Privačios kaimo parduotuvės tampa retenybe?

Jaunos Šilalės rajono verslininkės atgaivinta kaimo parduotuvė jau po metų pradėjo nešti pelną.

Jaunos Šilalės rajono verslininkės atgaivinta kaimo parduotuvė jau po metų pradėjo nešti pelną.

Seniai praėjo laikai, kuomet žmonės iš didmiesčių važiuodavo į kaimą nusipirkti įvairiausių produktų, gauti sveikesnio, skanesnio maisto. Dabar dažnas kaime gyvenantis žmogus važiuoja į miestą pirkti ne tik duonos, bet ir pieno. Ne paslaptis, kad tragiškai mažėja laikomų galvijų skaičius. Tačiau iš kaimų nyksta ne tik galvijai – privačios kaimo parduotuvės taip pat baigia išnykti, tad net ir būtiniausių produktų mažuose kaimuose nusipirkti vis sunkiau.

Neseniai paskelbti duomenys atskleidė, kad mažos privačios kaimo parduotuvės greitai taps retenybe – bankrotų skaičius, palyginus dvejų metų duomenis, skiriasi beveik dvigubai. „Creditrefrom“ duomenimis, pernai Lietuvoje bankrutavo 21 kaimo parduotuvė, o šiemet per pirmąjį metų pusmetį užsidarė net 39. Tokie skaičiai tik įrodo, kad privačioms kaimo parduotuvėms gresia išnykimas.

Daugiausiai bankrutavo maisto prekių parduotuvių, antroje vietoje – statybinių medžiagų. Specialistų teigimu, tai labiausiai sąlygoja didžiųjų prekybos centrų plėtra. Nemažai prisideda ir gyventojų įpročiai: vis daugiau kaime gyvenančiųjų tampa mobilesni ir mieliau renkasi kelionę į rajono centruose veikiančius prekybos centrus. Privačioms kaimo parduotuvėms nepadeda ir demografinės sąlygos: mažėjantis gyventojų skaičius ir dideli emigracijos srautai.

Pasisukiojus Širvintų mieste nesunku pastebėti, kad vis daugiau žmonių perka prekybos centruose, kuriuose ir prekės pigesnės, ir įvairios akcijos vyksta. Savaitgaliais šalia didžiausių parduotuvių sunku ir vietą automobiliui rasti.

Širvintų rajono didesniuose kaimuose veikia tik Širvintų vartotojų kooperatyvo filialai, o privačių parduotuvių vis mažiau.

Kelerius metus rajone privačią parduotuvę turėjęs verslininkas, nenorėjęs skelbti savo pavardės, teigė, kad prie bankroto prisidėjo ir kelios šalutinės priežastys. Pasak jo, kaimo gyventojai ir taip mieliau renkasi mieste esančias parduotuves: tie, kas važinėja dirbti į rajono centrą, beveik apskritai neapsilanko kaimo parduotuvėje. Ne ką menkesnė priežastis – „parduotuvės ant ratų“, kurias neseniai ypač palankiai įvertino rajono svečiai iš Suomijos (Vietos veiklos grupės projekto dalyviai).

„Kai po rajoną pradėjo važinėti autobusiukai su mėsa ir duonos produktais, pirkėjų ženkliai sumažėjo. Tapo sunku išlaikyti parduotuvę, o dirbti „iš idėjos“ irgi niekas nenori,“ – pasakojo parduotuvę uždaręs verslininkas.

Mažesnių kaimų gyventojams, kurie neturi galimybės nuvažiuoti iki prekybos centrų, atvežami maisto produktai tampa tikru išsigelbėjimu, tačiau privatiems verslininkams, turintiems parduotuvėles, išvežiojamoji prekyba – rimta konkurentė.

