Būkim patriotiški!

Tarpukario Lietuvoje automobilių buvo įregistruota ne daugiau kaip keli tūkstančiai, todėl nebuvo problemos jiems parinkti valstybinius numerius. Kaip straipsnyje „Lietuvos automobilizacija 1918-40 m.“ teigia Liucijus Suslavičius, pirmą kartą visi automobiliai Lietuvoje buvo suregistruoti ir gavo valstybinius numerius 1921 metais.

Jie buvo balti su juodais skaičiais, vėliau – juodi su baltais skaičiais. Nuo 1932 metų Lietuvoje buvo įvesti valstybiniai numeriai su registracijos vietos nuoroda – ant balto numerio užrašytos viena arba dvi raidės reiškė šalies miestą arba apskritį, kurioje transporto priemonė registruota. Štai 1932 metais numeriai turėjo 36 serijas. Teoriškai kiekvienoje apskrityje ar mieste taip buvo galima sunumeruoti 999 automobilius, taigi visoje šalyje – 35 964. Tokie skaičiai tuomet atrodė utopija, mat, pagal oficialią to meto statistiką, 1936 metais šalyje buvo registruoti vos 1354 lengvieji automobiliai, iš kurių mažiau nei tūkstantis buvo asmeniniai, nes kiti buvo arba tarnybiniai, arba naudojami ūkio bei verslo reikalams.

Grįžtant prie 1932 metų pavyzdžio numerių, serija su V raide buvo priskirta ir Vilniaus miestui, kuris tuo metu buvo okupuotas ir įtrauktas į Lenkijos sudėtį.

Ukmergės apskrities, kuriai tuo metu priklausė didesnė dalis dabartinės Širvintų rajono teritorijos, valstybinių numerių serija prasidėjo raide Uk, Ukmergės miesto – U, buvo dar ir Um, kuri reiškė Ukmergės apskritį ir miestą. Tarp įdomesnių variantų minima serija Z, Za, Ež, skirta Zarasų apskričiai. Kodėl gi Ež? Ogi tarpukario Lietuvoje 1919-1929 metais Zarasai buvo vadinti Ežerėnais.

1932 metų serijos numeriai buvo baltos lentelės, kuriose raidės ir skaitmenys buvo rašomos juodais dažais.

Kita numerių serija buvo įvesta po karo, 1946 metais, kai Lietuvoje įregistruojamiems automobiliams buvo skirtos 9 raidžių poros, parašytos kirilica ir prasidedančios L raide. 4 serijos buvo skirtos motociklams. Lentelės buvo geltonos, rašmenys – juodi.

Ilgai naudota 1958 metų serija – juodos lentelės su baltais rašmenimis, kurias 1980 metais pakeitė baltos lentelės su juodais rašmenimis. Jau nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje 1992 metais šiuos numerius imta keisti lietuviškais.

Prieš pereinant prie savų numerių buvo diskutuojama, kokie jie turėtų būti. Tarp galimų variantų buvo nagrinėti ir valstybiniai ženklai, kuriuose turėjo puikuotis šalies miestų herbai, tačiau šio varianto atsisakyta, galimai dėl sudėtingesnės ir brangiau turėjusios kainuoti tokių valstybinių numerių gamybos.

Vietovės „geografinė nuoroda“ vis dėlto išliko, mat lietuviškuose valstybiniuose numeriuose kurį laiką vidurinė raidė žymėjo apskritį, kurioje transporto priemonė yra registruota. Suprantama, kad širvintiškių automobilių numerių viduryje buvo raidė V. Dabar šios taisyklės atsisakyta, raidės nieko nebereiškia.

Prieš kelerius metus valstybiniuose automobilių numeriuose buvo atsisakyta klijuoti techninės apžiūros galiojimo lipduką, taigi vienas anksčiau išduodamų numerių lentelėje suformuotas apskritimas liko tuščias. Kitame – lipdukas su VĮ Regitra holograma. Tai padėdavo identifikuoti numerį, kad jis yra nepadirbtas.

UAB BALTIC SIGN už 0,5 euro siūlo įsigyti lipduką ir su Širvintų herbu, kurį galima klijuoti viename iš apskritimų.
Galima tikėtis, kad tokių lipdukų tik daugės.

Štai tada, kai numeris staiga tapo „tuštesnis“, kažkas prisiminė anuomet neįgyvendintą ženklų su miestų herbais idėją. Šios minties ėmėsi 1992 metais Vidaus Reikalų Ministerijos kartu su Vokietijos partneriais įkurta bendra Lietuvos ir Vokietijos įmonė UAB BALTIC SIGN, kuri gamina ir šalies gyventojams siūlo įsigyti lipdukų su Lietuvos, jos apskričių ir savivaldybių herbais. Šiuos lipdukus galima priklijuoti tuščiame techninės apžiūros vietos apskritime. Taip papuoštų automobilių jau galima pamatyti ir Širvintose. Reikia tikėtis, kad bėgant laikui jų tik daugės. Statistikos departamento duomenimis, 2013 metais Širvintų rajone buvo įregistruoti 8552 individualūs automobiliai, o jau kitais metais dėl pakeistos tvarkos jų sumažėjo iki 6389. Tiesa, nuo to laiko jų kasmet pamažu daugėja, 2017-aisiais Širvintų rajone buvo įregistruoti 6984 individualūs automobiliai. Naujesnių duomenų kol kas nėra.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Būkim patriotiški!"

  1. Gintautas parašė:

    Labai patogu dabar masinos numerius atveza kurjeris tiesiai i namus, paduodi senus, pasirasai ir viskas https://www.siuskpigiau.lt/siuntu-pristatymas-i/siuntos-lietuvoje As kaip tik ieskau senesnio modelio numeriu su Lietuvos veliava ir lidukus tada galesiu uzsiklijuot

Comments are closed.

scroll to top
+