+

Būkim patriotiški!

Tarpukario Lietuvoje automobilių buvo įregistruota ne daugiau kaip keli tūkstančiai, todėl nebuvo problemos jiems parinkti valstybinius numerius. Kaip straipsnyje „Lietuvos automobilizacija 1918-40 m.“ teigia Liucijus Suslavičius, pirmą kartą visi automobiliai Lietuvoje buvo suregistruoti ir gavo valstybinius numerius 1921 metais.

Jie buvo balti su juodais skaičiais, vėliau – juodi su baltais skaičiais. Nuo 1932 metų Lietuvoje buvo įvesti valstybiniai numeriai su registracijos vietos nuoroda – ant balto numerio užrašytos viena arba dvi raidės reiškė šalies miestą arba apskritį, kurioje transporto priemonė registruota. Štai 1932 metais numeriai turėjo 36 serijas. Teoriškai kiekvienoje apskrityje ar mieste taip buvo galima sunumeruoti 999 automobilius, taigi visoje šalyje – 35 964. Tokie skaičiai tuomet atrodė utopija, mat, pagal oficialią to meto statistiką, 1936 metais šalyje buvo registruoti vos 1354 lengvieji automobiliai, iš kurių mažiau nei tūkstantis buvo asmeniniai, nes kiti buvo arba tarnybiniai, arba naudojami ūkio bei verslo reikalams.

Grįžtant prie 1932 metų pavyzdžio numerių, serija su V raide buvo priskirta ir Vilniaus miestui, kuris tuo metu buvo okupuotas ir įtrauktas į Lenkijos sudėtį.

Ukmergės apskrities, kuriai tuo metu priklausė didesnė dalis dabartinės Širvintų rajono teritorijos, valstybinių numerių serija prasidėjo raide Uk, Ukmergės miesto – U, buvo dar ir Um, kuri reiškė Ukmergės apskritį ir miestą. Tarp įdomesnių variantų minima serija Z, Za, Ež, skirta Zarasų apskričiai. Kodėl gi Ež? Ogi tarpukario Lietuvoje 1919-1929 metais Zarasai buvo vadinti Ežerėnais.

1932 metų serijos numeriai buvo baltos lentelės, kuriose raidės ir skaitmenys buvo rašomos juodais dažais.

Kita numerių serija buvo įvesta po karo, 1946 metais, kai Lietuvoje įregistruojamiems automobiliams buvo skirtos 9 raidžių poros, parašytos kirilica ir prasidedančios L raide. 4 serijos buvo skirtos motociklams. Lentelės buvo geltonos, rašmenys – juodi.

Ilgai naudota 1958 metų serija – juodos lentelės su baltais rašmenimis, kurias 1980 metais pakeitė baltos lentelės su juodais rašmenimis. Jau nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje 1992 metais šiuos numerius imta keisti lietuviškais.

Prieš pereinant prie savų numerių buvo diskutuojama, kokie jie turėtų būti. Tarp galimų variantų buvo nagrinėti ir valstybiniai ženklai, kuriuose turėjo puikuotis šalies miestų herbai, tačiau šio varianto atsisakyta, galimai dėl sudėtingesnės ir brangiau turėjusios kainuoti tokių valstybinių numerių gamybos.

Vietovės „geografinė nuoroda“ vis dėlto išliko, mat lietuviškuose valstybiniuose numeriuose kurį laiką vidurinė raidė žymėjo apskritį, kurioje transporto priemonė yra registruota. Suprantama, kad širvintiškių automobilių numerių viduryje buvo raidė V. Dabar šios taisyklės atsisakyta, raidės nieko nebereiškia.

Prieš kelerius metus valstybiniuose automobilių numeriuose buvo atsisakyta klijuoti techninės apžiūros galiojimo lipduką, taigi vienas anksčiau išduodamų numerių lentelėje suformuotas apskritimas liko tuščias. Kitame – lipdukas su VĮ Regitra holograma. Tai padėdavo identifikuoti numerį, kad jis yra nepadirbtas.

