Jau ketvirtas vilkas, kurį patiesė Hendrikas Adomavičius

Hendrikas Adomavičius ir jo nušautas jau ketvirtasis vilkas.
Hendriko Adomavičiaus trofėjų kolekcijoje – jau ketvirtas vilkas.

Vilkų medžioklės tema kasmet tampa aktuali, kai Aplinkos ministerija pradeda svarstyti apie šių žvėrių sumedžiojimo kvotas. Tada daug rašoma, pasakojama, rodoma apie vilkų daromą žalą, o vilkų medžioklių priešininkai pasitelkia savus argumentus, kuriais bando atskleisti, kokia žala daroma gamtai medžiojant vilkus. Tiesa tokia: kol vilkas yra įtrauktas į medžiojamų žvėrių sąrašą, tokia situacija išliks. Šaudydami vilkus, medžiotojai pastebi, kad iš tiesų jie daro gerą darbą: juk kiek išgelbėja naminių gyvulių ar laukinių žvėrių, kurie tampa vilkų grobiu.

Apie pasirodžiusį vilką pranešė medžiotojai

Pastarosios nuomonės laikosi ir 37-tus metus medžiojantis alioniškis Hendrikas Adomavičius. Ko gero, šalyje vargiai rastum kitą medžiotoją, kuris per savo karjerą būtų nušovęs keturis vilkus. Būtent tokį skaičių savo biografijoje jau gali įsirašyti MK „Kieliai“ narys Hendrikas. Ketvirtąjį vilką jis nušovė prabėgus metams ir mėnesiui, kai 2018-ųjų lapkričio pradžioje Alionių II kaime, netoli vienos sodybos tykodamas elnią, jis pastebėjo ir vilką. Tada pilkį, ko gero, irgi sudomino elnias. Iš dviejų medžiotojų apsukresnis buvo Hendrikas, taikliu šūviu nubaudęs vilką ir taip dovanojęs gyvybę obuolių pasmaguriauti sumaniusiam elniui.

Kaip pernai sakė Hendrikas, vilkas nuo jo buvo maždaug už 100 metrų. Ko gero, buvo ir daugiau vilkų, nes po šūvio lyg ir sušmėžavo mažesnių žvėrių šešėliai, kažkas nubėgo tamsoje. Greičiausiai vilkų gauja tada ir atsekė elnią, o patekęs į taikiklį buvo jau pasirengęs užpulti.

  • Šiais metais buvo kiek kitaip. Pirmadienį, gruodžio 9-osios rytą, prieš 10 valandą, sulaukiau skambučio iš pažįstamų medžiotojų, kurie, važiuodami Miegučių kaimo apylinkėse, pastebėjo vilką. Sakė – tai pakelia galvą pievoje, tai pasislepia. Imk šautuvą, sako man, ir greičiau lėk. Važiuojant sužinojau, kad jis patraukė Steporių link. Ten, šalia kaimo, jį ir pamačiau. Jis, matyt, norėjo perbėgti iš lauko per kelią ir pasislėpti, o jam neleido. Tai jis nubėgo palei namus. Iki vilko buvo gal 150 metrų. Pataikiau jau iš pirmo karto. Jis dar bandė griuvinėdamas bėgti, vėl šoviau, bet jau nebereikėjo, – „Širvintų kraštui“ sakė Hendrikas Adomavičius.
Genių durpyno apylinkės, kur buvo sumedžiotas vilkas.
Vilkas buvo pastebėtas šalia Genių durpyno įsikūrusių Steporių (Jauniūnų sen.) ir Miegučių (Alionių sen.) apylinkėse. maps.lt ortofoto.

Apžiūrėjęs, medžiotojas nustatė, kad patiesė šiųmetį patinėlį. Tik dantis pakeitęs. Galima sakyti, dar visiškai „žalias“ medžioklis.

Mano, kad jaunas vilkas liko be motinos

Pasiteiravus, kodėl „sekasi“ šaudyti tik patinus, Hendrikas sakė ir pats to nesuprantantis. „Gal motina į spąstus įkliuvo, gal ją kitur sumedžiojo, tai jauniklis lakstė be priežiūros po apylinkę,“ – svarstė medžiotojas.

Jo žodžiais, praėjusią savaitę, kaip buvo kiek pasnigę, pats matė penkių praėjusių vilkų pėdsakus. Jie vedė Trapelių link. Greičiausiai nušautas vilkas iš tos gaujos.

