Širvintiškis – į Elektrėnus, šalčininkietis – į Širvintas

Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė padėkojo Almantui Lukšai už ilgametį darbą ir pažymėjo, kad vietos valdžia visada sulaukdavo pareigūno reakcijos.

Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė padėkojo Almantui Lukšai už ilgametį darbą ir pažymėjo, kad vietos valdžia visada sulaukdavo pareigūno reakcijos.

Širvintų policijo vadovas Almantas Lukša, ko gero, pateks į istoriją kaip vienas iš nedaugelio teritorinės įstaigos policijos pareigūnų, kuris nepabūgo ir pasiekė, kad vadovybė pakeistų jo atžvilgiu priimtus sprendimus.

Sausį sukako dešimt metų, kai Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariato skelbtą atranką į Širvintų rajono policijos komisariato viršininko pareigas laimėjo tuometinis Vilniaus apskrities VPK Vilniaus miesto septintojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Almantas Lukša. Jis pakeitė šį postą palikusį ir į tarnybinę pensiją išėjusį Juozą Čepą.

Kaip ir jo pirmtakui, Almantui Lukšai Širvintų rajonas buvo savas. Jis kilęs iš Širvintų, čia baigė mokyklą, sportavo, yra žaidęs stalo tenisą.

Pirmas signalas, kad viršininko karjera Širvintose baigiasi nuskambėjo 2014-ųjų sausį, kai Policijos komisariate buvo pristatyta veiklos ataskaita už 2013 metus. Atėjusieji salėje pasigedo viršininko Almanto Lukšos, o puse lūpų skleidžiamus gandus, kad vadovas sprendžia, kur pasuks jo tolesnė karjera, sustiprino ataskaitoje dalyvavęs Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Ernestas Jurkonis. Paklaustas dėl įstaigos vadovo rotacijos, svečias sakė, kad, jo žiniomis, Policijos departamentas Almantui Lukšai siūlo pareigas Rietavo policijos komisariate.

Šios savivaldybės paminėjimas iššaukė šurmulį, mat Rietavo savivaldybėje tuo metu gyveno smurtu artimoje aplinkoje išgarsėjęs ne ką mažiau garsus krepšininkas Gintaras Einikis, su kuriuo vietos policijai niekaip nesisekė rasti kalbos. Kai kas net juokavo, kad tuometinis generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis Almantą Lukšą ir siunčia į Rietavą išspręsti šią problemą.

Tačiau iki oficialaus atleidimo turėjo praeiti dar keli mėnesiai, kol 2014-ųjų balandį Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Kęstučio Lančinsko įsakymu Almantas Lukša buvo atleistas iš Širvintų rajono policijos komisariato pareigų dėl rotacijos. Kai paaiškės vėliau, prieš tai Almantas Lukša informavo savo vadovybę, kad sutinka likti Širvintų rajono policijos komisariato viršininko pareigose arba būti rotuojamas į Vilniaus miesto 4-ojo policijos komisariato viršininko pareigas, tačiau į šį pageidavimą atsižvelgta nebuvo.

Ernesto Jurkonio užuomina apie Rietavą, pasirodo, nebuvo laužta iš piršto. Apskundęs policijos vadovybės sprendimą teismui, Almantas Lukša aiškino, kad Rotacijos komisijos posėdyje jam buvo žodžiu siūlyta užimti Rietavo policijos komisariato viršininko pareigas, tačiau jokio raštiško pasiūlymo dėl jų ar lygiaverčių pareigų jis negavo. Ko gero, jei Almantui Lukšai būtų jos pasiūlytos, jis galbūt būtų ir sutikęs. Galbūt tada ir Gintaro Einikio problema būtų sprendžiama kitaip.

