Reanimuotas „Atžalynas“ valstybinėje žemėje nestatys daugiabučio

„Atžalynas“ Širvintoms paliko apleistą valstybinės žemės sklypą.

Kiek daugiau nei per metus „Širvintų kraštas“ kelis kartus rašė apie Širvintų ir Vilniaus teismuose nagrinėjamą bylą dėl trečią dešimtmetį skaičiuojančių griuvėsių Upelio gatvėje likimo. Lietuvai tik iškovojus Nepriklausomybę, Širvintų mieste susibūrusi Gyvenamųjų namų statybos bendrija „Atžalynas“ 1991 metais čia pradėjo statyti 40 butų daugiabutį gyvenamąjį namą. Tačiau sumontavus pamatus ir rūsio patalpų pertvaras, įrengus laiptinių į rūsį aikšteles, konkrečiai – pastačius mažiau kaip dešimtadalį namo, statybos sustojo ir niekada nebebuvo atnaujintos. Pati statybvietė, bėgant metams, apaugo krūmais, teritorija virto šiukšlynu.

Jei prie statybvietės ir pasirodydavo kokia technika, tai tik tam, kad išvežti pamatų blokus ar kitas likusias konstrukcijas. Ilgainiui nebeliko ką ir vežti – nusiaubtoje statybvietėje riogsojo tik pavienės pamatų duženos.

Širvintose teismas iš pradžių patenkino reikalavimą, kurį išdėstė „Atžalynas“

Viltis atsikratyti skaudulio gimė, kai į teismą kreipėsi Nacionalinė žemės tarnyba. Ji paprašė įpareigoti „Atžalyno“ bendriją savo lėšomis atlaisvinti valstybinės žemės plotą. Taip pat pašalinant pastato likučius ir pasirūpinti pastato ir nuosavybės teisės išregistravimu iš Nekilnojamojo turto registro.

Tačiau iš mirusiųjų prikelta „Atžalyno“ bendrija, Širvintose jau siejama su buvusio mero Kęstučio Pakalnio valdoma įmone, nesutiko su tokiais reikalavimais. Ji pabandė ne aukciono būdu įsigyti ar išsinuomoti šį žemės sklypą. Buvo pareikšta, kad ji tęs gyvenamojo namo statybas, o to daryti negali, kol nėra teisių į žemę.

Nacionalinė žemės tarnyba aiškino, kad nebaigta statyba faktiškai yra sunykusi, valstybinė žemė pastato eksploatavimui nėra naudojama, jokia ūkinė veikla nėra vykdoma. Paaiškėjo, kad „Atžalynas“ žemės nuosavybės teisės ar valstybinės žemės naudojimo teisę suteikiančio dokumento neturi. Statyba nėra galima, nes neišlikę nei projektinės namo dokumentacijos, nei daugelio kitų dokumentų. Be to, pagal Žemės įstatymą, „Atžalyno“ bendrija negali nei įsigyti, nei išsinuomoti ne aukciono tvarka žemės statyboms. Motyvas – sklype nėra pastatyto statinio, kurį galima būtų naudoti pagal paskirtį ir kuriam eksploatuoti būtų reikalingas žemės sklypas.

Tačiau 2012 metais vykęs teismas Širvintose kažkodėl nusprendė kitaip ir įpareigojo sudaryti su „Atžalyno“ bendrija valstybinės žemės sklypo nuomos sutartį.

„Atžalynas“ Vilniuje nieko nepešė, o byla nagrinėta iš naujo

Šį teismo sprendimą Nacionalinė žemės tarnyba apskundė Vilniaus apygardos teismui, kuris 2018-ųjų vasarą bylą išnagrinėjo ir šį Širvintų teismo sprendimą panaikino. Byla grąžinta pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Šių metų vasario 26-ąją pagaliau buvo patenkintas Nacionalinės žemės tarnybos ieškinys. Juo įpareigota bendriją „Atžalynas“ savo lėšomis atlaisvinti valstybinės žemės sklypą, pašalinant pastato likučius. Įpareigota pateikti duomenis VĮ Registrų centrui dėl pastato ir nuosavybės teisių išregistravimo iš Nekilnojamojo turto registro per 3 mėnesius nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos. Tuo pačiu buvo atmestas „Atžalyno“ priešieškinys. Jame gyvenamojo namo bendrija prašė įpareigoti jai išnuomoti ar parduoti minėtą žemės sklypą.

