Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, per pernai Lietuvoje buvo įregstruota 14,2 tūkst. santuokų, o tai 5,3 tūkst. mažiau nei 2019-aisiais. Pastarasis skaičius beveik tūkstančiu didesnis už tą, kuris parodo, kiek santuokų pernai buvo užregistruota visame Sostinės regione.
Pernai Širvintų rajono savivaldybėje buvo sudaryta 71 santuoka. Tai mažiausias rodiklis Sostinės regione, mažiau nei šimtą santuokų (98) antrą kartą per penkerius metus registravo švenčioniškiai. 2021-aisiais Švenčionyse Mendelsono maršas skambėjo 70 kartų, tada juos aplenkėme beveik dvigubai (131).
71 santuoka – nedaug, bet šalyje buvo savivaldybių, kur jų registruota dar mažiau. Apie „nykštukines“ kunigaikštystes, kaip Birštonas ar Rietavas, nekalbėkime – tai lengvai paaiškinama. Bet pagal jų skaičių aplenkėme panašias į mus Ignalinos (70) ir Zarasų (54) savivaldybes.
Nors dabar tik senjorai gerai pamena tuos laikus, kai savaitgaliais širvintiškiai specialiai ateidavo pažiūrėti, kas tuokiasi, pramoga iš dalies galima būtų pasinaudoti ir dabar. Juk buvo sudaryta daugiau kaip po vieną santuoką per savaitę, o rezultatas geresnis nei fiksuotas 2020-aisiais, kai tebuvo 68 santuokos.
Pastarųjų penkerių metų rodikliai – „linksmieji kalneliai“. Pažvelkite į šį grafiką, ir suprasite patys.
Mažėjant gyventojų savivaldybėje, mažėja ir tenkančių santuokų dalis. Pavyzdžiui, 2020-aisiais 1000 gyventojų mūsų rajone santykinai teko tik 4,5 santuokos. Užtat jau sekančiais, 2021-aisiais, kone dvigubai daugiau – 8,8. Kol kas naujausi išvestiniai duomenys už 2022 metus – tūkstančiui mūsų teko 5,4 santuokos. Ar tai mažai? Spręskite patys: Sostinės regiono vidurkis – tūkstančiui gyventojų tenkančios 5,6 santuokos. Galima sakyti, rezultatai visose apskrities savivaldybėse panašūs, gal tik Šalčininkuose jie didesni. Galima spėti, dėl kaimyninės Baltarusijos.
Apskritai išvestiniai skaičiai leidžia visas savivaldybes matuoti ant to paties kurpalio. Tada ir pamatai, kur iš tiesų santuokos greitai bus įrašytos į retų švenčių kalendorius. Štai Varėnos, Anykščių rajonuose, taip pat Panevėžio mieste tūkstančiui gyventojų pernai teko po 4,4 santuokas. Panevėžyje šis rodiklis trejus metus nesiekė 5. 2020 metais Panevėžyje išvestinis rodiklis nukrito iki 4 ir vos nepramušė trejetuko „lubų“. Tokia pat grėsmė tais metais buvo iškilusi ir Molėtų rajonui bei Alytaus miestui. Mažiau 4 santuokų tūkstančiui gyventojų per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje dar nefiksuota. Tačiau šalies vidurkis – 5,7 santuokos – smarkiai atsilieka nuo 7 santuokų, kas buvo 2018 metais.
Pavargusiems nuo skaičių ir nenorintiems sau rasti atsakymo į kylančius klausimus, dvi širvintiškių meilės istorijos, kuriomis pasidalijo Širvintų rajono savivaldybės viešųjų ryšių praktikantė Rusnė Mickevičiūtė.
„Artėja šiltasis sezonas – vestuvių, krikštynų ir kitų švenčių metas.
Kur išsakyti savo pažadą mylėti, kol mirtis mus išskirs?
Metrikacijos skyrius, bažnyčia, o gal kita ypatinga vieta?
