Iki šiol dešimtadalis rajone gyvenančių žmonių už atliekas nemokėjo

2017 m. pabaigoje pasibaigė mišrių komunalinių atliekų vežėjo konkursas ir buvo pasirašyta nauja sutartis. Širvintų rajono savivaldybės taryba, siekdama užtikrinti kokybišką atliekų tvarkymą ir kontrolę, nusprendė, kad naujas atliekų vežėjas paslaugas pradės teikti jau šių metų balandžio 1 dieną. Nuo šios dienos taip pat įsigalios vietinė dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą. 

Štai atsakymai į pagrindinius iškilusius klausimus, kuriuos pateikė Širvintų rajono savivaldybės administracija.

– Kas bus naujasis atliekų vežėjas?

Savivaldybės skelbtą viešąjį konkursą mišrioms komunalinėms atliekoms surinkti ir išvežti laimėjo UAB „VSA Vilnius“. Su laimėtoju pasirašyta 5 metų trukmės atliekų tvarkymo sutartis. Senasis atliekų vežėjas UAB „Ecoservice“ Širvintų rajono savivaldybėje rinko ir toliau rinks antrines (popieriaus, plastmasės, metalo) atliekas.

– Kodėl būtent nuo balandžio 1 d.?

3 mėnesių pasiruošimo terminas, numatytas sutartyje, reikalingas tam, kad naujasis atliekų vežėjas galėtų pasiruošti tinkamai ir kokybiškai teikti paslaugas pagal naujas konkurso sąlygas – aprūpinti savivaldybės gyventojus konteineriais, juos sužymėti elektroniniais RFID žymekliais, instaliuoti GPS bei duomenų perdavimo sistemas.

– Kokius pasikeitimus pajus rajono gyventojai?

Pasirašius naują 5 metų trukmės atliekų tvarkymo sutartį su viešojo konkurso nugalėtoju, bus siekiama įgyvendinti principą „teršėjas moka“. Tam pasitarnaus ir dvinarė rinkliavos sistema. Kita naujovė – veiklą pradės naujas atliekų tvarkymo sistemos administratorius, atsakingas už rinkliavos apskaitą ir surinkimo kontrolę. Tai yra mokėjimo pranešimus gyventojai gaus tiesiogiai iš administratoriaus. Rinkliava bus renkama į UAB „Širvintų šiluma“ sąskaitą ir pervedama į savivaldybės biudžetą. Iš surinktų rinkliavos lėšų bus atsiskaitoma su atliekų tvarkytojais ir su atliekų vežėju. Naujoji apmokėjimo tvarka ir tiesioginiai administravimo metodai bus aiškesni ir teisingesni bei naudingesni visiems gyventojams.

– Paaiškinkite plačiau principą „Teršėjas moka“.

Atliekų tvarkymo išlaidas turi apmokėti atliekų turėtojas. Sutikim, kad visi gyventojai turi daugiau ar mažiau šiukšlių. Vadovaujantis Vyriausybės patvirtintomis vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklėmis, mokestį sudaro pastovioji dalis (būtina atliekų tvarkymo infrastruktūrai palaikyti) ir kintamoji dalis (priklausanti nuo atliekų kiekio).

Širvintų rajono savivaldybės daugiabučių namų butuose gyvenančių savininkų, besinaudojančių bendraisiais konteineriais, mokestį sudarys pastovioji ir kintama dalis pagal registruotus asmenis. Individualiuose namuose gyvenančių ir turinčių individualius konteinerius savininkų ar jų įgaliotų asmenų mokesčio pastovioji dalis mokama už nekilnojamojo turto vienetą, o kintamoji – už konteinerio ištuštinimą, kurių skaičius priklausys nuo registruotų asmenų skaičiaus.

Pastoviąją rinkliavos dalį mokės visi Širvintų rajono savivaldybės nekilnojamojo turto objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys.

Kintamoji dalis galės būti neskaičiuojama, jeigu gyventojas laiku deklaruos, kad tam tikrą laikotarpį nesinaudos savo nekilnojamuoju turtu. Pvz. išvyks kažkuriam laikui į užsienį. Apie tai informavęs administratorių bei laiku pateikęs kaip pagrindžiantį įrodymą elektros, vandens sunaudojimo rodiklius, bus atleidžiamas nuo rinkliavos kintamosios dalies mokėjimo. Šių principų taikymas yra reglamentuotas savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse bei vietinės rinkliavos nuostatuose.


