Tarybos nariai jau gali dairytis talpesnių piniginių – už darbą žadama atlyginti dosniau

Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 26 str. straipsnis reglamentuoja, kaip apmokama Savivaldybės tarybos nario veikla. Šiuo metu galiojanti redakcija numato, kad tarybos nariams, išskyrus merą ir mero pavaduotoją, už darbo laiką atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas yra atlyginama (apmokama). Šis atlyginimas apskaičiuojamas pagal skelbiamą VMDU dydį atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama reglamente nustatyta tvarka. Atlyginimo už darbo laiką atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas dydį nustato savivaldybės taryba.

„Dirba už visiškus skatikus…“

Šį straipsnį paminėjome neatsitiktinai. „Širvintų krašto“ redakciją pasiekė skaitytojo laiškas, kuriame jis priekaištauja spaudai, kad vis rašome ir rašome apie Pinskuvienę, bet būtų geriau, jei parodytume žmonėms tiesą, kokiomis sąlygomis „pas ją“ dirba Savivaldybės tarybos nariai. „Kai papasakojo, patikėt negalėjau, bet ką jie ten skųsis, tyli visi. Daug dirba už visiškus skatikus, nors dirba labai atsakingą ir svarbų darbą. Kai pasižiūri į kitas savivaldybes, tai visiškas absurdas. Sakė, kad net tokiuose rajonuose, kaip kokie Zarasai, Utena, ar Ignalina ir Švenčionys, ten žmonės normaliai, po 300, 400 ar net virš 500 eurų gauna. O pas mus Širvintose, nors garsiai ir viešai kalbama, kad labiausiai kilo žmonėms algos, tarybos nariai teuždirba visiškus grašius. Sakė, vos apie 70 Eur. Negi jie kitokie žmonės?“ – stebisi skaitytojas.

Tai, kad skaitytojas nemeluoja apie kitur skiriamas išlaidas, galima nesunkiai patikrinti internete. Kai kurie aptinkami skaičiai, tiesa, jau senstelėję, kiti pateikti ne visi, tačiau galima sutikti: štai Klaipėdoje dar 2010 metais kas mėnesį mokėta 700 Lt išmoka atrodė įspūdingai prieš 300 litų, kuriuos tuo metu nuo neatmenamų laikų gaudavo jų kolegos Širvintose.

Prabėgo dešimtmetis, o Širvintose niekas nepasikeitė. Tuo tarpu taryboje posėdžiaujantys klaipėdiškiai praėjusioje kadencijoje kas mėnesį maksimaliai gaudavo jau po 300 Eur (1035,84 Lt) išmokų. Be to, Klaipėdos miesto tarybos nariai už dalyvavimą tarybos, komitetų ir kitokiuose posėdžiuose, už kuriuos politikams yra mokami pinigai, dar gavo atlyginimą.

Bet tai dar ne viskas. Pridėkime dar kai kuriems Klaipėdos tarybos nariams mokėtus komandiruotpinigius, susidaro gana padori suma.

Aišku, galima apeliuoti, kad Klaipėda – tai ne Širvintos, kiti veiklos krūviai, kiti mąstai, tačiau ir tarybos narių skaičius šiose savivaldybėse nevienodas. Štai Širvintose darbuojasi 21 tarybos narys, kai uostamiestyje – 30. Pagaliau, darbo specifika, nagrinėjamos problemos identiškos.

Kiek gi į rankas gauna širvintiškiai politikai?

Kaip mus informavo Savivaldybė, pirmiausia jis gauna jau mūsų paminėtą atlygį už tiesioginį Tarybos nario darbą – laiką, praleistą Savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų posėdžiuose ir kituose posėdžiuose, į kuriuos Savivaldybės tarybos narys deleguotas, pagal protokoluose fiksuotą laiką. Šis atlygis visoje Lietuvoje yra apskaičiuojamas vienodai – pagal skelbiamą Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką.

„Vidutinis 2019 m. 1 val. įkainis – 6,90 Eur (neatskaičius mokesčių),“ – rašoma Savivaldybės atsakyme ir nurodomas pavyzdys: „2019 m. gruodžio mėn. Tarybos narys, kuris dalyvavo komitetų bei Tarybos posėdyje į rankas už darbą per mėnesį gavo 5,73 Eur. Kitas Tarybos narys, kuris dalyvavo dar ir komisijų darbe, per mėnesį į rankas gavo 7,65 Eur. Tai didžiausias mėnesio užmokestis už tiesioginę Tarybos nario veiklą.“

Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė pastebėjo:

-Žinoma, šis atlygis tikrai nedidelis, nes dedu daug pastangų tam, kad Tarybos posėdžiai būtų konstruktyvūs, nešvaistytume laiko tuščioms kalboms. Todėl ir atlygis yra atitinkamas. Komitetų, kuriuose vyksta platesnės diskusijos – būna ilgesni.

