Viskas ką turite žinoti apie pinigų skolinimą 2024 metais

Daugelis žmonių susiduria su mažesnių arba didesnių sumų skolinimu. Kartais tai tėra keli eurai, kuriuos duodame kolegai, pamiršusiam piniginę namuose. Visgi, neretai susiduriama su didesnėmis sumomis – šimtu, tūkstančiu ar net keliolika tūkstančių eurų. Kita vertus, artimiesiems pinigus daugelis žmonių vis dar skolina neatsakingai. Pavyzdžiui, itin dažnai pamirštama apie tinkamą skolos įforminimą. Deja, tai sumažina galimybę atgauti pinigus, jeigu skolininkas nuspręs jų negrąžinti. Negana to, pinigai dažnai perduodami grynaisiais. Taigi – kaip išvengti tokių ir panašių klaidų? Kaip tinkamai skolinti pinigus? Trumpai aptarsime esmines taisykles, kurias pravartu prisiminti kiekvienam, susidūrusiam su skolinimu. 

Skolos įforminimas

Nors daugelis žmonių yra linkę pasitikėti draugais arba giminaičiais, skolą rekomenduojama įforminti vienu iš kelių egzistuojančių būdų – rašteliu, sutartimi arba vekseliu. Deja, niekuomet negalite būti tikri, kad net pats artimiausias asmuo pinigus grąžins. Tačiau be įrodymo, jog skola egzistavo, jos susigrąžinti tikrai nepavyks. Populiariausiu pasirinkimu įforminimui vis dar išlieka skolos raštelis. Dažniausiai jis užpildomas paskolos gavėjo ranka. Svarbu, kad skolos raštelyje būtų nurodyti tokie duomenys, kaip surašymo data, skolininko ir skolintojo vardai bei pavardės, tiksli skolinama suma, grąžinimo terminai ir besiskolinančio parašas. Be to, rekomenduojama aiškiai įrašyti, kad paskolos gavėjui pinigai tikrai buvo perduoti (pvz.: „patvirtinu, kad pinigus gavau“). Geriausia sudaryti du egzempliorius. Visgi, jeigu užpildomas tik vienas skolos raštelis, šis turi likti pas skolintoją. 

Tačiau, kaip jau minėjome kiek anksčiau, egzistuoja kitas įforminimo būdas – paskolos sutartis. Įprastai ji sudaroma tuomet, kai skolinama virš 600 eurų. Sutartis turėtų būti pildoma dviem egzemplioriais. Joje svarbu nurodyti šiuos duomenis: sudarymo datą, skolintojo bei skolininko vardus ir pavardes, tikslią paskolos sumą, grąžinimo terminą bei abiejų pusių parašus. Kaip ir raštelio atveju, skolininkas turėtų patvirtinti, kad pinigus gavo. Be to, svarbu nurodyti, jog sutartis taip pat yra pinigų perdavimo–priėmimo aktas. Nepamirškite, kad skolinant grynaisiais daugiau nei 3000 eurų, sutartį privalo patvirtinti notaras. 

Dar vienas skolos įforminimas – tai vekselis. Tam, kad jis būtų pripažintas galiojančiu, dokumente turėtų būti surašyti Lietuvos Respublikos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatyme numatyti rekvizitai. Teisingai surašytas vekselis laikomas neginčijamu skolos įrodymu. Taigi, jeigu skolininkas nurodytu laiku pinigų negrąžina, skolininkas gali kreiptis į notarą su prašymu išduoti vykdomąjį įrašą, kuris vėliau yra pateikiamas antstoliui, jog šis pradėtų išieškojimo procesą. Tačiau, jei visas procesas skamba pernelyg sudėtingai, pravartu kreiptis į skolų išieškotojus. Tai padaryti galite bet kurioje skolos susigrąžinimo stadijoje. Daugiau informacijos rasite pasirinktų išieškotojų internetiniame puslapyje. Pavyzdžiui, nemažai atsakymų Jums suteiks eskolos internetinė svetainė

Bankinis pavedimas

Dalis žmonių pinigus skolina grynaisiais. Puiku, jeigu tinkamai įforminate skolinimo faktą ir apsaugote save nuo to, kad skolos galite neatgauti. Kita vertus, norintiems papildomų garantijų, pinigus rekomenduojama perduoti bankiniu pavedimu. Svarbu, kad paskirtyje įrašytumėte, jog tai yra skola bei iki kada ji turi būti grąžinta. Tai – papildomas įrodymas, kurio gali prireikti, jeigu skolininkas nuspręs neatiduoti Jums priklausančių pinigų. 

Jeigu skolininkas neatiduoda pinigų…

Dėl įvairių priežasčių skolininkas gali negrąžinti pinigų laiku. Ką tuomet daryti? Pirmiausia rekomenduojama mėginti susitarti gražiuoju. Jeigu skolininkas neturi galimybių visos sumos atiduoti vienu metu, galbūt galima pasiūlyti sudaryti pinigų grąžinimo grafiką, skolą išskaidant dalimis. Kita vertus, pernelyg ilgai laukti taip pat nereikėtų. Jeigu su skolininku susitarti nepavyksta, pradėkite svarstyti apie skolos išieškojimą. Įprastai rekomenduojama nelaukti ilgiau nei savaitę. Teigiama, kad kuo anksčiau pradėsite išieškojimo procesą, tuo daugiau galimybių išlieka susigrąžinti Jums priklausančius pinigus. 

Jeigu skolininkas neigia skolinimo faktą…

Pasitaiko tokių atvejų, kuomet skolininkas ima neigti pinigų skolinimo faktą. Tai ypač aktualu tuomet, jeigu niekaip neįforminote pinigų perdavimo. Tokiu atveju svarbu kuo greičiau pradėti rinkti įrodymus. Pavyzdžiui, patariama rašyti labai konkrečias žinutes su klausimais apie skolą: „kada galėčiau atgauti paskolintus 300 eurų?“. Žinoma, nepamirškite išsaugoti skolininko atsakymų. Jeigu paties pinigų gavimo fakto asmuo nepaneigs, tai gali tapti tam tikru įrodymu, jog skolinimas išties įvyko.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top