negąsdina?

Skiepą nuo pasiutligės ruošia veterinarijos gydytojas Marijonas Apanavičius.

Skiepą nuo pasiutligės ruošia veterinarijos gydytojas Marijonas Apanavičius.

Rugsėjo 28 diena paskelbta Pasauline pasiutligės diena. Pasiutligė – virusinė liga, kuria gali užsikrėsti gyvūnai ir žmonės. Liga dažniausiai plinta per įkandimus, tačiau užkratas su infekuoto gyvūno seilėmis taip pat gali patekti per pažeistą odą ar gleivinę. Išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, liga tampa mirtinai pavojinga.

Pasaulinės pasiutligės dienos proga Širvintų valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba organizavo naminių gyvūnų augintinių nemokamą vakcinaciją nuo pasiutligės. Spalio 2 dieną nuo 8 val. iki 12 val.gyvūnus nuo pasiutligės skiepijo privatus veterinarijos gydytojas Marijonas Apanavičius. Buvo paskiepyti šeši šunys ir vienas katinas.

„Širvintų kraštas“ kalbasi su Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininku Leonardu Šmaukšta ir veterinarijos gydytoju Marijonu Apanavičiumi.

– Kas yra pasiutligė ir kuo ji pavojinga žmogui?

– Pasiutligė yra virusinė liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą. Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Pasireiškus simptomams, pasiutligė paprastai baigiasi mirtimi.

– Kaip galima užsikrėsti pasiutlige?

– Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas. Tada su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą.

– Kokie yra pasiutligės simptomai?

– Gyvūnų pasiutligės klinikiniai požymiai gali būti skirtingi, nes priklauso nuo viruso poveikio smegenims. Tipiški požymiai yra staigūs elgesio pokyčiai ir po to paralyžius, kuris baigiasi mirtimi. Tačiau kai kuriais atvejais gyvūnas gali greitai nugaišti nepasireiškus pastebimiems klinikiniams požymiams.

– Kaip apsisaugoti nuo pasiutligės, kokiu būdu žmogus gali jos išvengti?

– Pagydyti sergančiųjų pasiutlige klinikinių simptomų stadijoje nepavyksta. Visi specialistai gali patvirtinti, jog vienintelis efektyvus būdas kovoti su šia pavojinga liga – vakcinuoti naminius ir laukinius gyvūnus. Pasiutligės galima išvengti laikantis prevencijos priemonių, tačiau reikia nepamiršti ir vienos paprastos taisyklės, – nereikia erzinti, o geriau visada laikytis kuo toliau nuo laukinių ar beglobių gyvūnų. Jei laukinis gyvūnas atrodo sergantis, reikia pranešti atsakingoms institucijoms. Vaikai taip pat turi žinoti, jog įkandus gyvūnui, reikia apie tai pranešti tėvams. Užsikrėtus pasiutlige vienintelis būdas išgelbėti gyvybę yra pasiutligės vakcinos įskiepijimas. Pasiutligės profilaktikos kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės. Jos labai skausmingos. Lietuvoje šunys skiepijami ir polivalentine vakcina nuo šunų maro, parvovirusinio enterito, adenovirusinio hepatito, leptospirozės, paragripo ir pasiutligės.

– Ar Lietuvoje dažnai užsikrečiama pasiutlige?

– Šiandien pasiutligės rizika Lietuvoje nedidelė, nes jau jau dvylika metų iš eilės vykdoma laukinių gyvūnų vakcinacija. Pavasarį ir rudenį visoje Lietuvos teritorijoje iš lėktuvų buvo mėtomi jaukai su vakcina, o nuo šių metų jie mėtomi tik pasienyje. Mūsų rajone pasiutligės nepastebėta apie šešerius metus. Kasmet patikriname apie 50 sumedžiotų ar šiaip žuvusių lapių ir nė vienai iš jų ši liga nepasitvirtina.

Atvedus šunį skiepyti jį turi palaikyti pats šeimininkas.

Atvedus šunį skiepyti jį turi palaikyti pats šeimininkas.

Palyginti neseniai ir Lietuvoje pasiutligė kėlė didelę grėsmę žmonėms. 2006 metų sausio mėnesį „Kauno diena“ rašė: „Klaipėdoje vėl pradėjus plisti pasiutligei, grėsmė užsikrėsti šia mirtina liga iškilo ir žmonėms. Uostamiestyje beveik kiekvieną savaitę registruojami vis nauji pasiutligės atvejai. Praėjusį penktadienį pavojinga liga sergantis mangutas rastas Paupių gyvenvietės teritorijoje. Gydytojams nerimą kelia tai, jog šia liga vis dažniau suserga naminiai augintiniai. Žmonės bet kada gali užsikrėsti mirtinos ligos virusu, nes laukinių ir naminių gyvūnų pasiutligės židiniai registruojami daugelyje Klaipėdos vietų. Šiemet Klaipėdoje užregistruoti jau trys pasiutligės atvejai. Pavojinga liga nustatyta Melnragėje naminiam katinui, Tarptautinės jūrų perkėlos teritorijoje laukiniam šeškui ir praėjusį penktadienį mangutui.Pasiutlige žmonės serga visuose žemynuose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje nuo šios pavojingos ligos miršta beveik 40 tūkstančių žmonių, Europoje – 50. Lietuvoje per pastaruosius 40 metų pasiutligės virusu užsikrėtė ir mirė 10 žmonių. Septynis iš jų apkandžiojo laukiniai, o tris – naminiai gyvūnai. Šie žmonės į medikus nesikreipė, nesiskiepijo.“

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top