Konteinerių aikštelės rajono kapinėse: reikalingas darbas ar nauji rūpesčiai?

Įrengiama antžeminių konteinerių aikštelė Pyplių kapinaitėse.

Širvintų rajono savivaldybės administracija šiais metais sparčiai įgyvendina ES lėšomis finansuojamą projektą, kurio metu daugelyje rajono kapinių yra įrengiamos antžeminės konteinerių aikštelės. Rodos, pasikeitimų nedaug – konteineriai kapinėse stovėjo ir anksčiau, tačiau dabar bus suformuotos aikštelės, jos išklotos trinkelėmis, kad tiek kapus tvarkantiems žmonėms išmesti atliekas, tiek vežėjams privažiuoti ir ištuštinti konteinerius būtų patogu, o svarbiausia – įmanoma.

Tiesa, prasidėjus šio projekto darbams „Širvintų kraštas“ sulaukė ne vieno skaitytojo skambučio. Vieni klausia, kodėl aikštelei parinkta viena, o ne kita vieta, kiti piktinasi, kad aikštelė – kapinių teritorijoje, o ne šalia jų.

Norėdami pateikti išsamų paaiškinimą, kreipėmės į Savivaldybę ir sulaukėme Administracijos direktoriaus pavaduotojos Dovilės Audėjūtės atsakymų į klausimus.

-Kodėl yra įgyvendinamas šis projektas?

-Ne vienerius metus stebėjome situaciją, kalbėjomės su seniūnais, sulaukdavome gyventojų ir atliekų vežėjų nusiskundimų, nes:
• šalia daugelio didesnių kapinių mišrių komunalinių atliekų konteineriai būdavo išdėstyti padrikai, ne vienoje, o keliose vietose, dėl to surinkti ir išvežti atliekas būdavo labai sudėtinga.
• ne vienoje vietoje konteineriai buvo pastatyti sunkiai privažiuojamose vietose, o juk reikia suprasti, kad atliekas veža sunkiasvoris transportas
• kai kurie atliekų konteineriai stovėjo šalia esančių privačių sklypų ribose. Suprantama, kad žmonės tuo piktinosi – kuris norėtų, kad jo privačioje žemėje stovėtų šiukšlių konteineris, atliekų surinkti važiuotų sunkiasvorės mašinos ir pan.

Dėl šių priežasčių buvo nuspręsta įrengti šiuolaikinius reikalavimus atitinkančias antžeminių konteinerių aikšteles. Be to, Lietuva yra įsipareigojusi skatinti atliekų rūšiavimą, todėl jei seniau prie kapinių stovėdavo tik mišrių atliekų surinkimo konteineriai, tai dabar čia stovės ir šie, ir rūšiuojamų atliekų konteineriai. Antžeminių konteinerių aikštelių įrengimas šalia kapinių padės palaikyti švarą ir tvarką, vietose kuriose pridera rodyti pagarbą išėjusiems artimiesiems.

-Ar Savivaldybė sulaukia gyventojų nusiskundimų? Kokie jų motyvai?

-Taip, pradėjus projekto darbus, sulaukėme ne vieno skambučio ir kreipimosi. Dažniausiai žmonės nepatenkinti dėl parinktų aikštelės vietų, nuogąstavo, kad jos per arti kapaviečių, kad atvažiuojantis transportas nepadarytų žalos. Ne kartą vykome į įvairias rajono kapines apžiūrėti situacijos ir spręsti kylančias problemas. Buvo atvejų, kai bendrą sutarimą pavyko surasti, konteinerių aikštelių vietos buvo tikslinamos (pavyzdžiui, vienose kapinaitėse, kuriose vienintelė galima aikštelei vieta buvo labai arti senų kapaviečių, buvo priimtas sprendimas atkelti tvorą tam, kad konteineriai stovėtų ne visai šalia kapų, o už tvoros; kitose konteinerių pastatymo vietą atitraukėme toliau nuo įėjimo ir kt. Tačiau buvo ir tokių atvejų, kai didesnių pakeitimų negalėjome daryti, nes aikšteles projektavo specialistai pagal nustatytus reikalavimus.

-Paaiškinkite, prašome, mūsų skaitytojams, kokie yra tie reikalavimai? Kaip projektuojant naujas konteinerių aikštelės parenkamos jų įrengimo vietos?

-Visų pirma, svarbu suprasti, kad Europos Sąjunga, skirdama finansavimą projektams, nustato ir reikalavimus, kurių privaloma laikytis. Kitu atveju tiesiog negautume lėšų.

Vienas iš pagrindinių reikalavimų – kad antžeminės atliekų konteinerių aikštelės galėjo būti projektuojamos tik valstybinėje žemėje ir specialiai kapinėms suformuotuose žemės sklypuose. Daugeliu atvejų kapinių teritorijos yra apsuptos privačių sklypų, todėl teko žmonėms paaiškinti, kad nepaisant erdvių, galbūt ir nenaudojamos šalia esančios žemės, privačioje nuosavybėje vykdyti projekto darbų negalėjome. Privaloma užtikrinti ir gerą privažiavimą prie aikštelių, juk atskirų kelių kapinėse šiukšliavežei nenutiesi, todėl kiekvienu atveju ne kartą buvo važiuojama, žiūrima ir ieškoma geriausio įmanomo varianto.

Projektuotojai vietas aikštelėms parinko labai atsakingai vadovaudamiesi normatyviniais atliekų tvarkymo ir statybos dokumentais. Juose nustatyti privalomi atstumai, apskaičiuotas konteinerių poreikis pagal žmonių srautus, atsižvelgta į požemines komunikacijas bei kitus aspektus.

Dėkojame už atsakymus.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+