Leonas Vaicekauskas

Didžiosios Kovos Apygardos partizanų ir Nepriklausomybės kovų vietomis

Širvintų kapinėse buvo pagerbti kariai, žuvę 1919-1920 metų Nepriklausomybės kovose.

Širvintų kapinėse buvo pagerbti kariai, žuvę 1919-1920 metų Nepriklausomybės kovose.

Spalio 7 dieną buvo organizuotas žygis Didžiosios Kovos Apygardos partizanų ir 1919-1920 metų Nepriklausomybės kovų vietomis maršrutu: Širvintos-Družai-Vindeikiai-Kaimynėliai-Musninkai-Pigonys-Čiobiškis-Rusių Ragas. Šio žygio organizatoriai: Vilniaus apskrities Karaliaus Mindaugo šaulių 10-tosios rinktinės Širvintų šaulių 10-toji kuopa, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Širvintų skyrius bei Širvintų savivaldybė. Savo žygį organizatoriai norėjo įprasminti net keliomis Lietuvai labai svarbiomis datomis: lygiai prieš 97 metus 1920-tųjų spalio 7 dieną, buvo pasirašyta Suvalkų sutartis; prieš 80 metų, kaip rašyta 1937 metų spalio 7 dienos „Trimito“ numeryje (Nr. 40), Širvintose įsikūrė pirmieji šauliai; prieš 15 metų (2002-taisiais) buvo atkurta Širvintų šaulių kuopa; prieš 70 metų (1947-taisiais) buvo nužudytas Didžiosios kovos apygardos vadas Jonas Misiūnas-Žaliasis Velnias; spalio 7 dieną Lietuvoje švenčiama Kūno kultūros ir sporto diena bei Krašto apsaugos diena.  Skaityti daugiau »

Į sportą keitėsi ne vaikų, o mokytojų požiūris

Žygiuoja Musninkų vidurinės mokyklos lengvosios atletikos komanda. Priekyje - Leonas Vaicekauskas.

Žygiuoja Musninkų vidurinės mokyklos lengvosios atletikos komanda. Priekyje - Leonas Vaicekauskas.

Neseniai Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija išplatino informacinį pranešimą „Mokinių gyvensenos tyrimas atskleidė sveikos gyvensenos trūkumus“. Toks tyrimas visos Lietuvos mastu atliktas pirmą kartą. Jis nėra džiuginantis. Nors tyrimo metu paaiškėjo, kad dauguma Lietuvos vaikų jaučiasi laimingi ir savo sveikatą vertina gerai (taip mano 5 iš 6 šalies vaikų), tačiau labai mažai vaikų teigė užsiimantys sportu – tai ne pamokų metu daro vos 1 iš 10 moksleivių. Nerimą kelia tai, kad mokyklinio amžiaus vaikų sveikatos elgsena yra gana prasta, sveikatai įtaką darančių rizikos veiksnių rodikliai aukšti. Bloga padėtis dėl alkoholio, tabako bei narkotikų vartojimo. Paaiškėjo, kad net 1 iš 5 vaikų Lietuvoje per pastaruosius 12 mėnesių rūkė. Trečdalis vaikų per pastaruosius 12 mėnesių vartojo alkoholį. Buvo ir kitas svaigiąsias medžiagas vartojusių vaikų – 3 procentai mokinių nurodė per pastaruosius metus vartoję marihuanos, o 1 procentas – kitų narkotikų. Skaityti daugiau »

Širvintų 10-oji jaunųjų šaulių kuopa pasipildė naujais nariais

Iškilmių akimirka

Iškilmių akimirka

Kovo 11 dieną Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos ir Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos mokiniai dalyvavo Vilniuje vykusiose Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos iškilmėse.

Aikštėje prie Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos pastato buvo organizuota jaunųjų šaulių pasižadėjimo ir šaulių priesaikos ceremonija. Grojant Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestrui iškilmingai įnešta Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės vėliava. Susirinkusius šaulius pasveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius, Lietuvos šaulių sąjungos vadas atsargos pulkininkas leitenantas Liudas Gumbinas, Karaliaus Mindaugo 10-osios rinktinės vadas majoras Mindaugas Milius. Skaityti daugiau »

Sporto meistrų veteranų suvažiavime – dėmesys Širvintoms

Po suvažiavimo veteranai neskubėjo skirstytis, bendravo. Dešinėje - L. ir H. Vaicekauskai.

