Kaip širvintiškis pasinaudojo proga pareklamuoti savo miestą

Simas Buinickas Širvintose.

Simas Buinickas Širvintose.

Jei prie Naujametinio stalo užvirs diskusija, kokios markės automobiliai mūsų šalyje pretenduotų į „nacionalinio automobilio“ titulą, ko gero, nuomonės smarkiai išsiskirtų. Tikėtina, kad dalis lietuvių tikintų, kad tokios garbės vertas tik „Audi“ ir dar kartą „Audi“, kiti pirmenybę atiduotų „Volkswagen“ markei, treti manytų, kad mūsų šalies keliais daugiausia važinėjama „Opel“ markės automobiliais. Ir greičiausiai nė vienas nepaminėtų „Fiat“ markės, kuri prieš trejus metus, suskaičiavus šalyje įregistruotus automobilius, net nepateko į penkioliktuką. Tai reiškė, kad Lietuvoje „Fiat“ automobilių buvo įregistruota mažiau, nei penkioliktuką baigiančių „Škoda“ (22 225).

Statistika, aišku, būtų kiek kita, jei „Fiat“ markei į „kompaniją“ būtų buvę įtraukti ir kitos kilmės „fiatai“, pagaminti Lenkijoje ar Sovietų Sąjungoje. Juk „Polski Fiat“ ar „Lada“ iš esmės buvo tie patys itališki fiatai, turintys nedidelių konstrukcinių pakeitimų. Tačiau, tikėtina, ir ji nebūtų „Fiat“ markės įspraudusi bent į dešimtuką, kadangi tiek „Polski Fiat“, tiek „Lada“ automobiliai į aukštas vietas nepretendavo. Prieš trejus metus automobilių markių viršūnėse karaliavo trys vokiški brendai – „Volkswagen“ (apie 225 tūkst.), „Audi“ (apie 156 tūkst.) ir „Opel“ (apie 115 tūkst.). Tuo tarpu „Fiat“ pateko tarp tų kitų į penkioliktuką nepatekusių markių, kurių automobilių šalyje buvo įregistruota mažiau (apie 143 tūkst.) nei „Audi“.

Pasidomėti „Fiat“ automobilių pozicijomis paskatino keli faktai, kritę į akis pakilus nuo Kalėdų stalo. Pirmiausia, „Fiat“ ateitis mūsų šalyje nėra tokia beviltiška, kaip gali pasirodyti iš pateiktų skaičių: „Regitros“ duomenimis, per vienuolika šių metų mėnesių Lietuvoje buvo įregistruoti 8162 nauji „Fiat“ markės automobiliai, o tai beveik dvigubai daugiau nei antroje vietoje pagal populiarumą atsidūrusių naujų „Toyota“ automobilių (4336). Galbūt prie tokio neįtikėtino „Fiat“ populiarumo prisiddėjo ir tas faktas, kad neseniai Baltijos šalyse viešėjęs popiežius Pranciškus važinėjosi tik kukliais „Fiat Tipo“ automobiliais, kurių bazinės komplektacijos kaina nesiekia nė 13 tūkst. eurų. Pasibaigus popiežiaus vizitui, vienas šis automobilis buvo perduotas Lietuvoje įsikūrusiai vienuolių kongregacijai, likusius penkis nutarta parduoti.

„Fiat“ Lietuvoje turi garbingą istoriją. Pakanka prisiminti tą faktą, kad pirmasis mūsų kariuomenės šarvuotas automobilis buvo „Fiat“ markės – jį 1919-ųjų gegužę Lietuvos kariai užgrobė kovose su bolševikais. Tai buvo dviem kulkosvaidžiais ginkluotas ratinis šarvuotas automobilis „Ižorskij Fiat“, kurį lietuviai pavadino „Žaibu“.

Lietuvos Prezidentai tarpukariu turėjo trijų firmų automobilius, ir vienas jų buvo minėto koncerno. Kai po 1926 metų valstybės perversmo į valdžią sugrįžo Antanas Smetona, jis kurį laiką dar naudojosi prancūzišku kabrioletu „Delaunay-Belleville 12CV“ ir „Mercedes-Benz“. Vėliau buvo nupirktas limuzinas „Fiat 519“. Automobilis buvo nupirktas visiškai naujas, o tokio modelio „Fiatų“ buvo pagaminti … vos 25 vienetai! Tai buvo milžiniškas reprezentacinis limuzinas, varomas 4,8 litro darbinio tūrio varikliu, pasiekiančiu 77 arklio galias. Šiuo automobiliu, teigiama, prezidentas Antanas Smetona vykdavo į Palangą atostogauti. Kadangi iš pradžių jokio plento tarp vakarų ir rytų Lietuvos nebuvo, prezidentas vykdavo traukiniu, kurių viename iš vagonų būdavo vežamas erdvusis „Fiat“.

