Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena

Nors Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje, o Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad šios ligos galima išvengti. Tam būtina laiku pasiskiepyti, be to, svarbu nepamiršti visų infekcijos prevencijos priemonių bei reguliaraus sveikatos tikrinimosi, kuris gali padėti šiai ligai „užbėgti už akių“.

Pasak ekspertų, vėlyvas ligos diagnozavimas ir nekokybiškas gydymas – dvi pagrindinės sergamumo tuberkulioze augimo priežastys, dominuojančios ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje.

Kas yra tuberkuliozė ir kaip ji plinta?

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Dažniausiai yra pažeidžiami plaučiai. Pagrindinis plaučių tuberkuliozės infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira ligos forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą ligoniui kalbant, kosėjant ar čiaudint. Mikobakterijos, priklausomai nuo aplinkos sąlygų, ore gali išlikti kelias valandas, o išdžiūvusios dulkėse, ant aplinkos daiktų jos išlieka gyvybingos iki kelių mėnesių ar net metų. Žmogus, įkvėpęs užteršto oro, gali užsikrėsti tuberkulioze.

Kokie šios ligos simptomai?

Pagrindiniai plaučių tuberkuliozės simptomai yra kosulys, trunkantis daugiau negu 3 savaites, skausmas krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimas, karščiavimas (dažniausiai iki 37,5 laipsnių). Taip pat ligonis jaučia bendrą silpnumą, nuovargį, stebimas svorio kritimas, apetito stoka, naktinis prakaitavimas.

Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama esant kasdieniam artimam sąlyčiui su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe. Nustatyta, kad iš užsikrėtusių asmenų suserga tik 5-10 proc. Dalies užsikrėtusių asmenų organizme yra tuberkuliozės mikobakterijų, bet jos nesukelia ligos, nepasireiškia ligai būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Ši tuberkuliozės forma vadinama latentine tuberkulioze. Atvira tuberkulioze sergančių žmonių organizme bakterijos aktyviai dauginasi, pasireiškia ligai būdingi simptomai, ligoniai tampa pavojingi aplinkiniams.

Ką dar svarbu žinoti?

Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Šis susirgimas yra viena dažniausių mirtingumo nuo užkrečiamųjų ligų priežasčių. Tuberkuliozės infekcija ypač pavojinga naujagimiams ir vaikams iki 5 metų dėl nepilnai susiformavusio imuniteto. Vadovaujantis PSO rekomendacijomis didelio sergamumo tuberkulioze šalyse kūdikiai skiepijami BCG vakcina kaip galima greičiau po gimimo. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje jie apsaugomi nuo susirgimų itin sunkiomis tuberkuliozės formomis. Lietuvoje BCG vakcina naujagimiai skiepijami 2-3 dieną po gimimo.

Kaip išvengti susirgimo tuberkulioze?

Siekiant užtikrinti tuberkuliozės profilaktiką bei mažinti šios ligos plitimą, būtina kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir pradėti gydymą. Lietuvoje kasmet valstybės lėšomis 7 metų amžiaus vaikams ir vaikams, priklausantiems rizikos grupėms, turi būti atliekamas tuberkulino mėginys. Taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.

Sergantis tuberkulioze asmuo turėtų būti izoliuojamas atskirame kambaryje, vengti kontakto su vaikais, kosėti ir čiaudėti tik į servetėlę (ar specialų tam tikslui skirtą indą), kurią panaudojus reikia nedelsiant išmesti, dažnai plauti rankas. Sergantysis tuberkulioze privalo laiku pradėti gydytis, tinkamai vartoti vaistus. Nereguliariai vartojant vaistus yra galimybė išsivystyti vaistams atspariai tuberkuliozės formai. Reguliariai vartojant vaistus, tuberkuliozės gydymas trunka apie 6 mėnesius, nereguliariai geriant vaistus, gydymas gali užtrukti iki 2 ir daugiau metų. Esant pablogėjimui, būtina kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje bus įvertinta sveikatos būklė bei galima grėsmė aplinkiniams siekiant apsaugoti šeimos narius ir visuomenę nuo tuberkuliozės.

Asmenims, turėjusiems sąlytį su sergančiuoju tuberkulioze, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su ligoniu uždaroje patalpoje, naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes, reguliariai vėdinti visas patalpas, kasdien drėgnu būdu valyti aplinkos paviršius, nesinaudoti ligonio daiktais, rankšluosčiais, dažnai plauti rankas, stebėti savo ir kitų sąlytį turėjusių asmenų sveikatos būklę, stiprinti imuninę sistemą, tinkamai maitintis. Šeimos nariai bei kiti bendravusieji (pvz., bendradarbiai ir kt.) su sergančiuoju, privalo pasitikrinti sveikatą. Suaugusieji tiriami rentgenologiškai, o vaikams atliekamas tuberkulino mėginys. Visais šiais atvejais reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

NVSC primena, kad kasmet kovo 24-ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta informuoti visuomenę apie pavojingą ligą, jos daromą žalą bei profilaktikos priemones.

Kotryna Žigaitė
Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti Širvintų skyriaus vedėjo funkcijas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top