Informacija iš naujausio numerio: Nusikaltimo dėmė biografijoje – ne kliūtis kai kurių veikėjų ambicijoms?

Rinkėjų rankose teistų kandidatų likimas.

Rinkėjų rankose - teistų kandidatų likimas.

Praėjusiame „Širvintų krašto“ numeryje rašėme, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino partijų ir visuomeninių rinkimų komitetų kandidatų sąrašus. Tapo aišku, kad dalyvauti kovo 3-iąją vyksiančiuose Širvintų rajono tarybos ir tiesioginiuose merų rinkimuose panoro devynių partijų ir visuomeninio rinkimų komiteto „Živilės Pinskuvienės komanda – už sėkmingą Širvintų kraštą“ atstovai. Iš viso užregistruoti 196 kandidatai, dar 7 kandidatai varžysis dėl mero posto.

Tiek pagal kandidatų į vieną tarybos nario vietą (9,33), tiek pagal pretendentų tapti meru (7) skaičių Širvintų rajonas beveik atitinka šalies vidurkį (atitinkamai 9,11 ir 6,85). Tačiau vienu požymiu Širvintų rajonas išsiskiria iš šalies vidurkio. Lietuvoje vienam įregistruotam visuomeninių rinkimų komiteto kandidatui vidutiniškai tenka beveik 4 (3,86) partijų kandidatai, o Širvintų rajone vienas visuomeninio rinkimų komiteto kandidatas konkuruos su 5 (4,78) partijų kandidatais. Pagal šį požymį rajone didesnė konkurencija bus ir tiesioginiuose mero rinkimuose – visuomeninio rinkimų komiteto kandidatei dabartinei rajono merei Živilei Pinskuvienei teks konkuruoti su 6 partijų kandidatais, tuo tarpu šalyje vienam visuomeninio rinkimų komiteto kandidatui vidutiniškai teks mažiau kaip 5 (4,58) partijų iškelti kandidatai.

Tiesa, šioje kovoje Lietuvoje dar dalyvaus ir save išsikėlę kandidatai, bet jų skaičius nėra didelis – norinčių tapti merais jų tėra vos 12.

Be to, Lietuvoje dar registruota 14 partijų koalicijų sąrašų, juose daugiausiai kartų – po 6 – įrašytos Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga ir Politinė partija Rusų aljansas, 5 kartus – Liberalų sąjūdis, 4 kartus – Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.

Rinkėjus pirmiausia domina, kas pretenduoja tapti savivaldybių merais, ir tai suprantama. Pirmiausia, kandidatai į merus yra partijų, koalicijų ar komitetų vedliai, pagal juos dažnai identifikuojamas visas sąrašas kaip konkretaus kandidato komanda. Laimėję rinkimus, jie ne tik taps tarybos nariais, bet ir perleis savivaldybių tarybų rinkimuose laimėtą vietą kitam sąrašo kandidatui, jei šis sąrašas įveiks nustatytą rinkimų barjerą. Antra, meras, kaip tarybos narys, įgyja sprendžiamąją teisę, jei balsai pasiskirsto po lygiai.

Reikia pažymėti, kad šįkart tarp pretendentų užimti Širvintų rajono savivaldybės mero postą yra tik vienas politikas, jau turintis darbo tokiose pareigose patirties, tai – jau minėta dabartinė rajono merė Živilė Pinskuvienė. Dažnai tarybos posėdžiuose nevengiantys pasisvaidyti būtais-nebūtais kaltinimas, „etatiniai“ skundų rašytojai, jos pirmtakai „valstietis“ Vytas Šimonėlis ir „zuokininkas“ Kęstutis Pakalnis šį kartą galimai vėl pabūgo konkurencijos ir liko nuošalyje, o praeituose savivaldybių rinkimuose kaip „nepriklausomas“ pats save išsikėlęs ir nagus nusvilęs „dukart rajono meras“ Vincas Jasiukevičius šįkart sugrįžo į eilinių „konservatorių“ sąrašą.