„Fiat“ markės automobiliu po prieškario Kauno važinėdavosi rašytojas Balys Sruoga.

1938-aisiais Lietuvoje buvo įregistruotas 2301 lengvasis automobilis. Daugaiusia buvo „opelių“ (418), „fordų“ (411), „ševroletų“ (224), „buickų“ (119), „kraislerių“ (106), „daimlerių“ (91), „študebekerių“ (67) ir „pakardų“ (56). Tačiau buvo ir 45 „fiatai“.

Šiandien „Fiat“ – tai galingas automobilių koncernas, kuriam priklauso ne tik šios automobilių markės prekės ženklas. „Fiat“ (tai pirmosios „Fabbrica Italiana Automobili Torino“ raidės, tačiau lotynų kalba žodis fiat taip pat reiškia „tebūnie“) koncernas valdo tokius automobilių ženklus kaip „Alfa Romeo“, „Dodge“, „Chrysler“, „Jeep“, „Lancia“, „Maserati“, „Mopar“, „Ram“.

Simas Buinickas Širvintose.

Simas Buinickas Širvintose.

Per Kalėdų laikotarpį viešojoje erdvėje šmėkštelėjo ir Širvintų kilmės „Fiat“ akcentas“. Interneto naujienų portalas 15min.lt paskelbė pasakojimą apie rajono gyventoją Simą Buinicką, kuris atsiliepė į portalo iniciatyvą žiemą pasivažinėti … kabrioletu. Esmė ta, kad šis jaunas vyras, mūsų ištikimiems skaitytojams žinomas ir kaip arbūzų šiltnamyje augintojas, ir kaip lankstymo iš popieriaus virtuozas, turi itališką kabrioletą „Fiat Barchetta“, kurių, Simo žodžiais, Lietuvoje įregistruota vos apie dešimt.

Kaip rašo 15min.lt, rubrikos „Gazas“ inicijuotas pasivažinėjimo žiemą kabrioletu tikslas yra suteikti žmonėms kuo daugiau džiaugsmo, juos prajuokinti ir parodyti, kad Kalėdas galima pasitikti nebūtinai vien tik stoviniuojant eilėse prie prekybos centrų – yra ir linksmesnių užsiėmimų. Ir Vilniuje, ir Kaune, ir Širvintose, ir Alytuje važinėjantys kabrioletais sulaukė teigiamų emocijų: žmonės mojavo, šypsojosi, prašė kartu nusifotografuoti!

Simas Buinickas tapo vienu pirmųjų, kuris atsiliepė į 15min.lt iniciatyvą. Jo turimu 20 metų senumo „Fiat Barchetta“ (it. – laivelis) portalo kūrybinė grupė važinėjosi po Širvintas, grožėjosi mūsų Kalėdų egle. Kaip žurnalistams teigė Simas, prieš tai jis turėjo ir kitų kabrioletų: „Renault Megane“, „Chrysler Sebring“, tačiau „fiatas“ jį užbūrė. „Buvau girdėjęs kalbų, kad, nusipirkęs Barchetta, nenorėsiu jos parduoti. Taip ir nutiko. Ji nei per didelė, nei per maža. Tiesa, kaip ir visi italai, rūdija. Bet vis tiek labai miela“, – 15min.lt grupei pasakojo Simas. Jis papasakojo ir apie šio automobilio „trūkumus“: savitos konstrukcijos durų rankenėles, kurias ne visuomet sugeba atsidaryti greitkelyje tranzuojančios merginos, mat šios rankenėlės mėgsta traukti drėgmę, tad žiemą užšąlal taip pat tą dalyką, kad automobilyje nėra standartinės daiktų dėtuvės („bordačioko“), jos vietoje įtaisyta oro pagalvė.

Simas Buinickas Širvintose.

Simas Buinickas Širvintose.

Taigi šaunu, kad širvintiškis ne tik atsiliepė į linksmą iniciatyvą, bet ir pasinaudojo proga, kad dar labiau pareklamuoti atsinaujinančias Širvintas ir nuostabią Širvintų kalėdinę eglę, kurios apžiūrėti atvyksta nemažai svečių.

ŠK
15min.lt nuotr.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

2 Atsakymai į “Kaip širvintiškis pasinaudojo proga pareklamuoti savo miestą”

  1. labas parašė:

    Saunuolis Simas, reikia skleisti zinia apie musu krasta

  2. rinkejas parašė:

    reklama…………………

Comments are closed.

scroll to top