Iš teismo sprendimo pasitvirtino Širvintose sklandžiusios kalbos, jog, vaizdžiai sakant, iš už pamatų kyšo Kęstučio Pakalnio ausys. Bylą nagrinėjant iš naujo, „Atžalyno“ pirmininkas Marius Urbonas teismui pateikė 2018 metų spalio 25 dieną sudarytą jungtinės veiklos sutartį su UAB „Underhill Baltic“, kurios vadovas ir yra Kęstutis Pakalnis. Pagal šią sutartį šalys kooperuoja bendrus resursus ir yra pasirengusios tęsti statybas.

Priimdamas tokį sprendimą, teismas dabar jau atkreipė dėmesį ir į „prikeltą“ bendriją. Bylos nagrinėjimo metu buvo nustatyta, kad tėra vienas žinomas „Atžalyno“ narys, pats Marius Urbonas. Būtent jis posėdžio metu nurodė, kad kitų narių nėra. Žodžiu, vienas žmogus-bendrija! Teismui nepateikta jokių kitų įrodymų apie „Atžalyno“ sudėtį, ar ji nepasikeitė nuo 1992 metų, taip pat apie bendrijos narių pasiryžimą statyti daugiabutį namą.

Kreipėsi su apeliaciniu skundu

Žmonės sako, kad skęstantis griebsis ir už skustuvo ašmenų. Dabar jau taip galima pasakyti ir apie nei tai fiktyvią, nei tai tikrai veikiančią „Atžalyno“ bendriją. ji dėl šio sprendimo civilinėje byloje pateikė apeliacinį skundą Vilniaus apygardos teismui. Praėjusį antradienį, gruodžio 17-ąją, buvo paskelbta šio teismo teisėjų kolegijos nutartis. Ja Gyvenamojo namo statybos bendrijos „Atžalynas“ apeliacinis skundas atmestas, o Vilniaus regiono apylinkės teismo 2019 m. vasario 26 d. sprendimas paliktas nepakeistas. Didžiulėje, net 14 puslapių apimančioje nutartyje atpasakota pati bylinėjimosi istorija ir bylos esmė. Taip pat išdėstyti argumentai, kodėl „Atžalynas“ turi atlaisvinti valstybinės žemės sklypą.

„Iš Nekilnojamojo turto registro išrašo matyti, kad ginčo žemės sklype įregistruotas nebaigtos statybos pastatas – gyvenamasis, kurio baigtumas yra 8 proc., priklausantis atsakovei nuosavybės teise. Tačiau lemiamą reikšmę turi ne sklype esančių statinių teisinio registravimo duomenys, bet faktinės situacijos vertinimas.

Teismas, įvertinęs Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Širvintų skyriaus 2018 m. spalio 17 d. faktinių duomenų patikrinimo vietoje akte Nr. FD-858-(5.63.) ir antstolės Virginijos Paunovienės 2018 m. spalio 24 d. Faktinių aplinkybių konstatavimo protokole Nr. 0186/18/014, užfiksuotas faktines aplinkybes bei Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktiką, padarė išvadą, kad iš atsakovės pastato pamatų yra likę tik fragmentai, kurie objektyviai daugiabučio gyvenamojo namo statybai tęsti nėra tinkami ir negali būti naudojami. Teismas sprendė, kad ginčo statinys atsakovei priklausantis pastatas – gyvenamasis namas yra išnykęs – t. y. visiškai sugriuvęs, sunaikintas ir nugriautas. Konstatavus statinio išnykimą, jis ir daiktinės teisės į jį turi būti išregistruoti,“ – išdėstyti vieni iš argumentų.

