Nuo karo bėgantys Ukrainos žmonės atranda ir Širvintų rajoną

Praėjusiame numeryje užsiminėme, kad 2022 metų Igno Šeiniaus premijos laureatas Kęstutis Norušis su žmona Stanislava visą jam skirtą premiją paaukojo Ukrainos šeimoms paremti skirtai akcijai – nupirkta ir padovanota būtiniausių priemonių.

Širvintų rajono savivaldybės administracija išplatino pranešimą apie tai, kaip širvintiškiai aukojo pinigus Ukrainos fondui „Mama plius aš“.

„Kovo 8 dieną Savivaldybės vadovių inicijuotos paramos Ukrainos moterims ir šeimoms akcijoje širvintiškiai aukojo ne tik reikalingus daiktus bei priemones, bet ir piniginę paramą.
„Vaikams. Ligoniams. Šeimoms.“ Tokie žodžiai skambėjo iš žmonių lūpų ir jie tapo įpareigojimu surinktus pinigus nukreipti tikslingai. Tuo labiau, kad daugybė organizacijų, daugybė skelbimų viešojoje erdvėje, kuriuose prašome prisidėti pinigais.
Per šią savaitę Savivaldybės merei ir specialistams teko daug bendrauti su įvairiais žmonėmis, organizuojančiais paramą čia, Lietuvoje, vykstančiais į Ukrainą, gabenančiais viską – nuo ginklų iki drabužių.
Per šias dienas užmegztas ryšys ir su nevyriausybinės organizacijos Ukrainoje, Dnipro mieste, paramos fondo „Mama plius aš“ įkūrėja Natali Sivak ir savanore Irina. Šios moterys su daugybe savanorių pagalbininkų kasdien dirba tam, kad iš pavojingų taškų išsiųstų kuo daugiau vaikų, ligoniukų, kad aprūpintų Ukrainoje tebelikusius žmones maistu, vaistais, būtiniausiomis priemonėmis.
„Suprantu, kad mums nemaža 2535 Eur suma tokioje situacijoje yra tik trupinėlis, tačiau iš visos širdies ir su didžiausia pagarba šio moterų fondo veiklai, visi šie širvintiškių paaukoti pinigai pavedimu buvo perduoti būtent „Mama plius aš“ organizacijai Ukrainoje. Ką tik telefonu kalbėjausi su šio paramos fondo „Mama plius aš“ įkūrėja Natali Sivak, kuri perdavė Lietuvai ir širvintiškiams patį nuoširdžiausią AČIŪ!“ – dalijosi Savivaldybės merė,“
– rašo Savivaldybė.

Valius Mažulis

Trečiadienį Širvintų bibliotekoje rinkosi į rajoną atvykę karo pabėgėliai iš Ukrainos ir jų artimieji, atvykusius priglaudę asmenys, pabėgėlių priėmimu, įdarbinimu suinteresuotų tarnybų atstovai, pagalbininkaujantys savanoriai. Ukrainiečiai buvo supažindinti su įvairiomis galimybėmis, siūloma pagalba, laukiančiais formalumais. Norima žmonėms suteikti kuo daugiau galimybių gyventi taip, kaip jie buvo įpratę. Užuot davus žuvies, pasiūlyti meškerę, kad žmonės patys jos pasigautų.

Su Alionių seniūnijoje prisiglaudusia ukrainiete ir jos mažamečiu sūnumi į susitikimą atvyko ir vilnietis Valius Mažulis. Kaip jis sakė „Širvintų kraštui“, Alionių seniūnijoje esančioje sodyboje su vaiku glaudžiasi jo šeimos gera pažįstama iš Kijevo. Mažuliai yra lankęsi pas juos, kartu keliavo po Ukrainą. Dabar šeimos galva yra likęs tėvynėje. Jis – karo gydytojas, kasdien operuoja nukentėjusius nuo apšaudymų raketomis, nuo sprogusių bombų ir artilerijos sviedinių. Situacija yra baisi, vaizdai sukrečia, sunku net apibūdinti, ką kasdien tenka matyti ir išgyventi jo pažįstamam medikui.

Kai padėtis Ukrainoje tapo labai pavojinga, medikas savo žmoną su vaiku pasiuntė į Lenkiją. Ten jų parsivežti autobusėliu ir nuvyko Valius. Nors Ukrainos-Lenkijos pasienyje dėl milžiniško pabėgėlių srauto eismo sąlygos labai sunkios, Valius net stebėjosi, kad toje maišalynėje gana lengvai or be didesnių nuotykių surado jiems brangius pažįstamus.

  • Pasienyje su Lenkija buvo nutįsusi net 50 km automobilių eilė. Kaip nuo Širvintų iki Vilniaus! Galima tik įsivaizduoti, ką išgyvena nuo karo bėgantys žmonės, – sakė Valius. Spaudos pranešimais, Ukrainą jau paliko apie 4 mln. žmonių. Gerokai daugiau, nei gyvena Lietuvoje.

Grįždami į Lietuvą, gelbėtojai atvairavo ir ukrainietės automobilį. Kartu į Lietuvą atvyko dar dvi pabėgėlės, tačiau jos ilgiau neužsibuvo – viena išvyko pas artimuosius į Izraelį, kita – į Italiją.

Valius sakė, kad pas jį sodyboje apsistojusiai ukrainietei dar sunku apsiprasti su pokyčiais. Rajone „pramogai“ ūkininkaujantis verslininkas sakė, kad visi bendromis jėgomis bando susidoroti su atsiradusiais iššūkiais. Aiškinasi galimybes, sprendžia kasdienes problemas. Tiesiog gyvena. Štai berniukui dar tik 4 metukai. Būtų gerai, kad vaikas galėtų lankyti darželį, bendrauti su kitais vaikais, nes nežinia, kiek laiko truks ši situacija. Pasak pašnekovo, išgirdo, kad vaikui yra galimybė lankyti darželį Bartkuškyje. Taip pat išsiaiškino, kaip gauti medikų pagalbą, jei tokios reikės.

Gintaras Bielskis
Ugnės Trumpickaitės nuotr.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite kovo 18 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top