– Kuo naujoji tvarka pranašesnė už senąją?

Iki šiol galiojusi atliekų tvarkymo sistema ir apmokestinimo tvarka neskatino rūšiavimo ir neužtikrino pakankamos teršėjų kontrolės, savivaldybė neturėjo duomenų apie dabartinio atliekų vežėjo sutartis su gyventojais, bendrijomis ir kt. Vežėjo duomenimis, tai sudarė iki 90 procentų. Vadinasi, 10 procentų buvo teršėjų, kurie šiukšlino, bet už atliekų tvarkymą nemokėjo.

Mokėsime visi, tačiau skirsis dvinarės rinkliavos dydžiai: daugiabučiams ir individualiems namams, viešbučiams, gydymo, maitinimo bei kt. įstaigoms, sodininkų, garažų bendrijoms. Kiekvieno jų veikla, turinti įtakos atliekų susidarymui, yra labai skirtinga, todėl susidaro ir skirtingos jų aptarnavimo sąnaudos.

– Ką reikėtų žinoti Širvintų rajono gyventojams?

Nekilnojamojo turto savininkus skatinčiau atsakingai peržiūrėti ir sutvarkyti registrų duomenis. Taip pat peržiūrėti savo objekte priregistruotų ir faktiškai gyvenančių asmenų skaičių, kad išvengtų nesklandumų. Pasikeitus buto ar namo savininkams, nepamiršti pristatyti VĮ Registrų centro nekilnojamojo turto registro išrašą, pažymėjimą apie nekilnojamojo daikto ir daiktinių teisių į jį įregistravimą nekilnojamojo turto registre. Tam kad UAB „Širvintų šiluma“ turėtų aktualią informaciją apie klientus ir galėtų parengti pranešimus, yra įdiegta bendra apmokėjimo sistema ir rengiama klientų duomenų bazė.

Dar kartą norėčiau paskatinti gyventojus rūšiuoti atliekas. Individualių namų gyventojai turi specialius konteinerius, komposto dėžes ir mato, kad po rūšiavimo komunalinių atliekų į konteinerį patenka labai maža dalis. Daugiabučių namų gyventojai turi galimybę naudotis rūšiavimo aikštelėse esančiais spalvotais konteineriais (teletabiais). Stebėjimo kontrolė rodo, kad miesto gyventojai rūšiuoja labai vangiai. Šalia šių „teletabių“ dažnai matome sudėtas stambiagabarites atliekas. Tačiau čia joms ne vieta. Šalia miesto yra Šniponių stambiadabaričių atliekų aikštelė, kur tokios atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai. Prašome gyventojų neteršti prie konteinerių, nes už jas sumokame vežėjui papildomai.

Dėkojame už atsakymus ir skaitytojams dar kartą skelbiame šiuo metu galiojančias rinkliavos įmokas už metus.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

6 Atsakymai į “Iki šiol dešimtadalis rajone gyvenančių žmonių už atliekas nemokėjo”

 1. Tetulė parašė:

  Iki mūsų sklypo šiukšliavežės neatvažiuoja. Ar šiukšliavežės pasvers šiukšles? Nes mokama už orą!

 2. ssas tikrai sakau parašė:

  kodel ne visi turi konteinerius o visas siukles sukisa i kamina ir tersia ora vieni moka saziningai kiti juokiasi kaskas atsakingas turi pasidometi kodel jisai neturi konteinierio ir kur tie zmones meto siukles

 3. Gyventojas parašė:

  Ecoservice buvo gerai.

 4. Gyventojas parašė:

  Labai blogi komentarai apie šią firmą. Paslaugos nekokybiškos.

 5. gedas parašė:

  Kas nustate tokias kainas,savivaldybes taryba ar VSA Vilnius,ir dar,arsi kaina menesine,uz kubus ir tt.

 6. Mika parašė:

  Kaip įrodyti jejgu vaikas studentas ir gyvena pas teta Kaune be nuomos sutartės .

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+