Po suvažiavimo veteranai neskubėjo skirstytis, bendravo. Dešinėje - L. ir H. Vaicekauskai.

Tęsiant gražias tradicijas, šių metų rugsėjo 17 dieną Vilniuje, „Lietuvos ryto“ arenoje, į antrąjį suvažiavimą rinkosi Lietuvos sporto meistrų asociacijos „Penki žiedai“ nariai – aktyviai sportuojantys žmonės, profesionalią karjerą baigę sportininkai, treneriai, sporto darbuotojai.

Suvažiavimo dalyvius iš visos Lietuvos sveikino Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbonavičius, kiti garbingi svečiai. Skaityti daugiau »

Šaudymo varžybose grūdinama jaunoji Lietuvos gynėjų karta

Šaudymo varžybose grūdinama jaunoji Lietuvos gynėjų karta
Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Širvintų šaulių 10-oji kuopa žymių datų – lapkričio 23-osios – Lietuvos kariuomenės dienos, Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos ir Kovo 11-osios – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos progomis organizuoja įvairias šaudymo varžybas. Nuo pat šaunamųjų ginklų atsiradimo mokėjimas šaudyti turėjo didelę praktinę reikšmę, iš kurių svarbiausia – pasiruošimas ginti Tėvynę. Reikia mokytis iš praeities klaidų ir jų nekartoti. Reikia pripažinti faktą, kad pirmieji Nepriklausomybės kovų savanoriai ir vėliau partizanai beveik neturėjo taiklaus šaudymo įgūdžių. Patriotizmo buvo daug, o žinių ir praktinių mokėjimų mažai.
Šaudymo treniruotėse ugdomas pasitikėjimas savimi, sugebėjimas kontroliuoti savo mintis ir emocijas. Tai viena iš priemonių formuojant teigiamą pasaulėžiūrą. Ypač daug laisvalaikio valandų šaudykloje praleidžia jaunieji šauliai ir kandidatai į jaunuosius šaulius. Pradiniai mokymai šaudyti vyksta iš pneumatinio šautuvo ir pistoleto. Šaudome ir iš mažojo kalibro (5,6 mm) šautuvo, o tai jau yra pagrindas šaudant ir iš kovinio ginklo – automato, kulkosvaidžio ir pan.
Pirmosios šių mokslo metų šaudymo varžybos buvo skirtos Lietuvos kariuomenės 97-osioms metinėms paminėti. Buvo šaudoma iš pneumatinio šautuvo, – atstumas dešimt metrų, padėtis – gulom su atrama, trys bandomieji, penki įskaitiniai šūviai. Varžybose dalyvavo 55 Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos mokiniai ir 12 Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos jaunųjų šaulių. „Atžalyno“ progimnazijos direktorė Daiva Klimienė padėkos raštais apdovanojo nugalėtojas – Justiną Sedleckaitę ir Augustę Baravykaitę, išmušusias net po 44 taškus. Antrąją vietą užėmė Adrija Redeckaitė (39 taškai), trečiąją – Karina Mažulytė (38 taškai). Vyresniųjų grupėje jaunieji šauliai šaudė be atramos, geriausių rezultatų pasiekė A. Grinys ir J. Gurskaitė.
