Medžiai virsta. Gyventojai panikuoja. Savivaldybė ragina apsidrausti…

Į Savivaldybę Vilniaus g. 104 namo gyventojai dėl šių liepų kreipiasi jau ne pirmą kartą.

Į Savivaldybę Vilniaus g. 104 namo gyventojai dėl šių liepų kreipiasi jau ne pirmą kartą.

Užpraėjusios savaitės škvalas su šaknimis išvertė du senus medžius prie plento Širvintos-Giedraičiai, už Paširvinčio kapinių. Laimei, nieko nesutraiškė, nesužeidė. Ir iki šiol didesnės audros retino senus topolius vadinamojoje Paširvinčio alėjoje. Ir ne tik joje. Metams bėgant medžiai vis labiau trešta, tad išvartų, matyt, vis daugės.

Pastaraisiais metais viena iš rajono gyventojus labiausiai jaudinančių problemų – seni medžiai. Žmonės skundžiasi, kad sunku gauti leidimus medžiams apgenėti, o jau dėl to, kad leistų nupjauti, esą reikia nueiti kryžiaus kelius ir neretai nepavyksta susitarti.

Neseniai į „Širvintų krašto“ redakciją atėjo Vilniaus g. 104 namo gyventoja Vida Sirnickienė. Sakė, ką tik buvusi Savivaldybėje, tačiau norimo paaiškinimo ir juolab – pažado, kad jos problema bus sprendžiama, nesulaukusi.

O problema – šalia sodybos, valstybės žemėje, augančios 8 liepos.

– Per kiekvieną smarkesnę audrą su nerimu dairomės pro langus – ar neužvirs kuris nors medis arba, geriausiu atveju, – kokia šaka ant mūsų namo, neįgrius į kiemą, neneutrauks elektros laidų,- kalbėjo moteris. – Prieš kurį laiką į kiemą nukrito didžiulė liepos šaka. Kas žino, kada vėl laukti „staigmenos“? Nesaugūs ir mes patys, ir mūsų vaikai. Pernai dėl tų medžių kreipiausi į Savivaldybę, bet niekas nesiteikė man net atsakymo atsiųsti. Dabar vėl nuėjau į Savivaldybę, parašiau raštą, bet jaučiu, kad į mano būgštavimus nebus įsiklausyta. Savivaldybėje man patarė nepanikuoti, o… apdrausti būstą. Ir įstatymus pakišo ir liepė skaityti: neva draudžiama tokius medžius ir genėti, ir pjauti. Sako, žali medžiai negriūva. Nejaugi? Po kiekvienos audros visoje Lietuvoje, o ir mūsų rajone būna išverstų žaliuojančių, nenudžiūvusių medžių. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Širvintų rajono agentūroje manęs paklausė, ar man tie medžiai yra padarę kokios nors žalos. Na, atsakiau, kad iki šiol – ne. Tai, sako, kur čia problema? Negi turėčiau laukti, kol pridarys nuostolių ar atsitiks kokia nelaimė? Juk didžiulių liepų šakos liečiasi ir su elektros laidais. Nesulauksiu konkrečios pagalbos – kviesiuos televiziją. Negali juk valdininkai būti tokie abejingi, o aš tikrai nesiruošiu ramiai laukti, kol atsitiks bėda.

Gegužės 20-ąją praūžęs škvalas su šaknimis išvertė du senosios Paširvinčio alėjos medžius.

Gegužės 20-ąją praūžęs škvalas su šaknimis išvertė du senosios Paširvinčio alėjos medžius.

Savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė (ekologė) Aurelija Kisieliūtė patvirtino, kad gegužės 22 d. gautas prašymas, kurį teisės aktų nustatyta tvarka nagrinės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija. Ji įvertins ir tai, ar su prie minėtos sodybos augančių liepų šakomis besiliečiantys laidai nekelia grėsmės. Anot ekologės A. Ksieliūtės, genimi tie medžiai, kurių laja yra labai žema, trukdo mašinoms stovėjimo aikštelėse prie namų, kelia pavojų elektros laidams ir pan., genimos sausos šakos. O kuriuos medžius reikia nupjauti, esą nusprendžiama apžiūrėjus „natūroje ir įvertinama jų būklė“. Šalinami pasvirę didesniu negu 45 laipsnių kampu, nudžiūvę, vėjo, sniego, žaibo ar dėl kitų priežasčių išversti, nulaužti, išpuvę, pažeisti stiebo ir šaknų puviniu, pažeistomis gyvybinėmis funkcijomis, augantys arti pastatų ir tamsinantys langus (vasaros metu kambariuose apšvietimas neatitinka galiojančių normų), gadinantys pamatus, keliantys grėsmę pastatams medžiai.

Tuo tarpu Savivaldybėje praėjusią savaitę viešėję aplinkos viceministras Linas Jonauskas pabrėžė, kad Savivaldybė neturėtų laukti, kol žmogus patirs žalą, o pateikti motyvuotą atsakymą. Tai reiškia, kad medžių būklei įvertinti reikėtų pasitelkti licencijuotus specialistus – arboristus. Beje, Latvijos ir Lenkijos miestuose jau seniai medžius prižiūri tinkamą išsilavinimą turintys specialistai – arboristai, populiariai dar vadinami medžio ekosistemos globos praktikais.

Tik kažin ar mūsų rajono Savivaldybė, nuolat verkšlenanti, kad viskam trūksta pinigų, į minėtus specialistus kreipsis. Anot Savivaldybės ekologės A. Kisieliūtės, „šiais metais medžių tvarkymo darbai bus vykdomi Širvintų mieste ir seniūnijose atsižvelgiant į turimas lėšas. Iš viso šiemet planuojama surinkti 96 260 Lt Širvintų rajono savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų…“

Tiesa, vasario mėnesį rajono tarybos posėdyje tvirtinant rajono Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 2013 metų priemonių vykdymo ataskaitą ir šios programos 2014 metų sąmatą opozicijos lyderė Živilė Pinskuvienė pastebėjo, kad kasmet lieka nepanaudotų nemažai šios Programos lėšų. Štai per ataskaitinį laikotarpį susikaupė net 105 025 tūkst. Lt. Į klausimą, kodėl šie pinigai nepanaudojami kapinėms, medžiams tvarkyti ir kitoms būtiniausioms reikmėms, buvo atsakyta, kad kasmet nustatomas tam tikras rezervas nenumatytiems atvejams, kuris ne visada panaudojamas. Bet ar ūkiška laikyti „užspaudus“ šimtus tūkstančių litų ir laukti „nenumatyto atvejo“, jei pinigai reikalingi dabar?

„Širvintų krašto“ informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Medžiai virsta. Gyventojai panikuoja. Savivaldybė ragina apsidrausti…”

 1. to vorui parašė:

  Tikrai su galva tau negerai. Niekas cia nekalba apie sveikus ir stiprius medzius. Gal skaityt nemoki, ar skaitai, bet nieko nematai?

 2. vorui parašė:

  Kai salia medzio pagyvensi, tai viena ryta gali atsibusti ir ant asfalto, kaip varle traktoriaus priplota.

 3. voras parašė:

  O kam pjaut stiprius medžius? Norit ant gryno asfalto gyvent?

 4. tiesa parašė:

  Cia reikia bausti tuos, kurie neskuba isdavineti leidimu ir kurie nesirupina, netvarko gresmingai pasvirusiais daugiabuciu kiemuose esanciais medziais. Apie visus kitus gatvese ar pakelese jau nekalbu. Jei nuejes keli si klausima, netgi dar yra pasisaipoma, neva ko cia vaikstai ir gaisini ju laika. Rajone visiskas chaosas. Nesuprasi kas ,ka daro,kas uz ka atsakingas….Vis kaip kvailiukai tykime, kad keisis valdzia- bus geriau, bet…..

Comments are closed.

scroll to top
+