Karšta tema: Ir vėl apie pinigus…

 Suirzusio skaitytojo redakcijai atsiųsta nuotrauka

Suirzusio skaitytojo redakcijai atsiųsta nuotrauka

Kiek ir kam mokame už senukų globą? Šį klausimą keliame ir ieškosime atsakymų gavę skaitytojo laišką. Kartu su laišku prisegta nuotrauka, kurioje, žmogaus teigimu, darbo dieną užfiksuotas Širvintų parapijos globos namų valdytojo Sigito Kirtiklio darbo automobilis savų namų kieme. Žmogus suirzęs. Pasak jo, visas miestas kalba apie tai, kad asmuo, vadovaujantis senelių namams, yra dažnas laidotuvių giedotojas (ne paslaptis, kad dažnai ir darbo metu, ne paslaptis ir tai, kiek tokios paslaugos kainuoja), taip pat sklinda kalbos, kad darbiniu automobiliu esą žmonės važiuoja apsipirkti į Lenkiją (?!). O juk algą gauna iš senelių sumokamų pinigų. Ar tai leistina? Skaitytojas stebisi, kodėl niekas nekontroliuoja, ar didžiulė kaina už senelio priėmimą į globos namus yra todėl, kad išlaikytume tokius ponus?

Suprantama, skaitytojo išsakyti pastebėjimai gali būti tiesa, gali būti ir perdėti. Tačiau sutikite, kad nėra dūmų be ugnies. Juk tikrai gyvenime yra daug dalykų, kuriuos pavadiname „vieša paslaptimi“. Keisčiausia, kad tokių „viešų paslapčių“ neretai turi tie, kurie dedasi didžiausiais skaidruoliais.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje yra 110 globos namų, kuriuose gyvena daugiau kaip 5 tūkst. senyvo amžiaus žmonių. Dėl greitėjančio gyvenimo tempo vis daugiau žmonių savo pagyvenusius, pasiligojusius artimuosius patiki globoti įstaigoms, šių socialinių paslaugų poreikis auga.

Kaip su senelių globa yra mūsų rajone? Pradėsime nuo to, kad Širvintose veikia vieni savivaldybei priklausantys socialinės globos namai, įsikūrę Širvintų r. socialinių paslaugų centre. Juose šiuo metu gyvena apie pusšimtį senyvo amžiaus ir neįgalių žmonių. Savivaldybės administracijos teigimu, dar 15 rajono senukų gyvena kitose globos įstaigose. Tarp jų – ir Širvintų parapijos globos namuose.

Kodėl uždavėme klausimą apie tai, kiek ir kam mokame? Nes už socialinę senukų globą iš tiesų mokame mes visi: t.y. moka savivaldybė iš biudžeto, kurį po mažą dalelę sukaupiame visi mes, mokesčius mokantys piliečiai. Paslaugos finansuojamos iš pačios savivaldybės biudžeto, o jei asmuo yra pripažintas turintis sunkią negalią, savivaldybei skiriama valstybės dotacija.

Žinodami, kad kiekvienas iš mūsų finansuojame socialinės globos paslaugas, turime visą teisę pasidomėti ir tuo, kam skiriami pinigai, kiek kainuoja globa, kiek „nubyra“ įstaigų vadovams, ar gali jie pietauti važiuoti darbo automobiliu?

Skaitytojams pateikiame atsakymus, gautus iš Savivaldybės administracijos.

Kiek Širvintų rajono žmogui kainuoja socialinės globos paslaugos?

– Globos paslaugų kainą nustato patys globos namai. Nuo šių metų sausio 1 d. senyvo amžiaus asmenims ir suaugusiems asmenims su negalia kainuoja:

Socialiniame paslaugų centre, kuris pavaldus Savivaldybei, – iki 544 Eur, o žmogui su sunkia negalia – 682 Eur.

Parapijos globos namuose – iki 600 Eur, o žmogui su sunkia negalia – 730 Eur (Savivaldybė yra gavusi Parapijos namų valdytojo S. Kirtiklio raštą apie kainos didinimą).

Kiek už globą turi mokėti pats žmogus, o kiek tos sumos dengia Savivaldybė? Juk 544-750 eur per mėnesį – ko gero, neįkandama suma nė vienam senoliui.

– Jokio atskiro mokesčio už globą žmogui nėra. Didžiąją dalį paslaugų kainos apmoka Savivaldybė. Iš globojamojo už pragyvenimą įstaigoje išskaičiuojama 80 proc. gaunamos pensijos, taip pat į kainą įeina ir iš Savivaldybės gaunama priežiūros ar slaugos išlaidoms skirta kompensacija. Jei asmuo vienišas, turi nekilnojamojo turto, asmens mokėjimo dydis gali padidėti 1 proc. turto, viršijančio savivaldybės normatyvą, dalimi.

Kiek kainuoja patekimas į Socialinį paslaugų centrą ir į Parapijos globos namus?