Šių metų vasario 1-16 dienomis vyko šaudymo varžybos, skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Buvo šaudoma iš kovinio mažojo kalibro šautuvo. Atstumas -25 metrai, padėtis – gulom su atrama, trys bandomieji, penki įskaitiniai šūviai. Varžybose dalyvavo  Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos 26 vaikinai ir 28 merginos, 14 Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos jaunųjų šaulių ir keletas buvusių jaunųjų šaulių (dabar medžiotojų). Jaunieji šauliai šaudymo įgūdžiais nė kiek nenusileido medžiotojams. Mergaičių grupėje geriausiai šaudė: Aistė Garbatavičiūtė (38 taškai), Augustė Baravykaitė (37 taškai), Justina Sedleckaitė (37 taškai), Adrija Redeckaitė (36 taškai) ir Karina Mažulytė (36 taškai). Vaikinų grupėje – Rėjus Poškus (44 taškai), Nedas Klimas (36 taškai) ir Donatas Makačinas (34 taškai). Vyresniųjų grupėje jaunieji šauliai šaudė be atramos, todėl jų rezultatai buvo blogesni: Artūras Visockas (38 taškai), Lina Surgėlaitė (35 taškai) ir Gabrielė Arlauskaitė (32 taškai).
Šiais mokslo metais rimčiausias jaunųjų šaulių išbandymas buvo Vilniaus rajono Zujūnų šaudymo sporto mokyklos bazėje vykusios Lietuvos mokyklų žaidynių tarpzoninės šaudymo iš pneumatinio pistoleto ir pneumatinio šautuvo varžybos. Dalyvavo Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono, Molėtų, Ignalinos ir Širvintų „Atžalyno“ komandos. Šaudymo iš  pneumatinio pistoleto ir pneumatinio šautuvo komandas sudarė trys vaikinai ir trys merginos. Šaudykloje šaudymo sąlygos buvo geros – puikus apšvietimas, automatinis taikinių pakeitimas. Šaudymo pratimas buvo išties nelengvas. Kiekvienam dalyviui buvo skirta 10 minučių bandomiesiems šūviams. Įskaitai buvo skirta 20 minučių, per kurias reikėjo paleisti 20 šūvių. Šaudyta iš stovimos padėties.
Iš pneumatinio pistoleto taikliausiai šaudė Adrija Redeckaitė (136 taškai), Ieva Eigelytė (117 taškų), Aistė Garbatavičiūtė (104 taškai). Deja, vaikinai pasirodė silpniau. Pirmąją vietą iškovojo Užupio gimnazijos šauliai, antrąją – Vilniaus rajono Zujūnų vidurinė mokykla. Širvintiškiai bendroje įskaitoje surinko 598 taškus ir užėmė trečiąją vietą.
Šaudymo iš pneumatinio šautuvo komandą sudarė 6 dalyviai. Geriausiai šaudė merginos: Augustė Baravykaitė, Justina Sedleckaitė ir Vytautė Lisauskaitė. Komandai taškus pelnė ir vaikinai: Donatas Makačinas, Nedas Klimas ir Ernestas Kašėta. Savo taiklumą, šaudydami individualiai, pasitikrino Mingailė Vasiliauskaitė, Karina Mažulytė ir Deividas Romaška. Abi šaudymo komandos „Atžalyno“ progimnazijai bendrai žaidynių įskaitai pelnė 140 taškų.
Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – jaunieji šauliai paminėjo Vilniuje, prie Krašto apsaugos ministerijos. Dešimt kandidatų, stojančių į Lietuvos šaulių sąjungą, prie generolo J. Žemaičio paminklo pasižadėjo ir prisiekė būti ištikimais Lietuvos valstybei, negailėdami jėgų ir gyvybės ginti ir saugoti jos nepriklausomybę, teritorinį vientisumą ir konstitucinę santvarką. Po karo kapeliono palaiminimo visi renginio dalyviai, skambant garbės sargybos dūdų orkestro maršui, žygiavo prie Seimo rūmų. Jaunieji šauliai labiausiai laukė trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijos ir saliuto salvių, stebėjo Garbės sargybos kuopos pasirodymą bei įvairių kariuomenės rūšių būrių paradą. Tą dieną jaunieji šauliai gavo gerą patriotiškumo ir pilietiškumo pamoką.
