Trečiadienį nuo COVID-19 mirė du rajono gyventojai

Papildyta VDAI komentaru

Susidaro įspūdis, kad Širvintų rajono savivaldybės merės Živilės Pinskuvienės pasisakymai, jog šalyje skelbiama COVID-19 sergančiųjų statistika neatitinka tikrovės, kaip reikiant įžeidė kai kurias atsakingas tarnybas, galbūt ir nesužiūrėjusias, kad taip nenutiktų.

Prieš savaitę skausmingai sureagavo Statistikos departamentas, Širvintų merės pastebėjimus nesolidžiai pavadinęs „melagienomis“. Dabar jau sukruto ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, ėmęs abejoti, ar tik Živilė Pinskuvienė, tikrindama skaičiukus, nepažeidė asmens duomenų saugumo.

Merės pastebėjimai nepatinka ir visuomeniniam Sveikatos apsaugos ministro patarėjui Edgarui Kulikauskui, kuris socialiniuose tinkluose žinomas „Ciniško chirurgo“ pseudonimu.

Norinčių ginti apsileidusių valdininkų munduro garbę pakanka, bet nuomonės, kaip dažnai būna, išsiskyrė net teisininkų bendruomenėje. Pavyzdžiui, Advokatų kontoros INVENT vadovaujantis partneris ir Mykolo Romerio universiteto profesorius Dr. Mindaugas Kiškis tam pačiam portalui 15min.lt situaciją vertino kaip normalią. Jo manymu, Živilė Pinskuvienė nepaviešino jokių asmens duomenų, o jai, kaip merei, būtina prieiga prie tam tikros informacijos. „Jei ji (Ž.Pinskuvienė) žmonių pavardes ir vardus linksniavo viešai, tai yra jau kiti dalykai. Tačiau prieiga prie tokios informacijos apibendrinančios jai turėtų būti prieinama – kaip savivaldybė kitaip galėtų veikti?“ – portalas skelbia teisininko komentarą. Mindaugas Kiškis mano, kad Živilė Pinskuvienė NVSC duomenis gavo ir informaciją tikrino teisėtai. „Meras juk turėtų žinoti, ar tie duomenys realūs, ar tie žmonės tikri ir gyvena būtent toje savivaldybėje. Tikiu, kad Vilniaus savivaldybėje yra koks 10 darbuotojų, kurie galėtų daryti tą darbą. O Širvintose? Kažkodėl turiu jausmą, kad Širvintų merė spektro prasme daro daugiau nei Vilniaus meras, tiesiog todėl, kad ten mažiau žmonių ir ta informacija turi būti valdoma ir prieinama. Kažkas tą darbą turi atlikti“, – 15min.lt kalbėjo advokatas.

Ketvirtadienio pavakarę gavome Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos komentarą:

Širvintų rajono savivaldybės asmens duomenų tvarkymas dėl  COVID-19

Kilus įtarimų dėl COVID-19 asmens duomenų tvarkymo teisėtumo, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras VDAI pateikė pranešimą apie galimai įvykusį asmens duomenų saugumo pažeidimą, kurio informaciją dar tikslina. Kol kas tyrimas nėra pradėtas, šiuo metu VDAI vertina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pateiktą informaciją.

Atkreipiame dėmesį, kad asmens duomenų tvarkymas savaime nėra draudžiamas, tačiau jis turi būti atliekamas laikantis BDAR reikalavimų, įskaitant, bet neapsiribojant, kad asmens duomenys gali būti teikiami asmenims, pirma, turintiems teisėtą tikslą juos gauti, antra, turintiems teisę juos gauti, trečia, tik adekvačia apimtimi.

Savivaldybės taip pat dalyvauja COVID-19 pandemijos valdyme, todėl tam tikrų jų funkcijų įgyvendinimui asmens duomenys gali būti reikalingi. Valstybės ir savivaldybės institucijų keitimasis asmens duomenimis, kai tai atitinka BDAR reikalavimus, yra neatsiejama šių institucijų funkcijų vykdymo dalis. Tai nereiškia, kad konkrečiam tikslui gautus asmens duomenis savivaldybės galėtų tvarkyti neribotai. Savivaldybės, kaip duomenų valdytojai, privalo užtikrinti, kad šie asmens duomenys būtų tvarkomi tik konkrečiu tikslu, susijusiu su jų funkcijų vykdymu, ir tik nustatyta tvarka.

***

Kol institucijos aiškinasi, kokius skaičius laikyti teisingus, pasinaudosime tais, kuriuos skelbia Statistikos departamentas. Būtent šiais duomenimis, trečiadienį nuo koronaviruso mirė 2 rajono gyventai. Tad mirusių asmenų, kurių pagrindinė mirties priežastis nurodyta COVID-19 liga, skaičius pasiekė 13.

Tačiau mirusiųjų pagal naudojamą metodiką yra daugiau. Mirusių asmenų, kurių bet kuria mirties priežastimi nurodyta COVID-19 liga, skaičius pasiekė 25, o pridėjus ir tuos, kurie užsikrėtė COVID-19, bet mirė ne dėl išorinių mirties priežasčių per 28 dienas, susidaro 30.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 19 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
2 (5 įvert.)
scroll to top