Bet dar yra ir antroji užmokesčio dalis, kurią gauna Tarybos nariai, ir ji gerokai didesnė. Tai – irgi minėtos kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos išlaidos apmokėti, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka Savivaldybės administracija.

„Mėnesio maksimali suma už šias išlaidas Širvintų savivaldybėje – 86,89 Eur dydžio išmoka atsiskaitytinai (t.y. Tarybos nariui pateikus išlaidas patvirtinančius dokumentus, sąskaitas, kvitus),“ – rašoma Savivaldybės atsakyme.

Merė atkreipė dėmesį, kad būtent ši (86,89 Eur) išmoka už kanceliarines bei kitas Tarybos nario išlaidas priklauso nuo Savivaldybės tarybos sprendimo. Atlygio dydis, kaip rašyta, nekeistas daugelį metų.

-Įvedus eurą, jis tiesiog buvo perskaičiuotas iš litų į eurus. Pripažįstu, kad Širvintų r. savivaldybės tarybos narių atlygis yra vienas mažiausių lyginant su panašiomis savivaldybėmis: pvz. Ukmergės r. tarybos nariai gali gauti 250 Eur, Zarasų r. – 222 Eur, Švenčionių – 555 Eur, Ignalinos r. – 277,5. Nors šių rajonų savivaldybės yra panašios savo apimtimi, tačiau aš tikrai niekada neteikčiau ir nesiūlyčiau iš rajono biudžeto mokėti tokius pinigus už kanceliarines išlaidas. Tačiau artimiausiu laiku Su Tarybos nariais šį klausimą ketinu apsvarstyti ir tikrai pasiūlysiu kažkiek kilstelėti šį užmokestį, – teigė Živilė Pinskuvienė.

Gal boikotuodama, opozicija protestuoja prieš mažą atlygį?

Merė iš dalies prisiima kaltę, kad per praėjusią kadenciją nesiėmė iniciatyvos peržiūrėti atlygio už tarybos nario darbą. Galbūt todėl ir mūsų opozicija dirba neproduktyviai, dažnai ignoruoja ir sabotuoja darbą taryboje, nes jos nariai jaučiasi tinkamai neįvertinti.

Tačiau merė priduria, kad nebuvo taip, jog nepanaudoti pinigai grįždavo atgal į valstybės biudžetą ir būdavo paskirstomi kitoms savivaldybėms. Šis atlygis mokamas iš savivaldybės biudžeto, tad tarybos narių sąskaita daugiau pinigų likdavo įvairiems darbams, projektams. Norint pridėti tarybos nariui, teks kažkam duoti mažiau. Bet tai neišvengiama. Gal pastebėjimas dėl opozicijos darbo kokybės daugiau retorinis, vis dėlto tiesos tame yra – tarybos nariai turi ne tik dirbti atsakingai ir produktyviai, bet ir jausti, kaip yra įvertinamas šis darbas. Dažnai praleisdami tarybos posėdžius, nedalyvaudami komitetų posėdžiuose, kuo ypač pasižymėjo praėjusios kadencijos opozicija, jos tarybos nariai paprasčiausiai niekuo nerizikavo, kadangi nesumokėtas atlygis buvo tiesiog juokingas.

Iš kitos pusės, tai nedarė tarybos nario veiklos patrauklia, į politiką ėjo daug to nevertų, mažai žinomų, ne geriausios reputacijos, praeityje teistų žmonių, į sąrašus prikalbintų tik dėl skaičiaus. Didesnis atlygis padidintų vietos politikų konkurenciją, padidėtų veiklos kokybė.

Merė „Širvintų kraštui“ sakė, kad nujaučia, jog šis skaitytojo klausimas į dienos šviesą išplaukė neatsitiktinai. Galbūt kažkam, netekusiam ankstesnių pajamų, norisi prisidurti daugiau. Bet kuriuo atveju situacija yra neadekvati, prieštarauja visuomenės interesams, todėl tarifai dėl apmokėjimo turi būti peržiūrėti.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)

27 Atsakymai į “Tarybos nariai jau gali dairytis talpesnių piniginių – už darbą žadama atlyginti dosniau”

 1. trikse parašė:

  didinkit, ka cia dirba uz kapeikytes

 2. varvara parašė:

  reikia

 3. vo parašė:

  Turiu pasiulyma, skundikus uz nepagristus skundus bausti finansiskai ir is to pdidinti saziningai fdirbantiems, vo

 4. ha ha parašė:

  TAI KAD JIE I KOMITETU POSEDZIUS NEVAIKSTO, ka ty diskutuos?

 5. VILKUI parašė:

  VILKE, TEGUL DISKUTUOJA KOMITETU POSEDZIUOSE, O NE TADA, KAI REIKIA SPRENDIMUS PRIIMTI, BET AISKU TARYBA FILMUOJAMA IR TRANSLIUOJAMA, YTAI OPOZICIJA LABAI PASIREKLAMUOTI NORI TODEL IR REISKIASI

 6. sirvintiete parašė:

  Visokiom passalpom ir kompensacijom ne tiek pinigu istratina. Tikrai pasalpas ne po 80 euru gauna, o dar visokios kompensacijos, tai kai kas gyvena tik gyvenk ir zvenk.