– Jokio mokesčio už patekimą į Socialinių paslaugų centro globos padalinį nėra. Apie papildomus mokesčius Parapijos globos namuose informacijos neturime, bet tokių neturėtų būti.

Ar Savivaldybei žinoma atvejų, kai globojami senukai užrašo savo turtą globos įstaigoms?

– Socialiniame paslaugų centre, pavaldžiame Savivaldybei, tokių atvejų nebuvo ir teisės aktų nustatyta tvarka netgi negali būti. Kaip yra Parapijos namuose, atsakyti negalime.

Kas kontroliuoja lėšų panaudojimą? Kas atsakingas už suteikiamų paslaugų kokybę?

– Savivaldybės įstaiga Socialinių paslaugų centras už savo veiklą atsiskaito Savivaldybės tarybai, teikdama tiek veiklos, tiek finansines ataskaitas. Teikiamų paslaugų kokybę tiek Savivaldybės, tiek privačiuose globos namuose kontroliuoja Socialinių paslaugų priežiūros departamentas.

Kas nustato atlyginimus globos įstaigų vadovams?

– Socialinių paslaugų centro direktoriui atlyginimas nustatomas Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo ir Širvintų r. savivaldybės tarybos nustatyta tvarka. Jo dydis yra griežtai reglamentuotas. Kaip vadovo atlyginimas yra nustatomas Parapijos globos namuose, komentuoti negalime.

Kiek vidutiniškai už senelių globą Savivaldybė sumoka šiai įstaigai per metus?

– Per metus Savivaldybės Parapijos globos namams sumoka vidutiniškai apie 40 000 Eur. Prie šios sumos dar prisideda 80 proc. kiekvieno gyventojo pensijos.

Patikslinkite, kiek šiuo metu tiksliai Širvintų r. gyventojų globojama Parapijos globos namuose?

– 12.

Taigi, apart aiškios paslaugų kainos ir faktų, kiek mes visi sumokame Parapijos globos namams už 12 senukų priežiūrą, iš Savivaldybės daugiau nepešėme. Tiesiog skaitytojas pats gali pasvarstyti, kas būtų, jei valstybinės įstaigos vadovas darbo metu su darbiniu transportu važinėtų ne tik namo pietauti, bet dar ir kažkur papildomai uždarbiauti? Vieša inkvizicija su spauda ir televizija priešakyje būtų garantuota. Galbūt todėl žmonėms ir skaudu matyti, kad galimai yra pelnomasi iš vienos pažeidžiamiausių mūsų visuomenės dalies – senukų globos?

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

103 Atsakymai į “Karšta tema: Ir vėl apie pinigus…”

 1. autoriams parašė:

  ačiū už straipsnį. Primenate apie parapijos senelių globos namus, juose labai gražu, jauku ir gera. Tikrai gera namų atmosfera. Kiekvienas pastebėtas, pamatytas, įvertintas. Puiku, kad tokie namai yra Širvintose. Kiek darbo vietų jie atneša…

 2. ponui nenustebino parašė:

  o kiti teisingi laikrasciai stebina??? nes ten i informacija ar zurnalistika net nepanu, copy paste nuo kitu lietuvos tinklapiu arba purvas neatitinkantis fktu, dirbti nereikia, kopina viska is kitu portalu ir ale laikrastis… kaip tokie dalykai leidziami…plagijuojama

 3. to Nenustebino parašė:

  Gerai, kad reaguojate į protingus komentarus.

 4. Nenustebino parašė:

  Nenustebino ir komentaras to Nenustebino. Gerai, kad skaitote daug laikraštukų.

 5. to Nenustebino 2018-01-24 13:20 parašė:

  Kai paskaitau ta laikrastuka kur „zurnaliste“ raso, tai matau vis „kilima aukstyn“, ten neisivaizduoju, kur gali buti purvo pilstymo virsune??

 6. Nenustebino parašė:

  nenustebino nei šitas „straipsnelis“, nenustebino ir pateikta propaganda. Nieko naujo neatradau- vis ta pati situacija- nežinia koks skaitytojas klausia, nežinia kas teiraujasi administracijos nuomonės, nežinia koks administracijos darbuotojas atsako, nežinia kodėl nėra paklausta asmens ir institucijos apie kuriuos rašoma? Bijo pasirašyti? ko bijo? Ar tai čia oficiali Širvintų savivaldybės visuomenės informavimo priemonė, kurią paskaičius, visiškai neįmanoma suprasti, kur skaitytojo nuomonė, kur oficiali valdžios žinia? Nenustebino šis straipsnis, bet ir neįtikino… Vienas dalykas, ką pavyko suprast- mano, kaip skaitytojo nuomonė- šis „laikraštukas“ objektyvumo prasme vis ritasi žemyn ir žemyn, pasitikėjimo informacijos tikrumu jau nebejaučiu

 7. klausykas parašė:

  o tai ta tilta per ziema ir pastatys?

