Verkšlendami, kad nėra pinigų, buvusieji juos tyliai grąžino atgal

Prieš savaitę rašėme, kad paskirsčius lėšas keliams iš rezervo, Širvintų rajono savivaldybei nebuvo skirta nė euro, nors kai kurioms savivaldybėms, pirmiausia – Vilniaus ir Trakų rajonų, buvo atseikėta labai dosniai. Be to, pasinaudota 2015 metų Vyriausybės protokolo nuostata, kad savivaldybėms, kurių teritorijose gausiai gyvena tautinių mažumų atstovais, keliams tvarkyti skiriama „preliminariai 10 procentų“ daugiau lėšų. Ir kai kurios savivaldybės vien šių lėšų gavo po kelis kartus.

Tarp šių savivaldybių minimi Vilniaus, Trakų, Šalčininkų, Švenčionių ir Ignalinos rajonai, taip pat Visagino savivaldybė. Nors Širvintų rajone, pagal 2011 metų gyventojų surašymą, gyvena maždaug 2,2 proc. lenkų daugiau nei Ignalinos rajone, mūsiškis į šią „pateptųjų“ šeimą nepateko. Kaip ir Zarasų rajonas, kur vien rusų suskaičiuota beveik 19 proc., o pridėjus lenkus, ten kone kas ketvirtas gyventojas atstovauja tautinėms mažumoms.

Tada žadėjome prieš šios temos dar sugrįžti. O ir pretekstas, tiksliau – klausimas yra: ar tas 10 proc. priedas būtų reikšmingas?

Atsakyti galima tik žinant, kiek lėšų gaunama kasmet.

Pasikeitus valdžiai, pinigų keliams tavrkyti randama daugiau

Pasiteiravome Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės, kiek gi lėšų keliams tvarkyti atseikėjama mūsų rajonui? Gal tuščiažodžiaujame ar sutirštiname spalvas?

Merė pateikė lentelę (žr. iliustraciją), kurioje surašytas finansavimas, mūsų rajonui skirtas 2012-2019 metais. Šiuos skaičius galite pamatyti ir nesunkiai palyginti, bet jei dėl kokių nors priežasčių esate „silpni“ aritmetikoje, padėsime. Skaičiai kalba patys už save, kaip ir Savivaldybės valdžios pastangos gerinti rajono kelių būklę. Per 2012-2014 m. rajono keliams Savivaldybė, vadovaujama „nepriklausomo“ mero Vinco Jasiukevičiaus ir „valstietės“ Elenos Davidavičienės, tesugebėjo gauti 1 468 500 Eur, o tai, riebiai tariant, dvigubai mažiau, nei gauta per pirmuosius trejus metus, prie rajono vairo stojus Živilei Pinskuvienei.

MetaiSkirtas finansavimasGrąžinti pinigai
20191 335 200 Eur
20181 042 000 Eur
2017653 200 Eur
20161 583 600 Eur
2015890 500 Eur
2014613 500 Eur
2013509 300 Eur30 400
2012376 100 Eur

2012-2015 balandžio mėn. Širvintų r. meras buvo V. Jasiukevičius

2015-2019 Širvintų r. savivaldybės merė – Ž. Pinskuvienė

Iš pateiktų skaičių labiausiai akį rėžia tai, jog 2013 metais, valdant Vincui Jasiukevičiui, iš tų gautų pinigėlių net 30 400 Eur buvo … grąžinti. Kodėl? Galima spėlioti, bet peršasi atsakymas, kad tuometė valdžia rajone nerado kelių, kuriuos reikėtų remontuoti. Jei manote, kad jūsų žvyrkelis tada buvo vertas tvarkyti, pakelkite nuo jo akmenį ir meskite į buvusiųjų pusę.

Dar laukė ministro atsakymo

O galbūt sakysite, kad ši grąžinta suma per menka, kad dabar reikėtų ieškoti priekabių? Galbūt kai kam 30 tūkstančių eurų (arba 100 tūkstančių litų) ir yra „kišenpinigiai“, tik ne rajono žmonėms. Neseniai paskirsčius Kelių priežiūros ir plėtros programos rezervo lėšas, už 20,8 tūkst. eurų bus kapitališkai suremontuota viena Naujojo Lentvario (Trakų r.) gatvė. Taigi kodėl ne dar viena gatvė Liukonyse, Družuose, Lapelėse, Barskūnuose, Alionyse ar kitur? Panašių pavyzdžių būtų galima pateikti ir daugiau, tik ar verta?

Tuo tarpu, anot merės pateiktų skaičių, 2015-2019 metais iš tos pačios Automobilių kelių direkcijos buvo gauta 6 277 300 Eur. Iš kurių 715 500 Eur – papildomas finansavimas, t.y. didelėmis pastangomis gautos tikslinės arba rezervo lėšos, pagrindus ir įrodžius jų būtinumą.

„Nuo pat darbo pradžios kartoju, kad kelių tvarkymas yra vienas iš svarbiausių mūsų darbo prioritetų. Širvintų rajonas turi bene daugiausiai žvyrkelių iš visų šalies savivaldybių, todėl ir lėšų poreikis yra didžiulis. Džiaugiuosi, kad esame išklausyti ir tai parodo gaunami papildomi pinigai. Kelius nuosekliai po truputį tvarkome visame rajone, visose seniūnijose, nežiūrint į ten gyvenančių žmonių tautybę. Vien šiemet, Susisiekimo ministerijai vadovaujant ministrui Jaroslavui Narkevičiui, sulaukėme papildomo 43 200 Eur finansavimo. Bet klausimų, kuriuos norėtume užduoti ministrui, vis tiek kyla. Ministre, kodėl mūsų rajone esant tikrai gausiai lenkų tautybės gyventojų bendruomenei, Širvintų savivaldybė nepateko į minėtą sąrašą? Kreipiausi į ministrą, tačiau atsakymo dar nesulaukėme“, – sako Širvintų r. savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė.

Merė pabrėžė, kad negali sau leisti dirbti taip, kaip dirbo prieš ją dirbę merai, kai gautus keliams pinigus netgi grąžindavo. „Nepanaudoti skirtų pinigų, kai planuose yra šitiek numatytų darbų, yra nusikaltimas prieš rajono žmones. Aš visą laiką stengiuosi pateikti faktus argumentuotai ir džiaugiuosi, kad esu išgirsta. Iki šiol nereikėjo, tačiau jei prireiktų, dėl rajono žmonių gerovės, prieš kažką „tūpčioti ar klūpčioti“, tą ir padaryčiau. “ – teigia ji.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.13 (8 įvert.)

3 Atsakymai į “Verkšlendami, kad nėra pinigų, buvusieji juos tyliai grąžino atgal”

  1. ????????????? parašė:

    O kaip paskui rinkėjams į akis pažiuųrėti?????????????????

  2. Anonimas parašė:

    tai ar nebuvo ka asfaltuoti, jeigu reikejo grazinti???????????? va to labai norisi paklausti

  3. jane parašė:

    Gerai, kad viesinat tokius dalykus, zinosim, kaip balsuoti.

Comments are closed.

scroll to top
+