Kitą dieną vėl žinia: vilkas prie Alionių!

Hendrikas sakė, kad antradienio rytą vėl sulaukė skambučio, kad prie Alionių pastebėtas vilkas, tačiau jau keturis vilkus per savo medžiotojo karjerą patiesęs Hendrikas pasakė: šįmet man gana. Taip sakydamas, medžiotojas turėjo galvoje, kad metai jam kaip niekada sėkmingi. Sumedžiota ir briedžių, ir elnių, kai kurių – net po kelis, ir su ragais, ir be jų, nušauta ir kitų žvėrių.

  • Gal prieš pabaigą taip? – lyg ir rimtai, lyg ir juokaudamas sako septintą dešimtį einantis medžiotojas.

Savo ruožtu pajuokavome, kad Hendrikas vilkus „kolekcionuoja“ kaip Brežnevas apdovanojimus. Tas irgi turėjo keturias Sovietų Sąjungos didvyrio žvaigždes, bet dar segėjo ir penktą – socialistinio darbo didvyrio. Gal ir medžiotojui nederėtų apsistoti ties tokiu skaičiumi. Penki – nors ir ne jubiliejinis, bet jam artimas simbolis.

Hendrikas Adomavičius sutiko, kad čia jau kaip pasiseks. O pasidomėjus, kokio Lietuvoje medžiojamo žvėries ar paukščio per tuos ilgus dešimtmečius jis dar nenušovė, alioniškis sakė, kad reikėtų gerai pagalvoti. Aišku, būt gerai nušauti mešką, tik kad ji pas mus įrašyta į Raudonąją knygą. Galima būtų specialiai išsiruošti į meškų medžioklę Rusijoje, bet tokia galimybė Hendriko nevilioja:

  • Na jau ne… Tie visi „safariai“ – ne man… Man gerai ir čia, Lietuvoje. Yra ir čia ką veikti, – sakė MK „Kieliai“ narys.

Pastebėjus, kad pamiršus Raudonąją knygą „safaris“ galėtų būti prie namų, juk prieš metus tiek Alionių seniūnijoje, tiek MK „Kieliai“ medžioklės plote buvo užfiksuoti meškos pėdsakai, ji nufotografuota šėryklos kamera, Hendrikas Adomavičius sakė, kad nuo to laiko apie mešką negirdėti. Ukmergiškiai kelis kartus gyrėsi, kad pas juos vaikštinėjo. Turbūt ten ir nuėjo…

Tai jau antras Širvintų rajone sumedžiotas vilkas

Nors medžiotojas patiesė jau ketvirtą vilką, jo sumedžioto žvėries trofėjus, kaip ir pernykščio, į parodą nekeliaus. Jauniklių kaukolės neatitinka nustatytų minimalių reikalavimų. Taigi bent kol kas medžiotojo sėkmę vilkams primins daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus Hendriko nušauto vilko kaukolė. Ji , 1992-aisiais Medžioklės trofėjų parodoje buvo įvertinta sidabro medaliu ir šiuo metu tarp visų įregistruotų vilko kaukolių Medžioklės trofėjų rejestre ji užima 203-iąją vietą. Esame rašę, kad Hendriko Adomavičiaus žodžiais, pagal pradinius skaičiavimus trofėjus buvo vertas aukso medalio, tačiau tuo metu pasikeitė vertinimo tvarka, ir kaukolė „nuvertėjo“.

Antrasis vilkas, kuris krito po taiklaus alioniškio šūvio, kaip paskui paaiškėjo, buvo pasiutęs. Jį medžiotojas paklojo vieno žmogaus daržinėje.

Lietuvoje nuo spalio 15-osios iki šios savaitės, Aplinkos ministerijos duomenimis, iš viso buvo sumedžioti 77 vilkai. Du iš jų dar iki medžioklės sezono pradžios rasti partrenkti automobilių, du – sumedžioti pagal Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą. Pagal šiuos duomenis, Hendriko Adomavičiaus nušautas vilkas yra antrasis, šį medžioklės sezoną kritęs Širvintų rajone. Prieš tai vilkas buvo nušautas lapkričio 16-ąją. Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyr. specialistas Povilas Paukštė „Širvintų kraštą“ informavo, kad apie mūsų rajone sumedžiotą vilką buvo pateikta tokia informacija: jis sumedžiotas MK „Giedra“ Gakos miške. Šis miškas yra Alionių seniūnijoje, dalis jo – Vilniaus rajone.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top
+