Puikiai įvertintas Anciūnų mėgėjų teatro spektaklis

Scena iš spektaklio „Vagonų dundesy atgyja dienos praeities“, parodyto regioninėje apžiūroje Ignalinoje.

Scena iš spektaklio „Vagonų dundesy atgyja dienos praeities“, parodyto regioninėje apžiūroje Ignalinoje.

Gruodžio 1 d. Kupiškio kultūros centre vyko visą rudenį Lietuvos žiūrovus džiuginusio suaugusiųjų mėgėjų teatrų renginio „Atspindžiai“ baigiamoji šventė. Spalį ir lapkritį vykusiuose „Atspindžių“ regioniniuose turuose dalyvavo 44 šalies miestų ir rajonų centrų bei 34 miestelių ir kaimų mėgėjų teatrai, parodę net 78 spektaklius. Šventėje Kupiškyje dalyvavo geriausiai pasirodę kolektyvai. Vienas iš jų – Širvintų kultūros centro Anciūnų filialo mėgėjų teatro kolektyvas.

Anciūniškių pasirodymas įvertintas 95 balais

Pasidomėjus, kuo nustebino baigiamoji šventė Kupiškyje, Anciūnų filialo mėgėjų teatro režisierius Gediminas Makauskas sakė:

Gediminas ir Rita Makauskai mėgėjų teatrų renginio „Atspindžiai“ baigiamojoje šventėje Kupiškyje.

Gediminas ir Rita Makauskai mėgėjų teatrų renginio „Atspindžiai“ baigiamojoje šventėje Kupiškyje.

– Tik atvykus į Kupiškio kultūros centrą, maloniai nustebino šeimininkų teatralizuotas dalyvių priėmimas. Pasijutome lyg praeitame amžiuje. Scenoje savo spektaklius parodė penki geriausi miestelių bei kaimų mėgėjų teatrų kolektyvai. Į Kupiškį vykome jau žinodami, kad tapome apžiūros-šventės laureatais. Pelnėme laureato diplomą už spektaklį ,,Vagonų dundesy atgyja dienos praeities“ pagal Zibalų seniūnijos tremtinių pasakojimus, kurį parodėme spalio 13 d. Ignalinos kultūros ir sporto komplekse. Pasirodymus vertino komisija iš Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei iš Lietuvos nacionalinio kultūros centro. Vertinama buvo pagal 100 balų sistemą: labai gerai (85-100 balų) – aukščiausias meninis lygis, gerai (70-84 balai) – aukštas, geras meninis lygis, patenkinamai (50-69 balai) – vidutinis meninis lygis. Vertinimo kriterijai buvo įvairūs: kūrinio aktualumas, temos ir idėjos aiškumas, žanras, režisūrinis sprendimas, aktorių vaidyba, scenografija, muzikinis sprendimas, sceninė kalba, spektaklio estetika, įtaigumas, paveikumas. Mūsų – Anciūnų mėgėjų teatro – pasirodymas buvo įvertintas 95 balais.

Kompozicija parengta pagal Zibalų seniūnijos tremtinių pasakojimus

Verta priminti, kad Anciūnų kultūros namų salėje dar vasario mėnesį žiūrovams buvo parodytas kiek netikėto žanro kūrinys – literatūrinė-muzikinė kompozicija „Vagonų dundesy atgyja dienos praeities“. Kompoziciją jos kūrėjai Rita ir Gediminas Makauskai parengė pagal Zibalų seniūnijos tremtinių pasakojimus, lietuvių poetų kūrybą ir tremtinių bei partizanų dainas.

– Kaip žinote, šiais metais Lietuva švenčia nepriklausomybės paskelbimo 100-metį. Mūsų parodyta literatūrinė-muzikinė kompozicija pasakoja apie vieną iš skaudžiausių Lietuvos istorijos etapų – tremtį, – apie spektaklio pasirinkimo motyvus pasakojo Gediminas Makauskas. – Tikėjomės, kad tokio žanro pastatymų šia tema daug nebus. Ir neapsirikome. Komisija mūsų režisūriniu sumanymu liko sužavėta.

