Širvintų dumblo kaina – 3,5 mln. litų

Alfredas Astikas

Alfredas Astikas.

Reklaminis skelbimas: „Parduodamas dumblas. Didmeninė kaina, jeigu imsite visus išraustus 110 000 kubinių metrų, bus 3,5 mln. litų. Paskubėkite, nes akcija, prasidėjusi liepos mėnesį, tęsis tik iki lapkričio pabaigos.“

Ką darytumėte, jei už savo automobilio valytuvų rastumėte ar ant pakelės stulpo pastebėtumėte skrajutę su tokiu reklaminiu tekstu? Vieni pagalvotumėte, kad kažkas pokštauja. Kiti pasukiotumėte pirštą ties smilkiniu ir padarytumėte išvadą, kad „visokių durnių būna“. Treti pamąstytumėte apie užsitęsusią pilnatį ir jos metu žmonėms į galvas šaunančius pačius įvairiausius marazmus, kurių nei reikia, nei verta vertinti sveiku protu.

Ir visi be išimties būtumėte neteisūs. Nes akciją „dumblas – už 3,5 mln. litų“ vykdo Širvintų rajono savivaldybė. O ten, kaip žinia, visi dirba rimtai, niekas nejuokauja, ir visi protingi, išmintingi, iš prigimties gabūs, apdovanoti išskirtiniais talentais, išėję po kelis aukštuosius mokslus ir per pilnatis neišeinantys iš proto. Darni komanda, dirbanti stabiliai, vienas kitam ištikimi, vienas kitam pagal rašytus ir nerašytus susitarimus lojalūs. Ranka rankon – meras Vincas Jasiukevičius, jo pagrindinis pagalbininkas, kai tenka pavaduoti – Andrius Jozonis, ir darbšti, paranki, patikima, laiko patikrinta, tiesiog gera moteriškė administracijos direktorė Elena Davidavičienė. Visi jie kiekvieną darbo dieną po 8 darbo valandas galvoja, ką ir kaip čia sugalvojus, kad miestui ir rajonui būtų geriau. Arba bent atrodytų, kad yra geriau. Arba bent matytųsi, kad galvoja. O jei galvojimo objektas – miesto centre, tai gal žmonės tikrai patikės, jog Savivaldybė dirba. Juolab kad kadencijos pabaiga artėja, ir taip norėtųsi – taip paprastai žmogiškai norėtųsi – kad vėl išrinktų.

Objektas, apie kurį paminėtosios personos ir jų pavaldiniai galvojo ir sugalvojo – miesto tvenkinys. Susėdo, pasitarė, nusprendė – valysime dugną. Gal ne patys nusprendė, gal koks mielas kolega, bičiulis ar draugas „iš pašalies“ pasiūlė, mestelėjo mintį, jog vandens jau tokia paskirtis – plauti. O plauti galima daug ką – susitepusias rankas, apatinius baltinius ir lygiai taip pat kruopščiai bei sąžiningai – pinigus.

Purviname vandenyje nei to, nei kito, nei trečiojo iš paminėtųjų gerai neišplausi. Todėl reikia, kad vanduo būtų skaidrus. Ir todėl reikia – kai vanduo čia pat, skersai gatvę – jį išvalyti.

Tam, kad nepapiktintų gyventojų, kuriuos vienu ar kitu būdu informacija apie tai, kaip Savivaldybė išlaidauja, vis tiek pasiekia, buvo sumanyta kreiptis į europinius fondus. Projektas pavadintas „Širvintų mieste esančio tvenkinio būklės gerinimas“, jo aprašas užima mažiau nei 20 eilučių, o rezultatas pranoksta visus lūkečius: kiek litų prašyta, tiek ir gauta. Prašyta 3 061 317, 19 litų – ir gauta lygiai tiek, net su tais „po kablelio“. Už juos pažadėta išvalyti 19 ha tvenkinio dugno ir iškapoti krūmynus pakrantėse.

ES paramos fondai projektų įgyvendinimui, kaip žinia, skiria pinigus, jei kažkokia dalimi prisideda ir projekto autorius, šiuo atveju – Širvintų rajono savivaldybė. Kad tvenkinio būklė būtų pradėta gerinti, reikėjo dar pusės milijono litų. Kadangi savivaldybėje dirba tik išskirtinių gabumų žmonės, jie savo gabiais protais sumąstė: jeigu neturime, tai pasiskolinsime. Ir pasiskolino tą gražią trūkstamą sumą: 0,5 mln. litų. Atiduoti turėsime visi – mokesčių ar kitokių rinkliavų pavidalu.

Ir štai darbai vyksta. Rangovas – UAB „Biržų ranga“, neperseniausiai pasižymėjusi kaip nekokybiškai Rokiškio mieste išliejusi betono pagrindą teniso kortams. Vanduo nuleistas, ekskavatoriai iškniso dugną, dumblas sukrautas į krūvas. Ar sugaudytos ir į Beržės upelio tvenkinius išvežtos žuvys – kaip buvo numatyta projekte – nežino niekas. Ar matėte kas nors ką nors iš nuleisto tvenkinio berenkančius žuvis? Aš nemačiau.

Dar buvo numatyta – dumblą uždengti. Kad nesklistų, kaip jie vadina, „nemalonus“ kvapas, Aplinkos apsaugos agentūra buvo rekomendavusi sausėjantį dumblą uždengti smulkintų šiaudų ar medžio lapų sluoksniu. Ar matėte kas nors šia danga dumblą dengiančius? Aš nemačiau.

Tačiau matau kitką. Dumblo Širvintų savivaldybė nei pardavinės, nei dalins dykai (tokia praktika gyvuoja, pvz., Utenos rajone, kur nuotekų dumblas savivaldybės įmonės transportu nemokamai pristatomas ūkininkams, patręšiami laukai ir grūdinių kultūrų derlius būna iki 3 kartų didesnis). Užuot dumblą atidavę žemdirbiams ir sutaupę transportavimo išlaidas, Širvintose pagal valdžios pageidavimą iš tūkstančių kubinių metrų dumblo supils piliakalnius Kalnalaukio gatvėje panaudos pagrindais valdomuose žemės sklypuose. Vėliau apsės daugiamete žole – tokiu būdu valdžia įamžins savo „amžiaus projektą“.

Leidžiu sau klausti – ar šis projektas už kelis milijonus litų buvo tikslingas dabar, kai apleistos pagrindinės sritys, tokios kaip švietimas, socialinė apsauga, medicina? Ar kas nors klausė miesto ir rajono gyventojų, ar jie sutinka skolintis pusę milijono litų, kuriuos visiems drauge teks grąžinti, kad būtų išgremžtas dumblo sluoksnis? Neklausė. Jeigu paklaustų, gyventojai atsakytų, jog mieste ištrupėję šaligatviai, duobėtos gatvės, neveikiantis gatvių apšvietimas, griūvantys visuomeninės paskirties pastatai. Kasti dumblą buvo valdžios sumanymas, ir Širvintų gyventojai šio projekto tikrai neįvardytų kaip būtino ir svarbiausio atlikti.

Kam naudinga? Tiems, kas skaičiuoja iškasto dumblo kubinius metrus. Vienu kitu tūkstančiu daugiau ar mažiau – miesto gyventojas su kastuvu nepatikrins. Ir niekas nepatikrins, kiek iš tiesų miestui kainuoja to dumblo kubinis metras – tą žino tik miestu ir jo gyventojų gerove besirūpinantys „išrinktieji“. Gyventojai gali tik mėginti persijoti dumblą. Gal ras kokį iš tų milijonų „neišsiplovusį“ pinigėlį?

Alfredas Astikas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+