Dvi skirtingos kartos. Dvi istorijos apie santuokos ir šeimos prasmę. Apie sprendimą tuoktis labai jauniems ar vyresniems.
Iš širvintiškių lūpų.Viena jauniausių, Širvintų rajone susituokusių porų – Patricija ir Domas – susipažino būdami 19-mečiai, šiais laikais populiariu būdu – per pažinčių programėlę. Vos kelis kartus susitikę, jie sako supratę, kad yra vienas kitam skirti, ir jau po kelių savaičių apsigyveno kartu, o po 4 mėnesių susižadėjo.
Pora susižadėjo policijos automobilyje, Domui surežisavus situaciją. Patricija sulaukusi skambučio iš pareigūnų, skubėjo pas savo mylimąjį. O atvykus ir atidarius policijos automobilio kameros duris, vaikinas jau klūpėjo ant kelio su žiedu rankose ir klausimu: ar būsi mano žmona?
Sutiko, o paklausta, ar nedvejojo taip greitai įsipareigoti, sako: kai randi savo žmogų nedvejoji, darai tai, kas daro tave laimingą, o svarbiausia – kad abu žmonės darytų tai iš meilės.
Pora susituokė praėjus pusei metų po įsimintinų piršlybų Širvintų bažnyčioje. Vestuves atšoko Kernavėje.
Paklausus jaunuolių, ką jie mano apie vyresnio amžiaus žmonių santuoką, jie sako: labai smagu, kad ir garbingo amžiaus žmonės randa kitą žmogų, su kuriuo jiems gera būti kartu.
Širvintų socialinių paslaugų centro gyventoja Marija su keleriais metais už save vyresniu, dabar jau amžiną atilsį Juozu 2019 m. susituokė būdama 67-erių. Būsimi jaunavedžiai ir susipažino senelių namuose, bendravo, puikiai sutarė. Moteris atvira – abiem patiko vienas kito kompanija, norėjo visą laiką leisti kartu, tačiau gyveno atskiruose kambariuose. Problemą išsprendė susirašydami. Pora susituokė vieną saulėta dieną pačiame globos centre, į kurį atvyko metrikacijos skyriaus specialistė.
Deja, negailestinga Juozo liga pasidžiaugti santuoka leido neilgai. Visgi prisiminimai šildo Mariją iki šiol. „Gaila, kad nesusipažinom anksčiau, su Juozuku mes ir pabendraudavom, ir pašposidavom, eidavom pasivaikščioti ir kartu apsipirkti, su juo gyvenimas buvo linksmesnis, buvo su kuo pasitarti. Jam gamindavau valgyti, blynus kepdavau,“ – prisimena Juozo našlė.
Kad ir vyresniame amžiuje sukurta santuoka buvo prasminga ir tikra, liudija tai, kad Mariją net po vyro mirties vis lankydavo jo pirmos santuokos vaikai. Jiems išvykus į užsienį, moteris kitų artimųjų nebeturi.
Paklausus Marijos, ką ji galvoja apie santuoką, moteris sako: labai džiaugiuosi, kai žmonės apsiveda. Ar jauni, ar vyresni, svarbiausia, kad jiems gerai būtų, kad mylėtų vienas kitą, sutartų, o ką kiti galvoja, tai čia ne jų reikalas.
Meilė. Supratimas. Malonumas dalintis. Džiaugsmas būti kartu.
Ir visai nesvarbu, kokio amžiaus žmogus. Santuokos prasmė išlieka nekintanti.
Gal šį pavasarį vestuvių nuotaikomis gyvenate ir Jūs? Jūsų vaikai, draugai, kaimynai? Ar žinote, jog yra galimybė įteisinti santuoką ne tik gražiai renovuotame Savivaldybės metrikacijos skyriuje, bažnyčioje, bet ir Jums svarbioje ypatingoje vietoje?“
Apie ištuokas, kurių skaičius (45) mūsų rajone pernai beveik pasiekė pastarųjų metų rekordą 2019-aisiais (46), šiandien nekalbėkime, nebent savo istorijomis norės kas nors pasidalyti.