Dėlionės be jokio tikslo

Šį savaitgalį Lietuva galutinai apsispręs, kas dar penkerius metus į Lietuvą žvelgs pro rūmų S. Daukanto aikštėje langą. Kaip ir 2019-aisiais, prieš antrąjį Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų turą pretendentai tie patys – perrinkimo siekiantis Prezidentas nepartinis Gitanas Nausėda ir pernai rudenį Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos nare oficialiai tapusi premjerė Ingrida Šimonytė.

Kol savo galutinį žodį tars tauta, labiau aktualesnė intriga, kas toliau vadovaus Vyriausybei likusį pusmetį. Pagal egzistuojančią gerąją praktiką po Prezidento rinkimų Vyriausybė naujai išrinktam šalies vadovui grąžina įgaliojimus, kad šis patvirtintų naują vyriausybę.

Prieš antrąjį rinkimų turą prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas prasitarė, kad Gitanui Nausėdai laimėjus rinkimus, Vyriausybėje keistis galėtų daugiau nei keli ministrai. Šis pasakymas sukėlė didelį rezonansą. Natūralu, kad kai kurių ministrų darbas gali netenkinti šalies vadovo ir įgaliojimų grąžinimas taptų gera proga nuo jų apsivalyti. Tačiau tie, kas į aštrų pasakymą žiūrėjo ne per emocijų prizmę, o tiesiogine prasme, pastebėjo, jog tikrovėje daugiau už kelis gali būti keliolika. Kadangi Lietuvos Respublikos Vyriausybėje dirba 14 ministrų, kas gali garantuoti, kad perrinkimo atveju Gitanas Nausėda neplanuotų atleisti bent jau 11 jų?!

Ar tikite, kad sekmadienį pasikeis šalies Prezidentas?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Aišku, tai tik viena tokio pasakymo traktuotė, o jų autorius greičiausiai pritrūko minčių ir žodžių aiškumo. Bet kol šnekėta, kad prie žodžių kabinėtis nereikėtų, pasigirdo dar viena žinia, daug aiškesnė ir dviprasmiškumu nekvepianti, tačiau privertusi dar labiau kilstelėti antakius. Dabartiniam Prezidentui adresuojama, kad po rinkimų šiame poste jis norėtų matyti kitą premjerą.

„Ar išmintinga prieš pat antrąjį turą taip nustatinėti prieš save abejojančius, už ką atiduoti savo balsą? Žmogus leptelėjo negalvodamas, kad žodis gali grįžti aidu,“ – pasigirdo nustebę balsai.

Gal kam taip ir pasirodys, tačiau taip visai nėra. Ne tik išmintinga, bet ir galima, juk Ingridos Šimonytės dienos premjerės poste jau suskaičiuotos nepriklausomai nuo to, kaip baigsis Prezidento rinkimai. Net jei panelė Ingrida ir laimėtų antrąjį Prezidento rinkimų turą, tai Vyriausybės piramidės neišgelbėtų nuo pokyčių jos viršūnėje: premjerė pati turėtų pasitraukti iš dabar užimamų pareigų, nes mūsų šalyje galimybė sėdėti ant dviejų kėdžių nėra numatyta. Tuo pačiu metu būti Seimo nariu ir ministru pas mus galima, o būti Prezidentu ir premjeru – ne.

Taigi, Ingrida Šimonytė liktų Vyriausybėje tik tuo atveju, jei rinkimus laimėjęs Gitanas Nausėda nuspręstų, kad palikti galima.

Kita vertus, norint pakeisti premjerę reikia turėti, kuo. Spauda, tiesa, tą gelbėtoją raudona suknele jau mini: socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė. Tik kažin ar ant pensinio amžiaus slenksčio stovinti buvusi paulauskininkė, prieš du dešimtmečius į politiką atėjusi kaip socialliberalė, bet laiku užuodusi, kur garuoja lovys, susiviliotų galimybe sudrumsti savo ramų gyvenimą. Pirma, mažiau kaip už mėnesio laukia rinkimai į Europos parlamentą, kur panelė Vilija jau apšilo kojas ir pajuto, ką reiškia tikrąja ta žodžio prasme išrinktojo gyvenimas. Dėl to ji ir pirma sąraše. Sviesto ant duonos ten tepa riebiai, jokios atskaitomybės – kas iš eilinių rinkėjų gali pasakyti, ką per kadencija Vilija ten nuveikė ar apskritai ką ji ten veikia?

Net jei premjerės postas galėtų kažkuo suvilioti, tai juk tik trumpalaikė investicija – rudenį laukia rinkimai į Seimą, o ten niekas nebus garantuotas, kad premjerės įgaliojimai automatiškai atsinaujins. Ką tada daryti?! Europarlamento traukinys nuvažiavęs, būti eiline Seimo nare ar musėm nutupėtos ministerijos galva?

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite gegužės 24 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top