Kai viešumas lieka vienintelis įrankis ginti viešąjį interesą

(Savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės pranešimas socialiniame tinkle)

Socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė paskelbė įrašą apie istoriją aplink valstybinės žemės sklypą Širvintų miesto ir Kabaldos kaimo sandūroje.

Provincijos teismo įdomybės. Kai ieškinys priimamas nagrinėti 9 mėnesius pradelsus terminą.

Dar viena istorija apie valstybinę žemę. Apie strategiškai patrauklioje vietoje esantį žemės sklypą (nuotraukoje pažymėtą violetine spalva) Apie nuspėjamus „postalinius“ susitarimus…

Istorija tokia:

Prieš kurį laiką Nacionalinė žemės tarnybos Širvintų skyrius vykdė patikrinimą, kaip naudojama valstybinė žemė, ar nėra pažeidimų.

Pažeidimų, žinoma, surado.

Turbūt daugeliui širvintiškių teko girdėti gana daug nemalonumų žmonėms sukėlusius NŽT sprendimus dėl 20 ar 50 cm valstybinės žemės, kai buvo pareikalauta nugriauti ir atitraukti tvoras, pašalinti augalus ir kt. Rodytųsi, nereikšminga, tačiau ir suprantama – juk prieš įstatymus visi lygūs.

Visgi pažeidimų rasta ir ne tik 20-50 cm valstybinėje žemėje. Rasta ir kur kas didesnėse, patraukliose teritorijose.

Plento g. 96. Adresas, kuriame ir nuo kelio važiuodami visi mato netvarkingą, automobilių prigrūstą, sąvartyną primenančią aikštelę. Žemės sklypo dydis – 2,1552 ha! Nuomininkas – UAB „Arcon industry“.

Po NŽT Širvintų skyriaus patikrinimo nustatyta, jog išnuomotas žemės sklypas naudojamas NE PAGAL PASKIRTĮ, nurodytą nuomos sutartyje. Dar daugiau – sklypas yra PERNUOMOTAS kitam subjektui. Visiškas įžūlumas.

Žemės nuomos sutartis nutraukiama 2019-07-25 NŽT Širvintų skyriaus vedėjo įsakymu.

Nieko naujo. Besipelnantiems iš valstybinės žemės paleisti iš rankų tokį sklypą tokioje vietoje – didžiulis praradimas. Todėl sprendimas skundžiamas teismui.

O čia ir prasideda įdomybės.

Kaip jau užsiminiau, pagal administracines procedūras, sprendimą skųsti galima per 30 dienų nuo jo priėmimo. Taigi apskųsti buvo galima iki 2019-08-24.

Tačiau ieškinys pateikiamas 2020-05-05! Praėjus beveik 10 mėnesių.
Visgi Širvintų teismas atstato terminą ir priima bylą nagrinėti.

Teismo procesas vyksta. Kaip jau žinoma, trunka labai ilgai.

Bendraujant su Nacionalinės žemės tarnybos Širvintų skyriaus vedėju, būdami trečiąja šalimi teismo procese (Savivaldybė), palaikome aiškią poziciją – nuomos sutartis nutraukta teisingai ir sklypas turi būti grąžintas valstybei. Tai viešasis interesas, kurį privaloma ginti.

Tuo tarpu UAB „Arcon industry“ siekia susitarimų, nes jų interesas – neprarasti, o iš naujo išsinuomoti sklypą.

Įdomu, jog trečiąja šalimi šiame teismo procese yra ir UAB „Underhill Baltic“. Vėlgi visiems širvintiškiams žinomo veikėjo įmonė.

Dar įdomiau, kad praėjus pusantrų metų po teismo proceso pradžios staiga keičiasi Nacionalinės žemės tarnybos pozicija. Pradedama eiti link taikos sutarties.

Ir štai čia didžiausias šiandienos klaustukas.

Kam visgi atstovaus Nacionalinė žemės tarnyba – teisėta valstybinės žemės kontroliuotoja – viešam interesui ar tiems, kurie iš viešojo intereso pelnosi (iš esmės – pažeisdami įstatymus?

Ar teismas, jau priėmęs apskundimo terminus 10 kartų viršijusį ieškinį, išliks nešališkas? Ar visgi Lietuvoje dar kartą įsitikinsime, kaip lygūs yra lygesni?

Kai vieni baudžiami ir už 20 cm, o kiti paglostomi net už 2 ha valstybinės žemės…

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (2 įvert.)

1 Atsakymas į "Kai viešumas lieka vienintelis įrankis ginti viešąjį interesą"

  1. Sparti parašė:

    Kaip nors…

Comments are closed.

scroll to top