Taip pat pažymima, kad „Sunykus nebaigtam statiniui, pamatų likučių kaip atskiro statinio pagal registre numatytą paskirtį, t. y. gyvenamąją, nėra galimybės naudoti. Vadinasi atsakovė nevaldo valstybinėje žemėje esančio statinio, atitinkamai ir nenaudoja valstybinio žemės sklypo pastatui eksploatuoti. Todėl ji ir neturi teisės į valstybinės žemės sklypo nuomą ar pardavimą ne aukciono būdu,“ – viename iš argumentų dėstė Kolegija.

Prieštarautų Konstitucijai

Paminėjusi mūsų jau įvardytą faktą, kad bendrija „Atžalynas“ sudarė jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį su UAB „Underhill Baltic“ dėl namo statybos, Teisėjų kolegija pažymėjo, kad teisės aktuose nenustatyta galimybės be aukciono išsinuomoti valstybinę žemę būsimam pastatui eksploatuoti ar ateityje planuojamai veiklai vykdyti. „Tokie veiksmai prieštarautų sąžiningos konkurencijos principui, įtvirtintam Lietuvos Respublikos Konstitucijos 46 straipsnio 4 dalyje. Atsakovė siekia, kad jai būtų išnuomota ar parduota valstybinė žemė be aukciono būsimam pastatui eksploatuoti, o tai vadovaujantis Žemės įstatymu nėra galima,- tiek bendrijai, tiek jos partneriui kirto teisėjų kolegija.

„Džiaugiuosi, kad melo ir žmonių mulkinimo istorija, Širvintose trunkanti dešimtmečius, pagaliau pasibaigė. „Atžalyno“ pamatai ir ši 2015 m. nuotrauka netrukus taps tik nemaloniais prisiminimais! Nepaisant UAB „Underhill Baltic“ įtakos bei palaikymo (visi žinome, kam ši įmonė priklauso), nepaisant metų metus trukusių teisminių ginčų. Šiandien visus širvintiškius sveikinu su pergale – Vilniaus apygardos teismo nutartimi, gyvenamojo namo statybos bendrijos „Atžalynas“ apeliacinis skundas atmestas!

Kaip dar 2019 m. vasario 26 d. nusprendė Vilniaus regiono apylinkės teismas, bendrija „Atžalynas“ savo lėšomis privalo atlaisvinti valstybinės žemės plotą, esantį Upelio g. 18, Širvintų mieste, pašalinti pamatus ir pateikti duomenis VĮ Registrų centrui dėl pastato ir nuosavybės teisės išregistravimo iš Nekilnojamojo turto registro per 3 mėnesius nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos. Sprendimas įsiteisėjo 2019 m. gruodžio 17 d., tad jau kovą Širvintose vienu vaiduokliu turėsime mažiau. Pavojingų, grėsmę sveikatai ir saugumui (ypač vaikų) keliančių apleistų teritorijų Širvintose neturi būti! To sieksime visais įmanomais būdais, – apie priimtą sprendimą „Facebook“ paskyroje parašė merė Živilė Pinskuvienė, paskelbusi ir dabar jau negrįžusia istorija tapusią nuotrauką.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (5 įvert.)

16 Atsakymų į “Reanimuotas „Atžalynas“ valstybinėje žemėje nestatys daugiabučio”

  1. BIRUTE parašė:

    LABAI GERAI, PUIKI PERGALE, PAGALIAU

  2. kiparisas parašė:

    smagi zinia, tik galetu tie, pries daug daug metu gave pinigus, grazinti zmonems….