Nors užsidarančių parduotuvių statistika ir gąsdina, tačiau Lietuvoje atsiranda žmonių, kurie tiki kaimo parduotuvių reikalingumu. Portale Delfi.lt neseniai buvo publikuojama istorija apie jauną verslininkę, kuri kelerius metus gyveno užsienyje, o grįžusi visus pinigus nusprendė investuoti į nedidelę parduotuvėlę savo gimtajame Šilalės rajone. Ir iki šiol nesigaili: nors pradžia ir buvo sunki, tačiau jau po metų nuosavas verslas pradėjo nešti pelną.

Puikus pavyzdys iš Širvintų emigravusiems jaunuoliams: grįžus į Širvintas susikurti nors ir nedidelį, bet stabilų verslą ir pagaliau paskatinti rajono ekonominio gyvenimo plėtrą.

Aura Jankūnaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)

15 Atsakymų į “Privačios kaimo parduotuvės tampa retenybe?”

  1. svečias parašė:

    Na ir KAIMAS tikraja prasme pas jus rajone…

  2. buc parašė:

    0

  3. dzi-gaz parašė:

    skroblas – 100 baluuuuuuuuuuu

  4. Anonimas parašė:

    taip, angele

  5. angelė parašė:

    Aštrumas ir bukumas kartu?

  6. isminti parašė:

    skaitant kai kuriuos komentarus nejučiomis kyla mintis:“ Viešpatie,kodėl tu DURNIUS išmokei rašto?

  7. skroblas parašė:

    skroblas yra labai aštrus, ir tokiu atmatu kaip tu neklausia – komentuoti jam ar ne. Pusk is cia pats.

  8. Komentatoriam parašė:

    Skroblas, o jei esi toks bukas, geriau išvis nekomentuok.

  9. skroblas parašė:

    teisingai. Jeigu esi tokia jautri tai nedirbk zurnalisto darbo. Vaziuok i Airija bare indus plauti.

  10. to tyu parašė:

    oi – какие мы нежные

  11. tyu parašė:

    Man pikta, kai zmones nieko neismanydami ir nezinodami komentuoja ir kisa savo nosi bile kur. Jeigu nezinai, geriau tylek ir neizeidinek. Paskui piktinasi, kad policija isaiskino rasinetoja. Tai yra VIENINTELE diplomuota ZURNALISTE sitame mieste ir nereikia cia smeizti jauno zmogaus. Reikia gedos tureti.

  12. Komentatoriam parašė:

    Taip jūsų vadinamas „vaikas“ daugiau ir geriau už visus jus yra baigęs. Puiki žurnalistė. Geras straipsnis su pavyzdžiu (kad ir ne Širvintų), kad galima kažką ne tik didžiuosiuose miestuose, o ir miesteliuose pasiekt sugrįžus. O jei žinios tik Širvintom apsiriboja – geriau išvis nekomentuokit.

  13. skroblas parašė:

    >nemokanciam

    zurnalistu vadinamas asmuo kuris yra baiges zurnalistinius mokslus. Kai ir inzinieriumi vadinamas asmuo baiges inzinerijos mokslus, arba daktaru vadinamas asmuo baiges medicinos mokslus. Tai kad tylek ir nevadink sitos nemokses raseives zurnaliste.

  14. nemokanciam parašė:

    apie ta Silale ant kievieno kampo prirasyta, tai ir cia pacituota. Nreikia kibti prie zurnalistes.

    Po kelerių metų darbo Airijos fabrike – į nuosavą verslą Šilalės rajone. Tokia yra 24-erių Giedrės Panachedos istorija. Jauna moteris nuo praėjusio rudens vadovauja už santaupas pirktai parduotuvei ir neatsidžiaugia vėl gyvenanti gimtosiose vietose.

    ixzz2aXJJBAFa

  15. o parašė:

    prie ko Silale?ar jus pavadinimussuamiset???kur aprasymas apie ta silaliete?tufta rasinejat,na ka noret,vaikas raso…

Comments are closed.

scroll to top