Skaitymas kartu – puikus laisvalaikis ir ne tik

Pinterest.com

„Yra daug būdų savo vaiko pasaulį padaryti didesniu. Meilė knygoms – pats geriausias“, taip yra pasakiusi buvusi pirmoji JAV ponia Žaklina Kenedi. Vienas svarbiausių įgūdžių, kurį vaikas turi išmokti, yra skaitymas, todėl tėvelių vaidmuo yra labai svarbus, mokant vaiką skaityti.

Jeigu Jūs laužote galvą, ką šiandien su vaiku nuveikus įdomaus ir naudingo, įneškite į kasdienę rutiną pokyčių, išreikškite rūpestį savo vaiku, skirdami laiko knygos skaitymui. Būtent dabar, kai daugiau laiko praleidžiate su vaiku namuose, tinkamas metas praskaidrinti nuobodžią kasdienybę. Įjunkite vaizduotę, pasitelkite išradingumą – namuose yra daug daiktų, kuriuos galite panaudoti, mokydami vaiką skaityti: LEGO konstruktoriaus kaladėlės, skalbinių segtukai, sagos, ant kurių galime rašyti raides, dėlioti skiemenukus, žodelius. Skaitykite kartu ir tada, kai vaikas pats jau bus pramokęs skaityti. Kai dviese sėdėsite su knyga, jis pats mokysis iš jūsų teisingai skaityti balsu, išsiaiškinti nežinomo žodžio reikšmę.

Kaip skaityti vaikams?

• Skaitykite balsu patogioje vietoje, toli nuo televizoriaus ir triukšmo.
• Neatitraukite vaiko nuo žaidimo ar mėgstamos televizijos laidos (numatykite tinkamą laiką).
• Skaitykite, pasakaukite vaikui prieš miegą (sukurkite ritualą), tokiu būdu išugdysite įprotį ramiai ir saugiai užmigti.
• Skaitydami braukite eilutę rodomuoju pirštu, kad vaikas suprastų, jog žodžiai skaitomi iš kairės į dešinę, o tekstai rašomi nuo viršaus į apačią.
• Skaitydami sustokite įdomiausioje vietoje, kad vaikui būtų įdomu, kas nutiks toliau, ir jis nekantrautų vėl sėsti prie knygos.

Kaip mokyti skaityti?

• Atsiverskite Abėcėlę paveikslėliuose (jeigu neturite, susiraskite internete: yra su paveikslėliais, animuotų) arba naudokite kaladėles su raidėmis. Piešinukas padės įsiminti raidę. Ištarkite nupiešto daikto pavadinimą, išskirkite pirmąjį žodžio garsą, rodykite raidę.
• Vardinkite raides, o jis tegul kartoja paskui Jus (tarkite ne raidžių pavadinimus pvz. „em“,, „en“, „ša“, o garsus „m“, „n“, „š“).
• Geresniam raidžių įsiminimui, raides galima nuspalvinti, iškirpti, konstruoti iš plastilino, modelino, virvės, pagaliukų, o jei ką nors gaminsite, iš tešlos ir pan.
• Kuo vaikas mažesnis – tuo jis geriau mokosi žaisdamas. Galite sugalvoti įvairių žaidimų su raidelėmis – vežkite M raidę į virtuvę ieškoti mamos, makaronų, mandarinų; su A raidele galima atsikelti, apsidairyti, apsiprausti, paskambinti tetai Adelei; veskite raideles pasivaikščioti ir pan.

Jeigu norite paįvairinti vaiko skaitymą, pasinaudokite pasaulio mokslininkų išmintimi – įtraukite savo augintinį (šuniuką). Keturkojis „klausytojas“ atleis ir mikčiojimą, ir kitas klaidas. Jis nesišaipys ir nebars. Atvirkščiai: jis vizgins uodegą ir pritars viskam, ką perskaitys Jūsų vaikas. Šuo šalia skaitančio vaiko stimuliuoja jį fiziškai ir dvasiškai, suteikia vaikui pasitikėjimo, nuramina. Vaikas pasijunta savarankiškas, stiprus. Šuo paprasčiausiai tupi greta, skaitantysis jį glosto ir skaito. Paprastai keturkojis „klausytojas“ užsnūsta ir padeda galvą vaikui ant kelių. O vaikas įsivaizduoja, kad šuo jį girdi ir supranta. Skaitymo šuniui ir su šunimi tikslas yra padėti vaikams įveikti skaitymo sunkumus ir paskatinti pamilti knygą. Todėl, kad šunys yra socialiausi gyvūnai.

Naudoti šaltiniai: A. Kiselienė. Labas, raide. Mokausi skaityti; Fee Czisch. Vaikai gali daugiau; Leidinys. Skaitykime savo vaikams.

Parengė Rasa Kazlauskienė
Širvintų rajono pedagoginės psichologinės tarnybos specialioji pedagogė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top