Nagrinėjant Almanto Lukšos skundą teisme taip pat paaiškėjo, kad jo tėvų adresu Širvintose buvo gautas informacinis lapelis, kuriame Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas pareigūnui siūlė užimti Vilniaus apskrityje esančias žemesnes pareigas, tačiau nebuvo pasiūlytos buvusios laisvos žemesnės – Vilniaus miesto 5-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininko ar Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos 4-ojo skyriaus viršininko pareigybės. 2014 metų balandį Almantui Lukšai buvo įteiktas dar vienas informacinis lapelis su siūlomomis užimti laisvomis Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate esančiomis pareigomis, tačiau nebuvo siūlomos tuo metu buvusios laisvos lygiavertės Šalčininkų rajono policijos komisariato viršininko pareigos.

Su atleidimu nesutikęs pareigūnas aiškino, kad įsakymas dėl jo atleidimo buvo priimtas pažeidžiant bei neteisingai pritaikius teisės normas, todėl turi būti panaikintas. Almanto Lukšos manymu, su juo buvo susidorota, kadangi visada turėjo savo nuomonę, nebijojo jos pasakyti, o tai labai nepatiko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui. Rotacijos komisijos pirmininko veiklą jis netgi prilygino savivalei ir saviveiklai, kas tik patvirtino „arba visišką nekompetenciją, arba norą su juo susidoroti bet kokiomis priemonėmis, o iš milicijos perimti veikimo būdai yra neteisėti ir daro gėdą visai policijos sistemai“.

Tuomet Almantas Lukša savo skunde teismui netgi užsiminė apie „Širvintų krašte“ pasirodžiusią neva pašiepiančio turinio publikaciją, kurios vien jau pavadinimas „Rajono policija – vis dar be „galvos“ žemino jį kaip žmogų ir pareigūną. Jis teigė pradėjęs abejoti savo galimybėmis dirbti vidaus tarnyboje.

2015-ųjų vasarą Vilniaus apygardos admninistracinis teismas atmetė jo skundą dėl grąžinimo į ankstesnes pareigas, prašymą atlyginti už visą priverstinės pravaikštos laiką, priteisti iš Lietuvos valstybės 10 tūkst. litų kompensaciją neturtinei žalai atlyginti ir bylinėjimosi išlaidas, tačiau tų pačių metų rudenį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas panaikino Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą ir bylą perdavė pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Pagrindinis tokio sprendimo motyvas buvo tas, kad buvo pažeisti kai kurie procedūriniai rotacijos reikalavimai, o svarbiausia – Almantui Lukšai nebuvo suteiktas protingumo požiūriu pakankamas laikas apsispręsti dėl siūlomų pareigų. Teismas išaiškino, kad Rotacijos komisija pirmiausia turi aptarti galimybę perkelti pareigūną į jo paties pasirinktas pareigas, o, nesant tokiai galimybei – aptarti klausimą dėl pareigūno perkėlimo į kitas paminėtame sąraše nurodytas pareigas. Rotacijos komisijos pasiūlymas Almantui Lukšai, kokiu būdu jis buvo pateiktas, laikytas esminiu nustatytos rotacijos procedūros pažeidimu.

Bylos nagrinėjimas iš naujo buvo palankus Almantui Lukšai. 2016-ųjų vasarą teismas pripažino nutarimą atleisti iš pareigų neteisėtą, Almantas Lukša buvo paskirtas toliau eiti Širvintų rajono policijos komisariato vadovo pareigas, kaip paaiškėjo dabar – iki 2019-ųjų pradžios. Penktadienį vykusiame Širvintų rajono policijos komisariato veiklos rezultatų aptarime dalyvavęs Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Mindaugas Puskunigis pareigūnus informavo, kad Almantas Lukša yra rotuojamas į Elektrėnų policijos komisariato vadovo pareigas, o širvintiškiams pareigūnams vadovauti skiriamas Šalčininkų rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Urbonas.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Širvintiškis – į Elektrėnus, šalčininkietis – į Širvintas”

  1. Širvintų komedijos parašė:

    Ironiška situacija.
    Neteisėtai darbuotojų atleidimais pagarsėjusi merė dėkoja pareigūnui, apsigynusiam nuo neteisėto atleidimo iš pareigų.

  2. Gera naujiena parašė:

    Naujas viršininkas bus jėga . Rimtas , saziningas , teisingas. Tikrai zinau SO

Comments are closed.

scroll to top
+