Kadangi ne visi nariai galėjo dalyvauti Vilniuje vykusiame iškilmingame jaunųjų šaulių renginyje, todėl iškilminga pasižadėjimo ceremonija buvo suorganizuota kovo 23 dieną „Atžalyno“ progimnazijoje. Jaunųjų šaulių gretas papildė Justina Sedleckaitė, Karina Mažulytė, Ema Tamošiūnaitė, Kamilė Aršauskaitė, Donatas Makačinas.
Šaulius pasveikino Širvintų rajono savivaldybės švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Regina Jagminienė, Širvintų rajono policijos komisariato Viešosios pilicijos skyriaus viršininkas Vladas Butkus. Jaunuosius šaulius palaimino kunigas Egidijus Kazlauskas. Progimnazijos direktorė įteikė geriausiems šauliams, kurie nugalėjo šaudymo varžybose, padėkos raštus.
Renginį papildė įdomi ir turininga šaulių mokymo programa. Širvintų rajono policijos komisariato atstovai Vladas Butkus ir Laurynas Valavičius supažindino su koviniais ginklais, jų sudėtimi ir kovinėmis savybėmis. Lietuvos kariuomenės specialistas Darius Inčiūra supažindino su kareivio ekipuote (neperšaunama liemenė, šalmas, diržai, dėklai ir t.t.). Kiekvienas mokėsi judėjimo ir šliaužimo būdų. Rikiuotės pratimų mokė karys savanoris Mantas Denisovas. Sunkiau sekėsi suprasti orientavimosi paslaptis su žemėlapiu ir kompasu, užtat visai neblogai – pagal įvairius gamtinius objektus, saulę ir laikrodį.
Užsiėmimų pabaigoje Valstybės sienos apsaugos tarnybos Vilniaus rinktinės Lavoriškių užkardos sargybų skyriaus specialistė  kinologė Eglė Krasauskaitė papasakojo apie sienos apsaugą bei savo kelią nuo jaunųjų šaulių būrio vadės iki dabartinės pareigūnės. Be to, Eglė pateikė visiems malonią staigmeną – atėjo dviese, su tarnybiniu šunimi. Teisybę sakant, tarnybinis šuo komandas vykdė geriau nei kai kurie padykę mokiniai. Įdomu buvo stebėti sienos pažeidėjo sulaikymą.  „Nusikaltėlis“ pasislėpė inventoriaus sandėlyje ir tuoj pat buvo surastas… Norinčiųjų nusifotografuoti su keturkoju pasieniečiu susidarė eilutė. Po mokymo programos jaunieji šauliai tobulino krepšinio ir tinklinio žaidimų įgūdžius.
Leonas Vaicekauskas
Širvintų 10-osios kuopos vadas, Lietuvos šaulių sąjungos garbės šaulys
Egle – Valstybės sienos apsaugos tarnybos Vilniaus rinktinės Lavoriškių užkardos sargybų skyriaus specialistė kinologė Eglė Krasauskaitė su savo augintiniu.
Sunelis – Jaunųjų šaulių  ir svečių iš Lietuvos pasienio bendra nuotrauka prisiminimui.
Vilnius – Kuopos vadas Leonas Vaicekauskas ir kandidatai į Lietuvos šaulių sąjungą prie generolo J. Žemaičio paminklo Vilniuje.
Saudykla – Vilniaus rajono Zujūnų šaudymo sporto mokyklos bazė. Jaunųjų šaulių rankose pneumatinis pistoletas ir pneumatinis šautuvas.
Zujunai – Lietuvos mokyklų žaidynių tarpzoninėse šaudymo iš pneumatinio pistoleto ir pneumatinio šautuvo varžybose širvintiškiai užėmė trečiąją vietą.
Vilniaus rajono Zujūnų šaudymo sporto mokyklos bazė. Jaunųjų šaulių rankose pneumatinis pistoletas ir pneumatinis šautuvas.