Šeši pretendentai užimti mero postą – esami ar buvę tarybos nariai. O vienas – „konservatorių“ kandidatas Virginijus Sarpauskas – naujokas. Iššokęs į visuomenės akiratį kaip „pilietiškas gyventojas“, radęs sau prieglobstį išbyrėjusiame TS-LKD skyriuje, tapo jo vedliu, nors nėra net neragavęs eilinio tarybos nario duonos. Ši aplinkybė minėtam kandidatui privalumu kažin ar taps, juo labiau kad yra dar vienas dalykas, į kurį rinkėjai gali atsižvelgti ne kandidato naudai. Į savivaldos politiką „konservatorių“ rogėse nuo kalniuko bandantis nusileisti Virginjus Sarpauskas, kaip nurodo VRK, Vilniaus miesto apylinkės teismo buvo nuteistas už padarytą nusikalstamą veiką. Tiesa, kandidatą pristatančioje anketoje šykščiai paminėta, kad jis buvo teistas pagal Baudžiamojo kodekso 178 straipsnį. Pagal šį straipsnį šiuo metu kvalifikuojama vagystė.

Dar vienas teistas asmuo, norintis ne tik sugrįžti į savivaldą, bet ir atšuoliuoti į ją lyg princas ant balto arklio, t. y. tapti rajono meru, – Vilniaus apygardos teismo už šmeižtą teistas „darbietis“ Alfredas Astikas. Būtent šioje besibaigiančioje Širvintų rajono savivaldybės tarybos kadencijoje Vyriausioji rinkimų komisija iš šio veikėjo atėmė Tarybos nario mandatą dėl įgyto teistumo.

Taigi galima manyti, kad šiems kandidatams jų biografijoje įrašyti padaryti nusikaltimai – ne kliūtis tenkinti politines ambicijas. O ar tai jiems pavyks – sprendimas jau rinkėjų rankose.

Beje, Darbo partijos, kurios kandidatus į rinkimus ir veda Alfredas Astikas, sąraše yra daugiausia teistų asmenų. VRK išbraukus vieną tai nuslėpusį kandidatą (Aleksandrą Armanavičių), po Darbo partijos vėliava rinkimuose vis dar dalyvaus net 4 teisti asmenys. Be jau minėto Alfredo Astiko, nuteisto už šmeižtą, Darbo partijos kandidatų sąraše dar įrašytas du kartus Vilniaus apygardos teismo teistas (už turto prievartavimą, piktnaudžiavimą ir pasipriešinimą policijos pareigūnams) Milgedas Aleksandravičius, Kauno apylinkės teismo už viešosios tvarkos pažeidimą teistas Antonas Čeponas ir Širvintų rajono apylinkės teismo už tyčinį kūno sužalojimą teistas Žydrūnas Paliukėnas.

Du teisti asmenys rinkimuose dalyvauja Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše. Viena jų – Širvintų rajono apylinkės teismo už žiaurų elgesį su gyvūnais (kaip galima suprasti iš VRK anketoje nurodyto Baudžiamojo kodekso straipsnio) teista Alina Bilotienė. Įdomu tai, kad kandidatė nurodo esanti teista 2008 metais, jos veika apibrėžta Baudžiamojo kodekso 310 straipsnio 2 dalyje. Šis straipsnis atsirado tik 2015 metų liepos 15 dieną. Kitas teistas socialdemokratų kandidatas – Vilniaus apeliacinio teismo kaltu dėl eismo įvykio pripažintas Povilas Petkevičius.

Žinant, kad tiek Darbo partijai, tiek Lietuvos socialdemokratams vadovauja teisti asmenys, Viktoras Uspaskich ir Gintautas Paluckas, pastarieji faktai akių badyti neturėtų. Labiau į tas akis lenda kitas dalykas: du teisti asmenys įrašyti ir moralinį „skaidrumą“ demonstruojančios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše. Be minėto sąrašo lyderio Virginijaus Sarpausko, iškart už jo kandidatu į rajono tarybą įrašytas Steponas Mažrimas, kuris buvo teistas už pareiginių įgaliojimų perviršimą.