UAB BALTIC SIGN už 0,5 euro siūlo įsigyti lipduką ir su Širvintų herbu, kurį galima klijuoti viename iš apskritimų.
Galima tikėtis, kad tokių lipdukų tik daugės.

Štai tada, kai numeris staiga tapo „tuštesnis“, kažkas prisiminė anuomet neįgyvendintą ženklų su miestų herbais idėją. Šios minties ėmėsi 1992 metais Vidaus Reikalų Ministerijos kartu su Vokietijos partneriais įkurta bendra Lietuvos ir Vokietijos įmonė UAB BALTIC SIGN, kuri gamina ir šalies gyventojams siūlo įsigyti lipdukų su Lietuvos, jos apskričių ir savivaldybių herbais. Šiuos lipdukus galima priklijuoti tuščiame techninės apžiūros vietos apskritime. Taip papuoštų automobilių jau galima pamatyti ir Širvintose. Reikia tikėtis, kad bėgant laikui jų tik daugės. Statistikos departamento duomenimis, 2013 metais Širvintų rajone buvo įregistruoti 8552 individualūs automobiliai, o jau kitais metais dėl pakeistos tvarkos jų sumažėjo iki 6389. Tiesa, nuo to laiko jų kasmet pamažu daugėja, 2017-aisiais Širvintų rajone buvo įregistruoti 6984 individualūs automobiliai. Naujesnių duomenų kol kas nėra.

Gintaras Bielskis

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!
Naujausi komentarai

Kiti straipsniai:

Viešose rajono vietose – vis nesaugiau

Apie Baltąjį kalną – juodžiausi prisiminimai

Į Bendrąjį pagalbos centrą skambinantys fantazuotojai galėtų rašyti scenarijus kino komedijoms

Savo pareigų neatlikę policijos pareigūnai prašė „melagį“ nubausti dėl Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymo

Nubaustas vairuotojas prašė išsiųsti policininkus į atestavimo kursus, bet teismas šio prašymo neišgirdo

Paleistas iš pataisos namų neištvėrė nenusikaltęs nė 4 dienų

Širvintų teismo rūmų naikintojams – rajono merės Živilės Pinskuvienės barikados

Degė atliekos. Ugniagesiai pavojaus neįžvelgia

Karšta naujiena: Vileikiškiuose sunkvežimis pervažiavo moteriškei galvą

Informacija iš naujausio numerio: Degė atliekos. Ugniagesiai pavojaus neįžvelgia

Karšta naujiena: Magistralėje susidūrė automobiliai

Nors tiesioginių įrodymų nėra, teismas nusprendė, kad kas nors kitas pasmaugti negalėjo

Kokia „natūra“ už savo mintis susimoka Šimonėlis, Mateika, Sarpauskas ir kiti opozicijos nariai?

Karšta naujiena: Apvirtusiame automobilyje – pistoleto dėklas be pistoleto ir policijos uniformos dalys?

Smiginis – nuėmęs stresą, nuovargį, pakėlęs nuotaiką

Kai šuo protingesnis už 29 kartus administracine tvarka baustą šeimininką…

Į vestuves – vienomis trumpikėmis ir su kirviu rankoje

Bylai pasiekus teismą, pirkėjas staiga prisiminė, kad alkoholį ne pirko, o skolinosi

Būkim patriotiški!

Kol kas kanapių auginimas vazonuose atneša pajamų ir … finansinių nuostolių

„Širvintų koldūnų vadybininkas“ būsimą autoserviso savininką maustė lyg kūdikį

Sukčius apgautus pirkėjus net nuramindavo prisipažindamas, kad juos apgavo ir dabar sėdi Lukiškėse

Širvintų policijos komisariate – naujas viršininkas

„Nacionaliniai girtavimo ypatumai“ Širvintų rajone

Ar bus pareikalauta, kad Jasiukevičius ir Davidavičienė iš savo kišenės atlygintų žalą rajono biudžetui?!

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+