 8. saunu parašė:

  saunu, kad pagaliau paviesinop visiems zinomus darbelius

 9. Anonimui parašė:

  niekas nepriimtu i globos, jei kisenes pustustes

 10. Anonimas parašė:

  Jeigu šiandien, neduok dieve , tektų rinktis senelių namus Širvintose, net nesuabejociau…. tik savivaldybės socialinius globos namus.Teko matyti ir palyginti pačiai abiejus…Prioritetas iš mano pusės RYŠKIAI atitektų socialiniui paslaugų centrui.Ir artimiesiems taip pat rekomenduočiau. Šitoje vietoje nepadėtų ir Parapijinių globos namų maistas….

 11. Ona parašė:

  niekas nieko cia nepila purvais, je9gu kyla itarimu, yra kazkokiu gandu, reikia imtis priemoniu, daryti patkrinima ir issiaiskinti, kas kaip, jei tiesa, kas rasoma, imtis priemoniu, o jei ne, tada tiesiog palikti po senovei, bet nereaguoti negalima, asmeniskai tikrai teko tokias kalbas girdeti, kas cia parasyta, gal is pirsto lauzta, o gal ne, bet kalbos tokios eina,todel reikia patikrinti

 12. is sono parašė:

  Kaip negera ant dusios paskaicius situos komentarus, kiek pykcio ir pagiezos zmonese, kiek neapykantos. Paprastai po SK straipsniais tiek purvo niekada nebudavo, konkretus lyderis iki siol buvo „teisingas“ laikrastis, zmones su purvais maisantis. Tik „teisingojo“ ispuolius pajute zmones supranta, kaip jauciasi cia apspjaudyti zmones. Kaip truksta santarves ir susiklausymo ir vardan ko tas piktumas?

 13. Karšta tema parašė:

  o jur dęjot tą vaikiną su treningais ir kepka iš viršutinės vinjetės? Labai jo trūksta.

 14. Onas parašė:

  Ale kiek čia straipsnyje primeluota! Kaip visad Pinskuvienės laikraštis. Taigi pirmiausia, Net tarybos posėdyje berods skyrė degalus Pinskuvienei važinėti – kiekiai tonomis. Antra, savivaldybė pinigų Parapijos globos namams neskiria, tai valstybės lėšos, o savivaldybė tik juos perduoda ir nieko su jais padaryti negali. Galėtų – iškart savo gėlytėms atimtų. Ir, pagaliau, o koks jūsų reikalas kaip gyvena parapijos globos namai, jeigu seneliai ir bažnyčia sutaria tarpusavyje. Pavydit, kad pas juos geriau? Susitvarkykit savo įstaigose!

 15. Anonimas parašė:

  a

 16. Ramune parašė:

  Svarbiausia, kaip pasirūpina seneliais. Kaip jie jaučiasi tuose globos namuose. Žinom, kad ir asmeninį laiką, ir širdį seneliams aukoja Sigitas kai to reikia. Daro jis tą be reklamos, kukliai ir su meile kiekvienam. Stiprybės…

 17. jane parašė:

  Prie Pinskuvienes labai isgrazejo miestas.

 18. to Stasys parašė:

  Negražbyliaukite, ponia.

 19. Stasys parašė:

  Galimai prireikė gerb. Kirtiklio darbo vietos krištolinės ponios saviems tai ir kabinasi prie garbingo žmogaus. Tegul pačios paviešina, kiek mums kainavo atleistų žmonių kompensacijos ir patikrina, ar savivaldybei pavaldžių įstaigų direktoriai nevažinėja namo valdišku transportu. Matėm ne kartą bet kažkodėl tylima. O gal jiems galima, ko negalima kitiems?

 20. Remigijus parašė:

  kai kas megsta pameluoti, jei nezinote, tai geriau ir nekomentuokite, isminciai, o straipsnyje nieko naujo neparase, visi zinojo tik niekas neviesino

 21. salnai parašė:

  apsimelavor gerbiamaai, ministras buvo ir kitur nuvykes, ir jo patarejos taip pat

 22. šalna parašė:

  Savivaldybė dirbtinai neleidžia mūsų rajono žmonėms į parapijos globos namus patekti, tam, kad paskui politiškai neparankų žmogų galėtų skūsti. Pats ministras atvaževęs gyrė ne valdiškus, o parapijos globos namus. Į valdiškus , kažkodėl jo nieks net nevedė. ….O mokesčių mokėtojų daug daugiau pinigų nuteka valdininkų važinėjimams valdiškais automobiliais, ir net savų mašinų remontams už valdiškus pinigus. 🙂 Taip, kad juokiasi puodas, kad katilas juodas. 😀 Krislas brolio akį labiau matosi, negu savoj rąstas. 😀

 23. to rai parašė:

  tai taryboi yra, tai ir skyrius yra, bet nieko apie ji negirdim

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+