 7. lape parašė:

  Paskutiniam komentarui visai nepritariu. Uz gerus sprendimus reikia balsuoti ir juos palaikyti, o ne ozius ir ambicijas rodyti. Ambicijų rodymas bet kokiu klausimu nera nuomonė.

 8. Vilkas parašė:

  Už ką jiems kelti atlyginimą? Juk iš valdančiosios tarybos narių NEI VIENAS neturi savo nuomonės!!! Juk Merė skuba pirmoji prabalsuoti, kad visi kiti pamatytu ar reikia kelti ranką, ar ne.Opozicijos atstovai tai vienu ar kitu klausimu padiskutuoja.o kiti nulio vietoj.

 9. prane parašė:

  As vis sau mintiju ir niekaipnegaliu suprasti, kaip cia taip yra? Vis nuolat „teisinga“ spaude puole konservatore Vasiliauskiene ir visaip ja zemino, kad si susidejo su darbo partija, kiek purvo ant jos buvo ispilta, tai niekas niekada nepasvers ir nesuskaiciuos. O dabar ziurau naujas konservatorius po eglute tupi su darbo partija vienoj kruvoj ir viskas gerai? Nei jokiu negeroviu, nei nieko? Taip kaip cia taip yra, as vis mintiju ir niekaip negaliu surasti atsakymo? Kodel pirma tas pats buvo blogai, o dabar tas pats jau yra gerai? Na bet cia turbut ne prastuomenei suprasti, tik „teisinga“ spauda zino, kaip mums „teisinga“ nuomone formuoja , tai taip mes ir turime zinoti.?

 10. neringa parašė:

  kas nenori, tai nereikia kelt.

 11. paspirtukas parašė:

  pakelkit, gal dar geriau dirbs, o kas nebalsuoja arba neina tiems isvis nemoket

 12. jane parašė:

  Gali kelti, nes priimant sprendimus reikia daug oponentu pamazgų atlaikyti. Jeigu ne priimti sprendimai, tai butume kaip ir pries 10 metu gilioj stagnacijoj. O dabar viskas vyksta, grazu ziūreti.

 13. NEPRIESTARUJU parašė:

  NIEKO NEATSITIGS JAI IR PADYDINS

 14. regina parašė:

  na, jeigu jau pasalpas po 300 kiti gauna, tai tarybos nariams 80 tikrai mazoka, vistiek zmones dirba, sprendimus priimineja, aisku, nereikia kelt iki seimunu

 15. aliodija parašė:

  Na opozicijai tai tikrai nereikia didinti, nes ten jie balsuoja pagal orų prognozes ir visai neatsizvelgia, kad zmonems būtų gerai. Amzinas pavasaris ten pas juos.

 16. to Tomas parašė:

  Kai kas gauna pasalpas, bustas nemokamas, vaikai nemokamai matinami, kompensacija uz sildyma, vazineja su gera tacke, babkiu neskaiciuoja, po siltus krastus skaridineja ir dar kitiem moka paaiskinti, kodel jai mat per mazai lengvatu. Ir tokie dar turi sazines? Nemanau. Godulys uzvaldes.

 17. Tomas parašė:

  Pašalpas kiti gauna apie 300 , o čia tarybos nariai tik po 80e 🙂

 18. PASKUTINIAM parašė:

  kreipkites į opoziciją.

 19. tutis parašė:

  idomu kas sirvintuose priziuri ir remontuoja ta supersta kabeline televizija…..nu vaizdo kokybe tragiska puse kanalu visai dingo tik moka saskaitas siust o tvarkyt nieko netvarko

 20. Nuomonė parašė:

  Gali mokėti ir šiek tiek daugiau, bent tiek, kiek panašios savivaldybės moka

 21. to oho parašė:

  manau plana chuligana kurpia, strateguoja 😀

 22. oho parašė:

  Girdejau, kad skundikų rajone neliko. Labai džiaugiuosi. Pagaliau pas mus ateina šventės.

 23. nu jau parašė:

  Juokinga suma mokama, aisku, niekas ten jų nelaiko per prievartą, gali nedirbti, bet visokie skundai, apklausos ant daugumos, viskas juk kainuoja. Tai tegul normaliai sumoka, gal opozicija bus stipresne, nes dabar visiška tyla.

 24. ... parašė:

  geras, nezinojau kad tik tiek gauna….

 25. Vidas parašė:

  Net gėda butu kam ir pasakyti , kad tiek gauna .

 26. gerai parašė:

  gal ir gerai, tegul gauna daugiau, tikrai labai mazai gauna

 27. gyventojas parašė:

  Manau viskas daroma sąmoningai, kad pabloginti tarybos narių darbo sąlygas nes kuo prastesnės tarybos narių darbo sąlygos tuo lengviau Pinskuvienei daryti aferas.

Comments are closed.

scroll to top
+