Laiškas redakcijai: „Miestas gražėja. Bet to nepasakysi apie laiptines“

„Gerbiama redakcija, rašome Jums pirmą kartą, kadangi Širvintose gyvename dar neseniai – nuo šių metų vidurio. Anksčiau gyvenome viename iš didesnių Lietuvos miestų. Išėjus į pensiją, o ir bėgant metams tapo sunkiau palaikyti ryšius su Vilniuje įsikūrusiais vaikais. Todėl nutarėme apsigyventi arčiau jų.

Vilniaus variantas po svarstymų atkrito ne tik dėl finansinių skaičiavimų. Pirmiausia, neviliojo galimybė pasinerti į didmiesčio šurmulį. Norėjosi ramybės. Svarstėme kelis variantus, kur apsigyventi, iš kurių patraukliausias pasirodė persikraustymas į Širvintas. Nulėmė ir ekonominiai dalykai, ir tai, kad šis miestelis tampa vis patrauklesnis. Jau po pirmo apsilankymo, kuris pernai kaip tik sutapo su nuostabios Kalėdų eglės įžiebimu, apsisprendėme: kursimės čia. Širvintos gražėja, yra puikių sumanymų, o ir mūsų pažįstami, Širvintų rajone apsigyvenę prieš kelerius metus, atsiliepė puikiai apie žmones, apie čionykštę gyvenimo kokybę. Yra kelios poliklininkos, yra ligoninė, greitoji, pagrindiniai prekybos centrai, vaistinės, tvarkomos viešosios erdvės. Ko daugiau pagyvenusiam žmogui reikia? O ir iki Vilniaus pusvalandis kelio – vaikų šeimos kartais aplanko net po kelis kartus per savaitę, nuvažiuojame pas anūkus ir patys,“ – rašo dabar jau širvintiškių pora.

Nepatiko tvarka dėl laiptinės

Toliau mūsų skaitytojai atskleidžia:

„Išduosime paslaptį: mums Širvintos taip patiko, kad jau pradėjome kalbinti čia persikelti ir mūsų draugus, su kuriais bendraujame nuo jaunystės laikų. Kaip tik šventėms laukiame svečių. Parodysime, mūsų manymu, vėl vieną gražiausių Kalėdų eglių Lietuvoje, pasivaikščiosime apšviestu tiltu, nuvažiuosime į Kernavę, pasieksime Trakus, Vilnių.

Tačiau yra vienas dalykas, kuris neduoda ramybės nuo mūsų apsigyvenimo Širvintose. Tai daugiabučio laiptinė… Nesakome, kad ji prastesnė, nei kitur. Patikėkite, mūsų buvusioji buvo lygiai tokia pat. Ir sienų kampai aptrupėję, ir turėklai sulankstyti, ir pašto dėžutės senos… Tik buvo vienas skirtumas – tvarka ir švara joje. Apsigyvenus pastebėjome, kad siekių sutvarkyti miestą yra, o štai palaikyti švarą laiptinėje, bent jau mūsiškėje, ne visada pavyksta. Bando tvarkytis patys gyventojai, bet juk žinote, kaip būna. Gyvena ir ligotų, sunkiai judančių žmonių, yra jaunų šeimų, kurios darbuojasi ne Širvintose, grįžta tik permiegoti, taigi ir švara laiptinėje – diskutuotinas dalykas. Atvyks svečių, ir taip nemalonu juos bus atsivesti į, mūsų akimis, nelabai švarią laiptinę. Gerai, kad gyvename neaukštai, tai papildomai apsitvarkysime patys, papuošime. Tačiau pati problema iš esmės tai išliks.

Girdėjome, kad Širvintose kai kur žmonės net siūlosi tvarkyti laiptines už papildomą mokestį. Juk yra bedarbių, yra pensininkų, kurie taip norėtų prisidurti. Bet juk žinome, kad daug kas ima strigti, kai kalba pakrypsta apie pinigus. O ir nelegalu darbuotis be patentų, be sumokamų mokesčių.

Mieste, kur mes gyvenome, šias laiptinių tvarkymo paslaugas teikė namą administruojanti įmonė. Gyventojai nutarė ir pasamdė. Diskusijų buvo. Bet kai pritarė daugiau kaip pusė namo gyventojų, kitiems beliko sutikti. Mokestis buvo įtrauktas į sąskaitą. Aišku, kartais buvo ir priekaištų dėl tų darbų kokybės, tačiau namo komendantas pasiskųsdavo, ir problemos būdavo operatyviai išsprendžiamos.