  3. jurate parašė:

    sirvintose gyvenu dar ne taip seniai, i vyro teviske atvykome pries gerus 7 metus, tad nelabai zinau priesistoriu, bet apie sita neva planuojama daugiabuti esu girdejusi kalbu, kai pries daug daugmetu zmonems buvo zadamas naujas daugiabutis,zmones savo pinigus investavo, gal net valdzios buvo palaimintas, bet kalbos liko kalbomis, pinigai nuplauke, daugiabucio nebuvo, daug metu buvo pavojingi griuvesiai palikti, gerai, bus sutvarkyta

  4. Rasa parašė:

    pagaliau pagaliau pagaliau, ismes savosiuksles ir gyventojams bus saugu

  5. Begonija parašė:

    Girdejau, kad naujas

    baseinas atrodo super.

  6. Begonija parašė:

    Girdejau, kad naujas baseinas atrodo super.

  7. Šizė parašė:

    Bus tas baseinas, bus. Neverkit, nes tie didžiausi verksniai sėdi smarvėje ir į tokias vietas vis tiek nevaikšto.

  8. paskutinei parašė:

    Ne visi tokie dainingi kaip jusu chorelis, kuris turbut 5 metus gieda, kad Pinskuviene nieko nedaro ir viskas blogai. Reikejo ankciau pasidaryti, ko nedarete? Kas padaryta, tai tik dabar, ankstesniu darbu kazkaip nesimato. Tik paslovinimai, kaip buvo gerai. Nesakau, kad buvo blogai savuju kuopai. O kaip kitiems?

  9. Jurgeliui parašė:

    Ai tik nenusišnekėkit dėl to baseino.. kaip gerai vaidinti vargšelius ir sakyti, kad kalti apskundimai, kai iš tiesų kaltas esi pats ir statybų bendrovė, nevykdžiusi įsipareigojimų, padariusi statybose daug broko ir galų gale išvis bankrutavusi. Labai gerai kaltę kažkam permesti, kad nereiktų savo atsakomybės šioj vietoj prisiimti, ane? Įsikando vieną dūdelę, kad dėl visų stringančių projektų kalti skundikai ir kitos nemoka. „Aš nekaltas, aplinka kalta“, kaip kažkas sakė….

  10. to gyventojas parašė:

    Ant šiukšlyno dar niekas daugiabučio nepastate.

  11. paskutiniam parašė:

    🙂

  12. tete valgo konservus parašė:

    Kadangi sssr sugriove landsbergis tai del nepastatyto daugebucio kaltas sarpauskas,nes jis tesia landsbergio polytika.

  13. baisu parašė:

    Na aisku, kad negali tiek metu tie pamatai buti. Jeigu būtu susspėję prie ruso, tai turetume dar viena daugiabutį. Deja, kapitalistų laikais statyti kazka nenaudinga.

  14. Vincas parašė:

    Prisiminkime kad ne prie Pinskuvienės NŽT pradėjo judinti šį reikalą, o dar tada kai valdė Pakalnis, Jasiukevičius. Ko gero ir teismas 2012 metais apgynė bendriją tik todėl kad tuomet karaliavo „gerieji“ rajono carai.

  15. jurgis parašė:

    Sitoje situacijoje labiausiai gaila zmoniu, kurie pries 30 metu sukiso savo santaupas statyboms ir niekada nematys pastatytu butu. Tiesa ta, kad ir tie , kurie nesukiso i statybas pinigu, irgi pinigai nuvertejo ir nieko is jų neliko. Žodziu, zmones buvo suvedzioti. O gyventojo kvailam komentarui galiu pridurti, jeigu GEROSIOS valdzios ir GERIEJI merai per 30 metu nieko nesugebejo pastayti, tai Pinskuviene ant senu sukiuzusiu pamatu tikrai nepastatys. Oir kodel ji turi statyti? Jeigu to imtusi, tuoj pasipiltu skundai, komisijos, stabdymai, tyrimas ir kitas balastas. Nauja baseina jau seniai galetume tureti, jeigu ne apskundimai ir visokie trukdymai.

  16. gyventojas parašė:

    Matau, kad Pinskuvienė ir jai tarnaujantis laikraštukas džiaugiasi, kad Širvintose nebus statomas daugiabutis ir širvintiškiai negalės apsigyventi naujuose butuose.

Comments are closed.

scroll to top