Vilniaus rajono Zujūnų šaudymo sporto mokyklos bazė. Jaunųjų šaulių rankose pneumatinis pistoletas ir pneumatinis šautuvas.

Karaliaus Mindaugo šaulių 10-osios rinktinės Širvintų šaulių 10-oji kuopa žymių datų – lapkričio 23-osios – Lietuvos kariuomenės dienos, Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos ir Kovo 11-osios – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos progomis organizuoja įvairias šaudymo varžybas. Nuo pat šaunamųjų ginklų atsiradimo mokėjimas šaudyti turėjo didelę praktinę reikšmę, iš kurių svarbiausia – pasiruošimas ginti Tėvynę. Reikia mokytis iš praeities klaidų ir jų nekartoti. Reikia pripažinti faktą, kad pirmieji Nepriklausomybės kovų savanoriai ir vėliau partizanai beveik neturėjo taiklaus šaudymo įgūdžių. Patriotizmo buvo daug, o žinių ir praktinių mokėjimų mažai.

Šaudymo treniruotėse ugdomas pasitikėjimas savimi, sugebėjimas kontroliuoti savo mintis ir emocijas. Tai viena iš priemonių formuojant teigiamą pasaulėžiūrą. Skaityti daugiau »

Buvę Musninkų mokiniai mena mokytoją Vytautą Gaigalą

Laiko uždangą praskleidus
Buvę Musninkų mokiniai mena mokytoją Vytautą Gaigalą
Mokytojas – tai žmogus, kuris dalijasi ne tik žiniomis, bet ir savo patirtimi bei gyvenimiška išmintimi. Jis į savo patirties aruodą krauna viską, su kuo gyvenime susitinka. Būti mokytoju – kilnus pašaukimas. Ypač gražu, kai savo mokytojus prisimena buvę mokiniai. Apie Musninkų vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytoją Vytautą Gaigalą daugiau yra girdėję Musninkų, Bartkuškio krašto žmonės. Vytauto Gaigalo paruošti Musninkų mokiniai rajoniniuose sporto renginiuose būdavo nepralenkiami. Talentingas pedagogas sportiniam musninkiečių gyvenimui negailėjo nei laiko, nei jėgų. Nenuostabu, kad šiandien jį geru žodžiu mini iš Musninkų kilę buvę mokiniai: Helena ir Leonas Vaicekauskai, Vladas Karablikovas, Rimvydas Žiliukas ir kiti.
Vytauto Gaigalo biografijos faktų pateikta knygoje „Mano užrašai“
Vytautas Gaigalas (1926-2002) 1950 metais baigė Kauno valstybinį kūno kultūros institutą ir buvo paskirtas Širvintų vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytoju, po metų tapo direktoriumi. Širvintose darbavosi labai trumpai, įsikūrė Musninkuose ir dirbo Musninkų vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytoju, 1960 metais perėjo į Bartkuškio hidromelioracijos technikumą, po dešimtmečio tapo Bartkuškio aštuonmetės mokyklos kūno kultūros mokytoju. Vytautas Gaigalas nuo ankstyvos jaunystės iki pat mirties rašė dienoraštį. Sūnėno Vaido Gaigalo dėka išleista knyga „Mano užrašai“. Joje pateikiama daug įdomių Vytauto Gaigalo gyvenimo faktų, prisiminimų, vaizdinės medžiagos. Mokytoją Vytautą Gaigalą – žmogų asmenybę – prisimena jo mokiniai.
Rimvydo Žiliuko – Seimo nario Naglio Puteikio padėjėjo – prisiminimai
„Į Musninkų vidurinę mokyklą 1954 metais atvyko gražiai nuaugęs, atletiškas fizinio lavinimo mokytojas Vytautas Gaigalas su žmona Birute Gaigaliene, taip pat mokytoja, – prisiminimais dalijasi buvęs mokinys Rimvydas Žiliukas. – Aš neprisimenu ankstesnio fizinės kultūros mokytojo ir net neprisimenu, ar Musninkuose iki tol apskritai toks buvo. O Vytautą Gaigalą geru žodžiu prisimena ir apie jį kalba visi jo mokiniai. Daugelio širdyse naujasis mokytojas sugebėjo uždegti aistrą sportui, kuri gyva ir daugelio mūsų vaikų bei anūkų širdyse. Mūsų noras dalyvauti varžybose įveikdavo visas kliūtis.
Prisimenu varžybas Bartkuškyje. Ten mūsų komanda buvo apsirengusi kaip kas išmano. Aliukas buvo apsiavęs auliniais batais (vis panašiau į tikrų futbolininkų getrus). O Stasys mūvėjo žydromis sesutės kelnaitėmis (kitokių gauti negalėjo). Girdėdamas ilgaliežuvių pašaipas, jis raudonavo, bet noras bėgti į futbolo aikštę buvo nenumaldomas.