Norėtume pasiteirauti: negi Širvintos yra per mažas miestas, kad namą prižiūrinti butų įmonė negalėtų teikti panašios paslaugos? O gal čia ji nereikalinga, gal tik mums taip atrodo?“ – teiravosi mūsų skaitytojai.

Šluota nepadės. Būtina šluostė

Nors savo laiku „Širvintų kraštas“ jau yra kėlęs panašias problemas, skaitytojų mintys tebėra aktualios. Pernai išgirdome nusiskundimą, kad viename iš mieste esančių namų „kažkieno iniciatyva“ buvo nurodyta gyventojams pagal grafiką tvarkyti visą laiptinę. Esą laiptinėje net buvo pakabintas grafikas ir užuomina, kad taip daroma Savivaldybės nurodymu.

  • Labai nepatogu su kibiru lakstyti iš penkto aukšto iki pirmo, ir atgal, – svarstė vieno buto gyventojas. – Gal geriau, kad kiekvienas butas paeiliui tvarkytų tik laiptus iki savo aikštelės?

Tačiau toks variantas, pasirodo, netenkino kito buto gyventojo:

  • Gerai tiems, kurie gyvena viršutiniame aukšte, nes jie valytų tik tai, ką patys primina. Ogyvenantiems pirmame aukšte reikėtų valyti ir tai, ką primina visų aukštų gyventojai ir jų svečiai. Kuo žemesni aukštai, tuo daugiau purvo.

Skaitytojų paminėtos laiptinių tvarkymo paslaugos yra teikiamos ne viename mieste. Kai kur kaštai už tai yra įskaičiuoti į administravimo mokestį, kai kur yra imamas papildomas mokestis. Ten, kur yra įkurtos namo bendrijos, įvairiai sprendžiami laiptinių tvarkymo reikalai ir už tai imamas mokestis.

Tyrimas parodė siaubingą situaciją

Kaip esame rašę, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija atliko daugiabučių namų laiptinių tyrimą ir nustatė, kad nevalomose laiptinėse bakterijų ir pelėsinių grybų skaičius dešimtis kartų didesnis, nei periodiškai valomose bendrojo naudojimo patalpose. Nešvariose laiptinėse mikrobiologai aptiko ir žmogaus sveikatai pavojingo auksinio stafilokoko bakterijų. Nesiimdami laiptinių tvarkymo, gyventojai ne tik nesirūpina patalpų higiena ir estetika, bet ir rizikuoja savo bei aplinkinių sveikata.

Tada specialistai pastebėjo, kad kai kurie gyventojai laiptines tvarko patys tiesiog sušluodami smėlio ir purvo likučius. „Tačiau klaidinga manyti, jog pavojingus užkratus galima išnaikinti periodiškai valant laiptines sausuoju būdu. Net jei jos atrodo švarios, dar nereiškia, kad taip yra iš tikrųjų. Kokybiškai išvalyti bendrąsias patalpas įmanoma tik naudojant specialias priemones – pradedant įvairiais valikliais ir baigiant oro ozonavimu“, – tada žiniasklaidoje teigė vienos iš valymo paslaugas teikiančios bendrovės vadovas.

Gintaras Bielskis

P. S. Su skaitytojų laišku „Širvintų kraštas“ supažindino Širvintose daugiabučius eksploatuojančią UAB „Širvintų šiluma“: ar nėra minčių ir Širvintų gyventojams pasiūlyti tokią paslaugą? Kreipėmės ir į Širvintų rajono savivaldybę.

Laukite tęsinio.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.5 (2 įvert.)

4 Atsakymai į “Laiškas redakcijai: „Miestas gražėja. Bet to nepasakysi apie laiptines“”

  1. kaimyne parašė:

    tai gal imkime ir patys susitvarkyme vietas, kur kasdien po 5 kartus praeiname, anksciau proboemos nebuvo, visi savo kiemus ir laiptines tvarkeme, kodel daba apsileidome?

  2. to arvis parašė:

    Jeigu vis Širvintų žmonės taip mastytų, tai tik dar arkliais jodinėtume ir būtumę užstrigę viduramžiuose.

  3. to Arvis parašė:

    Visiskai apdorotos smegenys. Nepagydomai.

  4. Arvis parašė:

    Lengviausias darbas imti iš gyventojų mokesčius ir nieko nedaryti. Kas gi valys tas laiptines, kai net gatvės nevalytos (išskyrus apie savivaldybės pastatą) O kiek bus surinkta pinigų ir kiek išleista niekas niekada nesužinos. Matyt visai prastai miesto biudžete, sugalvojo naują mokestuka. Laikykitės visi gerbėjai gražių švenčių, eglučių, bei trinkelių mylėtojai.

Comments are closed.

scroll to top