Naujas tyrimas sako, kad plaukų dažai gali sukelti krūties vėžį

Nauji tyrimai, kuriuose dalyvavo daugiau nei 46 000 JAV moterų, atskleidė nerimą keliančias sąsajas tarp tam tikrų plaukų produktų naudojimo ir rizikos susirgti krūties vėžiu.

Žurnale „International Journal of Cancer“ paskelbtame tyrime teigiama, kad moterys, naudojančios tokius produktus kaip ilgalaikiai plaukų dažai gali iki 60 % padidinti riziką susirgti krūties vėžiu.

„Mokslininkai jau seniai tiria galimą plaukų dažų ir vėžio ryšį, tačiau rezultatai buvo prieštaringi, – sakė Nacionalinio aplinkos sveikatos mokslų instituto Aplinkos ir vėžio epidemiologijos grupės vadovė ir vyresnioji tyrimo autorė daktarė Aleksandra Vait (Alexandra White).

Dokumente ne tik įspėjama apie bendrą krūties vėžio rizikos padidėjimą moterims, naudojančioms šiuos plaukų produktus, bet ir pranešama apie didžiulius įvairių produktų keliamos rizikos juodaodėms ir baltaodėms moterims skirtumus.

Rekomenduojama:100 % augaliniai plaukų dažai iš VitrinaPro.lt

Dažymas

Reguliariai plaukus dažančioms baltaodėms moterims rizika susirgti krūties vėžiu, atrodo, padidėjo 7 %, tačiau juodaodėms moterims ji buvo kur kas didesnė – 45 %. Jei plaukai dažomi „intensyviai“, t. y. bent kartą per 5-8 savaites, baltųjų moterų rizika padidėjo 8 %, o juodaodžių – 60 %.

„Mūsų tyrime matome didesnę krūties vėžio riziką, susijusią su plaukų dažų naudojimu, ir šis poveikis yra stipresnis afroamerikietėms, ypač toms, kurios dažnai juos naudoja“, – sakė White’as.

Juodaodžių moterų sergamumas krūties vėžiu yra šiek tiek mažesnis nei baltaodžių, tačiau juodaodėms moterims liga diagnozuojama vėlyvesnėje stadijoje nei baltaodėms ir jos kur kas rečiau išgyvena vėžį.

Naujasis tyrimas yra koreliacinis ir neaprašo tiesioginio priežastinio ryšio tarp plaukų priežiūros priemonių ir krūties vėžio rizikos, tačiau atsižvelgiant į tai, kad kai kurios šių priemonių sudedamosios dalys aprašytos kaip potencialūs kancerogenai arba cheminės medžiagos, galinčios sutrikdyti hormonų, pavyzdžiui, estrogenų, veiklą, yra pagrindo tikėti tyrimo išvadomis.

„Pastebėtos sąsajos tikrai gali būti priežastinės, ypač atsižvelgiant į tai, kad daugelio šių produktų sudėtyje yra žinomų kancerogenų, – sakė Fredo Hutchinsono vėžio tyrimų centro Sietle Visuomenės sveikatos mokslų skyriaus epidemiologė, medicinos mokslų daktarė Anne McTiernan. „Mane nustebino tai, kad plaukų dažų ir tiesintuvų poveikis pasireiškė tiek juodaodėms, tiek baltaodėms moterims. Dažnai tyrimuose nebūna pakankamai įvairių rasių ir etninių grupių moterų, kad būtų galima tai padaryti“, – pridūrė ji.

„Akivaizdu, kad į šią temą naudinga pažvelgti, – sakė daktaras Laris Nortonas (Larry Norton), gydytojas onkologas ir Evelyn H. Lauder krūties centro prie Memorial Sloan Kettering vėžio centro Niujorke medicinos direktorius. „Ar šis darbas vertas tolesnių tyrimų? Taip, neabejotinai. Ar tai įrodo, kad plaukų tiesintuvai ir plaukų dažai sukelia krūties vėžį? Ne. Yra silpnas ryšys, tačiau šis ryšys nėra lygus priežastiniam ryšiui“, – pridūrė jis.

Tyrimo metu buvo tiriamos 35-74 metų amžiaus moterys 2003-2009 m., kurios asmeniškai nesirgo krūties vėžiu, tačiau jų seseriai buvo diagnozuota ši liga. Moterys reguliariai atsakinėjo į klausimus apie savo bendrą sveikatą ir gyvenimo būdą, įskaitant plaukų produktų naudojimą vidutiniškai kiek daugiau nei aštuonerius metus.

Dalyvaudamos tyrime, 55 % moterų nurodė, kad per metus iki jų įtraukimo į tyrimą naudojo ilgalaikius plaukų dažus. Tyrimo metu 2 794 moterys susirgo krūties vėžiu, o tyrimo metu nustatyta, kad ilgalaikiai (bet ne pusiau ilgalaikiai ar laikini) dažai padidino riziką susirgti krūties vėžiu.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+