Prisimenu Musninkų centre, aikštėje priešais bažnyčią, surengtą sporto šventę. Ją rengti padėjo visa mokykla, bet pagrindinis rūpestis teko jos sumanytojui mokytojui Vytautui. Jis ir programą parengė, ir mankštino mus porą mėnesių. Visų jos dalyvių įvairiaspalviai marškinėliai, virinant katiluose, buvo nudažyti vienoda ruda spalva. Ir dabar akyse stovi pasipuošusių rudais marškinėliais ir juodomis kelnaitėmis mergaičių eilės, sutartinai atliekančios pratimus. Kaip atrodė berniukai – neprisimenu. Džiaugėsi, stebėjosi ir plojo visi Musninkų ir aplinkinių kaimų gyventojai. Juk dar nė televizijos nebuvo, o tas reginys mums tada prilygo nebent šiais laikais rodomoms olimpiadoms.
Mokytojo Vytauto Gaigalo skatinami verždavomės į Širvintose rengiamas rajono  varžybas. Neatbaidė mūsų net ir tai, kad pavargusiems po varžybų ne kartą tekdavo į Musninkus 14 kilometrų grįžti pėsčiomis. Prisimenu, kaip kartą mus, po varžybų pavargusius ir išalkusius, nesulaukusius transporto į Musninkus, tokia pati entuziastė Birutė Gaigalienė  maitino. Ji iš savo kuklios mokytojos algos pritepė mums sumuštinių, parūpino arbatos. Ilgainiui į mūsų gyvenimą ėmė veržtis civilizacija ir varžytis į Širvintas bei atgal mus ėmė vežioti sunkvežimiu. Ir nesvarbu, kad sunkvežimio kėbule vėjas ar lietus, bet vis dėlto ne pėsčiomis, o važiuo-o-o-oti!
Vytautui Gaigalui pradėjus dirbti Musninkuose daugelyje sporto šakų musninkiečiai tapo lygiaverčiais varžovais netgi pačiam rajono centrui – Širvintoms. Musninkų futbolo, krepšinio komandos ėmė karaliauti Širvintų rajone. Musninkiečiams pavykdavo įveikti  netgi gyventojų skaičiumi dešimteriopai juos pranokstančias Širvintas.
Talentingo pedagogo pažadinta aistra sportui neblėsta iki šiol. Ryškiausias jo darbų tęsėjas musninkietis Leonas Vaicekauskas, išgarsinęs Musninkų ir apskritai Širvintų vardą, savo mokytoją netgi pralenkė apdovanojimų gausumu.“
Helena Vaicekauskienė iš Vytauto Gaigalo mokėsi mokytojo darbo abėcėlės
„Mokytojo darbo abėcėlės išmokau iš Vytauto Gaigalo, – sako  buvusi mokinė Helena Vaicekauskienė. – Žavėjo mokytojo kaligrafiškas raštas. Visa informacija, visi stendai buvo parengti nepriekaištingai. Juos mokytojas gamino prie braižymo stalo. Visa mokytojo tvarkoma dokumentacija buvo ideali.
Atmintyje išliko mokytojo paruošta sportinė apranga. Mes, Musninkų mokyklos mokiniai, vieninteliai rajone turėjome sportinius marškinėlius su mokyklos emblema, numeriais, netgi kapitono marškinėliai būdavo pažymėti.
Ypatingos būdavo mūsų slidės. Netgi jos sunumeruotos. Mokytojas leisdavo sekmadieniui pasiimti slides namo ir paslidinėti. Jas patys tvarkydavome, jeigu reikėdavo, sutaisydavome. Mokytojas reikalavo, kad sporto inventorius būtų tvarkingas, niekada nedrausdavo juo pasinaudoti. Mokytojo buto prieangyje gulinčius kamuolius mokiniai laisvai galėdavo pasiimti. Pažaidę vėl padėdavo į vietą.
Mokytojas labai rūpinosi mokinių sveikata. Pietus mokiniai privalėjo valgyti tuo pačiu metu, griežtai laikydavosi treniruočių grafiko, į varžybas veždavo tik paruoštus vaikus. Treniruotės vykdavo nuo pat rugsėjo mėnesio, mokytojui talkindavo vyresniųjų klasių mokiniai. Vyresnieji jaunėliams organizuodavo varžybas po pamokų, o į rajonines rungtynes  vykdavome šeštadieniais ir sekmadieniais.  Rajoninės varžybos vykdavo per mokinių atostogas 2-3 dienas. Tuomet apsistodavome Vytauto Gaigalo uošvės, gyvenusios Širvintose, namų kieme. Ten nusiprausdavome, persirengdavome, netgi slėpdavomės nuo širvintiškių antpuolių, kai jie pralaimėdavo rungtynes.