Kompozicija meistriškai sudėliota ne tik iš tremtinių eilėraščių, dainų, bet ir iš keturių autentiškų Zibalų seniūnijos tremtinių šeimų pasakojimų. Spektakliui labai vykusiai parinkti dramatiški Riaubų šeimos, ištremtos iš Naidų kaimo į Igarką, Katinų šeimos, ištremtos iš Levaniškio I kaimo į Tomsko sritį, Bakšių šeimos, ištremtos iš Limonių kaimo į Krasnojarsko sritį, ir Stašių šeimos, ištremtos iš Šešuolėlių į Tomsko sritį, likimo fragmentai, jaudinantys trėmimo, vežimo gyvuliniame vagone, gyvenimo Sibire epizodai.

Gediminas ir Rita Makauskai po apdovanojimo su vertinimo komisijos pirmininke Danute Vaigauskaite (centre), Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros vedėja, humanitarinių mokslų daktare.

Gediminas ir Rita Makauskai po apdovanojimo su vertinimo komisijos pirmininke Danute Vaigauskaite (centre), Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros vedėja, humanitarinių mokslų daktare.

Anciūnų filialo mėgėjų teatro aktoriai Loreta Ruseckienė, Antanas Ruseckas, Rusnė Šepkutė, Rūtenis Šepkus, Airida Meškerevičiūtė, Jonas Andrikonis, Gediminas Makauskas, Rita Makauskienė, Alvyda Krapienė, Artūras Krapas, Algis Stonys, Virginija Jankauskienė, Laima Gelūnaitė, Dalia Bulonienė ir Ramūnas Krapas atskleidė tremtinių šeimų patirtą siaubą. Scenos entuziastai teatrine kalba, puikia scenografija, drabužiais, senais lagaminais, traukinio dundesiu, linine staltiese, iš Lietuvos gautu laišku ir kitomis detalėmis, projekcijomis, parinktais šeimų gyvenimo fragmentais pabrėžė ištremtų kraštiečių dramatiškumą.

Jau ruošiasi Kalėdoms

Literatūrinės-muzikinės kompozicijos sumanytojai sulaukė daugybės žiūrovų padėkų ir teigiamų įvertinimų. Saviveiklininkams, palietusiems vieną iš aktualiausių Lietuvos istorijos temų, pavyko jaudinančiai, jautriai ir įtaigiai perteikti skaudžias biografines į Sibirą ištremtų šeimų istorijas. Kompozicija buvo parodyta baigiamajame Seniūnijų kultūros dienų renginyje, vykusiame kovo 11-ąją Širvintų kultūros centre.

Būtina pabrėžti, kad Anciūnų mėgėjų teatro meninis lygis stipriai pakilo. Šiemet parodytas tikrai brandus ir ryškus pastatymas apie tremtį. Įdomiu režisūriniu ir scenografiniu sprendimu bei įtaigia vaidyba Anciūnų saviveiklininkai nudžiugino ir Ignalinos žiūrovus, kur dalyvavo regioninėje apžiūroje. Konkurso dalyvių pasirodymus vertino komisija, vadovaujama Danutės Vaigauskaitės, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Režisūros katedros vedėjos, humanitarinių mokslų daktarės. Autoritetinga komisija anciūniškių spektaklį įvertino 95 balais iš 100 galimų.

Gediminas Makauskas, Anciūnų filialo vadovas, pasidalijo ateities planais:

– Dabar ruošiamės Kalėdoms, gruodžio 25 d. Anciūnų filiale bus parodyta Kalėdų pasaka visai šeimai ,,Trys paršiukai“. Maloniai lauksime 16 val. vaikučių ir tėvelių.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Nuotraukos iš Gedimino Makausko asmeninio albumo

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top