„Netekčių“ patyrė ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos kandidatų sąrašas. VRK sprendimu už tai, kad nuslėpė teistumą, iš sąrašo išbrauktas Genadijus Nikiferovičius, kuris VRK komisijos posėdyje aiškino, kad buvo liudininkų programos dalyvis, padėjęs teisėsaugai išaiškinti didelio masto vagystę, tiesiog nesusitvarkė dokumentų. Ką gi, kaip sako liaudis, „nuo žioplumo vaistų nėra“, o už tai teks susimokėti galimybe dalyvauti rinkimuose. Už teistumo nuslėpimą išbrauktas ir širvintiškių gerbiamas chirurgas Remigijus Jotautis, prieš 12 metų atsidūręs „ne toje vietoje ir ne tuo laiku“, gelbėjęs pagirtusį pacientą, kuris neišgyveno, dėl to pakliuvęs teisėsaugos akiratin ir nuteistas už tą patį – tarnybinių įgaliojimų viršijimą.

Dar trijuose sąrašuose įrašyta po vieną teistą asmenį. Tarp jų galima išskirti už sunkų kūno sužalojimą Širvintų rajono apylinkės teismo teistą Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatas Alvydas Olsevičių. Jis liko vienintelis teistas kandidatas šios partijos sąraše, kai VRK iš jo išbraukė teistumą nuslėpusį Marijų Paliukėną.

Visuomeninio rinkimų komiteto sąraše esantis Rimas Stepaitis nurodo esąs du kartus teistas. Kaip galima suprasti, jam teko atsakyti už vagystę, nesunkų sveikatos sutrikdymą, viešosios tvarkos pažeidimą. Teistas ir Liberalų sąjūdžio kandidatas Ąžuolas Jankauskas: nedėstant detalių VRK anketoje nurodytas 199 str., o tai – kontrabanda.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

50 Atsakymų į “Informacija iš naujausio numerio: Nusikaltimo dėmė biografijoje – ne kliūtis kai kurių veikėjų ambicijoms?”

 1. tik mano nuomone parašė:

  Manau, jog Pinskuvienes komitetas gaus 12-13 vietų.

 2. m parašė:

  Jeigu dar Pinskuviene isrinks, tai dar daugiau darbu bus padaryta, o jeigu ne, tai vel gili senove

 3. vejo malunelis parašė:

  Kai kuriom partijom bus Brisiaus galas.

 4. Rugilė parašė:

  Aš taip pat palaikau dabartinę valdžią, galbūt ne visus tarybos narius 100 proc., bet tikrai įrodė komanda, kaip reikia dirbti rajonui ir jo žmonėms, mane šis darbas pilnaitenkina, ir tikrai noriu matyti pokyčių tęstinumą, aš už Nr. 3 ir dabartinę merę

 5. Anonimas parašė:

  Balsa atiduosiu uz dabartine mere ir jos komanda, nes miestas ir rajone pasikeite i geraja puse, noriu kad ir toliau viskas geretu, nenoriu stagnacijos kokia buvo iki sios meres

 6. . parašė:

  Nepamirškite, kad pyktis nutolina jus vieną nuo kito, o žodžiai, pasakyti garsiais tonais, dar labiau padidina tą atstumą. Nepiktnaudžiaukite tuo, nes ateis diena, kai atstumas tarp jūsų išaugs tiek, kad kelio atgal jūs jau neberasite.

 7. to Hmm parašė:

  Kodel vel kisate pinskuviene? Juk ji tiek ir tiek apdeta, nustebimo nera. Bet teistumus turi tie, kurie ant jos dejo, deda ir des, ar jums cia nera nuostabos?????

 8. Darius parašė:

  net du kandidatai i merus teisti, nu jo, lygis

 9. Hmm parašė:

  Tai kaip cia yra, pinskuviene uz “ svariu“ sarasa, o tas du kartus teistas stepaitis jau kiek metu jos kompanijoje???

 10. kazkuriam parašė:

  anka matyt vyras tikrai supakavo, paskutiniu metu labai demonstravosi su seimo nariu viesai

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+