Linksmiausias prisiminimas – kelionė rogėmis iš Musninkų į slidinėjimo varžybas Širvintose. Mokiniai, mokytojo padedami, netgi patys Musninkuose įsirengė sporto salę.“
Leonui Vaicekauskui mokytojas buvo darbštumo ir  pareigingumo pavyzdys
„Seniai išsiblaškė po platųjį pasaulį Musninkų mokyklą garsinę jaunystės draugai. Prieš ketvertą metų kilo mintis visiems susirinkti į būrį ir prisiminti prabėgusius metus, – prisiminimais dalijosi iš Musninkų kilęs Leonas Vaicekauskas. – Susitikimas pavyko, deja, mūsų gretos kasmet retėja. Susirinkę prisiminėme mūsų visų gerbiamą ir mylimą kūno kultūros mokytoją Vytautą Gaigalą.
Mes dar buvome visai nedideli vaikai, kai į Musninkus atvyko jaunas, atletiškas mokytojas Vytautas Gaigalas. Tai buvo mokytojas asmenybė. Jis mane iki šio žavi savo darbštumu, pareigingumu, tvarkingumu, santūrumu. Iki šiol stebiuosi, kaip mokytojui pavykdavo pasiekti sąmoningos drausmės per pamokas, treniruotes. Jis niekada nepakeldavo balso, pakakdavo tik žvilgsnio. Gal mes, vaikai, tuomet buvome drausmingesni, sąmoningesni ir labiau motyvuoti?
Mokytojo žinios ir organizaciniai gebėjimai stebino daugelį mokinių. Mokytojas stiprino ir turtinio mokyklos sportinę bazę, organizuodavo talkas. Sunku įsivaizduoti, kaip mokiniai sugebėdavo su kastuvais taip lygiai nuskusti ir išlyginti 400 metrų ilgio ir 6 metrų pločio bėgimo taką. Kūno kultūros pamokos vykdavo lauke, tik gimnastika kuklutėje sporto salėje. Mokytojas mus mokindavo kūno ir kamuolio valdymo technikos, komandinių veiksmų, įvairių derinių. Nenuostabu, kad musninkiečiai, atvykę į varžybas Širvintose, nuolat laimėdavo pirmąsias vietas. Tuomet rajoninės sporto varžybos būdavo masiškesnės ir įvairesnės. Į varžybas atvykę kaimų mokyklų vaikai miegodavo Širvintų mokyklos klasėse, netgi tekdavo ant šieno. Niekada mokytojas neveždavo į varžybas neparuoštų mokinių. Tik po intensyvių krepšinio, tinklinio, lengvosios atletikos, slidinėjimo, gimnastikos treniruočių pavykdavo tapti rajono čempionais. Musninkiečiai savo apranga visada išsiskirdavo iš kitų. O tai vis mokytojo nuopelnas. Sportinį gyvenimą mokytojas pateikdavo stenduose, juos gražiai apipavidalindavo, pats fotografuodavo, pats gamindavo nuotraukas.
Atmintyje išliko slidinėjimo pamokas. Pats mokytojas puikiai slidinėjo. Kopimo į kalną, nusileidimo, stabdymo technikos mokė ir Musninkų miestelio bei aplinkinių kaimų vaikus. Mokytojas negailėdavo vaikams sportinio inventoriaus: slidžių neturintys mokiniai jas paimdavo iš mokyklos šeštadienį ir grąžindavo pirmadienį. Musninkų apylinkių kalnai ir kalneliai mirgėdavo nuo jaunųjų slidininkų. Vaikams tai buvo ir pramoga, ir sportas.
Iš mokytojo Vytauto Gaigalo išmokau daugybės dalykų. Būtent mokytojo paskatintas savo gyvenimą susiejau su sportu.  Mokytojo rekomenduotas pradėjau dirbti rajono sporto draugijų ir organizacijų sąjungos tarybos pirmininku. Ne vieną kartą teko konsultuotis su savo buvusiu mokytoju, kuris niekada negailėdavo geranoriškų patarimų ir draugiškų pamokymų. Dirbdamas ilgą laiką bendravau su mokytoju Vytautu Gaigalu, jau Bartkuškio žemės ūkio technikumo dėstytoju. Bartkuškyje mokytojas subūrė stiprias vyrų ir moterų tinklinio komandas, įrengė geriausią rajone sporto salę. Šalia sporto salės buvo įrengta pirmoji rajone šaudykla. Joje vykdavo treniruotės ir varžybos.
Vytautas Gaigalas dirbo Bartkuškio hidromelioracijos technikumo karinio rengimo vadovu, teko daugybę kartų su mokytoju bendrauti seminaruose, pasitarimuose. Visus rajono mokyklų karinio rengimo vadovus žavėjo paties Vytauto Gaigalo rankomis pagaminti stendai, skoningai ir estetiškai juose pateikta vaizdinė medžiaga. Mokytojo parengti sportininkai varžybose laimėdavo daugybę prizų. Jie puošdavo ne tik Bartkuškio mokyklą ir technikumą, bet ir tarybinio ūkio kontoros sienas.
Iniciatyvinė grupė, kurią sudaro buvę Vytauto Gaigalo mokiniai Rimvydas Žiliukas, Algis Subata, Vladas Karablikovas, Helena ir Leonas Vaicekauskai,  gavusi Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos vadovų ir kūno kultūros mokytojų pritarimą, remiama kaimo bendruomenės „Spindulys“, nusprendė mokytojo atminimą pagerbti rengiant kasmetį krepšinio turnyrą Vytauto Gaigalo taurei laimėti.“
Mokytojo atminimui bus rengiamas krepšinio turnyras
Pasak Helenos Vaicekauskienės, spalio 24 dieną Musninkų Alfono Petrulio gimnazijos sporto salėje vyks vyrų 3×3 krepšinio turnyras Vytautui Gaigalui atminti. Krepšinio aikštelėje susitiks įvairių kartų sportininkai: ir tie, kurie pirmuosius žingsnius pradėjo kaip Vytauto Gaigalo mokiniai, ir tie, kuriuos jau moko šio mokytojo buvę mokiniai, ir tie, kurie aktyviai dalyvauja Musninkų bendruomenės „Spindulys“ projekto „Auginkime sveiką žmogų“ renginiuose.
Kilni buvo mokytojo Vytauto Gaigalo misija šioje žemėje. Šiandieną jo pradėtus darbus tęsia buvę mokiniai. Iniciatyvinė grupė kviečia visus tuos, kurie neabejingi krepšiniui, dalyvauti rungtynėse. Komanda nugalėtoja bus apdovanota Vytauto Gaigalo mokinių Viliaus Jurkūno ir Vlado Karablikovo įsteigtu pereinamuoju prizu bei bendruomenės „Spindulys“ medaliais ir diplomais.
Romas Zibalas
Nuotraukos iš Helenos ir Leono Vaicekauskų asmeninio albumo
1. Vytauto Gaigalo šeima: žmona Birutė, dukra Rūta, sūnus Vytautas.
2. Musninkų vidurinės mokyklos mokytojų kolektyvas.
3. Mokytojo Vytauto Gaigalo (centre) vadovaujami Musninkų mokyklos mokiniai rajono spartakiadose skynė pirmąsias vietas.
4. Musninkų jaunieji sportininkai (pirmas iš dešinės – Leonas Vaicekauskas). 1960 metai.
5. Vytautas Gaigalas (pirmas iš kairės) – Bartkuškio hidromelioracijos technikumo dėstytojas. Leonas Vaicekauskas (centre) įteikia apdovanojimą Juozui Mikalajūnui.
6. Jaunieji Musninkų slidininkai drauge su mokytoju Vytautu Gaigalu (antroje eilėje penktas iš dešinės).
7. Vytautas Gaigalas su keturiomis mokinių krepšinio komandomis, rajono varžybose laimėjusiomis pirmąsias vietas (pirmoje eilėje pirma iš kairės – Helena Vaicekauskienė).
8. Mokinys Leonas Vaicekauskas ruošia medžiagas Musninkų mokyklos stadiono statybai.
Jaunieji Musninkų slidininkai drauge su mokytoju Vytautu Gaigalu (antroje eilėje penktas iš dešinės).

Jaunieji Musninkų slidininkai drauge su mokytoju Vytautu Gaigalu (antroje eilėje penktas iš dešinės).

Mokytojas – tai žmogus, kuris dalijasi ne tik žiniomis, bet ir savo patirtimi bei gyvenimiška išmintimi. Jis į savo patirties aruodą krauna viską, su kuo gyvenime susitinka. Būti mokytoju – kilnus pašaukimas. Ypač gražu, kai savo mokytojus prisimena buvę mokiniai. Apie Musninkų vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytoją Vytautą Gaigalą daugiau yra girdėję Musninkų, Bartkuškio krašto žmonės. Vytauto Gaigalo paruošti Musninkų mokiniai rajoniniuose sporto renginiuose būdavo nepralenkiami. Talentingas pedagogas sportiniam musninkiečių gyvenimui negailėjo nei laiko, nei jėgų. Nenuostabu, kad šiandien jį geru žodžiu mini iš Musninkų kilę buvę mokiniai: Helena ir Leonas Vaicekauskai, Vladas Karablikovas, Rimvydas Žiliukas ir kiti. Skaityti daugiau »

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos